Икономика на РБ

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Икономика на РБ

Мнение от Моджо » 07 Яну 2020, 13:15

Мен па ми е интересно защо Карфура не можа да се осъществи на територията на РБ, па и на Грийс кат гледам ;) м?
Като мисля, че е в топ 3 или 5 в света. Демек могат го.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономика на РБ

Мнение от bum_bum » 07 Яну 2020, 14:47

steeN написа:И тия наивности как мачкали цените и за тва било всичко изобщо не знам как да ги коментирам.


Малко информация, за да знаеш как да ги коментираш. ;) Говорих днес с двама. Единия с храни, другия със сладоледи. И двамата казаха, че при бързооборотните стоки, хлябове и разни такива, вероятно маржът е около 30%. При техните той е 50% (преди 5г е бил 30%). Т.е. искаш да продаваш нещо за 10лв, даваш го на веригата за 5.

Ако 50% не е мачкане на цените, според теб какво е? На мен най-големия ми марж е 25%. Повечето цени са колкото тези във веригите, имам някои неща по-евтини (с до 50%) и някои с 10-15% по-скъпи (но по-качествени). Веригата работи с 30-50% надценка, която свежда до 5-6% печалба. Добре ли е? Този със сладоледите е започнал с най-добрите бази, италиански и не знам кво си. После е минал на най-скапаните за да може да се задържи на пазара при тия цени. След което идва друг производител, който прави освен сладоледи и шоколади, бонбони, вафли и т.н. и той изпада от лодката.
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1754
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Икономика на РБ

Мнение от BMW_POWER » 07 Яну 2020, 17:07

bum_bum написа:
steeN написа:И тия наивности как мачкали цените и за тва било всичко изобщо не знам как да ги коментирам.


Малко информация, за да знаеш как да ги коментираш. ;) Говорих днес с двама. Единия с храни, другия със сладоледи. И двамата казаха, че при бързооборотните стоки, хлябове и разни такива, вероятно маржът е около 30%. При техните той е 50% (преди 5г е бил 30%). Т.е. искаш да продаваш нещо за 10лв, даваш го на веригата за 5.

Ако 50% не е мачкане на цените, според теб какво е? На мен най-големия ми марж е 25%. Повечето цени са колкото тези във веригите, имам някои неща по-евтини (с до 50%) и някои с 10-15% по-скъпи (но по-качествени). Веригата работи с 30-50% надценка, която свежда до 5-6% печалба. Добре ли е? Този със сладоледите е започнал с най-добрите бази, италиански и не знам кво си. После е минал на най-скапаните за да може да се задържи на пазара при тия цени. След което идва друг производител, който прави освен сладоледи и шоколади, бонбони, вафли и т.н. и той изпада от лодката.


Колко струва, за да направиш един голям хипермаркет? И колко стотин години ще ти трябват, за да си върнеш инвестицията при едноцифрени марж? Стинка, анадъмо?
Счетоводно може да са с едноцифрени печалба. Но то е след приспадане на всички разходи и т.н. Един обикновен продавач на щанд плодове и зеленчуци. Колко тона продукция трябва да продаде, та да си избие заплатата? А тока за фризерите, а заплати на администрация и т.н. и т.н....
Снимка, омота се :mhihi:

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Икономика на РБ

Мнение от Jordana » 07 Яну 2020, 22:20

От типа на кауфланд около 30 -50 милиона ...без стоката и оборудването вътре . Само навеса :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4216
Регистриран на: 21.11.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: си Е65-цата.

Re: Икономика на РБ

Мнение от ///M Power » 07 Яну 2020, 22:39

bum_bum написа:
steeN написа:И тия наивности как мачкали цените и за тва било всичко изобщо не знам как да ги коментирам.


Малко информация, за да знаеш как да ги коментираш. ;) Говорих днес с двама. Единия с храни, другия със сладоледи. И двамата казаха, че при бързооборотните стоки, хлябове и разни такива, вероятно маржът е около 30%. При техните той е 50% (преди 5г е бил 30%). Т.е. искаш да продаваш нещо за 10лв, даваш го на веригата за 5.

Ако 50% не е мачкане на цените, според теб какво е? На мен най-големия ми марж е 25%. Повечето цени са колкото тези във веригите, имам някои неща по-евтини (с до 50%) и някои с 10-15% по-скъпи (но по-качествени). Веригата работи с 30-50% надценка, която свежда до 5-6% печалба. Добре ли е? Този със сладоледите е започнал с най-добрите бази, италиански и не знам кво си. После е минал на най-скапаните за да може да се задържи на пазара при тия цени. След което идва друг производител, който прави освен сладоледи и шоколади, бонбони, вафли и т.н. и той изпада от лодката.


Това обаче важи за малкия производител, дали Кока-кола или Нестле можеш да ги натискаш така.
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
- Mario Andretti

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Икономика на РБ

Мнение от drago_pavlov » 07 Яну 2020, 22:51

Jordana написа:От типа на кауфланд около 30 -50 милиона ...без стоката и оборудването вътре . Само навеса :mhihi:

Изпуснах и края на темата, че няма време за четене, но тая простотия няма как да я подмина...

Ти изобщо нормален ли си???
Толкова струва новия "навес" на Луфтханза например.
50 млн за един Кауфланд... Да се смея ли, да плача ли... Ти си си за оплакване, с тая мозъчна смърт...
Последна промяна drago_pavlov на 07 Яну 2020, 22:52, променена общо 1 път
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономика на РБ

Мнение от bum_bum » 07 Яну 2020, 22:52

Jordana написа:От типа на кауфланд около 30 -50 милиона ...без стоката и оборудването вътре . Само навеса :mhihi:


Ебаси и халето за 10к на кв.м.
Изображение

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Икономика на РБ

Мнение от Jordana » 07 Яну 2020, 23:06

Терена смятате ли го ? Или ги строят у въздуха ? Инфраструктурата около това хале , и един куп съпътстващи разходи . Като почнеш от проектирането до като го издаде строителя .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономика на РБ

Мнение от bum_bum » 08 Яну 2020, 0:23

С терена, оборудването и всичките му там анджаклами е толкоз някъде. Или поне те така казват. 3к РЗП за 20-25 милиона. Вече колко е реално, само те си знаят.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4216
Регистриран на: 21.11.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: си Е65-цата.

Re: Икономика на РБ

Мнение от ///M Power » 08 Яну 2020, 1:46

Jordana написа:Терена смятате ли го ? Или ги строят у въздуха ? Инфраструктурата около това хале , и един куп съпътстващи разходи . Като почнеш от проектирането до като го издаде строителя .


За терена не мога да кажа, но другите разходи едва ли са повече от 300 лв на квадрат :winky:
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
- Mario Andretti

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Икономика на РБ

Мнение от Benord » 08 Яну 2020, 5:22

Големите не ги мислете! Колко струвало за халето на Кауфланд?!? Отговорът е "нищо".Имат парите и търсят пазара,друго не ги интересува.Където мирише на пари са един до друг магазините на веригите.Те от това живеят.Друг е проблемът,че дребният търговец е унищожен тотално.Чистят го като бълха в кучешка козина.Така един проспериращ семеен и донякъде ограничен откъм ресурси кооперативен съюз,който не само дава препитание и бъдеще на съответният регион,но и възможност за израстване и възпитание на младежите и задържане на някакъв прираст в региона със стабилно бъдеще,е необяснимо за нашите политици.Веригите въобще не трябваше да стъпват в България.Големите ни умници го имат за инвестиция и стабилизиране на пазара,но де-факто си е икономическо робство за жълти стотинки.Унищожиха сергиите в градовете,които хранеха цели семейства и какво стана?Големите нови сгради празни,а народа избяга по света.Който остана работи за една двайста от същият работник в чужбина.Това не е ли съвременно робовладелство?

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Икономика на РБ

Мнение от Jordana » 08 Яну 2020, 9:41

Самата идея за движение на стоки хора и капитали е това , разширяване на възможностите на едрия капитал и глобализация на едрите бизнеси . Редовия гражданин го тълкува като по голям избор на стоки и ходене по европата а в действителност е за по лесно придвижване на работната ръка и разширяване на пазарите . Имаше един златен момент за дребния и среден бизнес , в самото начало от 2000 до 2007-2008г . След това нещата вървят само надолу за малките фирми . Вижте статистиката колко затварят 3-5 години след стартиране . Броя на малките бизнеси не се увеличава а намалява , просто едни се отказват на тяхно място се пробват други докато и те се откажат . Условията са такива че не си струва да правиш каквото и да било ако не си закачен в някаква схема , иначе само пълниш бюджета и плащаш заплати за нищо .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Икономика на РБ

Мнение от alekangg » 08 Яну 2020, 14:29

Това за прекупвачите ли става дума???
Има доста фирми, които има много работа, за мен фирми за тези, които извършват услуги или произвеждат нещо.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Икономика на РБ

Мнение от TNT » 08 Яну 2020, 16:47

Jordana написа: Вижте статистиката колко затварят 3-5 години след стартиране .

Гледали сме. А ти гледал ли си в другите страни каква е ? Същата. Значи да няма предприемачество ? А в тази статистика колко бизнеса са затворени от некадърно управление ? Бай Ганьо се вижда с пари, бързо става шефчето, всички на 500лв, а той си купува S класа/Кайен/Х5. Планове за реинвестиция в бизнеса няма. Планове за разширение на бизнеса няма. Планове за развитие на служителите си няма. Като цяло планове за работа няма - някой друг да вади парите. Ганьо е шеф, той е само да взима парите. Ама в малкия бизнес Ганьо трябва да е всичко и да бачка здраво. Ганьо също така е неграмотен. Ганьо винаги гледа да спести от нещо, да направи някоя далаверка, която после му излиза скъпо. На Ганьо е по-важно да отиде на СПА, отколкото да зареди магазина или да пребоядиса. Сигурен съм, че всеки има по един познат "Ганьо", който има бизнес, който е фалирал или ще фалира. Образование не е нужно, ама помага. Схемата на бизнесмена Ганьо е "давай пък квото стане". То винаги има риск, без топки не се става предприемач, но риска трябва да е премерен и калкулиран.

Отвори другата тема за развитие на високи технологии. В България има стартирали много успешни бизнеси. Виж бизнесите на младите хора в класацията на Forbes "30 под 30". Някои от хората лично ги познавам, работили сме заедно, имам ги за приятели. Тях обаче не бих ги нарекъл "Ганьо". Познавам хора, които преди 10-12 години се молеха баща им да им даде Опел Кадета, а сега се чудят М-ка или АМГ. И не, не с кражби и далавери, а с акъл и бачкане. Има много успешни хора - факт е обаче, че процента не е висок. А обикновения човек е много много зле.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономика на РБ

Мнение от bum_bum » 08 Яну 2020, 18:10

Като гледаме как е в другите страни е добре да видим и как се открива фирма там. Колко струва и колко време ти отнема. Какви и колко са пазарните регулации от страна на държавата. (Който се е занимавал с б@бх, и другите подобни ще ме разбере).
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Jordana

Последни теми
Facebook