Дърводелец или друг човек за изработка на тонколони в София?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Дърводелец или друг човек за изработка на тонколони в Со

Мнение от alx » 14 Юни 2020, 20:28

немо написа:
madafaka_donkele написа:
alx написа:А най- лесно и евтино ще е както казах да купи готови.


Предложи нещо. Cerwin-Vega гледах днес някакви на хартия до 28 слизат уж, ама за ~700лв. чифта малко ме съмнява :dunno:


Ще нахвърлям няколко съвета:
1.За баса:това,което го пише на хартия е само ориентир,защото повечето производители не указват тези 28Hz на какво НИВО спрямо основното са.Каква полза ако тези 28Hz са на -10 db?Ами общо взето никаква... :lol: (за ориентир: -3db е 2 пъти по-слабо,-6db е 10 пъти по-слабо,-10дб е 100 пъти по-слабо :lol: ).Освен това има значение със каква стръмност ти спада нивото на басовите честоти,например затвореният обем спада по-плавно от басрефлекса.Лакомията по ниска долна гранична честота в някои отношения е безсмислена,защото:

Първо: много по-добре е да имаш стегнат и отчетлив бас с не много ниска долна граница,отколкото размазано бучене,което погрешно се възприема от много хора за нисък бас.
Второ:в голяма част от музиката съществена енергия под 40Хц няма.Тоя удар на баса,който го чувстваш в диафрагмата,когато си на дискотека :lol: е в диапазона 70-80 Хц ;)
Трето:ОГРОМНО влияние на баса,който би имал оказват размерите на стаята и разположението на озв.тела.Сещаш се,че тези ограничителни фактори са трудни за промяна.Е,има начини със звукообработка на помещението да промениш нещата,но това нито е лесно,нито е евтино,а мисля,че такива амбиции нямаш....

2.Най-лесният (и евтин) начин да се сдобиеш с Озв.тела е да си купиш 2 употреба.Ето ти един търговец в Сф.,отиваш,казваш имам Х пари,търся това и това,стаята е такава,слушам еди какво си и т.н.Ако стигнеш до такъв вариант бих дал някои насоки.

https://audiozavar.com/category/3-%d0%b ... %bb%d0%b0/

В БГ има конструктори,които могат да ти направят нещо къстъм,което ще бъде на високо ниво,но парите няма да са като за серийно производство ;) Някой по-горе спомена Дани Доцов,има и други....
Да си купиш нови фабрични ОТ също е вариант,там възможности хиляди,само пари да имаш :lol:
Ако пък ти се занимава да си правиш нещо сам,започвайки от нулата те съветвам да се откажеш.Да,със сигурност ще сглобиш нещо,което да свири,но дали резултатът ще е адекватен на похарчените време и пари.....Бог знае :dunno:
Все пак ако ти се занимава сам: в нета има разработени проекти от БГ конструктори,там поне имаш гаранция,че нещата са проектирани от хора,които знаят какво правят ;) и резултатът няма да е като от "стрелба на сляпо" ;),но ти трябва бюджет около 1к.
Ето ти и още един вариант:
https://www.exproject-bg.com/products.p ... y=8&mode=1

Ето ти едно линкче да почетеш за обща култура:
http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... int&sid=34

И в заключение:
На мен лично ми отне 3-4 год. и над 2.5к да разбера какво точно искам по отношение на озв.тела вкъщи :lol: Занимавам се за кеф и съм първокласник в дисциплината ;)
Ти обаче все още не си казал с каква цел я пусна тая тема?Ако е само за разкрой на плоскости съм се хабил с писанията... :lol:


Хубаво си го написал. Само дребни забележки- 10 ДБ по спомен беше два пъти по-силно или по- слабо... и това дето го чуваш в гърдите е мид- баса дето удря на 80-250 херца съвсем грубо... за да те удари в диафрагмата си трябва баш як бас дето 99.9 от озвучителни тела не стигат толкова ниско (5-10 херца)...

Иначе съм абсолютно съгласен със тезата ти както си я изложил
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Дърводелец или друг човек за изработка на тонколони в Со

Мнение от немо » 14 Юни 2020, 21:32

alx написа:Хубаво си го написал. Само дребни забележки- 10 ДБ по спомен беше два пъти по-силно или по- слабо... и това дето го чуваш в гърдите е мид- баса дето удря на 80-250 херца съвсем грубо... за да те удари в диафрагмата си трябва баш як бас дето 99.9 от озвучителни тела не стигат толкова ниско (5-10 херца)...

Иначе съм абсолютно съгласен със тезата ти както си я изложил


Сори,объркал съм се с децибелите:20db е стократно,10db е десетократно,6db е четирикратно,а 3 db двукратно.Става въпрос за усилване/отслабване при мощност.
А относно удара в диафрамата мога съвсем отговорно да ти заявя :lol: ;) ,че нещото е в диапазон 70-80 Hz,виж честотната лента и рез.честота на повечето профи 8/10/12/15 инчови говорители,за по-нисък бас се правят разни изчанчени акустични оформления,които са друга тема...

5-10 Hz може да ти ги даде Природата,като има гръмотевици излизам на балкона да ги слушам ;)
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Дърводелец или друг човек за изработка на тонколони в Со

Мнение от alx » 15 Юни 2020, 15:45

Сори,объркал съм се с децибелите:20db е стократно,10db е десетократно,6db е четирикратно,а 3 db двукратно.Става въпрос за усилване/отслабване при мощност.


Не си се объркал- просто говориме з различни неща- ти ми казваш за всеки един децибел отгоре колко повече мощност трябва, но това не е показателно за колко силно звучи един сигнал. Това което аз ти казвам, е че е прието 10 ДБ усилване на звука (без значение колко мощност трябва) да се чува / възприема като два пъти по- силно. Това не е чисто техническа сметка а по-скоро психологическа.

А относно удара в диафрамата мога съвсем отговорно да ти заявя :lol: ;) ,че нещото е в диапазон 70-80 Hz,виж честотната лента и рез


тоя удар е като изпаднеш в резонанс... а различните части на тялото изпадат в резонанс при различни честоти... ето ти една доста често пост-вана (в хоби средите) диаграма по въпроса- забележи гърдите какво им трябва да се заклатят и на стомаха/ диафрагмата какво й трябва ;)

5-10 Hz може да ти ги даде Природата,като има гръмотевици излизам на балкона да ги слушам ;)


За 7те херца- може да ги чуеш от гръмотевици а може да ги чуеш и в моето домашно кино и то на нива над 110 ДБ... на 30 херца достигам над 130 ДБ... :angel: И веднъж като ги чуеш никога повече няма да си същия.. ама друга тема/ хоби :bchug:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Дърводелец или друг човек за изработка на тонколони в Со

Мнение от Jordana » 15 Юни 2020, 16:42

Това домашно кино е като домашна гръмотевица бре , мое ти спре сърцето ако думне баса по силно ...недай си боже си оставил волумето на мах . Няма филм музика или нещо смислено което да звучи на 7херца ....освен гръмотевиците може би . :mhihi:
Последна промяна Jordana на 15 Юни 2020, 16:47, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 24.11.2009
Местоположение: Сопот
Пол: Мъж

Re: Дърводелец или друг човек за изработка на тонколони в Со

Мнение от seimo » 15 Юни 2020, 16:43

Аз така и не разбрах за какво ще се ползва тази музика :dunno: Да слиза на 30херца на е кой знае какъв проблем въпроса е с какви групови закъснения ще го прави. Ако ще се слуша черно е едно, рок друго. При така зададен въпрос единственото което може да се препоръча със сигурност е вземи си нещо готово :mhihi:

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Дърводелец или друг човек за изработка на тонколони в Со

Мнение от BMW_POWER » 15 Юни 2020, 16:53

madafaka_donkele написа:Става въпрос ... ще се слуша изчанчена музика и 99% от антиките не стават за целта :mhihi:


Остава да изясним, какъв тип е музиката.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Дърводелец или друг човек за изработка на тонколони в Со

Мнение от alx » 15 Юни 2020, 17:04

Jordana написа:Това домашно кино е като домашна гръмотевица бре , мое ти спре сърцето ако думне баса по силно ...недай си боже си оставил волумето на мах . Няма филм музика или нещо смислено което да звучи на 7херца ....освен гръмотевиците може би . :mhihi:


ми... има го и този момент.. определено.

относно филмите- ти да си жив- има страшно много филми които имат саундтраци дето падат до 5-7 херца... често използвано е особено във филмите на ужасите или като трябва да се уплаши публиката- щото 5 херца не ги чуваш, ако са на 80-90 дб или по-ниско не се тресе и къщата, но ти е едно такова уплашено и нервно... проблема е, че за да ги чуеш си трябва много здрав сетъп които нормалните хора могат да чуят само в комерсиално кино, но пък там повечето имат 30 херца хай-пас филтър за да не убият по-възрастните хора...

ето ти темата по въпроса във форума дето вися редовно... това е тема за измерване на саундтраци на филми и пост-ването на честотния им диапазон:

https://www.avsforum.com/forum/113-subw ... harts.html

разгледай я- има добре известни филми убиици които ако не внимаваш може да се контузиш ти или дома ти доста сериозно :)
алекс
трабант 601с
разни други возила

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Дърводелец или друг човек за изработка на тонколони в Со

Мнение от alx » 15 Юни 2020, 17:12

seimo написа:въпроса е с какви групови закъснения ще го прави.


казах 30 херца за да има хубав пълен звук подходящ за всякаква музика.

за закъсненията- в малка стая и да ги има ще са незначителни а и мисля, че целта на занятието тука не е хай-фи
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Дърводелец или друг човек за изработка на тонколони в Со

Мнение от madafaka_donkele » 15 Юни 2020, 17:30

alx написа:целта на занятието тука не е хай-фи


Именно. Неам 50-100к лв. за истинско хи-фи :mhihi:

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Дърводелец или друг човек за изработка на тонколони в Со

Мнение от BMW_POWER » 15 Юни 2020, 17:32

alx написа:
seimo написа:въпроса е с какви групови закъснения ще го прави.


казах 30 херца за да има хубав пълен звук подходящ за всякаква музика.

за закъсненията- в малка стая и да ги има ще са незначителни а и мисля, че целта на занятието тука не е хай-фи


Ти хубаво даде другия форум за "сверяване на часовника". Само дето Джорданата сега и на тях ще им светне, че не стават за нищо.

Обичам този форум! От "ноум мейд" колони стигнахме до супер професионално озвучаване на стадиони и концертни зали. До тук добре. Имам въпрос. Какъв е "източника на звука". Музикалната уредба един вид :OT:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Дърводелец или друг човек за изработка на тонколони в Со

Мнение от alx » 15 Юни 2020, 17:49

BMW_POWER написа:Ти хубаво даде другия форум за "сверяване на часовника". Само дето Джорданата сега и на тях ще им светне, че не стават за нищо.


о, там си имаме много джордани.. свикнали сме им ;)
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 24.11.2009
Местоположение: Сопот
Пол: Мъж

Re: Дърводелец или друг човек за изработка на тонколони в Со

Мнение от seimo » 15 Юни 2020, 17:55

alx написа:
seimo написа:въпроса е с какви групови закъснения ще го прави.


казах 30 херца за да има хубав пълен звук подходящ за всякаква музика.

за закъсненията- в малка стая и да ги има ще са незначителни а и мисля, че целта на занятието тука не е хай-фи


Малка голяма стая тука си говорите празни приказки. Ако се търси нещо качествено да се обърне към професионалист или другия вариант отива в някой магазин за техника, слуша наред и квот си хареса.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Дърводелец или друг човек за изработка на тонколони в Со

Мнение от alx » 15 Юни 2020, 18:03

seimo написа:Малка голяма стая тука си говорите празни приказки. Ако се търси нещо качествено да се обърне към професионалист или другия вариант отива в някой магазин за техника, слуша наред и квот си хареса.


аз лично бих гледал пазара на старо... има много хубави стари колони на смешни цени...

за закъсненията- не съм съгласен с тебе при предложения сценарии, но да не разводняваме темата.
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Дърводелец или друг човек за изработка на тонколони в Со

Мнение от madafaka_donkele » 15 Юни 2020, 18:13

alx написа:аз лично бих гледал пазара на старо... има много хубави стари колони на смешни цени...


Е те тука те не съм съгласен :mhihi: В craigslist и щатския ибей може и да има, но тук са си скъпички. Съвсем обикновени колони, нищо особено, като марка, характеристики и т.н. и в доста случаи с доста забележки по външния вид пак са по няколко стотака. Аз затова загледах тези cerwin-vega, че са евтинджоси, ама никой нищо не каза :mhihi: Да питам за още едни евтинджоси поне дали стават :mhihi: Monitor Supreme 2002 - https://www.magnat.de/en/home-cinema/mo ... preme-2002

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Дърводелец или друг човек за изработка на тонколони в Со

Мнение от Jordana » 15 Юни 2020, 18:19

Какво му препоръчвате на колегата ...да отърве някое гуру дето чува жицата от дъртите му опечени колони ? Много умно за профита дето чак пишат в профи форуми . Алх ако е профи не мое да не е пуснал тема в тоя профи форум за домашния театър на 7 хц , та моля за линк към темата . :lol:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook