Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

годината на голямата резачка

2020
35
30%
2021
32
28%
2022
14
12%
2023
3
3%
2024
4
3%
2025
3
3%
2026+
24
21%
 
Общо гласове : 115
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от TheDriver » 07 Окт 2019, 14:42

K_Ilkov написа:Точно това е проблема на София, пазара не се насища защото всеки иска да дойде в София. Съответно търсенето не спада.


Колега пусна апартамент под наем в неделя, в понеделник имаше наематели, до сряда му звъняха нон стоп.
.....................................................................................
Та процеса е лавинообразен един вид ...

До мен сe строеше, звънях на техническия да си преместят оградата (още не бяха затворили с дограма) разговора започна с "Няма свободни апартаменти ..." :mhihi:

Колко да паднат цените не знам ... според мен зад цените в София седят много други неща освен моментното състояние на икономиката.


Моите наблюдения са подобни.

Като цяло цената на жилищата е пряко обвързана с наемите - има си уравнение и т.н., но е логично, че няма как едното да се променя без да се отрази на другото.

Първият индикатор, че нещо ще се промени според мен ще са наемите. Не мисля, че някакъв спад ще започне, защото някой му застояват апартаментите и иска бързо да ги продаде.
В момента за оглед на "нормален" апартамент се нареждаш заедно с още 4, 5, 6 и т.н. желаещи всички готови да плащат обявения наем, та даже и отгоре. Докато ситуацията не се обърне спад не виждам как ще има.

Това от което зависи всичко е до кога ще продължи притокът на млади хора към София както от България, така и от чужбина. Аз си мисля, че капацитета на страната да захранва с работна ръка София все още не е изчерпан, макар че Пловдив вече е сериозен "конкурент". Завършването на Струма и евентуално Хемус ще поддържат притока на хора. Освен това имаме сърби, македонци, украинци и т.н. Наскоро македонец и сърбин ме изненадаха с информация колко много бусове/автобуси, нелегални и легални вървят в петък и неделя.

В тоя ред на мисли цените може да се задържат сегашното ниво и доходите да наваксат малко, но спад скоро не мисля че ще има. И на мен ми се иска и аз го чакам за да купя :mhihi: , но като ме притиснат обстоятелствата(както много хора ги притискат) или ще купя на моментните цени или ще мина на наем за кратък период от време ако съм сигурен че нещо ще се случва.


П.С: До нас правят нова кооперация, звъннах да питам за цена за гараж - преди първа копка, единичен гараж подземен - 19к евра :kuku:


Това е добре поне са ти предложили нещо. При мен преди първа плоча на близкия строеж вече нямаше гаражи, което знам че не е реалната ситуация, а го правят, за да получат повече пари, но все пак......

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 375
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от pampo » 07 Окт 2019, 14:46

drifty написа:Не знам какви доходи трябва да имаш, за да можеш да си позволиш жилище в днешно време, без да задлъжнееш сериозно към банката...

Ето какви, 100+ бона на година и за 5-6 години изплащаш 150к€ без особена драма.
https://www.dnes.bg/obshtestvo/2019/10/ ... eva.425137

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от streetz » 07 Окт 2019, 16:15

Гаражите при новите сгради ги пазят за накрая - докато не се продаде и последния апартамент, гаражи на външни хора много трудно продават.

Ако не се плаща наем може да се чака да паднат цените, иначе не е никак рентабилно. Щом се купува за живеене, а не за инвестиция - няма лош момент за покупка. Особено пък сега с ниските лихви по ипотеките, за 10-12 години 200 000 лв се връщат без много зор със средни софийски заплати.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Dextuar » 07 Окт 2019, 17:57

Аз си мислех, че да го купиш апартамента е най-трудното откъм финанси, но в последните 7 месеца, след като започнах и да го стягам, установих, че довършителните работи са една въобще не малка финансова хапка. Понеже съм много анти кредит настроен (за момента), правя всичко малко по малко “на заплата”, но си е доста дебело, хем апартаментчето е със скромните 55.5кв/м РЗП. Само уредите в кухнята стъпиха над 5к, а дори не съм скачал на топ марки и дебнах промоции - повечето неща са на Горение с изключение на хладилника, който е ЛГ, че ми трябвяше изчанчен размер.

Може би по груби сметки тотала на довършителните работи, мебелите и електроуредите ще ми стъпи на почти цялата цена на апартамента в лева...



Sent from my iPhone using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от alekangg » 07 Окт 2019, 18:12

Интересно какви уреди за 5к имаш в кухнята, че и средна работа марки.
Ако хладилника е 2,5к може да стане сметката.

Масово се купуват двойка котлончета като гледам защото реално никой не ги използва.
Чудя де защо правят хората кухни и хвърлят луди пари, като ядат на седмицата веднъж вкъщи.
Една микровълнова ще е предостатъчна.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Моджо » 07 Окт 2019, 18:48

Ми примерно - Хладилник 1000
Миялна 800
Сушилня 800
Пералня 700
Хубава печка 1000
разни бръмбазъци от сорта на микровълнови, роботи,сандвичарки и подобни
600

Дотука ги докарах 4900 и това не са цени на топ марки. Хубави средна ръка.
Ако сложа изработка на кухня по поръчка към 4-5000 лв , маси и столове и отиде та се не видя.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Dextuar » 07 Окт 2019, 18:53

alekangg написа:Интересно какви уреди за 5к имаш в кухнята, че и средна работа марки.
Ако хладилника е 2,5к може да стане сметката.

Масово се купуват двойка котлончета като гледам защото реално никой не ги използва.
Чудя де защо правят хората кухни и хвърлят луди пари, като ядат на седмицата веднъж вкъщи.
Една микровълнова ще е предостатъчна.


Щото ми надуха главата, че се купувало "веднъж". Аз в началото щях да взема всичко на BEKO :mhihi:

И пак да кажа, че повечето неща са взети на промоция.

ЕДИТ: Кой видял, видял :ok:
Последна промяна Dextuar на 07 Окт 2019, 20:37, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от ildivvy » 07 Окт 2019, 19:04

Това,че се 'купува веднъж' отдавна отмина! Сега 'качеството' е такова,че всичко изкарва гаранцията и след 2-3 месеца приключва,ако 'инженерите' са си 'свършили' добре работата :mhihi: :mhihi: ..! (Преди някой да 'изпротестира',гледам какво става и при нас в завода..) Сега,ако човек има парите,може да си направи кефа с хубави неща.Ако не,да преглътне малко от гордостта си и да взима нещо,което на практика ще свърши същата работа,но няма да струва тези 'големи' пари. С разликата в цените може да се свърши много по-добра работа :yes: ...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Dextuar » 07 Окт 2019, 19:08

Ще ти дам примера, който ми дадоха на мен. Купуваш си печка BEKO и слагаш да печеш някакво ядене. От едната страна е по-опечено от другата и така всеки път, печката просто не грее еднакво (а би трябвало). Купуваш си MIELE, е едва ли ще е така. Аз не мога да извадя тези кинти, а й не искам, дори тези уреди са ми скъпи, защото лично аз нямам никакво намерение да ги ползвам. Но поне в случаите, когато вкъщи има кой да ги ползва, поне на него да му е удобно.

На мен ми бяха важни единствено котлоните,хладилника и микровълновата. Миялна никога не сме ползвали в нас, но модерните момиче без миялна не стъпват в кухнята, така че трябваше да се вземе и такава. Те и толкова готвят, но от време на време се намират и изключения :mhihi:

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от BMW_POWER » 07 Окт 2019, 19:46

Аз не мога да си обясня, защо се набиват такива безумни пари в един стар панел. Когато купувах апартамента в Монреал и къщата сега на село гледах 100 неща. Едно от първите е транспорт до центъра и възможност за паркиране. Тотално презадръстени квартали без въздух, сервизи и каквото и да е, цените безумни. Нямам обяснение, освен простотията на купувачите.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от drifty » 07 Окт 2019, 20:05

Dextuar написа:
drifty написа:Не знам какви доходи трябва да имаш, за да можеш да си позволиш жилище в днешно време, без да задлъжнееш сериозно към банката. Покрай един авер, който си търси апартамент, разглеждам и аз обяви и цени - в Търново трудно можеш да намериш жилище в добро състояние за под 85-90к. И то за малко жилище. С нашите доходи - трудничко. Дори в околните градчета и села цените са страшно високи.

За в лева или евро става въпрос?

Иначе аз познавам няколко души на моята възраст (26-27), които си купиха и изплатиха апартаментите без мама и тате да им дадат нищо освен първоначалните 20% (което разбира се никак не е малко). Но въпросните хора имат добра работа с добри доходи, не харчат пари за салфетки по чалготеки и не купуват Ф30/Ф10 да набиват по 1000 лв в тунинг/ремонти през няколко месеца (а могат да си го позволят и най-вероятно им се иска, за да кълват пичетата и при тях), а карат драстично по-скромни автомобили. Та в крайна сметка всичко е и до приоритети. За себе си няма да говоря, че ачката ще иска да му давам финансово обяснение кое как се прави без кредит...
П.С: До нас правят нова кооперация, звъннах да питам за цена за гараж - преди първа копка, единичен гараж подземен - 19к евра :kuku:


В лева, колега.

Предполагам за София такива цени са ниски, че за много хора и смешни, но на мен ми се вижда към момента доста трудно да се обзаведа с жилище. А съм с прилична заплата за града /минавам 1к/ и не съм дискотечен типаж, който пилее пари за салфетки. 39-ката си ми е единствен порок, ии парите, които напоследък давам по болници и аптеки, да го ева. А от нашите да искам пари, първо няма какво да ми дадат, второ ще ми е неудобно да искам от тях.. Та в момента оглеждам за по-добра работа, че и аз не изгарям от желание да тегля голям кредит . А пък за да не тормозим Ачката, може да споделиш на ЛС как се справяш :D
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от hell's angel » 07 Окт 2019, 20:07

Dextuar написа:Може би по груби сметки тотала на довършителните работи, мебелите и електроуредите ще ми стъпи на почти цялата цена на апартамента в лева...

E, те, че се събират, капка по капка, е така, ама чак цената на апартамента - малко си се поизхвърлил или си го купил тънко. :mhihi: В провинцията е по-постижимо, има си разни нюанси, но ако вземем предвид средностатистическата картинка в София - все си мисля, че трябва да си луд да набуташ още 100 бона в тия кутиики ... те няма и къде да влязат. :mrgreen:
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Dextuar » 07 Окт 2019, 20:38

hell's angel написа:
Dextuar написа:Може би по груби сметки тотала на довършителните работи, мебелите и електроуредите ще ми стъпи на почти цялата цена на апартамента в лева...

E, те, че се събират, капка по капка, е така, ама чак цената на апартамента - малко си се поизхвърлил или си го купил тънко. :mhihi: В провинцията е по-постижимо, има си разни нюанси, но ако вземем предвид средностатистическата картинка в София - все си мисля, че трябва да си луд да набуташ още 100 бона в тия кутиики ... те няма и къде да влязат. :mrgreen:

Скромно двустайно апартаментче, купено на зелено преди първа копка, далеч е от 100к ;)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 375
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от pampo » 07 Окт 2019, 21:06

Dextuar написа:Ще ти дам примера, който ми дадоха на мен. Купуваш си печка BEKO и слагаш да печеш някакво ядене. От едната страна е по-опечено от другата и така всеки път, печката просто не грее еднакво (а би трябвало)...

Веднага давам контра-пример. Хладилникът ми е ВЕКО, пералнята Кенди, взех ги от старо обзавеждане на наще, и 2те са над 10 годишни, от 6+ години стоят едно до друго в НЕ нивелирана зона (демек и двете са наклонени и работят в абсолютно непрепоръчително положение, просто няма как да нивелирам без основен ремонт отдолу). И двете са пушка, никаква драма. От друга страна е печка БОШ, единственото скъпо нещо в кухнята, е тя отговаря точно на описаната горе печка ВЕКО, та не се филмирай със скъпотии, но и не се стискай до дупка, зимай квото там и разчитай и на късмета, колкото и тъпо да звучи...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от drago_pavlov » 07 Окт 2019, 21:50

streetz написа: Особено пък сега с ниските лихви по ипотеките, за 10-12 години 200 000 лв се връщат без много зор със средни софийски заплати.

200к без лихвите са 130-140к, което пък са 60 квадрата, което е тристаен (третата стая ще е 10 квадрата) в най-добрия случай.
Аз не виждам как семейство с 2/3 деца ще живее в такъв апартамент.
Ако пък търсиш четиристаен строителите те мислят за голям баровец и хола е 40 квадрата, а коридорите по 20 и отиваш на 150 квадрата, което са минимум 300к, които пък след лихвите са минимум 400к.
Не виждам как на заплата ще се изплати това за 10-12 години. Освен ако не съм пропуснал някоя нула в средните заплати за София.

От друга страна:
Dextuar написа:Скромно двустайно апартаментче, купено на зелено преди първа копка, далеч е от 100к ;)

Какъв е смисълът да се набиват пари в подобно жилище? За семейно не става. Като си на 20 е ок, но след 10 години ще трябва да се купува ново...
Освен ако не си заклет ерген доживот :lol:
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook