Какви умения имате?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 143
Регистриран на: 26.02.2019
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Няма BMW ;-)
Мечтае да кара: Нова

Re: Какви умения имате?

Мнение от Venelin1111 » 05 Юни 2019, 9:17

Човек , супер си , нито един термин не познавам , технически съм зле , признавам. Схванах мисълта ти обаче. :-)


iPhone X и Тапаталк
Няма вече BMW

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Какви умения имате?

Мнение от Е.Димитров » 05 Юни 2019, 10:16

Извинявам се за :OT:
Историята е следната.
Монтираха ми соларен панел на Висман и съответно ми направиха стойка, върху която се държи.
Но проблем има със загряването на водата. Излишно е да казвам, че на тея "майстори" им се обадих много пъти и няма резултат и повече не ми се занимава с тях. След хиляди прочетени теми стигнах до извода, че градусите на които е разположен солара спрямо слънцето са малко, но ако го разположа за зимното слънцестоене, ще топли зимата повече, за сметка на лятото, както и обратното.
Ето за това, търся някой, който да ми направи подобна рамка за соларен панел висман Vitosol 100-FM , които мисля че тежи около 40-50 кг с течността вътре, която стойка да я заваря за съществуващата му сега стойка.
Тръбите за солара са удължени , така че може свободно да се вдигне и да се движи.
Ето така изглежда колектора:
433127107.viessmann-vitosol-100-f-2-3.jpg


Стойката нещо като това
http://www.ghidulelectricianului.ro/dif ... ndere-fix/
или това
aluminum-Adjustable-stand-for-solar-panel-solar.jpg

Може да не се върти, само да мога да нагласям ъгъла спрямо слънцето
Разбира се всичко ще си платя, въобще не става дума за без пари или нещо такова
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Какви умения имате?

Мнение от Моджо » 05 Юни 2019, 10:58

Монтирай си го зимата да има максимум слънце. Лятото деня е дълъг, слънце има, не е фатално да е накриво.
Хм,хм...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1751
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Какви умения имате?

Мнение от BMW_POWER » 05 Юни 2019, 11:46

Колега, дай размери на този панел първо.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Какви умения имате?

Мнение от Е.Димитров » 05 Юни 2019, 13:50

BMW_POWER написа:Колега, дай размери на този панел първо.



Размери
Ширина -1056 mm

Височина - 2380 mm
Дълбочина- 72 mm
Тегло -42kg

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Какви умения имате?

Мнение от don_gori » 05 Юни 2019, 14:05

Е.Димитров написа:Извинявам се за :OT:

Колега не си споменал какъв е проблема със загряването - прегрява или не стопля достатъчно водата ? Също и си забравил да кажеш какъв бойлер са ти сложили и по точно колко литра ? Можеш да премериш сегашния градус на който е монтиран панела и да споделиш :yes:
После ще даваме акъл, че малко ме съмнява с едни +-15% да се оправят нещата ;)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Какви умения имате?

Мнение от zvetiko » 05 Юни 2019, 14:27

Jordana написа:Мисля че тоя не моете го надмина и двете ръце да са му в джоба , само с една ръка направи всичко на бъзе и коприва ако си извади и друга смятай ... :mhihi:
https://www.youtube.com/watch?v=eCbJza38yz0


А може да започне с две и завърши с една. ;)

https://www.youtube.com/watch?v=sgQYfC4LBuw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Какви умения имате?

Мнение от Jordana » 05 Юни 2019, 14:29

Тези колектори могат да бъдат монтирани и вертикално и хоризонтално на равен покрив . 10-15 градуса нищо няма да промени в работата на солара . Разковничето на проблема , ако изобщо има такъв е в това :
.....ThermProtect е специалното покритие на абсорбера на Vitosol 100-FM и служи за защита от прегряване.

То е проектирано така, че да изключва соларния колектор при достигане на около 75° С. Това се случва посредством промяна на кристалната структура на покритието. Значително се увеличава излъчването на топлина за сметка на спадане на мощността на съоръжението. Което пък води до падане на температурата в колектора и избягване образуването на пара в соларния кръг...........
Тоест тези солари колкото повече се загряват толкова повече им пада КПД , на вакуумно тръбните може да стигне 200 градуса тифукора . Ако пълен с вода изкипява като чайник за нула време , а тоя с тия 75 градуса е като ония варели на селските кенефи отгоре дето ги слагаха едно време за лятна баня :mhihi:
Не съм имал работа с такива панели , нищо не мога да кажа за работата им понеже само вакуумни тръбни съм слагал но това което дават като параметри според мен ще е лек проблем при сериозен разход на топла вода от бойлера .
Последна промяна Jordana на 06 Юни 2019, 2:16, променена общо 2 пъти
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Какви умения имате?

Мнение от don_gori » 05 Юни 2019, 14:51

Малко се отплеснахме, но мисля че е по темата :) Преди 4 години правих основен ремонт на покрива и реших да сложа такава система, след като обиколих местните магазини и фирми и получих оферти от 2500+лв за такава система и 150л бойлер реших да седна и сам да си я направя. Трудната част беше самия подбор на тип система и компонентите по нея според индивидуалната консумация на топла вода на домакинството ми. После си поръчах всички неща и за няколко дена си я изградих сам, та вече 4 години работи безотказно, чистил съм я 2 пъти защото пропиленгликола прави всичко вътре мътилка :)
Себестойността на всичко не беше повече от 1300лв , като сме 4ри членно семейство , топлата вода винаги ни е стигала през преходните сезони (пролет/есен) , а лятото когато ни няма системата не е вдигала повече от 68гр в бойлера, та мисля че имам умението да проектирам и изграждам такива неща :mhihi:
В същото време братовчед ми изграждаха подобна сиситема пак със 150л бойлер, но с вакуумно тръбен колектор и както прогнозирах лятото си допълват системата($$$) по 5-6 пъти като изтърват водата да кипне :mhihi: Цената няма да я коментирам защото може да е отишла и х3 от моята.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 105
Регистриран на: 18.10.2011
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: магистратура

Re: Какви умения имате?

Мнение от vladi_totev » 05 Юни 2019, 15:21

В доста от по-горните постове колегите показаха, че имат умения да "философстват" и то доста.
Мога да прозивеждам метални изделия, детайли, малки конструкции, да гъна, режа , заварявам, шлайфам за да стане нещо смислено и функционално.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1751
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Какви умения имате?

Мнение от BMW_POWER » 05 Юни 2019, 16:06

Е.Димитров написа:
BMW_POWER написа:Колега, дай размери на този панел първо.



Размери
Ширина -1056 mm

Височина - 2380 mm
Дълбочина- 72 mm
Тегло -42kg


Привет Колега

Преди доста години монтирахме седем метрова сателитна чиния. Много по-голяма и тежка от твоя панел. Държи се на една единствена здрава тръба и яко бетон в земята. Някой железар с оправни ръце може да ти помогне. Ако изпадне мотор на добра цена, дори ще можеш да въртиш цялото съоръжение.
Успех!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Какви умения имате?

Мнение от Моджо » 05 Юни 2019, 17:30

То и аз не разбрах какъв е проблема на колегата (предполагам, че не му стопля). Ако очакваш , че с един панел в е такова време ще имаш топла вода - забрави. Иска си слънце много. Е ся фърлих едно око ня моя бойлер. Стрелката му е на средата (може би около 30 градуса). 100 л бойлер , с един панел и доста дълъг тръбен път...топли, ама кога си пече.
Хм,хм...


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Какви умения имате?

Мнение от Bogat-Beden » 06 Юни 2019, 0:05

Всеки един, който има поле за дори виртуална изява, може да те съсипе социално/интелектуално, не се възгордявайте, колеги..
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Какви умения имате?

Мнение от Е.Димитров » 06 Юни 2019, 9:12

Надявам се последен :OT: по тази тема, вероятно ще отворя самостоятелна тема по въпроса ако има дискусия и интерес.
Та с няколко думи.
Така, както сега е поставен, март, април че и средата на май не колектора стопля добре или въобще не топли водата.
Бойлера е 150 литра.
Разбира се, правих тестове с промяна на ъгъла и въртене в посока на слънцето и има резултати. При тестовете, просто откачах колектора от сегашната му стойка и го подпирах нестабилно, само за тестовете. В рамките на няколко часа имаше осезателен ефект при тази промяна на градусите на наклон и посока към слънцето.
Ето защо стигнах до извода (и след много четене в наши и чужди форуми), че ми трябва стойка, която да мога да променям ъгъла според сезона. Колектора ми е качен на гаража, където е лесен за достигане и не пада сянка от околни сгради.
Та ми трябва стойка, която стойка да заваря върху съществуващата, която е хваната добре за гаража и чрез тази стойка да мога да извършвам необходимите корекции.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Какви умения имате?

Мнение от Jordana » 06 Юни 2019, 10:49

Този панел е малък за 150 литра бойлер без значение какво разправят ония дето са го монтирирали . Поведението му е напълно според очакванията и никакви стойки няма да подобрят драстично положението . Особено ако имаш повече точки за БГВ или вана , има ли разход на вода ще пада температурата в бойлера . Капацитета на един такъв панел е около 100л максимум които гарантирано може да подгрява . Продуктите на висман са качествени и скъпички обикновено , но не са нещо което се различава коренно от другите на пазара , чудеса няма - има надценен продукт .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook