Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

годината на голямата резачка

2020
35
30%
2021
32
28%
2022
14
12%
2023
3
3%
2024
4
3%
2025
3
3%
2026+
24
21%
 
Общо гласове : 115
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12067
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от bum_bum » 28 Апр 2019, 10:32

Не съм взимал никога кредит. По разни писания съм останал с такова впечатление.
Изображение

Photographer
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 18.02.2010
Местоположение: Крайните квартали на столицата
Пол: Мъж
Кара: му се нещо старо

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от randity » 29 Апр 2019, 9:04

Аз от около година вече търся апартамен. Изискването ми е да е поне тристаен. Е цените са просто умопомрачителни за това, което се предлага в момента. Най-пресният случай е от преди няма и месец. Отивам да гледам един апартамент, в интерес на истината, нямах интерес точно към него, поради факта, че беше на първи етаж НАД гаражи, а към апартамента нямаше гараж, както и, че не можеше да бъда закупен такъв - всичко продадено. А на мен това ми е едно от основните изисквания. Но отидох, мой познат се познава директно със строителя и реших да отида, ако не друго, поне още една връзка с поредния строител.
Та отивам аз след работа, апартамента четиристаен. Влязох, огледах за точно 5 минути и излязох. Та те стаите бяха широки максимум три метра. На ум си поставих да речем в дневната един диван и то стаята почти свърши :lol: А бе, страшна теснотия. Цената беше нещо от сорта на 90 000 евро, като е на шпакловка и замазка. Имах жокер, че ще строи още една сграда в близост, подпитах го за нея, нищо не ми каза. Изглеждаше, все тоя апартамент трябва да го продаде възможно най-бързо, все едно иска да се отърве от него. Поне не се разочаровах, щото си отидох с идеята, че това не е моето..
.. и отново се замислих „Божее, какви автомобили са правени през миналия век. Сега всичко е пластмаса n-то качество."..

Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1532
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от ildivvy » 29 Апр 2019, 10:31

Според мен,спад в цените ще има! Дори и сега в Пловдив се забелязва някакво поевтиняване на някои жилища! Имам предвид следното: Аз също като колегата над мен се оглеждам за жилище от доста време.Следейки обявите виждам,че цените на някои имоти ги свалят малко по малко.Говоря за по-големи жилища.За 'масовката' нямам наблюдения...Новото строителство си е на едни и същи цени горе-доло,поне в Пловдив.Строи се,няма две мнения,но като че няма вече кой да купува толкова много.Отделно,че много от жилищата стоят празни,нищо ,че са купени от някой.Просто няма как да ги напълним...Т.е. и под наем няма как да се дадат,защото няма кой да ги наеме! Според мен скоро ще има свръх насищане на пазара и това ще доведе до спад в цените.

П.П. Колегата randity : Не гледай броя на стоите,а чистата площ на жилището,както и квадратурата на стаите. Спалня под 14-15кв.м е малка по всякакви стандарти! Това,че някой строител/посредник нарича 4-стайно жилище нещо,което се състои от толкова на брой пчелни килийки,си е негов - на строителя/посредника,проблем!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Dextuar » 29 Апр 2019, 10:54

Не знам кое е малко, но когато аз търсех апартамент, спалня повече от реални 14кв/м2 не намерих, поне в София и в имоти до 1100 Евро/квадрата. Така че тия палати, които ги търсите, ме съмнява скоро да намерите. Където и да съм ходил и у приятели и познати на гости в ново строителство, спалнята е все кутийка, явно са им такива стандартите. Моята е към 13,1 реални, не ми изглежда чак толкова малка.
За мен по-дразнещо са малките холове. В нашата кооперация, няма по-голям хол от 24кв/м2, което и като добавиш кухнята, си е малко откъдето и да го погледнеш.
То гаража ми е почти толкова голям колкото спалнята и хола взети заедно :kuku:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Photographer
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 18.02.2010
Местоположение: Крайните квартали на столицата
Пол: Мъж
Кара: му се нещо старо

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от randity » 29 Апр 2019, 11:15

Чистата площ без общи части беше около 100 квадрата. Проблема беше такъв, че стаите бяха дълги и тесни и както каза Декстъра, в хола като сложиш една гарнитура, заедно с кухненско оборудване и то стана гъз връз глава... А да, и цената на гараж - 30 000евра :mhihi: Те нашите купиха преди 10 години ново строителство за 36 000евро, заедно с мазе и гараж :mhihi: Цените тотално са полудели, но и според мен ще стане пренасищане и съответно ще паднат цените, за да могат да се продадат все пак :dunno:
.. и отново се замислих „Божее, какви автомобили са правени през миналия век. Сега всичко е пластмаса n-то качество."..

Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Dextuar » 29 Апр 2019, 12:00

Цените на гаражите в София наистина са абсурдни :kuku:
Не случайно се бъзикам с един познат, че гаража изяде една читава 6цил Ф30-ка :mhihi:
Но от опит мога да кажа, че всеки, който е купил апартамент в нашата кооперация, дълбоко съжалява, че не е взел и гараж. А повечето не са го направили, защото всички гаражи се продадоха в първите 2-3 седмици след първа копка...


Sent from my iPhone using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1353
Регистриран на: 5.05.2008
Кара: G02 X4 M40d

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от blacksapphire » 29 Апр 2019, 12:39

Като се сринат заплатите ще се сринат и цените на имотите. Което няма да стане. Обективните предпоставки за срив от 2008ма ги няма. Всичко върви нагоре и сме много далеч от средните цени на кв.м от старите членки. Като кихнат на запад ще се усети тук. Нищо не зависи от нашата икономика.
В Белград цените на имотите са по-високи от София, а дори не са в ЕС.

А който е спестил от гаражи, винаги съжалява. Да не говорим, че по-старите гаражи вече не отговарят на габаритите на съвременните коли, които са доста широки дори в ниския клас. От друга страна строителите гледат да набутат колкото се може повече гаражи/паркоместа и заходите и общите части са абсурдни за маневриране.

Ама Ганя е свикнал в градинката/тротоара. Сбирщина от таралясници. :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 124
Регистриран на: 27.10.2002
Местоположение: Lonsdale Sofia
Пол: Мъж
Кара: Ееее шейсе
Мечтае да кара: кънки

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от E34 » 29 Апр 2019, 13:52

blacksapphire написа:..Всичко върви нагоре и сме много далеч от средните цени на кв.м от старите членки...


Не е вярно това, цените тук са НЕРЕАЛНО високи и абсолютно неотговарящи на стандарта, за който се предлагат. Просто още няма култура на търсенето при българина. Например масовият апартамент тук на шпакловка и замазка, една баня и кухнята навряна в хола в Испания няма и да го погледнат, камо ли за тези малоумни цени, които им искат тук! Такива апартаменти се смятат трета ръка, за бедняци или за социално слаби. Въобще ако трябва да следваме някаква европейска логика като стандарт, инфраструктура, детски градини в кварталите и т.н, нашите апартаменти трябва да се предлагат по 400-500 евро на квадрат макс! Това са реалните цени и такива ще станат.
" Акулата е най-добрия учител по плуване " - Тихоокеанска мъдрост

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Dextuar » 29 Апр 2019, 14:08

Мен друго ми е интересно. Цените са нереално високи - факт. Въпреки това на много места апартаментите се разпродават още преди Акт 14. Хайде една част се купуват с инвестиционна цел от хора, които най-често не са на заплата. Питам аз друго - как някой "бачкатор" с нормални към високи доходи в София (4-5к лева месечна заплата) може да си позволи в обозримо бъдеще (не като стане на 50) да е собственик на сравнително нормално 90-100кв/м2 3-стаено жилище? Масово наблюдавам хората да предприемат такава крачка някъде към 30-те, един хубав апартамент по горните критерии си е около 140-150к евро, с ипотечен кредит за 15 години това са по около 3к лева на месец вноска. А тук говорим само за закупуване на апартамента, а довършителните работи далеч не са евтини. И въпреки това почти всеки 3-ти в БГ е със собствено жилище. Някак математика не излиза или по-скоро излиза, ако броим панелките в наследство от баби и дядовци.

Въпреки това, май и тук в БГ сме малко по-различни от в Европа, където притежанието на собствено жилище се води като лукс (както е и при автомобилите) и голяма част от населението живее под наем, тук това като че ли не е прието.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от top » 29 Апр 2019, 14:26

blacksapphire написа:Като се сринат заплатите ще се сринат и цените на имотите. Което няма да стане. Обективните предпоставки за срив от 2008ма ги няма. Всичко върви нагоре и сме много далеч от средните цени на кв.м от старите членки. Като кихнат на запад ще се усети тук. Нищо не зависи от нашата икономика.
В Белград цените на имотите са по-високи от София, а дори не са в ЕС.
А който е спестил от гаражи, винаги съжалява. Да не говорим, че по-старите гаражи вече не отговарят на габаритите на съвременните коли, които са доста широки дори в ниския клас. От друга страна строителите гледат да набутат колкото се може повече гаражи/паркоместа и заходите и общите части са абсурдни за маневриране.
Ама Ганя е свикнал в градинката/тротоара. Сбирщина от таралясници. :mhihi:


На абсолютно същото мнение съм и съм сигурен, че така ще стане!
Даже след време ще се окаже, че и сегашните цени са ниски..
Следя по активно пазара на имоти от 2014г. насам, тогава закупих два апартамента в София, единия с ипотечен кредит в който живея а другия без и него отдавам под наем, и двата са в центъра, после си рефинансирах кредита, защото условията бяха много добри (и сега са добри, лихвата ми е 2.75%) и закупих гараж 33 квадрата към апартамента. Миналата година закупих още един апартамент + подземно паркомясто в Пловдив и банката ми го финансира на повече от 100% защото му направих и всички довършителни работи + обзавеждане.. Цялата работа в момента излиза, че вноската по кредит е по ниска от дохода който взимам от наем (не разчитам на тези доходи) и тенденцията е наемите да се вдигат, както и цените на имотите, както е и сега..

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1353
Регистриран на: 5.05.2008
Кара: G02 X4 M40d

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от blacksapphire » 29 Апр 2019, 14:54

Говорим за столица в ЕС, не давайте като пример някакви курортни градчета в дълбоката испанска провинция. Имаме все по-добре развити комуникации и редовни полети с основни направления, ново метро. Няма как да се вдига стандартът на живот, а цените на имотите да падат. 2008ма заплатите са били на 1/2. Онова беше балон. И парцелите стават по-скъпи, и работната ръка. Парите от банките са по-евтини отвсякога.

Ако по някава случайност се излъжат да влезем в еврозоната някога, предполагам осезаем скок даже.

Автомобилът и недживимият имот не са задължителни придобивки, това е балкански манталитет. Към колегата по-горе, който спомена, че 1/3 имали собствено жилище... процентът е 85!

По-голямата част от цивилизования свят предпочита да живее под наем и да карат нова кола на лизинг. Дори за техните стандарти притежаването на собствено жилище е лукс за младите хора.

Не отчитате и факта, че жилищният фонд е стар и конструктивният му живот изтича. Така че има и естествена необходимост от ново строителство, най-малкото от съображения за безопасност. За мен е абсолютна финансова перверзия да се инвестира в панелено жилище. В Русия бутат цели панелени квартали вече.

Решението за автомобилите е жестоки данъци за старите коли и повече стимули и развитие на градския транспорт. Иначе си купих 4 гаража миналата година - за всеки случай. :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1669
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от host » 29 Апр 2019, 15:11

#всичкинаулциатаипеша :bowdown: :bowdown: :bowdown:

в Пловдив е чиста спекула обраха нивите и кво ли не в целия регион на хората с обещание "работа в града има заплатите ще нарастват теглете и кредити и вземете по още един апартамент" + батките тип "ще давам под наем 10 апартамента на бачкаторите които не могат да си купят апартамент"

интересно, сега когато вече 3г поред пристигат хората от други населени места (те не са безкрай тия хора) ... а тепърва предстои пика на строителството в Плд ... как ще се разпределят точно дългосрочните наематели/купувачи

кво беше там #мразиигратанеиграча

Панамерите по кафетата вече са като Голф4 1.9тди

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от 3186 » 29 Апр 2019, 15:13

Изображение
Това е графиката на S&P500 за последните 90 години. Тя отразява много точно моментното състояние на глобалната икономика, въпреки че фирмите в индекса са щатски. Статистически никога не е имало толкова дълъг период на възход, както сегашния. Не ми трябва да бъда икономист за да предположа какво следва, а то ще се отрази на доходите, от там на лихвите и недвижимите имоти. Има някои универсални правила в живота и едно от тях е, че всичко е циклично.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1595
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Jordana » 29 Апр 2019, 15:17

В Русия голямата част от панелите са държавни , няма нищо общо със системата тука . Много малко са им частните кооперации от соца в които са си купили апартаментите докато тука е обратното . Държавата е с минимален жилищен фонд , няма как да събарят панелки щото няма кой да ги изкупи . А цените на имотите в момента са изкуствено завишени , и така има излишък от предлагане . Въпрос на време е да се увеличи още предлагането тъй като всичко живо строи в момента като за световно .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 224
Регистриран на: 26.10.2009
Местоположение: Благоевград
Пол: Мъж
Кара: BMW E 36 320i Touring
Мечтае да кара: Мазерати
Детайли за колата: Стар чук - сребристо комби Е36 от 96-та.

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от D.Stanev » 29 Апр 2019, 16:03

Това дали цените са реални или не, няма общо с това дали ще паднат или не. Да, цените са нереални, качеството ниско. Няма такова нещо като качествено ново строителство, особено с гръцките кухи тухли, дето не можеш да монтираш бойлер на стената. Въобще строителите все още се опитват да вземат потребителите за идиоти и правят всичко евтинджос, но го продават като за "хай класа". Инфраструктурата е ужасяваща, но не влиза в сметките. По новите квартали се гази кал с години, понеже чакат дозастрояване, няма адреси, осветление... хаос. Цените ще паднат като падне търсенето (свършат идиотите), което скоро няма да стане, поне в София.
Но въпрекитова, има симптоми на надуващ се нов балон. Успоредно с това има и признаци на близка криза (12 годишния цикъл е другата година или най-късно 2021-ва). При 235 трилиона съвкупен дълг, нещата не са добре от където и да го погледнеш. Та скоро ще изгърми не само имотния пазар, а и световната икономика... ако не стане война преди това. Въпросът не е дали, а кога... и колкото по-късно, толкова по-силно ще гърми.
BMW Crash master

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook