Котел на пелети?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 312
Регистриран на: 2.10.2009
Пол: Мъж
Кара: e46 328i

Re: Котел на пелети?

Мнение от BaDxBoY » 23 Яну 2020, 18:53

Да дам моите 2 стотинки по темата.

В нас съм с ето тази камина - http://www.biootoplenie.com/eco-spar-alba-15kw/, като излезе доста по-скъпо, понеже сложихме и бойлер към нея. Отопляваме 2 етажа с нея и се справя добре с отоплението, но зависи много и какви радиатори се сложат и как се настройва камината. Има 2 опций - Blower и Output, като имат степени от 1 до 5. Аз ги държа и двете на 3. Вода има почти постоянно вряла.

От качеството и издържливостта не съм доволен, понеже за 3 години, 3 или 4 пъти се развали. 2 пъти се запуши нещо и падна 3 часово разглабяне и 2 пъти блокира помпата и спира да зиркулира водата. Съответно температурата вътре се вдига до 80-90 градуса, включва се някаква аларма и спира камината.
Прецени си къде да я сложиш, нашата я сложихме в хола и жестоко съжаляваме, сега лятото ще се мести в мазето някак си. Мръсно е много, със сегашните пелети трябва да се чисти на 2-3 дни задължително, което е страшна кочина и прахоляк, хола става неизползваем. Взмемаме всяка година по 3 тона пелети, като отиват по 2-3 чувала на денонощие.

Гледай да има колкото се може повече гаранция камината, да се монтира добре и да се предлага читава поддръжка,иначе ще береш ядове.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 19.03.2004
Местоположение: Казанлък
Пол: Мъж

Котел на пелети?

Мнение от turieca » 23 Яну 2020, 19:08

Не е вярно, че Бижуто трябва да е под налягане за да работи, а за бункера събира три торби пелети, което е достатъчно за зарежда веднъж на ден. Моето е 16кв, но съм го направил трите степени така 11-8-5кв. Разликата с камината на дърва е огромна в топлото по простата причина, че поддържа постоянно зададената температура,. Важно условие е да има термоглави на радиаторите за по голям комфорт и икономия.
Забравих предните 2 зими изкарах с по 3 тона, тази до сега съм изгорил 1,300кг. Къщата е стара слагах 10см стиропорна стените с каратаван е, а не малка тераса съм затворил с дограма, но плъзгащи врати и не пази много топлото. И пак е топло, а критерия е жената не термометър.


Sent from my iPhone using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 23 Яну 2020, 19:20

https://eurotherm.org/produkt/%d0%b2%d0 ... y-3-20-kw/

Ами тези? Имам потвърждение от ч0век, който работи с тях , че са добри ?
Хм,хм...

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 25.02.2010
Пол: Мъж

Re: Котел на пелети?

Мнение от DaGa » 23 Яну 2020, 19:47

От 3 до 20kW.... малко шмекерия ми се струва

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 23 Яну 2020, 20:33

Е на грейко то котела пише от 5 до 20. Не визирам конкретната камина, а фирмата като цяло.
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Котел на пелети?

Мнение от don_gori » 24 Яну 2020, 0:53

Лилитата също са добри, Екоспар също но бих избрал Бижуто заради натурелския контролер. Иначе пак се повтарям като избираш камина виж с очите си как става основното почистване, това е най-голямата хамалогия около подръжката. Защото има камини, които се разглобяват от-до за да се изчистят както трябва, а има други които за 2-3 минути става всичко.
Хубаво е да чуеш и как работи, защото на някой хора им идва шумна.
Относно минималната мощност е напълно възможна такава от 2-3-4kW, самия горивен процес е много прецизен и може да се нагласи на най-ниската степен едвам едвам да мъждука нещо, просто да не изгасне огъня. Моята камина е 13.5kW като на минимална мощност гори около 0.5-6кг/час което си е около 2-3kW.

Пантерчо
Аватар
Мнения: 4699
Регистриран на: 16.03.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: WBS нов внос
Мечтае да кара: Е30 от скъпите

Re: Котел на пелети?

Мнение от Bavarcho » 24 Яну 2020, 18:02

На грешно място питаш.. много глупости има. Има инфо по интернет доста по-достоверно.
Като чета тука мненията.. как преди години били по-евтини, а сега постъпнали :kuku: Едно че бяха много по-скъпи, второ зимата ако не си се запасил свършваха. Сега пелети бол, важното е да не вземеш боклуци че всеки втори прави. 500+ лева на месец :clap: трябва или да се отоплява доста ама доста голяма къща или има някаква грешка. Отворена затворена система се споменават е така :) на дърва системата също е затворена с разширителен съд, може и отворена но надали. Какво мъждукане и подържане на огъня говориме, като това е идеята на пелетите гаснат и се палят сами следствие на нагряването от реотана :roll:

За избора на котел/камина на място обиколи няколко представителства/ магазини и говори с хората дето ги продават..
Не слагай на етажа където живееш.
Термоглави на радиаторите.
Читави пелети, чамови светли. (важно е за топлината дето отдават и за прахоляка дето отделят)
Бойлера на ток, на пелетите не си струва.
Буфер ако има е добре. Добре е ако си на вила дето ходиш събота неделя и през седмицата не гори парното.
Доволен ще останеш, ако ги изпълниш горните с читав котел.

От 10+ години сме на пелети, тогава когато малко хора бяха чували за тях и пелети нямаше освен внос. Като сме минали преди това на котел перолизен, камина с водна риза, ток, подово.. По-добро от пелетите е само газта, но за жалост е прекарана на малко места още. (варианта с модули става, но трябва място за съхранение)
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 24 Яну 2020, 18:09

Камина ще да е. Засега. Ще по слушам Дон Гори за чистене то и другите работи.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Котел на пелети?

Мнение от Моджо » 24 Яну 2020, 20:32

За burnit какво ще кажете.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: Котел на пелети?

Мнение от STEVAL » 24 Яну 2020, 23:09

Да дам и аз мойте 5 стинки.
От 12 години съм на газ (метан). Единственото хубаво е, че няма хамалогия. От там нататък - скъпо скъпоо. В момента газта е по скъпа от тока с нагревателни уреди. Цена на енергоносителите за киловат към днешна дата:
Ел. Енергия - 15 ст/кв средноденонощна цена; Газ (метан) 11,5 ст; Пелети 6-7 ст; Дърва 5 ст; Черни въглища 4,5 ст; Климатици и термопомпи - 5,5 ст.
Към момента при наличие на отделно помещение за енергоизточника най евтино е котел на въглища с ротортна горелка или котел на пропан бутан с доставка на газта за битови нужди без акциз.

Потребител
Аватар
Мнения: 7
Регистриран на: 18.04.2009
Местоположение: София
Кара: TOYOTA

Re: Котел на пелети?

Мнение от Двигателист » 26 Яну 2020, 1:01

STEVAL написа:Да дам и аз мойте 5 стинки.
От 12 години съм на газ (метан). Единственото хубаво е, че няма хамалогия. От там нататък - скъпо скъпоо. В момента газта е по скъпа от тока с нагревателни уреди. Цена на енергоносителите за киловат към днешна дата:
Ел. Енергия - 15 ст/кв средноденонощна цена; Газ (метан) 11,5 ст; Пелети 6-7 ст; Дърва 5 ст; Черни въглища 4,5 ст; Климатици и термопомпи - 5,5 ст.
Към момента при наличие на отделно помещение за енергоизточника най евтино е котел на въглища с ротортна горелка или котел на пропан бутан с доставка на газта за битови нужди без акциз.


Да разбирам,че информацията на тази страница е откровена лъжа?
https://gas.overgas.bg/%D0%BF%D1%80%D0% ... %B0%D0%B7/
Лудия.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 318
Регистриран на: 17.10.2004
Пол: Мъж

Re: Котел на пелети?

Мнение от Фидел Кастро » 26 Яну 2020, 13:34

Двигателист написа:
Да разбирам,че информацията на тази страница е откровена лъжа?
https://gas.overgas.bg/%D0%BF%D1%80%D0% ... %B0%D0%B7/

Съвсем не е лъжа! Може малко да са променени цифрите, но колегата STEVAL нещо здравата се бърка. Става въпрос за сравнението между ток, природен газ (метан) и пропан-бутан. Имам чувството, че котела му е настроен неправилно или е някакъв съвсем евтин.
Аз съм на природен газ от 2005 година и съм много доволен. Засега пелетите са по-евтини, но това е въпрос на време и ако газоснабдителните компании си намалят таксите за доставка на газ всичко ще се оправи. Пелети и пропан-бутан са възможни само в къща с голямо сервизно помещение. Как ще му зареждат резервоара за газ? Въобще не ми се вярва с пропан-бутан да е по-евтино. Или ако се купува на т.нар. "доставни цени"? Аз бях на ток до 2005 година и дори при най-скъпата газ сметките са били наполовина.
Нека се мотивира колегата!
За период от 135 години стигнахме от Стефан Стамболов до Бойко Борисов. Ако това е еволюцията в политическия елит много скоро ще гласуваме за едноклетъчни.
След снимката си с Б.Б., Робърт де Ниро бил много доволен, че най-после се снимал с истински мафиот.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Котел на пелети?

Мнение от Jordana » 26 Яну 2020, 14:40

При газта пропана и метана излизат горе долу еднакво като разход . Колегата говори за без акцизен пропан , но този начин е подходящ за къща или друг подобен имот заради изискванията по газовото стопанство . Трябва да се отчита че спрямо електричеството горивата имат различно КПД едно заради разликата в котела , второ заради загубите които са доста големи . При климатика имаме 1:3 приход в киловатите спрямо консумацията . Най грубо казано , зависи от средно годишните температури и от вида на термопомпата .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Котел на пелети?

Мнение от hell's angel » 26 Яну 2020, 14:47

+1 Освен това калоричността на природния газ у нас е имагинерно понятие, с пожелателен характер :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Котел на пелети?

Мнение от drago_pavlov » 26 Яну 2020, 17:01

Bavarcho написа:На грешно място питаш.. много глупости има.

И аз мислех да пиша нещо, но се отказах...
Трябва цял ферман да изпиша, че да оборя всички глупости...
Bavarcho написа: 500+ лева на месец :clap:

Може, ако си купуваш пелетите от Практикер по 10 лв чувала :mhihi:
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook