Котел на пелети?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 23 Яну 2020, 9:51

Don Gori, защото нема кой да цепи, реже и влачи 15 кубика дръва сека година. И 1/3 двор да става склад за дърва. За ставането през 2 часа нощеска да сложиш дърво да не говорим.
Простата цел е да се махне камината на дръвЯ и да се сложи на същото място пелетен котел. Системата е добре сметната откъм радиатори, защото при все че камината грее трудно водЪта над 40 градуса по стаите си е топло.
А за колегата с климатиците- сутринта го пуснах, направи 27 градуса в стаята и па си ми беше студено. Как само се стопли радиатора и аз се стоплих, а по същия термометър темп падна на 23 градуса. Та ич не ми ги фали.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 143
Регистриран на: 26.02.2019
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Няма BMW ;-)
Мечтае да кара: Нова

Котел на пелети?

Мнение от Venelin1111 » 23 Яну 2020, 11:18

Копривщица, бяхме на почивка миналата г и къщата за гости на три етажа я отопляваха с пелети. Вярно , че стаите не бяха много голями , но вътре не се дишаше от топлина. Така , че пелетите греят, лично мнение.


Sent from my iPhone Х using Tapatalk
Няма вече BMW

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 417
Регистриран на: 30.04.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: СамУет

Re: Котел на пелети?

Мнение от Пинтев » 23 Яну 2020, 11:21

Абонирам се...пред същата дилема съм..сега сме на дърва и въглища,но от другия отоплителен сезон няма да има кой да поддържа камината пред деня,и мислим за камина/котел на пелети.Дали може да се сложи котел вътре в коридора,дали е удачно..коридора ми е много голям,сега там е камината,и да гледам същите киловати на пелети колкото са сега и на дървата ли? Сега камината ми в 21+5 уж 21 на водната риза..пак ли толкова и на пелети?
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 7.11.2008
Местоположение: Иваняне
Кара: корав барутарник
Мечтае да кара: по-корав барутарник

Re: Котел на пелети?

Мнение от Venko » 23 Яну 2020, 12:07

Здравейте,

скъпичко излиза с тея пелети.... бабА ми туриха котле на пелети и цъкат бая кинти (500+) на месец за пелети, но седят на топло.
Вкъщи пробвах да топля на климатици (2х60кв с корава изолация) - около 300/350лв на месец ми влизаше и не сме седяли на горещо.

Голяма камина турих преди 2г - 1 кубик (100лв) дърва ги гори за месец и половина като паля 3 от 7 в седмицата и цялата къща става баня за поне +1 ден още.

Ако искаш да топлиш цялата къща - на климатици е много зор, по-скоро ти трябва решение с локално парно.

ПП: Това е втората баба дето чувам да иска да бяга от дърва. Първата се наигра във Филиповци с некви климатици на обща стойност 6к и седи на студено :shock: .
ПП2: що не ги туряте тея котли по мазите? Имам ел. котле в мазето (не, че съм го пускал последните 5г.) и си седи без да пречи по коридори или стаи.
Митко Павлов - където и да отида анцузите ме преследват

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Котел на пелети?

Мнение от TNT » 23 Яну 2020, 12:34

:OT: От познатите покрай мен имам наблюдения, че бяха много добре и доволни, когато ги сложиха. Ама това беше преди 8-10 години. Тогава пелетите бяха евтини. Сега не са. Съответно и излиза скъпо.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 24.08.2008
Местоположение: Мездра
Пол: Мъж

Re: Котел на пелети?

Мнение от KUM4o » 23 Яну 2020, 13:00

Venko написа:
Ако искаш да топлиш цялата къща - на климатици е много зор, по-скоро ти трябва решение с локално парно.


Принципно не е никакъв зор при правилно оразмерени машини и подходящи такива. Не може в 20м2 да сложиш 12ка класна машина, защото тя влиза в он-офф режим и при всяко стартиране компресора се издува до макс и после намаля и пада под минимума си и гасне. От това идва и преразход на ток и абсолютен дискомфорт за топлещия се от повишаване и намаляване струята на перката. Ако е оразмерена добре се кротва на минимума си и не го и разбираш, че работи. За пример 09LTCA като ми се кротне на 260-270 вата консумация перката му едва се движи, а междувременно си бълва топличък въздух. Въпросните Fujitsu LTCA не съм виждал сметка повече от 45лв на машина в студени месеци. Мой приятел се грее с пелети топло е, но 500+лв месечно за топло, което аз получавам за 120лв за мен е в повече. Иначе системата му е супер безпроблемна веднъж месечно я чисти основно и си пее песен вътре, всичко си наблюдава и контролира през телефона. Най-вече помисли дават ли ти се 1500-2000лв за полети годишно.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Котел на пелети?

Мнение от Cyberloner » 23 Яну 2020, 13:01

Аз съм на пелети вече 3та година и мога да кажа, че е ОК, ако можеш да си позволиш ~400лв/месец за отопление и топла вода зимата.
Котелът мие турски Kozlusan 25 киловатов.
Няколко урока научени по трудния начин:
1. Изолацията на тавана последния етаж на къщата е най-най-най-важното нещо след добре уплътнената дограма.
2. Ако сте павили ремонт, включващ мокри процеси като мазилки по стенита или подовете първата зима ще зъзнеш каквото и да правиш
3. Бойлерът поне 200 литра, за да ти е мирна главата
4. Най-добре сложете котела в отделно помещение извън къщата, защото си има прахоляк около него, каквото и да правиш, също като се запалва и чисти си вдига шум.

Ако искаш сметката за отопление да падне чувствително, е хбаво да има буферен съд, чийто обем се смята според изискванията, но горе-долу обемът е 20 Х максималната мощност на котела. Ако имаш котел с мощност 20кВт то буфера го взимаш ~400 литра, аз още не съм си сложил, поради липса на място.

Стеан теморстат може още малко да намали сметката, но още не съм се занимавал, за сега котела работи 24/7, че съм с малко дете, но в къщата се ходи по тениска, а топлата вода никога не свършва.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Котел на пелети?

Мнение от Dextuar » 23 Яну 2020, 13:36

KUM4o написа:
Venko написа:
Ако искаш да топлиш цялата къща - на климатици е много зор, по-скоро ти трябва решение с локално парно.


Принципно не е никакъв зор при правилно оразмерени машини и подходящи такива. Не може в 20м2 да сложиш 12ка класна машина, защото тя влиза в он-офф режим и при всяко стартиране компресора се издува до макс и после намаля и пада под минимума си и гасне. От това идва и преразход на ток и абсолютен дискомфорт за топлещия се от повишаване и намаляване струята на перката. Ако е оразмерена добре се кротва на минимума си и не го и разбираш, че работи. За пример 09LTCA като ми се кротне на 260-270 вата консумация перката му едва се движи, а междувременно си бълва топличък въздух. Въпросните Fujitsu LTCA не съм виждал сметка повече от 45лв на машина в студени месеци. Мой приятел се грее с пелети топло е, но 500+лв месечно за топло, което аз получавам за 120лв за мен е в повече. Иначе системата му е супер безпроблемна веднъж месечно я чисти основно и си пее песен вътре, всичко си наблюдава и контролира през телефона. Най-вече помисли дават ли ти се 1500-2000лв за полети годишно.

Аз съм с два такива на около 60кв РЗП, но като махнеш гардероби и тем подобни реално доста по-малко. Почти не го чувам да работи климатика.

Ако правилно съм те разбрал, реално съм се вътрил:
1. С цената на климатика, щото вместо 12-ка е можело да взема 9-ки
2. С тока, защото климатикът работел по-неефективно, ако е прекалено голям за помещението

Иначе като сметка за ток, при положение, че всичко ми е на ток и съм последен етаж, е 50-60лв.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 143
Регистриран на: 26.02.2019
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Няма BMW ;-)
Мечтае да кара: Нова

Котел на пелети?

Мнение от Venelin1111 » 23 Яну 2020, 14:12

Я кажете за 5 месеца при двуетажна къща 180 кв/м колко пелети ще ми трябват и цена на отоплителния сезон за въпросните 5 месеца? Ако знаете ?
Сега с камина с водна риза на дърва нон стоп + бойлер комбиниран с нон стоп врела вода разходвам 10-12 кубика дърва. Излизат ми 110 лева нарязани , нацепени , вкарани в двора и подредени. Аз спрях да се занимавам с рязане , цепене и т.н. Къщата е построена 2010 г с 8-10 см изолация , без компромис + изолация на подпокривното с камена вата. Питам защото мислех да ползвам изградената инфраструктура , не мога да преправям защото тръбите за радиаторите минават под замазката на пода , в гофрета са , но не ми се теглят. Камината е в хола като е в облицовка , а тук чета , че за пелетната се изисква отделно помещение, така ли е?
Някой да разясни ако знае за да си правя и аз сметка дали да разбутваме направеното вече или не? Мерси.


Sent from my iPhone Х using Tapatalk
Последна промяна Venelin1111 на 23 Яну 2020, 14:16, променена общо 2 пъти
Няма вече BMW

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Котел на пелети?

Мнение от Petrolhead » 23 Яну 2020, 14:13

z
Последна промяна Petrolhead на 11 Юни 2020, 8:45, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Котел на пелети?

Мнение от don_gori » 23 Яну 2020, 14:21

Много важна е изолацията на къщата, ако е някаква гола тухла има да си мечтаете за 120лв за сметка на ток зимата :wave:
Аз отоплявам 1 етаж от къща 120кв + топла вода цяла зима средната ми сметка за ток+пелети за зимния сезон се вързва по 120лв/месец. Дървата и въглищата са отживелица и голяма хамалогия и цапуртия.
Плюса на котела е че се слага в отделно помещение и навсякъде другаде ти е чисто и топло, с камината е малко по-кофти защото като я пълниш/чистиш се вдига малко прах, но идеално щастие няма.
Трябва да се разбере колко кВ е сегашната на дърва и да се избере такава на пелети, според мен няма да има нужда от пелетен котел при положение че до сега жилището се е топлило с камина. Колегите я споменаха марката - Грейко Бижу, виждал съм я на живо и всичко е изпипано от до. Контролера е натурелски, супер лесен за настройка и с богата функционалност, има опция за интернет, статистики и т.н. основното почистване е направено много лесно, което е от съществено значение за камините, има пружинни механизми и всичко пада долу в една тава. Вкарали са и различни разновидности откъм мощност.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 143
Регистриран на: 26.02.2019
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Няма BMW ;-)
Мечтае да кара: Нова

Котел на пелети?

Мнение от Venelin1111 » 23 Яну 2020, 14:28

don_gori написа:Аз отоплявам 1 етаж от къща 120кв + топла вода цяла зима средната ми сметка за ток+пелети за зимния сезон се вързва по 120лв/месец. Дървата и въглищата са отживелица и голяма хамалогия и цапуртия.
Плюса на котела е че се слага в отделно помещение и навсякъде другаде ти е чисто и топло, с камината е малко по-кофти защото като я пълниш/чистиш се вдига малко прах, но идеално щастие няма.
Трябва да се разбере колко кВ е сегашната на дърва и да се избере такава на пелети, според мен няма да има нужда от пелетен котел при положение че до сега жилището се е топлило с камина. Колегите я споменаха марката - Грейко Бижу, виждал съм я на живо и всичко е изпипано от до. .

Цената на месец(120лв) е добра , въпрос:
Може ли пелетната да се монтира на мястото на старата в хола? Моята е 21 кв, чисто полезно действие 18 кв и е предвидено 3 кв резерв. По презумпция и пелетната трябва да е с тези показатели, нали?


Sent from my iPhone Х using Tapatalk
Няма вече BMW

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Котел на пелети?

Мнение от don_gori » 23 Яну 2020, 14:41

По принцип може, но се преправя малко инсталацията. Тази с пелетна камина работи под налягане 2-3 бара, докато тези на дървата са отворена система с разширител в банята, но това лесно се оправя.
Така не мога да ти кажа дали кВ на камина с дърва са 1:1 с кВ на камина на пелети. Аз като правех моя етаж смятах по сбора от мощностите на консуматорите ми. Затова казах на колегата да сподели какво отоплява и какви радиатори има инсталирани като мощност, хубаво е да се предвиди и бойлер към системата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 23 Яну 2020, 17:26

Ахаа, ето, добре че питах. За мен всичко е еднакво, па то било котел едно , камина друго. Значи по-скоро е камина, а не котел. Не че знам каква е разликата :))
Бункер нема да има, ще се мъкне, ма пак е по-малко от да мъкнеш дърва. А и доколкото знам пелети има целогодишно, а дърва-не. Купуваш си по малко, та ако уцелиш калпави другия път други.
Дотук две мнения за Грейкото.
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 659
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Котел на пелети?

Мнение от Exclusive89 » 23 Яну 2020, 17:53

don_gori написа:Много важна е изолацията на къщата, ако е някаква гола тухла има да си мечтаете за 120лв за сметка на ток зимата.

Мнооогооо правилно колега, авера е на пелети и първите две години беше на тухла и сметките бяха доста дебели, иначе цяла зима държеше 24-26гр. След като направи изолация на къщата сметките му паднаха с около 35-40%. Иначе и при мен всичко е монтирано тръбите (медни) и радиаторите, но монтажа на котела отлагам всяка година, защото (за сега) се прибирам за една седмица през зимата, а понякога даже и не мога... Хората, които направиха монтажа ми казаха, че ще плащам смешни сметки.. къщата има изолация, а тавана е с двойна каменна вата :)
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: alekangg

Последни теми
Facebook