Ново vs. старо строителство!

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Ново или старо строителство?

1. Новото строителство е много по-добре
13
17%
2. Старото е по-добро
18
23%
3. Зависи от качеството
44
56%
4. Не ми пука, стига да е на добра цена
0
Няма гласували
5. Не мисля да инвестирам в недвижимост в България
3
4%
 
Общо гласове : 78
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Икономика на РБ

Мнение от TheDriver » 02 Яну 2020, 16:16

Dextuar написа:И на мен ми звучи точно като на нещо, строено миналия век.
Когато търсих жилище (2017г), един от критериите ми беше никой да не е живял в него и да е строено след 2015-та година. В нашия вход от собствениците аз съм най-младия и така като гледам само аз и още едно семейство нямаме деца все още, всички останали апартаменти са млади семейства до към 40-те и само 1-2 възрастни семейства, които предполагам са били собствениците на земята, върху която е построена сградата.


А каква е причината да се търси ново строителство и да се пренебрегва старото?

Изключвам разбира се панелките.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Икономика на РБ

Мнение от zAcK » 02 Яну 2020, 16:53

Аз пък търсих старо. 1937 година е :mhihi: Търсих да има прозорци на банята и тоалетната, да е с тавани 3.05 метра и големи стаи, кухня с тераса, да е с просторно стълбище с ниски и широки стъпала, мазето да е на нивото на улицата, не да е перманентно наводнено и т.н., и да е на удобно място в центъра на София, за да ходя пеша до почти всичко :mhihi: А, да. Проектирано е от немец, като доста стари сгради в центъра на София. Не от някой льохман, дето са му казали да направи спалните персон и половина. За стаите говоря :mhihi: :mhihi: :mhihi: Не мога да разбера защо на 99% от новото строителство кухненските боксове са слети с дневната и са в най-забутания ъгъл, без прозорци.... Баните също са без прозорци на повечето... Какъв мегамалоумник трябва да си, за да проектираш подобни сгради......... Пускаш абсорбатора на втория етаж и цялата сграда над теб разбира какво готвиш :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi: Не, благодаря :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Живял съм в няколко чисто нови нови строителства - не, благодаря. Освен ако някой не ми подари нещо в Сан Стефано Плаза, или някоя подобна сграда :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Икономика на РБ

Мнение от Dextuar » 02 Яну 2020, 17:32

TheDriver написа:
Dextuar написа:И на мен ми звучи точно като на нещо, строено миналия век.
Когато търсих жилище (2017г), един от критериите ми беше никой да не е живял в него и да е строено след 2015-та година. В нашия вход от собствениците аз съм най-младия и така като гледам само аз и още едно семейство нямаме деца все още, всички останали апартаменти са млади семейства до към 40-те и само 1-2 възрастни семейства, които предполагам са били собствениците на земята, върху която е построена сградата.


А каква е причината да се търси ново строителство и да се пренебрегва старото?

Изключвам разбира се панелките.

Главно защото не исках панелка и защото в новите сгради хората, които закупуват апартаменти, са приблизително на сходна възраст с да кажем до 15-20 години разлика, а това прави комуникацията и вземането на решения по-лесно според мен.
Последна промяна Dextuar на 02 Яну 2020, 17:33, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономика на РБ

Мнение от steeN » 02 Яну 2020, 17:32

- по-ниски стандарти за всичко. дори електрическата инсталация е... ексременти :).
- парното е последваща идея, като съм достатъчно стар да си спомня как къртеха през плочите да прекарат вертикалните тръби. тва сега ако някой го направи на своя глава и го хванат ще му съдерат задника :)
- няма изолация и отгоре на това строено с антични материали
- остаряли общи части, в най-добрия случай си говорим за 30 годишен асансьор примерно. където работят всичките е чудо за по-големи сгради.
- не че и сега няма издънки, но по онова време никой не е чувал за хидроизолация - практически неизползваеми мазета
- в общия случай повече хора, от колкото кооперация - трудности при решения на общото събрание или там както се нарича (разбира се има изключения) + че след толкова време собствеността е останала на някакви тотално произволни хора, които не им дреме за нищо.
- гаражите са тотален мит, освен някви нарочени преприятия от соца, които така или иначе за повече от жигулка да влезе не стават.

малко ли е :)
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Икономика на РБ

Мнение от Dextuar » 02 Яну 2020, 17:35

steeN написа:...

Баш :yes:

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Икономика на РБ

Мнение от zAcK » 02 Яну 2020, 18:05

Тая тема и тя отиде в :OT: ама щото не е много вярно написаното, та ще отговоря :mhihi: :mhihi: :mhihi:

steeN написа:- по-ниски стандарти за всичко. дори електрическата инсталация е... ексременти :).

Като каза електрическа. Всичко е Легранд, Ваго и т.н. Кабелите имат по един метър аванс в таблото. Само дефектнотокова няма, ама има място, но нещо не намирам нужда в момента. Таблото е пожароустойчиво пак на Легранд и издържа до температура над 600-700 градуса. Не помня точно. Колко нови строителства имат такива?
Иначе сградата е стоманобетон, а стоманобетонът с годините не става по-зле. И т.н. А, да. И таблото във входа ЧЕЗ го смениха с чисто ново.

Изображение

steeN написа:парното е последваща идея, като съм достатъчно стар да си спомня как къртеха през плочите да прекарат вертикалните тръби. тва сега ако някой го направи на своя глава и го хванат ще му съдерат задника :)


Никога не е имало парно в сградата :mhihi:

steeN написа:няма изолация и отгоре на това строено с антични материали

В грешка си :mhihi: На тавана има 10 см. каменна вата Кнауф. Не искам да ги сравнявам с леснозапалимия и мухлясващ нов стиропор, много як :mhihi: :mhihi: :mhihi:


steeN написа:- остаряли общи части, в най-добрия случай си говорим за 30 годишен асансьор примерно. където работят всичките е чудо за по-големи сгради.

За общите части си до някъде прав, но пък взимаме малко наем от 2 мини магазинчета, които са собственост на ЕС и си ги оправяме. Аз съм касиер :mhihi: :mhihi: И не се налага да събирам пари от никой от входа. А, и общите части са 2 пъти по-широки от тия стандартните нови смешки. Едно време явно се са мислили да добавят още една стая, вместо общи части. Имало е дори апартамент на портиерите, собственост на ЕС, ама през 90-те са го гепили документално и няма връщане.... Стълбите са по-широки и има тераски на всеки етаж. Да можеш да качиш 5 метров стълб ако ти се наложи :mhihi: и да завиваш :mhihi:

steeN написа:- не че и сега няма издънки, но по онова време никой не е чувал за хидроизолация - практически неизползваеми мазета


Не четеш :mhihi: Мазетата на нивото на улицата и на вътрешния двор :mhihi: Един от комшиите дори го е пуснал неговото в ЕърБНБ :mhihi: Даже малко ме дразни, че си е избил врата към дворчето и разни чужденци го налазват :mhihi: Та влага май ес. Но във всички нови, в които съм живял е имало влага. Явно тия новите хидроизолации са много качествени :mhihi: Имам една дървена маса в мазето от не знам колко години, странично на земята е оставена, като нова е. Къде е тая влага не зная :mhihi:

steeN написа: в общия случай повече хора, от колкото кооперация - трудности при решения на общото събрание или там както се нарича


Никога сме нямали проблеми, а и всички от блока ми имат пълно доверие, като дори отделям от личното си време, да оправям разни неща във входа безплатно. Реших да сменя дограмата, казах им, всички бяха ОК и я смених :mhihi: Нали съм касиер-управител-старши алкохолик :mhihi:

steeN написа:гаражите са тотален мит, освен някви нарочени преприятия от соца, които така или иначе за повече от жигулка да влезе не стават.


Това е така, въпреки че до нас вечер винаги има място на Баба Неделя, но аз спирам в бомбоубежището под НДК от години, че си обичам колите :mhihi: :mhihi:
Последна промяна zAcK на 02 Яну 2020, 18:22, променена общо 2 пъти
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Икономика на РБ

Мнение от alx » 02 Яну 2020, 18:20

старите сгради имат само едно преимущество- че често са в централна част на града. друга полза - нямат.

а най- големия им недостатък е липсата на изолация. тухлата и стоманобетона са почти нулеви изолатори. това важи разбира се и за панелките, но друга тема.
алекс
трабант 601с
разни други возила

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Икономика на РБ

Мнение от zAcK » 02 Яну 2020, 18:26

Тая тема тръгна от цените на жилищата и дали ще паднат и май пак на там отиде :mhihi: :mhihi: :mhihi:


alx написа:а най- големия им недостатък е липсата на изолация. тухлата и стоманобетона са почти нулеви изолатори. това важи разбира се и за панелките, но друга тема.


Алекс, виждал ли си как се строи нова сграда в България и каква изолация има :mhihi: :mhihi: :mhihi:


Иначе това са ни сметките за ток миналата зима от 3 климатика хиперинверторни, които топлят целия апартамент 91м2 истински и жената цяла зима държи на 26/27 градуса в зависимост от стаята. Не спират НИКОГА! Чак като навън стане по-топло :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi:
В последното ново строителство с изолация от стиропор, без никакви мазилки външни под изолацията плащахме по 300+ лева за ток зимата за 2 стаи :no: :no: :no:

Изображение

Ето за тази зима, но то зима няма, та предната е по-показателна :bchug:

Изображение

Ето температурата в момента в една от най-отдалечените от климатик части на апартамента :mhihi: :mhihi: :mhihi: На последен етаж сме и както казах доста апартаменти в сградата са празни, в другите живеят баби в 100+ м2, дето почти не топлят.

Изображение
Последна промяна zAcK на 02 Яну 2020, 18:40, променена общо 2 пъти
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономика на РБ

Мнение от steeN » 02 Яну 2020, 18:36

За това с инсталацията очевидно някой ВЕЧЕ е правил ремонт и си късметлия. Ама като е оправил само апартамента ти и пак сградата е оразмерена за много по-малка консумация, вятър работа, че ЧЕЗ са сменили една метална кутия с пластмасова.
Каменна или не вата на тавана е най-безсмисленото място за изолация. Цялата сграда като е термомостове все тая... и т.н. To each its own.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Икономика на РБ

Мнение от alx » 02 Яну 2020, 18:37

zAcK написа:Алекс, виждал ли си как се строи нова сграда в България и каква изолация има :mhihi: :mhihi: :mhihi:


не знам как се строи, но знам каква е изолационната стойност на различните материали.... иди ги погледни...
алекс
трабант 601с
разни други возила

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Икономика на РБ

Мнение от alx » 02 Яну 2020, 18:39

steeN написа:Каменна или не вата на тавана е най-безсмисленото място за изолация.


тихо да не те чуе някой... плочата на тавана (на последния етаж) е най- ефективното място за изолация. много по-ефективно от стените и пода...

но по темата - не съм писал защото няма смисъл, а няма смисъл защото няма оправия. а оправия няма заради естеството на народа ни. и така.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономика на РБ

Мнение от steeN » 02 Яну 2020, 18:42

Ако си последен етаж, да. Ако не, абсолютно безсмислено.
Навсякъде новите сгради са с такава изолация на тавана на последния етаж, освен ако не е строил идиот.
А в неговата е добавяно, щото когато е правена не са знаели какво е каменна вата. (по-вероятно е да са сложили азбест дори :mhihi: )
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Икономика на РБ

Мнение от Jordana » 02 Яну 2020, 18:45

Новото строителство стените са тухла , тоест наредени само тухли с малко разтвор между тях колкото да не се съборят сами . Отгоре се запенват към тавана и мазилка от вътре или там каквото са решили . Отвън само изолация . Една такава като почнах да пробивам беше без изолацията от вън , захвана да се клати цялата стена без малко да падне цялата от петия етаж долу :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Икономика на РБ

Мнение от zAcK » 02 Яну 2020, 18:47

steeN написа:За това с инсталацията очевидно някой ВЕЧЕ е правил ремонт и си късметлия. Ама като е оправил само апартамента ти и пак сградата е оразмерена за много по-малка консумация, вятър работа, че ЧЕЗ са сменили една метална кутия с пластмасова.


:mhihi: :mhihi: :mhihi: Ти си голяма работа :bchug: Кабелите до апартамента от главното табло са 10 мм2! Сменяни са през комунизма. До сградата са сменени и защото е в центъра, токът никога не е спирал. По-точно точно до НДК :mhihi: Като казвам, че до сградата са сменени, наистина са сменени, като има и оптика от Виваком и МТел подземна, и нови тръби за водата. Само отходните води не са сменени, но има всички скици на сградата до улицата и са с такъв наклон, диаметър и т.н., че надявам се това няма да се налага.

И колкото и да ми обясняваш какво е сметнато и какво не, показал съм сметките за тока и т.н., можеш да си направиши изводите.

P.S. Инсталацията я сменях сам и това ми струва около 1500 лева и няколко дни работа :bchug: Не съм чак толкова смотан, колкото изглеждам :mhihi: :mhihi: :mhihi: Имам отделни кабели за бойлер, печка, всеки климатик и т.н. :mhihi: С отделни предпазители. Я покажи твоето ново табло? Ако не си го правил ти има вероятност да е правено от братята ромляни, че ми стана интересно :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Последна промяна zAcK на 03 Яну 2020, 8:12, променена общо 3 пъти
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Икономика на РБ

Мнение от steeN » 02 Яну 2020, 18:52

А бе всичко ще си признаеш. Сега ако кажеш и как е заземена инсталацията и къде си забучи масата, която не съществува в тогавашните инсталации :) За гръмоотвода ли я върза :lol:
Хайде малко реализъм, как са 1500 лв като трябва да изкъртиш всички стени и да измъкнеш де кабели има.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook