Екстри за апартамент - идеи

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Екстри за апартамент - идеи

Мнение от DigitalExile » 09 Юли 2019, 18:11

Мен зарядното за телефона ми е 4А, това е смешно :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Екстри за апартамент - идеи

Мнение от Nickelback » 09 Юли 2019, 19:27

Jordana написа:Показаните релета в това Shelly JV12S-KS са 5 амперови , и според мен за да си ползвате дълго време тоя боклук е добре да не се комутират повече от 3-4 ампера . 10А кога минат през тия релета , излиза магическия сив пушек и веднага трябва да кажете заклинанието а пръстите да са на калъч . Иначе освен релетата магически пушек пускат и комутираните разни там моторчета лампички и други умни джунджуриики :mhihi:

Ми осъди ги Фуджитсу, изкарай некой лев :mhihi:

Всъщност Журдамка, недей, баш са си 10А-ови :winky: Добро гуглиране си му ударил, ама пак не ти се е получило :mhihi: Сефте :mhihi:
Това:
https://www.fujitsu.com/downloads/MICRO ... ays/jv.pdf

Изображение Изображение



Е различно от това:
https://manualzz.com/doc/20366369/jv-ks ... relay-ft...

Изображение Изображение



Ще те оставя сам да си откриеш разликата :winky:

Вече при какви условия са го мерили мен слабо ме вълнува, просто защото както подчертах, такива тоци ще стигна баш никога, тъй като двигателите на щорите ми консумират около 2-2.5 ампера пиково при старт и 1A по време на движение.

ID A написа:Виж сега, аз с автоматизация си вадя хляба. И бтв още не съм срещнал този дето ще ми покаже, еле пък ако и не се занимава с автоматизация. Има причини да се учи по 4 години за бакалавър само.

Виж, пич, изключително слабо мен вълнува кой с какво си вади хляба, какво трабвало да му се показва и какво бил учил и колко. Просто защото е фактор за нищо, сещаш ли се :winky:

Та по същество:

ID A написа:Ако това няма възможност за интегриране на цяла система, а то няма като хвърлих бегъл поглед, си е просто едно реле с възможност за управление през нет.

Точно така, и това му е чара всъщност :yes:

ID A написа:И понеже нямам време и не ми се чертае...

Това е лошо по принцип, щото аз само от това разбирам, празнословията не ги обичам :dunno:

ID A написа:...ще ти дам едно кратко описание.

Мерси, все пак, четА те с нетърпение :ok:

ID A написа:Този контакт трябва да размножиш с едно допълнително реле и двата сигнала светло тъмно ще се вържат паралелно на двата входа за команди за вдигане сваляне. Чудесно, но двата сигнала по някакъв начин трябва И да се изолират, когато не искаш да работиш според сензора, а директно от ключа. През телефона може и да е предвидено да се изключват входовете от ключове. След това, за една интегрирана система, тези щора се управлява и според вътрешната температура. Да, може щората да има вградено око, но пак тогава ще се появят други ограничения.

Не искам нищо да размножавам, просто щото управлението е централизирано, а периферните звена имат една единствена функция - да са сензори за нещо конкретно или да комутират нещо конкретно като актуатори. Нито трябва да пускам допълнителни кабели, нито пък да правя mutual exclusion на местно ниво :idea: Разпределена система му се вика :yes:

ID A написа:Става въпрос, че купешки сензор има един НО контакт. Купешки, защото тези не предлагат свои да си контактуват през нета на високо ниво.

Купешки истории не ме вълнуват, ако не си го разбрал до момента. Само някои като това Шели, просто щото ми фитва в нуждите и изпълнява точно това, което искам :yes: Като имам време ще си ги направя същите със солидстейт елементи, за момента съм ОК и не го мисля :yes:

ID A написа:Най-общо казано "С трици маймуни не се ловят!". Това са изсмукани от пръстите решения, приложими индивидуално, но иначе...не.

Да бе съгласен съм, че индивидуално решение, не съм тръгнал да го продавам. :roll: Просто ще работи точно както аз искам, а ако не работи ще започне да работи, когато поискам. Маймуни няма да ловя, те са в магазина и се кефят какво "ново" са си купили :mhihi:

ID A написа:Това че има вграден сървър и можеш да го бъзикаш по локалната си мрежа, ОК за днеска, а след 5 години? Какво ще си пазиш стария телефон, че новите браузъри не го бръснат и за слива ли?

Телефони, браузъри... :mhihi: Тук директно разбирам, че си нямаш и идея от основни протоколи за комуникация, а гледаш на нещата като черни кутишки и екрани с UI, което като се замисля пък, е ОК от твоята камбанария на "аутомейшън инженер" :bchug:

ID A написа:Има си индустриални стандарти. Слагаш си контролер/ри, тъч панели по стаите, достъп през телефон и след 5, айде и 10 години става, само подменяш техниката, другото си е същото.След 10 години проводниците ще се удървили и ще е голямо приключение свалянето и слагането на нови шелита, сомфита или както са там и завирането им обратно по конзолите.

Нищо никъде няма да слагам, това е отживелица. Нито пък ще сменям, кабелите и сега са си дърво - 2.5кв. едножилни.
Ей го моя милост тука, с жестове и глас си управлявам нещата и 'ич ми не дреме за кабели, екрани, копчета и т.н.



Ей го аудиото как бачка:



Ей ти и линк към темата, ако те интересува :ok:

viewtopic.php?f=4&t=410631
Последна промяна Nickelback на 09 Юли 2019, 20:32, променена общо 1 път
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Екстри за апартамент - идеи

Мнение от Jordana » 09 Юли 2019, 20:12

То е различно , ама картинката дето си качил с твойто шели е с 5А версия на маркировката . И точно нея чекнах за параметрите така че точно се е получило . Като играеш с братята чайници не можеш да бъдеш сигурен в нищо , а там с едър шрифт си пише ЧИНА . :mhihi:
Както и да е , едни щори ше устиска даже и такова .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Екстри за апартамент - идеи

Мнение от Nickelback » 09 Юли 2019, 20:22

Jordana написа:То е различно , ама картинката дето си качил с твойто шели е с 5А версия на маркировката . И точно нея чекнах за параметрите така че точно се е получило . ...


Тц... 'ма карай :mhihi: Казах защо :bchug:

Изображение

Изображение

Изображение

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Екстри за апартамент - идеи

Мнение от Jordana » 09 Юли 2019, 20:33

Ако са от не тунинговата серия тия шелита и 25А нема ги спаси , ама ти вече знаеш . Явно е на късмет с какви релета са .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Екстри за апартамент - идеи

Мнение от Nickelback » 09 Юли 2019, 20:35

Jordana написа:Ако са от не тунинговата серия тия шелита и 25А нема ги спаси , ама ти вече знаеш . Явно е на късмет с какви релета са .

Точно така :yes: Те и overcurrent защита имат, ама не работи, писал съм им :mhihi:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Екстри за апартамент - идеи

Мнение от b_u_b_o » 10 Юли 2019, 9:04

DigitalExile написа:Мен зарядното за телефона ми е 4А, това е смешно :mhihi:

Бъркаш се, 4А му е изходния ток, входящия му сигурно е около 0,5А.

ID A написа:Това че има вграден сървър и можеш да го бъзикаш по локалната си мрежа, ОК за днеска, а след 5 години? Какво ще си пазиш стария телефон, че новите браузъри не го бръснат и за слива ли?
Има си индустриални стандарти. Слагаш си контролер/ри, тъч панели по стаите, достъп през телефон и след 5, айде и 10 години става, само подменяш техниката, другото си е същото. След 10 години проводниците ще се удървили и ще е голямо приключение свалянето и слагането на нови шелита, сомфита или както са там и завирането им обратно по конзолите.


Той Nickelback ти го е казал, ама и аз да потвърдя че си доста в грешка как се случват нещата в тоя тип системи като нашите. Всеки краен нод може да има един или няколко сензора и/или посредством реле да управлява нещо. Той самостоятелно не прави нищо, всяко едно решение се взима от "сървър" който си комуникира с нодовете по някакъв протокол, при мен е MQTT. Сървъра има сет от правила и при получаване на определени стойности от определен сензор включва или изключва определено реле.

btw аз никое от "купешките истории" не ползвам с оригиналния му софтуер, всичко се префлашва с опен сорс къстъм фирмуеър. Както споменах, всичко си стои в моята мрежа и един пакет от аутомейшън системата ми не излиза навън. Нямам познанията а и желанието да си сглобя мой "wifi switch" ама не мисля, че ми и трябва. А и знам, че много ви бърка това, че няма кабелчета, ама тва е положението свиквайте...след макс 10тина години това ще е "индустриалния стандарт" :mhihi:

Много е интересна тая тема, Dextuar пита за идеи, ние му казваме какво сме направили, бам 5 човека се нахвърлят да обясняват как не се прави така. После пита за конкретен проблем, предлага му се решение и бам нови 5 човека скачат. :dunno: Дайте някви реални решения, вземи това и това, направи така и така, свържи го по тоя начин и имаш еди си какъв резултат за тея и тея пари и усилия, щото на теория всички много силни... :driving:

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Екстри за апартамент - идеи

Мнение от K_Ilkov » 10 Юли 2019, 9:23

Темата отидЕ яко в посока дигитализация на дома и разни релета :ok:
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Екстри за апартамент - идеи

Мнение от don_gori » 10 Юли 2019, 9:45

b_u_b_o написа:...след макс 10тина години това ще е "индустриалния стандарт" :mhihi:

Много е интересна тая тема, Dextuar пита за идеи, ние му казваме какво сме направили, бам 5 човека се нахвърлят да обясняват как не се прави така. После пита за конкретен проблем, предлага му се решение и бам нови 5 човека скачат. :dunno: Дайте някви реални решения, вземи това и това, направи така и така, свържи го по тоя начин и имаш еди си какъв резултат за тея и тея пари и усилия, щото на теория всички много силни... :driving:

Като те гледам колко "индустриално" си подходил с ключле за 30тина лв и направо заводите на Шрак/Шнайдер и т.н. могат да затварят и да отиват в Китай да сглобяват антенки :mhihi: Тея антенки по кутийте на контакти/ключове са единствено за някаква домашна направи си сам система за автоматизация. Които има мерак мога да го заведа в 1-2 завода в които съм участвал в проектирането на осветителната инсталация конкретно да види как стоят нещата. Кабелчетата за жалост преобладават над антенките и пак нещата са напълно автоматизирани. Няма да казвам колко $$$ е инвестицията във всеки един и колко струва ако нещо спре производството :winky:
Декстъра ако е искал умна къща е трябвало да пита доста по-рано и не баш тука в света на инженерните гении и програмисти на оупън сорс кодове :mhihi: сигурно някой ще отиде в къщата му да програмира модулчетата едно по едно, налЕ :yes:
Мисля да завършвам темата по въпроса, вижда се колко човека тук се правите на най-умните и можещите и налагате мнението :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Екстри за апартамент - идеи

Мнение от Nickelback » 10 Юли 2019, 10:24

don_gori написа:...Декстъра ако е искал умна къща е трябвало да пита доста по-рано и не баш тука в света на инженерните гении и програмисти на оупън сорс кодове :mhihi: сигурно някой ще отиде в къщата му да програмира модулчетата едно по едно, налЕ :yes:
Мисля да завършвам темата по въпроса, вижда се колко човека тук се правите на най-умните и можещите и налагате мнението :bchug:

Аз пък съм останал с впечатлението, че Декстъра има над средната техническа грамотност, така че не виждам проблем да се справи с интеграцията. Дали му се занимава обаче е отделен въпрос. Аз не съм настоявал да го прави "направи си сам", но пък подкрепям b_u_b_o, че не коства кой знае колко, че да стане прилично.
Относно "програмистите на оупън сорс кодове" (каквото и да значи това според жалката представа), само ще ти напомня пак, че те нЕма на картата, за да разсъждаваш много много, както те нЕмаше на картата преди години, когато се опитваше да ми обясняваш за операционни системи, Герасимчо :winky: Та така :) Опиняй кабелите там по заводите и не коментирай много "кодовете" :mhihi:
Пп: модулчета не се програмират едно по едно, а си има FOTA, която работи прекрасно, ама то това са "оупън сорс кодове" и ше ти е трудно да го схванеш :winky:

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Екстри за апартамент - идеи

Мнение от b_u_b_o » 10 Юли 2019, 10:27

don_gori написа:Като те гледам колко "индустриално" си подходил с ключле за 30тина лв и направо заводите на Шрак/Шнайдер и т.н. могат да затварят и да отиват в Китай да сглобяват антенки :mhihi: Тея антенки по кутийте на контакти/ключове са единствено за някаква домашна направи си сам система за автоматизация. Които има мерак мога да го заведа в 1-2 завода в които съм участвал в проектирането на осветителната инсталация конкретно да види как стоят нещата. Кабелчетата за жалост преобладават над антенките и пак нещата са напълно автоматизирани. Няма да казвам колко $$$ е инвестицията във всеки един и колко струва ако нещо спре производството :winky:
Декстъра ако е искал умна къща е трябвало да пита доста по-рано и не баш тука в света на инженерните гении и програмисти на оупън сорс кодове :mhihi: сигурно някой ще отиде в къщата му да програмира модулчетата едно по едно, налЕ :yes:
Мисля да завършвам темата по въпроса, вижда се колко човека тук се правите на най-умните и можещите и налагате мнението :bchug:


Тотално си се обаркАл, тоя който налага мнение и казва "така не се праи" си ти. Аз лично през цялото време обяснявам защо може и така да се направи, не казвам твоя начин е грешен, просто не е моя. За пореден път ми вадиш тъпи аргументи, евтино е и за това не става? Браво, някой е хвърлил торбите с пари в заводите за автоматизацията им и кво? Аз пък за 1к лв. айде 2к с мрежовото оборудване ще си направя къщата по-умна от на всички теоритици тук. И по-умна от на 90% от хората изхарчили десетки хиляди за "проектирани" и "стандартизирани" решения. :bchug:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Екстри за апартамент - идеи

Мнение от ID A » 10 Юли 2019, 10:50

Индустриалния стандарт вифи е на 5 GHz и отдавна се използва широко. Съвсем нормално е да видиш да се разхождат покрай поточните линии или по производствата оператори с окачен на шията тъч панел с хардуерни бутони и авариен стоп.
Каквото и да ви се обяснява, не го възприемате. Даваш акъл на човека, как да си пише собствени кодове? Това някъде съм го пропуснал в темата. ПредлагаХте му единствено шелита с параметризация и управление през телефон. Да сложиш мотор на щора е автоматизация. Заменяш ръчната работа по вдигане/сваляне с електродвигател. А шели, мели, сонфи е просто едно дистанционно управление с управление през интернет, което се слага на вече съществуваща инсталация.
ID A написа:...
Ако толкова държите да управлявате нещо, вземете си едно ардуино, LOGO или подобно контролерче и правете каквото си искате, като си пуснете твърди връзки и изключите нета от уравнението. И пак ще имате достъп през нета. Хубаво е да ги цъкате от Токио или Ню Йорк, но ако умре нета, сървърът или фирмата и духате супата иначе.
...


b_u_b_o написа:...
btw аз никое от "купешките истории" не ползвам с оригиналния му софтуер, всичко се префлашва с опен сорс къстъм фирмуеър.
...


Т.е. предлагате на човека да си купи нещо и да започва сам да си пише програмите? Това което написах преди страници? Разлика между фърмуер и софтуеър или нЕма нужда? И не се казва сет от правила, а набор от условия. Въобще какво означава сет, нод на български? Правило може да се заобиколи, условие е границата, която не се преминава, поне в автоматизацията.
Точно така, нЕкои хвърлят торбите с парите и заводите работят, други с прости решения правят Търговски регистри. И после се чудим що така?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Екстри за апартамент - идеи

Мнение от b_u_b_o » 10 Юли 2019, 19:34

Продължаваш да словоблудстваш без нищо да казваш. Предложили сме му вариант който би му свършил работа ако иска просто да може да управлява щорите по график или от разстояние. Ако иска нещо повече има вариант да седне да чете и да си го направи или да кихне много пари на някой "професионален разбирач" от автоматизация.

Ще се самоцитирам щото явно не четеш достатъчно задълбочено, а гледаш за каква глупост да се хванеш правила ли са условия ли са...

b_u_b_o написа:Дайте някви реални решения, вземи това и това, направи така и така, свържи го по тоя начин и имаш еди си какъв резултат за тея и тея пари и усилия, щото на теория всички много силни... :driving:



Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Екстри за апартамент - идеи

Мнение от Dextuar » 10 Юли 2019, 19:46

Радвам се, че се заформи спор/дискусия. Като цяло бих оптимизирал някои неща като бойлер, щорите,климатиците, но за повечето неща вече има готова интеграция и по-скоро бих използвам нещо готово отколкото да билдвам нещо къстъм. Това с шелито мисля, че ще свърши супер работа.

Да попитам за някакви предложения за автоматизация на врата за гараж. Гледах някакви готови неща като Garagemate, ама нещо го няма в iOS стора за България, та отпада. Някой ползвал ли е такова устройство? Гледам тези, които работят по блутут главно. Като цяло целя да е по secured комуникацията, че радио дистанционните със скачаш код не ми вдъхват доверие.

ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Екстри за апартамент - идеи

Мнение от DigitalExile » 10 Юли 2019, 20:19

Еми най сигурно е със сим карта.
Взимаш номер, блокираш всички номера освен тези които искаш да отварят вратата и положението буквално е "чакай да звънна на вратата" :mhihi:
Така и да си на другия край на света пак може да отвориш ако се наложи и ще отваря само с номерата които не си блокирал.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: alx

Последни теми
Facebook