Икономика на РБ

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Икономика на РБ

Мнение от немо » 08 Яну 2020, 20:03

///M Power написа:Това обаче важи за малкия производител, дали Кока-кола или Нестле можеш да ги натискаш така.

Тези,които ги споменаваш няма нужда да ги натискаш,те се натискат сами :lol: Там мащабите на търговия са други,съответно отстъпките,обемите и т.н....
Как ти се струва пазарлък м/у магазин от голяма верига и клиент да се води със стъпка 1 стотинка ? :lol: И то за стока,която в кварталното магазинче е 2.5-3 лв.?На мен ми се стори смешно и нелепо,после като направихме някои сметки излезе,че 1 ст. на брой е 5000лв. разлика за цялото количество,предмет на конкретната сделка :lol:
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Икономика на РБ

Мнение от TNT » 08 Яну 2020, 21:01

То затова и Кока-кола по едно време не се продаваше в Кауфланд. Сега не знам как е.
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Икономика на РБ

Мнение от BMW_POWER » 09 Яну 2020, 1:03

TNT написа:
Jordana написа: Вижте статистиката колко затварят 3-5 години след стартиране .

Гледали сме. А ти гледал ли си в другите страни каква е ? Същата. Значи да няма предприемачество ? А в тази статистика колко бизнеса са затворени от некадърно управление ? Бай Ганьо се вижда с пари, бързо става шефчето, всички на 500лв, а той си купува S класа/Кайен/Х5. Планове за реинвестиция в бизнеса няма. Планове за разширение на бизнеса няма. Планове за развитие на служителите си няма. Като цяло планове за работа няма - някой друг да вади парите. Ганьо е шеф, той е само да взима парите. Ама в малкия бизнес Ганьо трябва да е всичко и да бачка здраво. Ганьо също така е неграмотен. Ганьо винаги гледа да спести от нещо, да направи някоя далаверка, която после му излиза скъпо. На Ганьо е по-важно да отиде на СПА, отколкото да зареди магазина или да пребоядиса. Сигурен съм, че всеки има по един познат "Ганьо", който има бизнес, който е фалирал или ще фалира. Образование не е нужно, ама помага. Схемата на бизнесмена Ганьо е "давай пък квото стане". То винаги има риск, без топки не се става предприемач, но риска трябва да е премерен и калкулиран.

Отвори другата тема за развитие на високи технологии. В България има стартирали много успешни бизнеси. Виж бизнесите на младите хора в класацията на Forbes "30 под 30". Някои от хората лично ги познавам, работили сме заедно, имам ги за приятели. Тях обаче не бих ги нарекъл "Ганьо". Познавам хора, които преди 10-12 години се молеха баща им да им даде Опел Кадета, а сега се чудят М-ка или АМГ. И не, не с кражби и далавери, а с акъл и бачкане. Има много успешни хора - факт е обаче, че процента не е висок. А обикновения човек е много много зле.


Това, което си написал е вярно на 110%. Ама нали знаеш, че от всяко дърво свирка не става. Може да си Бог в едно и Н2О в друго. Баджанакът ми е бог в програмирането. Заплащането му е +100евро/час в Холандия (местен е). Но той не може сам да си напомпа гумите на колата :dunno: Това, че някой се опитва да прави невъзможни за него неща си е за негова сметка. Кумът ми е мноооого дебела реституция. Сумите са много сериозни. Това, което загуби от опити да играе на борсата и да влага в земеделие на мен ще ми стигне до края на живота тук, без да се лишавам дори от отпуски на юг.
Ганьо си е Ганьо. Но от Ганьо, Леонардо няма да се роди.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Икономика на РБ

Мнение от zAcK » 09 Яну 2020, 9:17

BMW_POWER написа:Ганьо си е Ганьо. Но от Ганьо, Леонардо няма да се роди.


Миналия ден четох за пореден път за професор Минко Балкански, че ми беше интересно. Роден е на село. Също като Тесла :mhihi: Та това къде си роден нищо не значи. Имат значение най-вече родителите, средата и т.н. Но колегата преди това е дал добър пример. Дори и тук при всичката пошлост и репресия, пак може да се успее с много труд.
Което ме подсеща за едно приятелче, който е много по-малък от мен, от село с 200 души население, който в момента движи един супер як стартъп самичък. Помня още като ученик как си четеше всичко самичък, питаше, интересуваше се. Най-близката математическа гимназия от там, където е учил е на над 100 км. В неговата, където завърши нямаше дори преподавател по информатика. Та сам идваше на състезания като ученик до София от 340 километра и се сега работи в голяма международна компания и си развива собствен продукт отделно, което е малко кофти като се имат предвид договорите и клаузите за интелектуална собственост в чуждите компании и програмирането за себе си :mhihi: :mhihi: :mhihi: Преди това пробва да развива няколко продукта, ама не ме слушаше като му казах, че няма да се получат при нас. Важното е, че е упорит, че се учи от грешките си и сега е започнал да разработва и вече тества с потенциални клиенти нещо доста яко като продукт, та дано да успее :ok: :bchug: На 25 години е в момента :bchug:

Та не е важно къде си роден, а кой си :!:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Икономика на РБ

Мнение от steeN » 09 Яну 2020, 13:37

bum_bum написа:
steeN написа:И тия наивности как мачкали цените и за тва било всичко изобщо не знам как да ги коментирам.

...


Какво да знам как да коментирам? Ако ти си решил цял живот да си едно магазинче и да не се разрастваш може и да държиш по-ниски маржове от тях, но това не е устойчиво... страшна извадка от н=3... или да продаваш някакви бутикови неща, които ги купуват 5 човека. Къде са ти капиталовите разходи да строиш по няколко магазина на година примерно? Само един хладилен склад да направиш и сметките ти отиват на кино... И пак ти казвам, пускам сълза за изпадналите от лодката. Сякаш веригата насила ги е карала да развалят качеството и да продават при нея. Като са толкова разочаровани и експлоатирани да си продават сами. Наслушал съм се на фолклорна икономика достатъчно, нищо ново не ми казваш.

И Пауърката пък да обяснява как програмист е решил, че просто като даде едни пари за парници ще стане изведнъж земеделец. А ми закономерен край. За всяко нещо си трябва някаква експертиза и опит...
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Икономика на РБ

Мнение от Моджо » 09 Яну 2020, 15:41

Аз понеже съм присъствал няколко пъти на преговори за цени и в Метро, и в Била, и в Пикадили и в ония турците /Рамстор май бяха./ дето ги няма вече имам някаква представа кое как се случва.
Нормално е веригата да те натиска да свалиш цените. Ти пък от своя страна се натискаш да продаваш при тях. Доброволно си отишъл нали така ? Ако имаш читав мениджър ключови клиенти /което предполага че фирмата ти не е от 2 човека/ нещата се получават. Срещате се някъде по средата. И в общи линии всичко се договаря вкл и връщането на брак. Няма как веригата да ме накара да продам нещо за 4 лв, което на мен ми струва 5 лв . Прото няма как. За 5.50 примерно обаче може и да си стиснем ръцете защото обемите при тях не са като да си ги продавам в магазина за 10лв примерно бройката. Даже и някакви пари повече да изкарам сам пак не е сигурно , че ще ми се занимава с магазин, поддръжа, магазинери, хеи, пожарни, разрешителни и прочие галиматия. Всъшност от големите безплатно беше само първото Метро. Щото търговците си плащаха авансово да продават в него. Но само то. Всичко останало са се бръкнали да го построят.И единставените неголеми, които станаха по-големи е "Фантастико", ама Фантастико в никакъв случай не е от евтините магазини. Ся там малко и Висаджиийте играха, ама то беше отдавна. И ако веригата не се управляваше как требва дося да я нема. А то не само , че я има ами се и разраства. Ама за се разрасте треат мъни, много мъни. Пък не ги дава некой за бог да прости, нали, трябва се изкарат. За пример просто я давам. Иначе ВН го познавам лично и си имам мнение за него ;)
Малките магазинчета си имат своето място и си ги има, не е като да са изчезнали съвсем.
А и потребителя насила не го бутат в магазина. Ето, на мен Кауфланд ми е отврат магазин и не пазарувам там и толкова. Карфура в Мола ми харесваше, Лидъл също.
Та Стинката е прав...може не з авсичко, ама в случая го подкрепям.
Последна промяна Моджо на 09 Яну 2020, 17:44, променена общо 1 път
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономика на РБ

Мнение от bum_bum » 09 Яну 2020, 15:55

steeN написа:Сякаш веригата насила ги е карала да развалят качеството и да продават при нея. Като са толкова разочаровани и експлоатирани да си продават сами. Наслушал съм се на фолклорна икономика достатъчно, нищо ново не ми казваш.


Ти си ебаси случая.. :dunno: Ако един търговец/производител иска да се развива може ли да го направи като продава само в кварталните магазини? Колко ще продава там и в колко града? Айде, ще се върже с някой дистрибутор ама пак няма да е кой знае колко по-добре. Обемите там са малки и ще стават все по-малки. Разбира се, че да продаваш там или не е свободен избор, но е предопределен от обстоятелствата и пазара.
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Икономика на РБ

Мнение от BMW_POWER » 09 Яну 2020, 18:50

steeN написа:И Пауърката пък да обяснява как програмист е решил, че просто като даде едни пари за парници ще стане изведнъж земеделец. А ми закономерен край. За всяко нещо си трябва някаква експертиза и опит...


Ти съвсем затъваш. Къде видя да съм направил от програмист земеделец :kuku:

Чакам да кажеш, на кои продукти бачкат през едноцифрен процент прифит :OT:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Икономика на РБ

Мнение от drago_pavlov » 09 Яну 2020, 19:14

BMW_POWER написа:Чакам да кажеш, на кои продукти бачкат през едноцифрен процент прифит :OT:

На всички!
Айде разберете най-накрая, че има разлика между надценка и печалба...
Последна промяна drago_pavlov на 09 Яну 2020, 20:18, променена общо 1 път
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Икономика на РБ

Мнение от BMW_POWER » 09 Яну 2020, 19:51

drago_pavlov написа:
BMW_POWER написа:Чакам да кажеш, на кои продукти бачкат през едноцифрен процент прифит :OT:

На всички!
Айде разберете най-накрая, че има разлика между надценка и цена...


Така е! Кило домати можеш да прекараш през 50% прифит. Но една нова кола трудно...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Икономика на РБ

Мнение от drago_pavlov » 09 Яну 2020, 20:19

BMW_POWER написа:
drago_pavlov написа:
BMW_POWER написа:Чакам да кажеш, на кои продукти бачкат през едноцифрен процент прифит :OT:

На всички!
Айде разберете най-накрая, че има разлика между надценка и цена...


Така е! Кило домати можеш да прекараш през 50% прифит. Но една нова кола трудно...

Нещо съм спал като съм писал... Имах предвид надценка и печалба.
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Икономика на РБ

Мнение от alx » 09 Яну 2020, 21:34

BMW_POWER написа:Така е! Кило домати можеш да прекараш през 50% прифит. Но една нова кола трудно...


освен ако не си порше 911 ... или новото ф8 трибуто... ;)

https://www.motor1.com/news/370815/porsche-911-profit/
алекс
трабант 601с
разни други возила

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Икономика на РБ

Мнение от BMW_POWER » 10 Яну 2020, 1:52

alx написа:
BMW_POWER написа:Така е! Кило домати можеш да прекараш през 50% прифит. Но една нова кола трудно...


освен ако не си порше 911 ... или новото ф8 трибуто... ;)

https://www.motor1.com/news/370815/porsche-911-profit/


След 40-така, мамата си трака. Одъртяваш, човече. Производителят на Порше няма нищо общо с бг-икономиката. Дилърите на Порше в бг не продават колите с 50% профит. Авточастите - ДА. Дори достига 400%. Но колите, Ц!

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Икономика на РБ

Мнение от alx » 10 Яну 2020, 4:56

BMW_POWER написа:
alx написа:
BMW_POWER написа:Така е! Кило домати можеш да прекараш през 50% прифит. Но една нова кола трудно...


освен ако не си порше 911 ... или новото ф8 трибуто... ;)

https://www.motor1.com/news/370815/porsche-911-profit/


След 40-така, мамата си трака. Одъртяваш, човече. Производителят на Порше няма нищо общо с бг-икономиката. Дилърите на Порше в бг не продават колите с 50% профит. Авточастите - ДА. Дори достига 400%. Но колите, Ц!


така както формулира за доматите реших, че говориш за порше концерна... а дилъра продава колите с печалба между 10 и 20% според модела... за частите- дилъра е с 33-75% печалба.
алекс
трабант 601с
разни други возила

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Икономика на РБ

Мнение от BMW_POWER » 10 Яну 2020, 15:55

alx написа:така както формулира за доматите реших, че говориш за порше концерна... а дилъра продава колите с печалба между 10 и 20% според модела... за частите- дилъра е с 33-75% печалба.


Зависи от частите. Информацията ми е от бивш шеф на резервни части в ДАРУ.

Тук механикът ми е пич и съм го питал. Литър масово двигателно масло му го доставят на около 1.50CAD. Maслените филтри около 1CAD. Провери си фактурата, на колко ти ги дават.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: empar

Последни теми
Facebook