Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

годината на голямата резачка

2020
35
30%
2021
32
28%
2022
14
12%
2023
3
3%
2024
4
3%
2025
3
3%
2026+
24
21%
 
Общо гласове : 115
Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от N.Mihaylovski » 07 Окт 2019, 22:19

Ако искаш да имаш повече от едно дете, да речем 2, ти трябва 3 стаен апартамент, демек с 3 спални, всекидневна и кухня по новите стандарти, с общите части и терасите това е 200 м2 апартамент при средна цена от 1000 евро м2 са 200 000 евро+2 гаража защото, ще имате поне 2 коли прибавяме още 50 000 евро, защото все пак в гаражите трябва да може да влиза джип и да има място за боклуци, колела, колички, и кво ли не ( моя не влиза в 90% от новите гаражи ) станаха 250 000 евро, като вероятно за тия пари ще е на шпакловка и замазка апартамента, с още 50 000 евро ще се оправи и обзаведе станаха 300 000 евро, с кредитче за 20 години се връщат 450 000 евро, трябва да си абсолютно луд да направиш това, вместо да си купиш парцел и къща на 30 километра от София.
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от streetz » 08 Окт 2019, 0:01

drago_pavlov написа:
streetz написа: Особено пък сега с ниските лихви по ипотеките, за 10-12 години 200 000 лв се връщат без много зор със средни софийски заплати.

200к без лихвите са 130-140к, което пък са 60 квадрата, което е тристаен (третата стая ще е 10 квадрата) в най-добрия случай.
Аз не виждам как семейство с 2/3 деца ще живее в такъв апартамент.
Ако пък търсиш четиристаен строителите те мислят за голям баровец и хола е 40 квадрата, а коридорите по 20 и отиваш на 150 квадрата, което са минимум 300к, които пък след лихвите са минимум 400к.
Не виждам как на заплата ще се изплати това за 10-12 години. Освен ако не съм пропуснал някоя нула в средните заплати за София.

Понеже преди месец купих ще ти кажа с точни цифри - тристаен, тухла, 2005-та, на 200 метра от входа на Южния парк в Стрелбище, 87 кв.м чиста площ = 245 000 лв. Ипотека 210 000 лв за 20 години, с лихвите е около 275 000 върнати. Само за последните 5 години за наем на двустаен съм дал 34000 лв, т.е наема на двустаен за 10 години се равнява на лихвите за ипотека на тристаен за 20 (а при предсрочно погасяване сметката е още по-добра). За заплатите в София... средно 2000+ ;)
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1757
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от BMW_POWER » 08 Окт 2019, 2:38

streetz написа:Понеже преди месец купих ще ти кажа с точни цифри - тристаен, тухла, 2005-та, на 200 метра от входа на Южния парк в Стрелбище, 87 кв.м чиста площ = 245 000 лв. Ипотека 210 000 лв за 20 години, с лихвите е около 275 000 върнати. Само за последните 5 години за наем на двустаен съм дал 34000 лв, т.е наема на двустаен за 10 години се равнява на лихвите за ипотека на тристаен за 20 (а при предсрочно погасяване сметката е още по-добра). За заплатите в София... средно 2000+ ;)


Колега, лихата по губи сметки ти е под 3%. Ако утре стане 10%, какво правим?Питам, защото преди няколко години беше 12-16% ... В следващите 20 години, я камилата, я камиларя. Това смяташ ли го?

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от alekangg » 08 Окт 2019, 6:09

Какво правим?
Ами ще има много апартаменти за продан от банките, не че е нещо ново.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Bogat-Beden » 08 Окт 2019, 6:22

N.Mihaylovski написа:А, вместо да си купиш парцел и къща на 30 километра от София.

Това ще е следващата тенденция според мен.

А иначе София няма да спира да расте скоро...
Срив на цените като през 2008-2013та надали ще има в обозримо бъдеще - хоризонт от 20-30 години..
Може би кратък застой или най-много лек спад.
Разбирам да налееш половин милион евро в имот в идеален център - винаги ще пази висока относителна стойност, има инвестиционен смисъл.
Но едно 60-70 процента от идиотските цени са с висока пазарна, но много ниска потребителска стойност.. Трябва или да имаш пари като вестници, изкарани с малко или никакви усилия, или да си мазохист, за да си купиш 130на квадрата чиста площ апартамент за 300-400 хиляди евро в някой от "новите" квартали - Витоша, Манастирски и т.н.. :dunno: В тоя ред на мисли, сред такъв тип имоти и сегашните им цени, има логика скоро да има изненади и сътресения..

https://www.imot.bg/1c156509092850280 :lol: :help: :kuku: :dunno:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Dextuar » 08 Окт 2019, 6:49

drago_pavlov написа:
Dextuar написа:Скромно двустайно апартаментче, купено на зелено преди първа копка, далеч е от 100к ;)

Какъв е смисълът да се набиват пари в подобно жилище? За семейно не става. Като си на 20 е ок, но след 10 години ще трябва да се купува ново...
Освен ако не си заклет ерген доживот :lol:

Съгласен съм, но нямах кинти за тристраен или по-точно трябваше да избирам 2 стаен + гараж или 3 стаен. Като дойде време за деца, с булката се хващаме и почваме да го бутаме кредита ЗАЕДНО, не виждам смисъл да се напъвам сам, достатъчно се лишавах и за този ;)
Отделно този също мога да го продам/дам под наем, нали така?


Sent from my iPhone using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от ildivvy » 08 Окт 2019, 6:54

Дано и тя да е съгласна с това "да бутаме кредита ЗАЕДНО"! Пиша го с най-добри чувства,да не ме разбереш погрешно...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от K_Ilkov » 08 Окт 2019, 7:03

Не задълбавайте в детайлите ... Може и имотна мома да си намери (както казва един приятел "свиня с кочина" :mhihi: ) и да се пренесе при нея
Както и да е ... не е за това темата мисля ...

Dextuar написа:преди първа копка, единичен гараж подземен - 19к евра :kuku:

И там някъде е момента, в който започваш да разглеждаш селата около София в радиус 30-40км :ok:

едит: видях, че е разписано по-подробно :lol:

N.Mihaylovski написа:Ако искаш да имаш повече от едно дете, да речем 2, ти трябва 3 стаен апартамент, демек с 3 спални, всекидневна и кухня по новите стандарти, с общите части и терасите това е 200 м2 апартамент при средна цена от 1000 евро м2 са 200 000 евро+2 гаража защото, ще имате поне 2 коли прибавяме още 50 000 евро, защото все пак в гаражите трябва да може да влиза джип и да има място за боклуци, колела, колички, и кво ли не ( моя не влиза в 90% от новите гаражи ) станаха 250 000 евро, като вероятно за тия пари ще е на шпакловка и замазка апартамента, с още 50 000 евро ще се оправи и обзаведе станаха 300 000 евро, с кредитче за 20 години се връщат 450 000 евро, трябва да си абсолютно луд да направиш това, вместо да си купиш парцел и къща на 30 километра от София.
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от streetz » 08 Окт 2019, 7:12

BMW_POWER написа:Колега, лихата по губи сметки ти е под 3%. Ако утре стане 10%, какво правим?Питам, защото преди няколко години беше 12-16% ... В следващите 20 години, я камилата, я камиларя. Това смяташ ли го?

Ами ако утре ме тресне кола на пешеходната пътека и остана инвалид кой ще плаща кредита, пък макар и с ниска лихва? То почне ли се с "ако"-тата по-добре да легнем и нищо да не правим. Риск печели, риск губи.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от K_Ilkov » 08 Окт 2019, 7:17

То може и войната да започне :ok: и тогава кредита ще ти е най-малкия проблем :D
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 278
Регистриран на: 1.12.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Z4 3.0i & Mini F60 JCW

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от TheFreeRider » 08 Окт 2019, 8:07

Dextuar написа:
drago_pavlov написа:
Dextuar написа:Скромно двустайно апартаментче, купено на зелено преди първа копка, далеч е от 100к ;)

Какъв е смисълът да се набиват пари в подобно жилище? За семейно не става. Като си на 20 е ок, но след 10 години ще трябва да се купува ново...
Освен ако не си заклет ерген доживот :lol:

Съгласен съм, но нямах кинти за тристраен или по-точно трябваше да избирам 2 стаен + гараж или 3 стаен. Като дойде време за деца, с булката се хващаме и почваме да го бутаме кредита ЗАЕДНО, не виждам смисъл да се напъвам сам, достатъчно се лишавах и за този ;)
Отделно този също мога да го продам/дам под наем, нали така?

Инвестицията, която си направил съвсем не е лоша. Ще минат поне няколко години докато дойде нужда от по-голямо жилище, а дотогава ще си живееш добре и спокойно на място, което си правил по свой вкус. Вероятно ще си изплатил и кредита. Бъдещата ти жена ще има голяма дума относно къде и в какво да живеете, така че съвсем не е гаранция, че и да купиш сега голям апартамент, ще живеете там вовеки. А малките жилища имат предимството да са икономични - едно е да отопляваш 50кв., друго е 150. Активът си остава и като дойде време ще прецениш дали да го дадеш под наем или да го продадеш, ако ти трябва по-голяма сума наведнъж. Търсенето на малки жилища с гараж под наем е голямо, особено от по-млади и добре платени хора.

А сметката на колегата с 4-стайния по-горе е малко пресилена - 120кв са напълно достатъчни за такъв апартамент. Според локацията варират и цените. Обзавеждането и лихвите по кредита са налице и при покупка на къща, нека не заклеймяваме хората направили единия или другия избор.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от b_u_b_o » 08 Окт 2019, 8:47

Аз пък се радвам, че взех къщата преди да съм намерил жената и искам сам да си я бутам ипотеката. Първо се нагледах на такива случай дето "заедно" го бутали кредита със заплатата на мъжа и накрая той под наем, жената в апартамента след развода. Не че ще се женя с мисъл за развод, ама е хубаво да се има предвит и тоя вариант. Другото е, че доста жени няма да се навият лесно на живота в къща който си има своите недостатъци. Сега бъдещата ми жена ще е пред свършен факт...ако иска идва при мен в къщата, ако не прав ѝ път :lol: Така де, аз съм направил своя избор, ако е готова да го сподели с мен супер, в противен случай просто не е за мен.

Декстъре, ако ти се вижда скъпо да довършваш апартамент 55кв ела да ти покажа сметката за къща 190кв...мисля, че след 5 години когато сигурно ще приключа с всичко ще е космическа :lol:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Dextuar » 08 Окт 2019, 9:31

TheFreeRider написа:
Dextuar написа:
drago_pavlov написа:
Dextuar написа:Скромно двустайно апартаментче, купено на зелено преди първа копка, далеч е от 100к ;)

Какъв е смисълът да се набиват пари в подобно жилище? За семейно не става. Като си на 20 е ок, но след 10 години ще трябва да се купува ново...
Освен ако не си заклет ерген доживот :lol:

Съгласен съм, но нямах кинти за тристраен или по-точно трябваше да избирам 2 стаен + гараж или 3 стаен. Като дойде време за деца, с булката се хващаме и почваме да го бутаме кредита ЗАЕДНО, не виждам смисъл да се напъвам сам, достатъчно се лишавах и за този ;)
Отделно този също мога да го продам/дам под наем, нали така?

Инвестицията, която си направил съвсем не е лоша. Ще минат поне няколко години докато дойде нужда от по-голямо жилище, а дотогава ще си живееш добре и спокойно на място, което си правил по свой вкус. Вероятно ще си изплатил и кредита. Бъдещата ти жена ще има голяма дума относно къде и в какво да живеете, така че съвсем не е гаранция, че и да купиш сега голям апартамент, ще живеете там вовеки. А малките жилища имат предимството да са икономични - едно е да отопляваш 50кв., друго е 150. Активът си остава и като дойде време ще прецениш дали да го дадеш под наем или да го продадеш, ако ти трябва по-голяма сума наведнъж. Търсенето на малки жилища с гараж под наем е голямо, особено от по-млади и добре платени хора.

А сметката на колегата с 4-стайния по-горе е малко пресилена - 120кв са напълно достатъчни за такъв апартамент. Според локацията варират и цените. Обзавеждането и лихвите по кредита са налице и при покупка на къща, нека не заклеймяваме хората направили единия или другия избор.
Аз не съм го купувал с кредит, затова и не ми стигнаха парите за 3-стаен. Но в нашата сграда, всички стаи са еднакви като квадратура и размери, разликата с 2-стаен е едно мокро помещение, един коридор и още една стая, която е 14кв.

Иначе по всички останали точки съм напълно съгласен с теб и също мисля, че 2стаен може да дадеш под наем много по-лесно, особено на млада двойка без деца.

b_u_b_o написа:Декстъре, ако ти се вижда скъпо да довършваш апартамент 55кв ела да ти покажа сметката за къща 190кв...мисля, че след 5 години когато сигурно ще приключа с всичко ще е космическа :lol:

Той апартамента по документи е 66кв :mhihi:
Ооо, вярвам ти, не бих са хванал на това хоро аз :mhihi:
Последна промяна Dextuar на 08 Окт 2019, 9:35, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от steeN » 08 Окт 2019, 9:34

streetz написа:
BMW_POWER написа:Колега, лихата по губи сметки ти е под 3%. Ако утре стане 10%, какво правим?Питам, защото преди няколко години беше 12-16% ... В следващите 20 години, я камилата, я камиларя. Това смяташ ли го?

Ами ако утре ме тресне кола на пешеходната пътека и остана инвалид кой ще плаща кредита, пък макар и с ниска лихва? То почне ли се с "ако"-тата по-добре да легнем и нищо да не правим. Риск печели, риск губи.


Застраховката живот, която банката ти прави задължително ще го плати. Притеснението за лихвите вече е на място, но никой не те спира сам да си сметнеш колко би ти била вноската при 10% лихва и сам да изплащаш толкова.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 6.02.2010
Пол: Мъж
Кара: '16 Q7 S Line 3.0 TFSI Supercharged
Детайли за колата: Stage 1 435hp/545NM, заредена до гърба

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от bai_ILIA » 08 Окт 2019, 9:44

N.Mihaylovski написа:Ако искаш да имаш повече от едно дете, да речем 2, ти трябва 3 стаен апартамент, демек с 3 спални, всекидневна и кухня по новите стандарти, с общите части и терасите това е 200 м2 апартамент при средна цена от 1000 евро м2 са 200 000 евро+2 гаража защото, ще имате поне 2 коли прибавяме още 50 000 евро, защото все пак в гаражите трябва да може да влиза джип и да има място за боклуци, колела, колички, и кво ли не ( моя не влиза в 90% от новите гаражи ) станаха 250 000 евро, като вероятно за тия пари ще е на шпакловка и замазка апартамента, с още 50 000 евро ще се оправи и обзаведе станаха 300 000 евро, с кредитче за 20 години се връщат 450 000 евро, трябва да си абсолютно луд да направиш това, вместо да си купиш парцел и къща на 30 километра от София.


300 евро ще си построиш страхотна къща. никога не бих дал за апартамент такава сума. Има и апартаменти с 3 спални по 150 квадрата, но с 1 паркоместо. Най-добре е къща над околомръсното, но там искат 7 цифрена сума и 500лв такса подръжка на месец :mhihi: Такава къща от 700к лева за 2 години цената и стана 1 милион и се продаде лесно, защото подобни имоти са малко...Може и под наем, 6-7000лв плащат хората или шефовете им. Срив на панелките в гетата да, хубавите имоти напред и нагоре...Половин София предлага добри условия за живот в градска среда и не мисля, че скоро ще има криза, може би забавяне в даден момент и пренасищане на пазара...
"Чемодан, вокзал, Москва"

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook