Атмосферка или турбо?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Атмосферка или турбо?

Мнение от BMW_POWER » 08 Яну 2020, 4:54

Мислех да пусна анкета, ама няма да има смисъл. По-ми е интересно какво мислите. Става въпрос за избор на кола. Говорим за една и съща марка и един и също модел. Има (примерно) 2.0 или 2.4л атмосферка и 1.6 турбина. Кое бихте избрали и защо? Можете да давате пример с каквито искате марки, но само не го сравнявайте едни с други.
Едно приятелче се оглежда за турбина, аз го ритам да вземе атмосферка.

Вие как мислите?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Атмосферка или турбо?

Мнение от Benord » 08 Яну 2020, 6:30

Твърдо самозасмукваща система! Турбото е за богати хора или диваци.Дано ме разбирате правилно.
Последна промяна Benord на 08 Яну 2020, 6:32, променена общо 1 път

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Атмосферка или турбо?

Мнение от slatanic » 08 Яну 2020, 6:31

Мислиме,че турбото има повече развитие с по-малко средства,но си зависи от конкретният автомобил дали е по-добре едното или другото.
А както се казва единственото по-хубаво от шест литра мотор е същият със суперчарджър. :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1965
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Атмосферка или турбо?

Мнение от barty » 08 Яну 2020, 6:38

Много зависи от конкретните коли и за какво ще се ползва.
Моят опит: Мерцедес 2.0 компресор 186кс /192кс с ръчни скорости срещу V6 224кс автоматик.
Компресорния мотор се усеща по-пъргав в градска среда и е с 3-5л по икономичен.
Опел Инсигня 1.6 турбо 180кс: в града добре но извън града става натоварен.
БМВ 523 автоматик: в града е тромав, извънградско върви добре.
:yes:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Атмосферка или турбо?

Мнение от SpeedyMan » 08 Яну 2020, 6:57

Турбото си върви с дизела. А и турбините изкарват повече, защото не загряват толкова както при бензина.

За това логиката е колата да бъде първо от добра марка, например БМВ или Мерцедес или пък Ауди (но тук трябва да се внимава повече). Предполагам може да се включи и Волво или Лексъс.
И да е с история (ако е на старо)

От там нататък да не е под 2.0 и най-добре да е дизел, защото тогава ще имаш нисък разход

Относно броя цилиндри и конфигурация на мотора - редови шестак, редови петак, 4 цилиндъра или 3 цилиндъра ( добър баланс, но пак трябва да се внимава, някои от тях да не са направени добри)
Добър V8 имат щатските мотори, мерцедес и може би БМВ. Пак трябва да се внимава.

Но като цяло сме в Турбо ера, атмосферните бензинки с разумен обем се броят на пръсти вече.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Атмосферка или турбо?

Мнение от Nickelback » 08 Яну 2020, 7:22

slatanic написа:А както се казва единственото по-хубаво от шест литра мотор е същият със суперчарджър. :mhihi:

К'во турбо?! :mhihi:
Е тука е истината :yes: :ok:

Иначе по темата аз бих избрал по-здравия от двата двигателя, този с по-сериозен потенциал за ъпгрейд и надеждност. По-вероятно това да е сток турбо мотора, но не винаги е така :idea:
Винаги можеш да добавиш турбо на атмосферния мотор или да сложиш по-голямо на турбинирания, но ако платформата си е скапана, кел файда :yes:

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 229
Регистриран на: 4.12.2005
Кара: FIAT DUKATO HYMER и друга скрап
Мечтае да кара: BMW 2002 tii

Re: Атмосферка или турбо?

Мнение от mr_petroff » 08 Яну 2020, 8:00

Атмосферният мотор е като старо отлежало и висококачествено вино-неподправено удоволствие,турбото е младо и лудо вино без послевкус и което за момента бива , но няма да ти липсва след последната чаша....

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Атмосферка или турбо?

Мнение от Моджо » 08 Яну 2020, 9:10

То си е до човек и до начин на ползване. И едното си има +- и другото.
Иначе аз съм за атмосферка, ама то щото съм дрът :)) Иначе ако ще карам в града няма да ми е все едно дали гори 15 или 8 примерно.
А и турбо е малко относително. Колко по-точно броя турбо? Щото с една турбинка е едно, с две друго. И вече матор с две турбини според мен доста прилича на атмосферен, че даже и го бие в някои отношения.
Разбира се , пиша като прост юзър, техничестата част е за майсторите.
Говорим и в двата случая за бензин. Някак си не съм фен на дизела, не знам защо.
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 374
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Атмосферка или турбо?

Мнение от pampo » 08 Яну 2020, 9:30

Да отбележа един глас за бензин с турбо. Над 160-180кс е идеален и за градско и за извънградско... Естествено трябва да се подбира внимателно, както вече казаха по-горе но най-добре под 100к км...
ПП. Според мен една анкета би била интересна.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1074
Регистриран на: 2.05.2008
Кара: 520i face

Re: Атмосферка или турбо?

Мнение от bioz » 08 Яну 2020, 9:53

mr_petroff написа:Атмосферният мотор е като старо отлежало и висококачествено вино-неподправено удоволствие,турбото е младо и лудо вино без послевкус и което за момента бива , но няма да ти липсва след последната чаша....

Много добре казано, а именно по-добре атомосферент v8мак пред турибиниран 4 цил.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Атмосферка или турбо?

Мнение от Jordana » 08 Яну 2020, 10:16

Атмосферен . Турбо мотора е по капризен за горива и масла , по натоварен механично и съответно се чупи повече . Подръжката е по скъпа и ремонтите също . Като цяло турбомоторите горят повече масло и имат по висок разход . Зависи за какъв конкретно мотор става въпрос защото има много двигатели които са с турбо но със незначителен буст 0.4-0.5 бара което не оказва почти никакво влияние на поведението на пътя а носи само негативи в механиката и подръжката . Това си е още една , сложна и съвсем не безпроблемна система в автомобила .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Атмосферка или турбо?

Мнение от Е.Димитров » 08 Яну 2020, 10:52

Jordana написа: турбомоторите имат по висок разход . .

Напротив, турбо моторите имат по-малък разход на гориво.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Атмосферка или турбо?

Мнение от Jordana » 08 Яну 2020, 11:05

По малък от кое ? От същия по мощност атмосферен ...едва ли . Това няма как да е технически обосновано , турбо моторите особено дизелите са с по малка степен на сгъстяване спрямо атмосферните . Аз турбо дизел да гори по малко от атмосферен досега не съм виждал , докато обратното е често явление . За бензина пък изобщо не може да става сравнение .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 18
Регистриран на: 26.07.2016
Пол: Мъж
Кара: BMW 325d e91 manual
Мечтае да кара: е30 купе

Re: Атмосферка или турбо?

Мнение от AlexK. » 08 Яну 2020, 11:45

Jordana написа:По малък от кое ? От същия по мощност атмосферен ...едва ли . Това няма как да е технически обосновано , турбо моторите особено дизелите са с по малка степен на сгъстяване спрямо атмосферните . Аз турбо дизел да гори по малко от атмосферен досега не съм виждал , докато обратното е често явление . За бензина пък изобщо не може да става сравнение .

Пич, моля те не се излагай. Каква мислиш че е причината всички съвременни автомобили да минат на по-малки двигатели с турбо. Само заради емисиите и разхода на гориво. Нека вземем за пример е9х м3 с v8 и по-новата м3 и м4-ка. Шестака с турбините едва ли върви по-малко, но когато се кара ежедневно със сигурност гори по-малко. За здравина, издражливост и т.н. няма да говорим. Там е ясно, че ненатоварения атмосферен двигател(в повечето случаи) е по-издръжлив. Това е причината и аз да предпочитам атмосферките, макар и в момента да карам нафтова печка :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Атмосферка или турбо?

Мнение от empar » 08 Яну 2020, 11:54

Бензин, атмосферно пълнене, висока степен на сгъстяване и високи обороти. Това е моята рецепта за истински автомобил!
Всичко останало е чалга-джендъризъм, гарниран с кренвирши от 4лв/кг.! :mhihi:

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook