Въпрос към програмистите

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Въпрос към програмистите

Мнение от bum_bum » 15 Май 2019, 10:58

Начи, имам следния казус. Трябваше ми изработка на една програмка и се разбрахме с един познат да я свърши.

Преди това пуснах задачата във фрийлансър.ком и бях получил някакви оферти от разни индийци.

Цената, която той ми даде беше леко по-ниска и предпочетох с идеята, че е тук и може да се разберем по-добре от една страна, от друга смятах, че ще я направи по-качествено.

Като познати и съответно аз като пълен тъпак не подписахме договор с условията, а му пратих изискванията, той ми прати фактура и сичко е точно.

Обаче 2 месеца по-късно нямаме нищо съществено свършено. Аз му говоря, той ми приказва и нещо не можем да се разберем какво трябва да се получи в крайна сметка.

Имаме я докарана до някакво състояние, но не е функционална и не ми върши никаква работа.

Казах му да я смятаме приключена до тук и да каже колко още пари иска за да я докара до състоянието, което съм обяснил. За което ми поиска сума още 3 пъти повече от това, което се бяхме разбрали.

Та сега казуса е да си взема ли това, което съм платил и би ли някой друг програмист се наел да я довърши. Защото по опита, който имам на така започната работа, следващия, който я продължи ще намери 100 кусура и само ще си губим врмето да ми обяснява как всичко е осрано и калпаво направено. Или да си платя на някой друг да я направи наново.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 7.11.2008
Местоположение: Иваняне
Кара: корав барутарник
Мечтае да кара: по-корав барутарник

Re: Въпрос към програмистите

Мнение от Venko » 15 Май 2019, 11:24

Не виждам смисъл да вземаш нещо, което не работи. В доста от случаите на един програмист му отнема в пъти повече време да разбере какво е написано от друг (и с каква идея) от колкото да си напише сам нещата. И да, програмистите са като майсторите - всеки преди тях е правил пълни глупости :lol: .
Да продължаваш със същия човек е като да плуваш с/у течението - рано или късно ще се умориш.

Ако търсиш човек да ти напише софтуера "под масата" в никакъв случай не залагай на човек под 35г. Повечето програмисти под тази възраст ламтят за пари и драпат за кариерно развитие. Всичко, което прибират като фрилансери го приемат даром и без нужда от внимание към задачата (защото примерно някой тупан ги е провъзгласил за много сениор :lol: ).

Ако е малка програмката и решава проста бизнес нужда - да, можеш да тръгнеш с един човек, но ако имаш планове за софтуер и искаш да е "под масата" ще ти трябва някой дърт програмист с познати в сферата, за да се разработи нещото.

И на на последно място - винаги преди да възложиш някому нещо - търси референции и направени проекти.
Митко Павлов - където и да отида анцузите ме преследват

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Въпрос към програмистите

Мнение от bum_bum » 15 Май 2019, 11:40

В какъв смисъл "под масата"? Не съм се пазарил за пари. Просто ми трябваше нещо да стане в някакъв срок. Който изпуснах и сега вече ползата от него намалява с всеки изминал ден.

Май и аз клоня към това да му платя останалите 50% от сумата и да забравя за това, което е правил и да търся някой на ново да го започне. Тоя път с договор и срокове.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Въпрос към програмистите

Мнение от ildivvy » 15 Май 2019, 11:56

И защо трябва да му плащаш и останалите 50% при положение,че свършеното до тук не те удовлетворява дори малко? Т.е. той не е свършил работа и за първите 50%...Аз също съм на мнение да търсиш друг човек! Този път,за твоя по-голяма сигурност,като правите договор,опишете и степените на завършеност/функционалност на програмата при изплащането на съответните суми.
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 7.11.2008
Местоположение: Иваняне
Кара: корав барутарник
Мечтае да кара: по-корав барутарник

Re: Въпрос към програмистите

Мнение от Venko » 15 Май 2019, 12:00

В повечето случай фрилансерите не могат да издават фактури или да осчетоводяват пари по някакъв начин, за това прибират пари на ръка или "Под масата".
Друго често срещано като проблем е 50/50 плащането. 50 преди и 50 след. По скоро можеш да си раздробиш поръчката на 5-7 майлстона с ясно дефинирани критерии за приемане на майлстон за завършен. Така в началото на всеки майлстон плащаш ~10% от цялата сума, а в края му още 10% като си гарантираш, че имаш парче работещ софтуер.

Важно е да дефинираш и тези критерии за приемане на функционалност освен срока, защото поръчаната и доставената функционалност може да се разминават.
Митко Павлов - където и да отида анцузите ме преследват

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Въпрос към програмистите

Мнение от bum_bum » 15 Май 2019, 12:19

Еми не знам и аз защо ще му платя. Чувствам се кофти, защото в крайна сметка най-вероятно аз ще изляза виновен ако не му платя остатъка. Не ми е сефте да плащам за неща, които не получавам та съм свикнал. Жив и здрав да е.

Плащането си е официално. Държах да е така, защото все пак ми е разход.

Явно ще започна всичко отначало (ако изобщо преценя, че има смисъл вече да се прави) като този път ще го направим с договор и всичко описано.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Въпрос към програмистите

Мнение от empar » 15 Май 2019, 12:29

От заглавието на темата очаквах да разискваме задаващите се новости в .net core 3.0, а то въпросът бил за управление на проекти. :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Аз лично само по техническата част бих могъл да се изкажа (сравнително) компетентно, така че просто се абонирам за темата и ще следя с интерес.

Все пак, помисли за интеграция на някой готов продукт, щом те гонят срокове. Разработката на нов не винаги е най-правилното решение. ;)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Въпрос към програмистите

Мнение от bum_bum » 15 Май 2019, 12:49

Абе то не е някаква ракетна наука това, което искам. Просто се иска някой да те слуша какво искаш да получиш и малко от малко да мисли, преди да каже дали става или не.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 400
Регистриран на: 7.11.2009
Местоположение: CA
Пол: Мъж
Кара: F82 M4

Re: Въпрос към програмистите

Мнение от devent » 15 Май 2019, 12:53

Здравейте,

аз да се включа като програмист, които е работил по доста фрийленс проекти и да дам малко съвети от другата страна.
Много важно - трябва да се работи по техническо задание/спецификация, която трябва да се изготви от страната, която поръчва и/или заедно да седнат да я изготвят, като се заплати времето на човека, разбира се. Tова за мен винаги е била първата и отправна точка и елиминира по-нататъчни проблеми. Защото, първо, програмистът ти дава цена на базата на това, второ, ти знаеш какво ще "сготви" този накрая и трето - по-лесно е и за двете страни, защото се уповават на това нещо, а не по средата "ма аз не съм си го представял така".

Повечето пъти, проблемите, които съм имал са били свързани точно с липсата на такава спецификация. Голяма част от клиентите не са технически грамотни, и това е нормално, но трябва да се съгласите, че няма как да се разберете да правите къща и по пътя клиентът да се сети, че всъщност му трябвало блок, ма на същите пари и в същия срок, разбира се, нали :mhihi:. Това със сигурност обтяга отношението програмист <-> клиент. Клиентът казва "ма много ясно, че ми трябва това, това е core част от моя бизнес, то няма как без него", а програмистът обяснява "човек, в проекта не е замисляно да има подобно нещо, ще трябва да се променя еди какво си и какво си" и се образува дистанция.
Друга патова ситуация е когато клиентът очаква нещо "по default", бутончета, списъци, някакви на пръв поглед дребни неща могат да ти изядат време, което не си калкулирал и те дразни, когато клиентът прекали. Затова си описвайте заданията, най-малкото за вас ще е полезно да ви се избистри в главата какво трябва да стане и ще си задавате критични въпроси - това трябва ли ми, не ми ли трябва и т.н.

Тук е моментът да кажа, че има много колеги, които просто ги мързи, гледат да избутат там нещо със съмнително качество и да взимат следващия проект, но не знам как да се спасите от такива :D

Не знам какво да те посъветвам в твоя случай, но се надявам поне малко да съм помогнал да си спестиш филми в бъдеще.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Въпрос към програмистите

Мнение от madafaka_donkele » 15 Май 2019, 13:12

bum_bum написа:Начи, имам следния казус. Трябваше ми изработка на една програмка и се разбрахме с един познат да я свърши.

Преди това пуснах задачата във фрийлансър.ком и бях получил някакви оферти от разни индийци.

Цената, която той ми даде беше леко по-ниска и предпочетох с идеята, че е тук и може да се разберем по-добре от една страна, от друга смятах, че ще я направи по-качествено.

Като познати и съответно аз като пълен тъпак не подписахме договор с условията, а му пратих изискванията, той ми прати фактура и сичко е точно.

Обаче 2 месеца по-късно нямаме нищо съществено свършено. Аз му говоря, той ми приказва и нещо не можем да се разберем какво трябва да се получи в крайна сметка.

Имаме я докарана до някакво състояние, но не е функционална и не ми върши никаква работа.

Казах му да я смятаме приключена до тук и да каже колко още пари иска за да я докара до състоянието, което съм обяснил. За което ми поиска сума още 3 пъти повече от това, което се бяхме разбрали.

Та сега казуса е да си взема ли това, което съм платил и би ли някой друг програмист се наел да я довърши. Защото по опита, който имам на така започната работа, следващия, който я продължи ще намери 100 кусура и само ще си губим врмето да ми обяснява как всичко е осрано и калпаво направено. Или да си платя на някой друг да я направи наново.


Не ти върви откъм приятели, познати и т.н....

По темата - наново трябва да почнеш всичко. Просто ако го дадеш така на някой първо, че малко хора ще могат да оправят бакиите на първия и второ, че резонно ще искат доста повече пари. Давай с първоначално замисления подход - одеск, еланс, фрийланс и т.н. платформи, пусни си заданието там, като се постараеш да го опишеш колкото се може по-подробно и в детайли. Да не стане после, ама аз исках еди какъв си интерфейс, еди какво си API, ама може ли "само" да добавиш и еди какъв си бутон с еди каква си функционалност и т.н. Няма да се плашиш, че ще те залеят оферти предимно от индийци. Продължаваш, докато намериш някой от Европа. Украинци, тези от Беларус и подобни в момента са много актуални. Вършат доста работа за сравнително малко $$$$. Само виж с английския как са, че аз с нашите идиоти само по чата мога да ги разбера и то пак не винаги :mhihi: Американци, британци и т.н. изобщо не гледай. Като украинците са, ама искат х2, х3 и нагоре :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Въпрос към програмистите

Мнение от bum_bum » 15 Май 2019, 13:18

Може и аз да имам някаква грешка. Но това, което правя в момента на ръка съм му го пратил като резултат и му казах - това искам да се получи автоматично, като обясних принципа по който го правя ръчно. Бутончета и т.н. съм ги обяснил предварително.

Техническо задание има, но 2 от ключовите функционалности в него не са изпълнени, съотвено не ми върши никаква работа в тоя му вид. Отделно, че срокът за изпълнение беше 11 работни дни, а минаха над два месеца..

Абе, още една обеца на ухото.. Никой не иска да работи без да платиш напред, а платиш ли всичко свършва. Някакъв омагьосан кръг. В момента имам още 2 други неща за които съм платил предварително, като едното преди година и половина, другото преди Нова Година и до сега нямам нищо свършено. :dunno:
Изображение

Старши скрапер
Аватар
Мнения: 2700
Регистриран на: 16.04.2008
Местоположение: Бургас и малко в София
Пол: Мъж
Кара: ше е21/316, сега 318ci и е93/335dct
Мечтае да кара: е21 без ръжди със S54
Детайли за колата: Powered by M43b19

Re: Въпрос към програмистите

Мнение от Lenco » 15 Май 2019, 13:30

А как стои въпроса с доказване на собствеността на "продукта", като всичко е под масата.
В службата имаме подобен казус, освен, че парите са вече много повече от нормалното, продукта няма как да се легализира, а леееко се свързва със счетоводната програма :dunno:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 995
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Въпрос към програмистите

Мнение от msi200 » 15 Май 2019, 15:31

За срок разбрали ли сте се? Спазен ли е? Щом има техническо задание, което не е изпълнено, и срокът не е спазен, програмиСчето трябва да ти връща пари, а не ти да му даваш.
За мен също предплащането трябва да е малка сума и после няколко малки вноски, защото манталитетът в ИТ-то си е като навсякъде другаде. И да имаш договор -кел файда като фирмата има 20лв капитал, а и да има какво да му вземеш- ходи се съди да видиш там какъв филм е.
I love the sound of V8 in the morning...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Въпрос към програмистите

Мнение от zvetiko » 15 Май 2019, 16:28

bum_bum написа:Може и аз да имам някаква грешка. Но това, което правя в момента на ръка съм му го пратил като резултат и му казах - това искам да се получи автоматично, като обясних принципа по който го правя ръчно. Бутончета и т.н. съм ги обяснил предварително.

Техническо задание има, но 2 от ключовите функционалности в него не са изпълнени, съотвено не ми върши никаква работа в тоя му вид. Отделно, че срокът за изпълнение беше 11 работни дни, а минаха над два месеца..

Абе, още една обеца на ухото.. Никой не иска да работи без да платиш напред, а платиш ли всичко свършва. Някакъв омагьосан кръг. В момента имам още 2 други неща за които съм платил предварително, като едното преди година и половина, другото преди Нова Година и до сега нямам нищо свършено. :dunno:



Цената, която той ми даде беше леко по-ниска...


Обикновено доста неприятности започват с това. Зад ниската цена се крие или отначало незнание какво точно трябва да направи, в процеса на работа се вижда, усеща се минат и започват простотиите или е просто мошеник. Пишеш, че сега ти иска 3 пъти повече от началото- по тази методика и аз ще мога да изработя програмата...
Поне според мен както казват колегите ти, започни с друг човек отначало.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Въпрос към програмистите

Мнение от bum_bum » 15 Май 2019, 18:01

Срок си имахме в договора- 11 работни дни, който е просрочен вече с месец и половина.

Цената нямам идея дали е ниска или висока- аз му казвам какво искам, той ми дава цена. Нямам грам идея колко труд изисква продукта за да преценя дали цената е адекватна. :dunno: Беше леко по-ниска от повечето, които получих във Фрийлансър.ком.
Изображение

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: slatanic

Последни теми
Facebook