2022 - колите с ограничител на скороста

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

2022 - колите с ограничител на скороста

Мнение от alx » 02 Апр 2019, 23:20

https://auto.offnews.bg/news/Novini_1/A ... 35021.html

Европейският парламент гласува нов пакет мерки за подобряване на безопасността по пътищата. Един от основните елементи е въвеждането на автоматичен ограничител на скоростта в новите автомобили от 2022 година.

Ограничителите на скоростта ще използват данни от GPS системата и тази за разпознаване на пътните знаци. Определяйки скоростта на автомобила, новата система автоматично ще намалява мощността за двигателя, за да се спазва ограничението на скоростта.

Автоматичният ограничител ще може да се "финтира" с по-продължително натискане на педала на газта, но системата ще се включва при всяко стартиране на двигателя. Това, обаче, ще е само за малко - след няколко секунди движение с по-висока скорост звуков сигнал и светлинна сигнализация ще ви напомнят, че сте над ограничението.

Когато колата се "разписка" ще трябва да се върнете в рамките на ограничението, тъй като няма шанс дълго време да издържите на звуците. По подобен начин работят актуалните системи за непоставен предпазен колан. Само че, за разлика от "тарикатския" похват със закопчаването на колана зад гърба си, тук (засега) няма да има какво да сторите и ще трябва да се съобразите.

От 2022 година новите автомобили ще се предлагат и с още няколко задължителни системи за безопасност като асистент за поддържане на лентата, автоматична аварийна спирачка и т.н. Също така, колите ще имат и "черни кутии", подобни на тези в самолетите. С тях ще може да се извличат данни, които да помогнат за установяване на причините за даден инцидент.

Новата система за ограничаване на скоростта ще може да бъде дезактивирана още когато закупите новия си автомобил, обясняват от Европейския съвет за безопасност на транспорта, който има грижата да въведе новите изисквания. Сигурни сме, обаче, че това със сигурност ще се отрази на стойността на застраховките на дадения автомобил.


аз съм изненадан, че това не се е случило вече. технологията е на лице (на много коли вече ограничението на скороста се изписва автоматично на таблото или се прожектира на предното стъкло) и да ти сложат един ограничител според това ограничение не е голяма философия...
алекс
трабант 601с
разни други возила

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: 2022 - колите с ограничител на скороста

Мнение от c04 » 02 Апр 2019, 23:28

Ще го финтираме и това :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: 2022 - колите с ограничител на скороста

Мнение от TNT » 02 Апр 2019, 23:49

Веднага ще се "чипоса". Представям си и колко катастрофи ще има по време на изпреварвания, заради системата.

Не ми харесва накъде отиват нещата с автомобилите. Прекалено много шофира колата. Нека си ги има всичките му асистенти за всичко (на повечето хора на пътя са им нужни), но удоволствието от шофирането изчезва напълно. По моите лични наблюдения хората, свикнали да шофират с една камара асистенти за дистанция, лента, скорост, мъртва зона и не знам си още какво... са супер неконцентрирани, занимавайки се с всичко друго, но не и с шофиране.
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: 2022 - колите с ограничител на скороста

Мнение от alx » 02 Апр 2019, 23:57

TNT написа:Веднага ще се "чипоса".


като знам каквото знам- може и да не е толкова лесно... освен ако не искаш да си джейлбрейк-неш колата... ама после могат много лесно да ги проверяват на годишния преглед дали си и "пипал" или не...

мисли го така- идва времето когато колата ти ще има алгоритми и софтуер от който ще зависи дали ще се удариш някъде и ще пребиеш себе си и/ или околните (автопилотите)... съответно съвсем отговорно мога да ти заявя, че се работи по въпроса да е много трудно да си пипаш софт-а на колата...

та.. не знам- и на мене не ми харесва накъде отиваме ама ... това е положението- овцете които диктуват накъде отива автоиндустрията - това е добре за тях... ние- ние сме незначителна бройка и не поръчваме музиката
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: 2022 - колите с ограничител на скороста

Мнение от Nickelback » 03 Апр 2019, 0:21

Много ми е интересно, ако някой ти фейкне GPS сигнала и локацията ти стане такава каквато "злосторника" поиска и се изменя така както той поиска, колата какво ще си "мисли" и най-вече как ще реагира :dunno: На работа го правим постоянно. Dead reckoning-а не е reliable пък изобщо! Айде стига, това е несериозно.
Бая водица има да изтече и както много пъти съм казвал - докато няма ясно дефинирана и защитена 5G инфраструктура, тия лимитации ЕС ще ги видят през крив макарон до 2022-ра :winky: Малко като с EU Emergency Call-а - уж от 2018-та трябваше всичко да е по директива, е да ама... я ги питай доколко е по директива и какви PSAP-ове и telematics протоколи се ползват от ОЕМ-ите :mhihi: :ok: Най-малкото щото операторите са мърди и не искат сакън да си бутнат малко core-а.
Иначе е ясно накъде върви всичко и рано или късно ще стигне там накъдето е тръгнало :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: 2022 - колите с ограничител на скороста

Мнение от barty » 03 Апр 2019, 4:54

Няма страшно, продължаваме да караме фенски модели: Е30, Е36, Е39, Е60...там няма такива щуротии :mhihi: А и в България това докато стане факт :mhihi:
:yes:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1198
Регистриран на: 12.09.2008
Местоположение: майна

Re: 2022 - колите с ограничител на скороста

Мнение от @2bar » 03 Апр 2019, 6:52

рано или късно ще дойде и този момент. само не съм много сигурен, дали идеята е подобряване на сигурността или просто още една възможност за вдигане на застраховки, правене на пари и маркетинг - трикове. Лично за мен е по - скоро правене на пари отколкото безопастност.

а до колко новините от auto.offnews.bg са реални....това е една друга тема.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: 2022 - колите с ограничител на скороста

Мнение от drifty » 03 Апр 2019, 7:25

Не мога да разбера цялата тая мания да направим човека абсолютно безполезен. Да разчитам на някакъв компютър да ми пази живота, при това качество на продаваните продукти? А и това да ми изчезне мощността при изпреварване е още по-опасно - колко често ви се случва да не превишите скоростта при изпреварване, щото аз не се сещам за такова. Нали все пак идеята е да го направиш бързо и безопасно, а не да изпреварваш 2 минути, стоейки на ограничител. А докато го финтираш с газта, може да е вече късно. Не може ли просто да въведат драконовски мерки за взимане на книжка и да подложат и съществуващите шофьори на тях, който мине, кара, който не, с автобуса.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 198
Регистриран на: 18.11.2011
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 3.2i CSL '03

Re: 2022 - колите с ограничител на скороста

Мнение от Дидо85 » 03 Апр 2019, 8:20

Веднага ще му хваната цаката и поне по нашите географски ширини няма да има никакъв ефект от подобна система. :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: 2022 - колите с ограничител на скороста

Мнение от Don_Diego » 03 Апр 2019, 8:49

TNT написа: По моите лични наблюдения хората, свикнали да шофират с една камара асистенти за дистанция, лента, скорост, мъртва зона и не знам си още какво... са супер неконцентрирани, занимавайки се с всичко друго, но не и с шофиране.


Това си е до човек - нормално мислещ човек никога не би се доверил напълно на подобни асистенти. Разните му там nerd-ове са друга порода и редовно четем кой как се е пребил с автопилота на тесла например :mhihi:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 76
Регистриран на: 3.05.2012
Кара: 730 печка

Re: 2022 - колите с ограничител на скороста

Мнение от KostovG » 03 Апр 2019, 8:58

Тези проблеми ще ги имат хората, които карат нови автомобили. Освен това не вярвам катаджиите да загърбят хранилките заради "безопасността" на хората. :D

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: 2022 - колите с ограничител на скороста

Мнение от hell's angel » 03 Апр 2019, 9:27

Наще сейфтита бяха слагали по пикапите разни такива ограничители. Да речем, че в пустинята и в гората е ОК, ама като стъпи на асфалт си леко като в небрано лозе, като те отреже на 60 докато изпреварваш :mrgreen: Това новъведение, като гледам, само ще пищи та ще е лесно за лекуване :ok:
Ubi dubium, ibi libertas

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: 2022 - колите с ограничител на скороста

Мнение от Моджо » 03 Апр 2019, 10:26

Едва ли ще стане както са го замислили, ама ще стане..някой ден. Аз па съм "ЗА" такива работи. Целта на карането на кола е да стигнеш от точка А до точка Б. Ку има как да и кажа на колата - карай към работата и да си чета вестника ще е супер.
А и в цитираното има противоречие. Първо пише, че софтуерно колата ще намаля ако си над огранчението, а малко по надолу пише, че ще писка ако си над него и сам да си намалиш. Е , или едното или другото треа да е.
Последна промяна Моджо на 03 Апр 2019, 10:47, променена общо 1 път
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: 2022 - колите с ограничител на скороста

Мнение от hell's angel » 03 Апр 2019, 10:45

Седи си в ограничението, докато не я сръчкаш, а после почва да пищи и да мига - май :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: 2022 - колите с ограничител на скороста

Мнение от Nickelback » 03 Апр 2019, 10:47

Моджо написа:Аз па съм "ЗА" такива работи. Целта на карането на кола е да стигнеш от точка А до точка Б. Ку има как да и кажа на колата - карай към работата и да си чета вестника ще е супер.

Аз не съм "ЗА", ама това е положението :dunno: Относно автономността, не е далеч момента, за добро или лошо. Но преди нея първо най-вероятно няма да си ти собственикът на тая кола, защото ще е безбожно скъпа. Ще си един от многото ѝ ползватели. Така, че мислете за тия коли като за (сравнително) евтини highly demandable таксита (shared mobility е терминът). Притежанието на личен автомобил лека-полека се превръща в лукс и е доста резонно напоследък, колкото и да не ни се иска :dunno:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook