Емиграция в българия

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Емиграция в българия

Мнение от BMW_POWER » 04 Ное 2019, 3:57

Не искам да мешам с темата за емиграция, защото въпросът ми е съвсем различен. Семейство украинци напускат Канада и се връщат в Украйна. Имат намерение догодина лятото да се преместят в бг-то за постоянно. Помолиха ме да им потърся малък град или нормално село, където да могат да живеят. Имат две деца на 5г и 9г. Имат доходи и не разчитат на социалната система на страната. Искат децата им да получат добро образование.
Дайте акъл, какво да им препоръчам. Без орки наблизо естестено и по възможност с ниска криминална активност. Големите градове не ги броим.
Аз се сетих за Сандански. Хубав и топъл град. Но нямам никаква информация от място.
С интерес ви слушам. Ще им предам всички препоръки.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 67
Регистриран на: 30.10.2007
Местоположение: По света и у нас
Кара: Купе с 2 врати
Мечтае да кара: Купе с 4 врати
Детайли за колата: Седем напред, две назад

Re: Емиграция в българия

Мнение от ARR_ » 04 Ное 2019, 7:36

Дефинирай малък град - до какво население ?

Ако е град под 100хил. мисля че Велико Търново е много добър избор. За под 50хил. имам хубави спомени от Велинград - сега незнам как е.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Емиграция в българия

Мнение от Borymeckata » 04 Ное 2019, 8:06

Ето форум на руските имигранти в България:

https://www.sentia.ru/index.php

Аз случайно попаднах на него, но хората са много готини и точно такива теми се обсъждат - нови мераклии питат за съвет къде да се заселят. И се насочват предимно по черноморието... Всички са съгласни, че езикът е много важен и отделят доста време и усилия да го научат.

Град с ниска престъпност... имам лични впечатления само от Козлодуй, но едва ли ще им хареса... Всички работещи в централата (дори само за няколко дни) минават на проучване в НСС и трябва да представят бележка от прокуратурата и свидетелство за съдимост. Ако си осъждан, дори по битово дело - не ти дават пропуск за АЕЦ-а. Та като цяло престъпност няма и това се усеща. Чул съм също, че училищата били добре оборудвани и учителите се занимавали с децата сериозно, а не само да отбият номера. Като цяло градецът е уреден и сравнително чист, има централно отопление навсякъде, което излиза доста евтино. А, има и отопляем басеин - през зимата идват дори хора от съседни градове. Има хубави дестки площадки, центърa го оправиха, няма ядове със задъствания и с паркирането. Може да се плува или лови риба в Дунава. Има Лидл и Т-маркет. Чул съм добри отзиви за болницата.

Минуси - гадни мъгли през есента, скапани пътища, студена зима, често е ветровито, няма ЖП и градски транспорт (освен до централата), малък избор по магазините, само една бензиностанция (Лукоил), няма ново строителство (само 40+ годишни панели), високи цени и наеми на жилищата. И си е шибано влашко село, в действителност... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Емиграция в българия

Мнение от drifty » 04 Ное 2019, 8:54

Велико Търново е добра опция. Не много голям и уреден град. Хубавото е, че като чужденци вероятно ще трябва да вадят някакви документи по-често, а тук като областен град - има всякакви агенции, което може би малко ще им спести пътуването. Има приятна Стара част за разходки, има повечето големи вериги хранителни магазини, два работещи плувни басейна, Няколко танцови школи, кина и т.н.

Напоследък се позастрои и има доста нови хора, та вече на моменти няма къде да паркираш, особено петък и събота, но все още се ядва. (Снощи паркирах точно пред заведението, в което бяхме)

Ако имат повечко левчета, някое село до голям град е опция. Около Варна съм виждал, много приятни изглеждат. Тук с. Арбанаси, на 3-4км от Търново е, но имотите са много скъпи. Има и стари къщи, може да се вдигне нова на мястото на някоя такава. Там живеят все богати хора и вечер е много спокойно, няма индубългари, има страхотна поляна за спорт и разходки и 3 града в непосредствена близост. И бонус гледка към Търново от високо. :yes:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Емиграция в българия

Мнение от Borymeckata » 04 Ное 2019, 9:00

Шефът ми (англичанин) има къща в някакво търновско село и е много щастлив - в петък отпрашва да се прибира още на обяд и после цял понеделник се хвали колко му било хубаво там... :yes: :yes:

Село до голям град и на мен ми харесва като идея - живееш си на спокойствие, пък ако ти потрябва нещо от "цивилизацията" - имаш го на 15 минути пътуване с кола. Все пак въпросът е конкретните хора какво искат и какви приоритети имат... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Емиграция в българия

Мнение от Моджо » 04 Ное 2019, 9:14

Повер, колко и да е малка България има голямо разнообразие от климати и релефи. Та първо да си отговорят на този въпрос "Планина, море, равнина?" Съответно на юг на север , на изток или на запад. Па после ще даваме идеи.
Принципа според мен е или малък град или село близо до голям град. Ама не е едно и също в Монтанско и в Пловдивско да речем. Затова първо да кажат какво предпочитат.
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 15.02.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: E36 323i Touring
Мечтае да кара: някакво М

Re: Емиграция в българия

Мнение от Binev_OuT » 04 Ное 2019, 9:19

Още един глас за Търново.Има си всичко + два университета.
Бих добавил и Габрово - също областен град , спокоен , нема много паплач , добри гимназии , има технически университет.Имотите са на средни цени , чисто и уредено.
Но Търново определено е по- добър избор , по-жив град е.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 241
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Емиграция в българия

Мнение от empar » 04 Ное 2019, 9:28

Където и да било по поречието на Дунава.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Емиграция в българия

Мнение от Borymeckata » 04 Ное 2019, 9:41

empar написа:Където и да било по поречието на Дунава.

И аз харесвам реката, но не и комарите... Те понякога могат да са истинска напаст, като това лято, например. А над 500 метра надморска височина гадовете не виреят...

Също и мъглите трябва да се имат предвид - не че са решаващ фактор, но все пак... Има и друго важно (поне за мен) нещо - съседите, хората, с които ще трябва да живееш. Идват в малкия град или селото семейство чужденци, непознати хора. По един начин ще ги посрещнат в Родопите (например), по друг - в някое влашко село. Въпрос на манталитет... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 241
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Емиграция в българия

Мнение от empar » 04 Ное 2019, 11:35

Borymeckata написа:


Точно по поречието на реката, по някаква причина съм останал с впечатление, че "материалът"(както казва негово величество Бойко Едно) е малко по-читав. Особено в дивия северозапад, мръднеш ли 5-10км на юг и вече си в друга вселена.
Точно този читав материал води след себе си две много важни неща - добра среда и добро образование за децата. Поне за мен това е най-важният фактор.
Ако изключим областните Видин и Русе, интересни опции са Лом(без квартал Младеново :mhihi: ), Оряхово, Никопол и Свищов, а фаворит за мен е Козлодуй, точно заради хората, работещи в АЕЦ-а.

Климатът ни, в която и част на страната да го гледаме, надали ще уплаши украинците. Особено пък със студ трудно ще ги уплашим.
Комари също не е като да не са виждали. :bchug:

пп. От областните градове - отново заради хората и средата - Търново!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Емиграция в българия

Мнение от TNT » 04 Ное 2019, 22:40

За мен пък малък град и добро образование не са много свързани. В малкият град положението с образованието е трагично. Имам наблюдения и върху учителка на деца в малък град - куха като градинска лейка :kuku: Уточнете пак какво имате предвид под малък град.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 995
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Емиграция в българия

Мнение от msi200 » 04 Ное 2019, 22:59

Ако няма да си изкарват прехраната на терен - обективно погледнато, Бургас е най-добре за живеене в България. Сега дали е малък или голям град, е друг въпрос.
В "малък град или нормално село" им пожелавам успех с образованието и болниците :) :)
I love the sound of V8 in the morning...

master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Емиграция в българия

Мнение от alx » 04 Ное 2019, 23:13

още един глас да се оглеждат около търново.

мисля, че там родината е най- хубава
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 241
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Емиграция в българия

Мнение от empar » 05 Ное 2019, 10:01

TNT написа:За мен пък малък град и добро образование не са много свързани. В малкият град положението с образованието е трагично. Имам наблюдения и върху учителка на деца в малък град - куха като градинска лейка :kuku: Уточнете пак какво имате предвид под малък град.


В общия случай си прав, НО учители, кухи на градинска лейка има и в най-"елитните" гимназии в София, да не казвам, че преобладават, така че местополжението не винаги е фактор!
Много зависи от децата, според мен. Ако в един град/квартал на голям такъв/село и т.н. има ученолюбиви деца с адекватни родители, няма как да няма и добро училище. Примери и контра-примери, разбира се, можем да редим до утре.

Малко офф-топик, но най-кухите лейки, които някога нещо са ми преподавали бяха в Софийския университет. :evil:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Емиграция в българия

Мнение от don_gori » 05 Ное 2019, 10:13

TNT написа:За мен пък малък град и добро образование не са много свързани. В малкият град положението с образованието е трагично. Имам наблюдения и върху учителка на деца в малък град - куха като градинска лейка :kuku: Уточнете пак какво имате предвид под малък град.

Незнам как човек може да си изгради такова мащабно мнение, че във всички малки градове образованието е трагично на база 1 пример :dunno: :kuku: Подобни кухи лейки има навсякъде и съм сигурен, че % в големите градове е по-голям от този в малките.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook