слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 07 Апр 2019, 21:22

steeN написа:Тези панели мият ли се по някое време? Всички разправят, че нямало нужда ама не им вярвам честно казано. А зимата като се покрият със сняг?


Ми не знам дс ти кажа- някои ги мият, други не. Предполагам, че аз няма да мия щото с мъркуча на покрива малко тегаво...

За снега- ако наклона им е малък се случват “лавини” където снега се изсипва наведнъж и троши улуци, мачка коли и т.н... но при мене наклона на покрива е добър и се надявам да нам такива проблеми...

За трекерите- трекера няма да ти помогне ако панела е на сянка. А и до колкото знам трекери слагат само на панели дето са монтирани на земята... на покрив като (мойте) са са фиксирани... а място на земята нямам освен ако не тръгна да изсичам гората което няма да стане.
алекс
трабант 601с
разни други возила

Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от N.Mihaylovski » 09 Апр 2019, 9:09

Панелите се мият с водичка, слаба струя и се плакнат може и с мека четка за да паднат полепи и кал.
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 111
Регистриран на: 19.02.2012
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: e90 320d '06
Мечтае да кара: f06 640

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от enerdjy » 09 Апр 2019, 12:40

Колеги имам една каравана, която ще стои край язовира.Бихте ли предложили дали идеята да я захранвам с панели е добра и кой би бил най подходящия избор.
Целта е да имам електричество за осветление, телевизор и евентуално микровълнова... благодаря ви
"If one day speed kills me don't cry because i was smiling" - Paul Walker

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от ukelichko » 09 Апр 2019, 13:05

Колеги имам една каравана, която ще стои край язовира.Бихте ли предложили дали идеята да я захранвам с панели е добра и кой би бил най подходящия избор.
Целта е да имам електричество за осветление, телевизор и евентуално микровълнова... благодаря ви

Имам кемпер и го захранвам с един панел от големите. Не го знам какъв тип е, но е от евтините, някъде около 200 кинта. Има контролер за соларния панел, който го взех от магазина за около 50 лева и инвертор 2 киловата, който е модифицирана синусуида. Инверторът го купувах за около 100 кинта. Към всичко това е вързан 100 ампер часа тягов акумулатор за около 280 лева. Системата работи вече трета година на кемпера. В слънчеви дни акумулаторът се зарежда още в 10 часа сутринта. В мрачни дни, при консумация на уредите, едва се зарежда до вечерта. Ползвам сателитна чиния, на която тунерът е около 90 вата и телевизор, да речем още 30-тина вата и лед осветление. Отделно консуматори са помпата за вода и вентилатор през жегите. Нищо, че е модифицирана синусуида и въпреки слуховете, инверторът заржда на 220 волта всякакви лаптопи и телефони и подкарва вентилатор. Обаче за този инвертор тяговият акумулатор е слаб. Когато си пусна кафеварката, която е около 900 вата, системата се изключва, понеже падът на напрежение е голям и се задейства защитата за ниско напрежение на акумулатора. Ако сложа стартов акумулатор на мястото на тяговия няма такъв проблем и си правя кафе. Така че ако ще ползваш микровълнова печка, която също е около 900 вата, няма да стане с такава система. Мисля това лято да вържа успоредно на тяговия акумулатор и един малък стартерен, само за кратковременни включвания на големи консуматори. В слънчево време системата ще успее да ги зареди и двата. Има и още нещо. Самият инвертор консумира около 10 вата на празен ход и консумира допълнително ток, за да преобразува напрежението, така че е желателно всички кнсуматори в караваната да са на 12 волта и системата ще издъежа повече.
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 09 Авг 2019, 17:00

на 30/07/19 официално получих разрешение да си включа системата и да започна да произвеждам

46 панела по 315 вата всеки- общо 14490 вата. системата е една от най- големите "лични" в щата ми и се използва като тестер за фърмуеър за управление на микроинвертери.

системата експортира всичката информация ето тук:

https://pvoutput.org/list.jsp?id=74220&sid=68114

консумацията не се вижда, но средно консумирам по 1000-1200 киловата на месец.

та както се вижда хич не е зле за няколкото дни през които е произвеждала. започнах малко късно за годината и пропуснах най- слънчевите дни (юни), но се надявам да наваксам и да произведа достатъчно свръх киловати, че да не съм на загуба през късите и облачни дни през зимата...

интересен експеримент и ще го наблюдавам с интерес... поне първата година... :bchug:

сега остава амг и м да направят електрички и пъзъла се решава :ok:
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от Jordana » 09 Авг 2019, 17:40

Защо не достига максималния си капацитет от 15.5 квт ? Разликата е почти 20% по малко от заявеното ? Ако сега през лятото в най силните месеци ти прави 1800 квт/ч минус 1200 които потребяваш най грубо казано без да се отчита приетата и отдадена енергия към мрежата то имаш около 600квт/ч продадена . Реалния баланс няма да е във такъв вид заради неравномерния товар но да приемем че 600 си продал .
Не мога да твърдя със 100% убеденост щото не знам колко е средномсечния коефициент на региона ти но мисля че на годишна база няма да покрие разхода на енергия .
Като гледам цените на доставчиците , 12 цента примерно за квт/ч то месечно спестяваш 150 долара които отиват да покриват кредита от 30 000 . За 12 години ше се покрият едва 22 000 от кредита . И то при условие че на годишна база нямаш плащания към доставчици , нещо което ми се струва твърде оптимистично . Разбира се това са изчисления тип хипотетични разходи щото няма конкретни данни а съвсем ориентировъчни цени .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от Zagy » 09 Авг 2019, 18:26

Соларните панели в реалния живот никога не достигат заявената си мощност - тя е на база лабораторни тестове при идеални условия, които навън под слънцето няма как да се случат.
Si non confectus, non reficiat.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от don_gori » 09 Авг 2019, 18:26

Максималната изчислена мощност никога няма как да я стигне в реални условия. Максимално е правел по около 11кВ което е що годе добре, на 15кВ системи съм виждал максимум 14кВ пикова мощност, 15 никакъв шанс.
Незнам какви са регулациите там отвъд океана, но тук или сключваш договор за изкупуване или ползваш за собствени нужди, комбинирано за каквото говори колегата няма.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 09 Авг 2019, 19:14

Jordana написа:...


когато я тествах-ме презюли най- многото което видях беше 13.3 кв/ч производство. предполагам, че юни ще може да "вдигне" 13.5-14 кв/ч... но както казаха младежите по-горе теоретичната и практическа мощност имат една 10-20% разлика.

за сметките - ми те са малко по-други. в нашия щат понеже е "зелен" електричеството е скъпо- при мене е 25 цента на киловат. но... има една програма която задължава щата да ми плаща за всеки киловат които съм произвел по 15 цента независимо дали съм го използвал или не. това е защото щата позволява на ел. дружеството да си смята тези киловати като "зелени" произведени от тях и да си ги броят към квотата за произведено електричесто от зелени източници. това е единствения начин за ел. дружеството да се впише в условието че 20% от тяхното електричество трябва да е произведено от зелени източници или... нямат право да правят бизнес в моя щат :mhihi:

а сметката ти я правиш по неверен начин (години за избиване не инвестицията- което е нормално, но в случая неважно)....моята нормална месечна сметка за електричество е $250-300. плащанията по безлихвения заем са $270 на месец фиксирано. допълнително щата ще ми плаща към $150 месец за електричеството дето си го пишат на тях - та нето плащам $150 на месец за електичество (и ми се изплаща системата). и тази цифра не се качва... докато цената на електричество върви нагоре грубо с цент на година- всяка година. единствената греда ще е ако не произвеждам достатъчно да си покрия нуждите. тогава сметката няма да излезе... но, се надявам сметките да са верни - ето ти една друга система наблизо и с много близка на моята мощност за която има години данни... https://pvoutput.org/list.jsp?id=25649&sid=23394 ... тя прави средно по 38 квч на ден за последните няколко години. това са 1100-1200квч на месец... а моята сравнена с тази я бие почти всеки ден по производство- с малко, да- по 5-10квч на ден, но редовно... :lol:

за начина на свързване - в моя щат ел. дружество е задължено да ми изкупва свръх- електричеството (net metering) на същата цена на която ми го продава (25 цента) или да ми трупа кредити за облачни и къси дни. имам два умни електромера- единия е консумация, другия е производство и двата си говорят и докладват на ел. дружеството цифрите и съответно кой на кого колко дължи :bchug:

за цената на свързване- тя е фиксирана - $27 на месец.

и така. занимавам се и аз с глупости... :ok:
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от Jordana » 09 Авг 2019, 19:35

Ами аз затова казах , числата са прозволни - 12 цента смятам щото нещо се коментираше че става въпрос за Бостън . Икономическата логика е ясна , плащаш така или иначе всеки месец . След 20 години ще имаш твоя система и вероятно няма да плащаш нищо . С малко отгоре месечно се изплаща системата но реалноста според мен си е че просто е доста дълъг периода на възстановяване . Дори и с тези цени пак ще надхвърли 12 години което дори този период е доста . Ако се направи просто една съпоставка това което би платил усреднено да кажем 25- 30 години от доставчик и при този вариант според мен нещата са изравнени. От друга страна обаче вероятно цените ще се вдигнат .... но пък тези на соларите ще паднат . Догодина по това време ще може да си направиш по точна преценка , дано ти оправдае очакванията :lol:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 870
Регистриран на: 14.01.2004

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от vlad0 » 09 Авг 2019, 19:41

alx написа:на 30/07/19 официално получих разрешение да си включа системата и да започна да произвеждам

46 панела по 315 вата всеки- общо 14490 вата. системата е една от най- големите "лични" в щата ми и се използва като тестер за фърмуеър за управление на микроинвертери.


Извинявай един лаишкия въпроси: какъв е размера на един такъв панел?

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 09 Авг 2019, 19:53

vlad0 написа:
alx написа:на 30/07/19 официално получих разрешение да си включа системата и да започна да произвеждам

46 панела по 315 вата всеки- общо 14490 вата. системата е една от най- големите "лични" в щата ми и се използва като тестер за фърмуеър за управление на микроинвертери.


Извинявай един лаишкия въпроси: какъв е размера на един такъв панел?


Моите са 66х40 инча (168 х 102см). Всичките по- сериозни панели са горе долу с такива размери
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от don_gori » 10 Авг 2019, 17:57

Колко Wp им дават на този размер ? Инверторите/инвертора какъв модел е ?

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 10 Авг 2019, 19:21

don_gori написа:Колко Wp им дават на този размер ? Инверторите/инвертора какъв модел е ?


Инвертор нямам. Имам 46 броя Enphase IQ7+ микроинвертори управлявани с Enphase Envoy-S компютър. Резултатите се четат или в Enlighten (облака на Enphase) и/или се експортират в PVOutput.org (дето съм го дал в предишните си мнения).

Wp като пикова мощност не дават на тези панели. Дават ги 315 вата, но това може да е и да не е wp...
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от Jordana » 10 Авг 2019, 19:40

Абе верно ли че в Тексас тока е безплатен след 21 часа вечерта ? Това сигурно е щата с най много слънчеви дни и най малко солари ...баси социализма :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook