Бакшишите - за и против, как и защо

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Оставяте ли бакшиш и колко?

Не оставям
8
15%
Оставям - 3-5%
12
23%
Оставям - 6-10%
15
28%
Оставям - повече от 10%
8
15%
Оставям - до 10 лева
6
11%
Оставям - до 20 лева
4
8%
Оставям - повече от 20 лева
0
Няма гласували
 
Общо гласове : 53
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 674
Регистриран на: 12.08.2004
Пол: Мъж

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от blqsu4ko » 14 Мар 2024, 17:23

Всеки сам може да си прецени какво да работи и срамна работа няма. Сигурен съм, че твоята професия е изключително стойностна и уникална, и никой друг не може да я върши, но и съм сигурен, че не можеш да се събереш в полата на сервитьорка от Хепи и да взимаш нейните хиляди от бакшиши на месец, нали?
Не ме разбирай погрешно - аз също не бих работил сервитьор, но само защото съм имал късмета да съм добър в друго. И нямам нищо против някой да изкарва колкото мен или повече с по-проста работа, каквато и да е тя. Все пак той не взима от моите пари :dunno:
Live it like you Love it

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Top Gun Maverick » 14 Мар 2024, 17:48

Kroki написа:Не ви разбирам честно. Останал си доволен, па остави нещо отгоре. Праите се на баровци нагоре надолу пък стискат портмонето за 20-30-50лв отгоре. Иначе сметката е 1200. :clap:

В Мирафиори съм оставял, признавам си, на моя майстор тук също се е случвало. :yes:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Kroki » 14 Мар 2024, 17:50

Аз говоря по заведения и т.н.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 128
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от dhtj » 14 Мар 2024, 17:54

blqsu4ko написа:Всеки сам може да си прецени какво да работи и срамна работа няма. Сигурен съм, че твоята професия е изключително стойностна и уникална, и никой друг не може да я върши, но и съм сигурен, че не можеш да се събереш в полата на сервитьорка от Хепи и да взимаш нейните хиляди от бакшиши на месец, нали?
Не ме разбирай погрешно - аз също не бих работил сервитьор, но само защото съм имал късмета да съм добър в друго. И нямам нищо против някой да изкарва колкото мен или повече с по-проста работа, каквато и да е тя. Все пак той не взима от моите пари :dunno:


И аз нямам нищо против сервитьорите. Имам против бакшишите (ама не таксиджиите). Но затова отново са виновни алчните собственици и пазарната икономика. Дават минимална заплата на служителите, за да има максимална печалба за тях... И за сервитьорите остава надеждата в бакшишите...

По-правилно/справедливо щеше да е фиксирана заплата + процент от оборота и без бакшиши. Така щеше да е справедливо и спрямо другите професии и спрямо сервитьор в шкембеджийница и сервитьор в джанам стейк хаус примерно. :lol: И двамата носят чинии, вършат еднаква работа, но бакшиша им е различен...
Ама малко отивам към комунизъм с това мислене май, а тва не е на добре. :lol:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от alekangg » 14 Мар 2024, 18:42

Най-яко е, когато някой започне да ми обяснява, че трябва са отварям кесията за бакшиш.
Демек иска да харчи моите пари.
Аз не казва на даващите, да не дават. Ако искат и 50 и 100% да оставят.
Обаче те обичат да дават акъл на не даващите.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от streetz » 14 Мар 2024, 18:47

Изображение
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Anthony_J » 14 Мар 2024, 18:54

И тези, дето живеят от бакшиши, като се пенсионират и са дотам. Минимална пенсия, мизерия. Защото цял живот са се осигурявали на минимума, кеф им е как са преебали държавата, щото за бакшишите не плащат данъци, ама забравят, че рано или късно човек остарява и ще трябва да разчита на същата тази държава. Аз оставям винаги бакшиш, но за мен това е крайно малоумен начин на възнаграждение, който ощетява всички. В този бранш са заети страшно много хора, а ползите за фиска са нищожни. Даже и ДДС им направиха 9%, което е безумие. На лекарствата и храните 20%, на кръчмаря наполовина, щото е по-важен за обществото.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от ildivvy » 14 Мар 2024, 19:11

Недаването на бакшиши е 'правене на живота честен' според някои, защо не гледате така на нещата?
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

ентусиаст
Аватар
Мнения: 802
Регистриран на: 16.07.2009
Пол: Мъж

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от driver69 » 14 Мар 2024, 22:07

blqsu4ko написа:Живота си го правиш ти честен.

Абсолютно вярно


blqsu4ko написа:Няма пожарникар, който живее с две хиляди лева на месец, заплатата им вече е по-висока. От 2025 пък ще стане три хиляди, за работа един на три. Всички работят друга работа или имат бизнес.

Абсолютно невярно.

blqsu4ko написа:Учителите също имат един куп възможнисти, а и време, да си докарват допълнителни доходи.
За всички споменати от теб професии има дълга опашка от хора, които искат да ги работят. Държавните служители въобще не са толкова бедни, за колкото ги мисли един заможен бачкатор в бизнес парка :))

Съгласен - но цялата идея е дооооооста объркана...

Пенсиите на хора, живели от бакшиши или командировъчни, е тотално друга тема, и наистина трябва да се замисли човек докато е млад и силен, но на повечето светогледът е "то дотогава не се знае ще има ли пенсии" или "държавата да няма да се погрижи по-добре от мене си за мене си"
Последна промяна driver69 на 15 Мар 2024, 23:21, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 229
Регистриран на: 4.12.2005
Кара: FIAT DUKATO HYMER и друга скрап
Мечтае да кара: BMW 2002 tii

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от mr_petroff » 15 Мар 2024, 7:44

В студентските години съм работил като барман , и като сервитьор в лъскави ресторанти - все на места където бакшиша е бил поне двойно над заплатата . Наистина големи пари се правеха . Затова и сега оставям бакшиш , но не задължително . Ако съм доволен около 10% , много доволен и повече от 10%, ако нещо ме подразни не оставям нищо . Оставял съм бакшиш отделно на кухнята . В автосервиза рядко оставям нещо отгоре - обикновено са си го взели :mhihi: Оставям на автомивката -ефекта е голям , колата ми е супер гевезена :D В такси закръглям ...Все според зависи , но бакшиша не е задължителен , оставям само ако ми е на сърце :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 124
Регистриран на: 27.10.2002
Местоположение: Lonsdale Sofia
Пол: Мъж
Кара: Ееее шейсе
Мечтае да кара: кънки

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от E34 » 16 Мар 2024, 0:16

Бакшиш само срещу свирка! Иначе не! :lol: :lol: :lol: :lol:
" Акулата е най-добрия учител по плуване " - Тихоокеанска мъдрост

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Exclusive89, nivo

Последни теми
Facebook