слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 01 Апр 2019, 15:39

четох, четох и накрая реших да си сложа слънчеви панели. теорията ми е ясна, не съм с две леви ръце и исках да си ги сложа сам, ама се оказа, че местната ел. компания не позволява ако не си профи да закачаш каквото и да е било за тяхната мрежа. педераси. та затова се обадих на една от многото компании дето се занимават с това, дойдоха, мериха, моделираха (баси къв софтуер имат - знае къде има дървета и колко са високи, взима ти къщата от спътника на гугъл мапс и прави 3д модел и ти казва колко ще ти произвеждат панелите според където си ги сложил) и решиха да ми сложат 42 панела за общо 15 киловата. преди да почнат аз ще трябва да отрежа няколко дървета щото хвърлят лоша сянка на южния покрив на дома ми...

готиното е, че федералното правителство ми връща 30% от цялата стойност на системата, щата ми дава още $1000 и после за първите 10 години ми плаща някакви пари за всеки киловат произведен - около $150/ месец... плюс, че електрическата сметка идва на нула... като развия числата и се оказва, че системата ще се изплати за 12 години. много? малко? ба ли го?

та мисълта ми е - някой слагал ли е? впечатления? размисли по темата?

аз както казах- четох много и останах с впечатлението, че тази индустрия е много нова, много енергична, със много пари хвърлени за маркетинг и нЕкви хора някъде със сигурност правят нЕкви сериозни пари... ревютата на хората са два вида - такива дето са много доволни и всичко е наред и такива дето нищо не работи, струва им много пари всеки месец (повече от ел. сметка) и са страшни разправии...

за мене лично това начинание е един експеримент, но искам да чуя и други мнения?
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от vixx » 01 Апр 2019, 19:25

Тая тема и мен силно ме интересува. Опит имам минимален и на нито един въпрос не мога да ти отговоря реално, но си купих един 100 ватов панел и го оставих 6 месеца на покрива, като го насочвах правилно според месеца за да видя какво произвежда. Общо взето пиковата мощност беше около 2-5 часа на ден, защото тогава слънцето е в най-правилната позиция, но панела не успяваше да изкара повече от 75 вата в най-добрия случай, хем беше монокристален. През зимата има дни в които нямаше повече от 20-25 вата, а през повечето време беше около 35-50.

То на теб сигурно ти е ясно, че ще е така, но просто да го имаш предвид като оразмеряваш системата.
Ако някой колега с реален опит се включи ще е супер.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от ukelichko » 01 Апр 2019, 20:55

Ако не се лъжа, в България частни лица могат да инсталират до 5 киловата панели в собствените си жилища и да продават електрическа енергия на електрорапределителните дружества. До тук добре, но бюрокрацията е огромна и минава много време, докато всичко се узакони и започне да функционира. От към изплащане е малко по-добре от панелите на Алекс, защото системата се изплаща за около 8 години. Поне така го изчислявахме, като в тази цена не са включени рушветите за длъжностите лица от Енергото :D Преди две години се бях замислил, но бюрокрацията ме отказа. Относно това да имам безплатна енергия за къщата си, не мисля, че е целесъобразно. 5 киловата са поне 50панела по незнам си колко лева, инвертор, който също е скъп и акумулатори, които освен че са скъпи, имат и кратък живот. Напоследък нещо много започнаха да ми спират тока заради аварии и ремонти по мрежата, та се замислям да си сглобя една аварийна система с един панел, инвертор и тягов акумулатор. Колкото за осветление, телевизия и хладилник.
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 01 Апр 2019, 22:57

vixx написа:един 100 ватов панел и го оставих 6 месеца на покрива, като го насочвах правилно според месеца за да видя какво произвежда. Общо взето пиковата мощност беше около 2-5 часа на ден, защото тогава слънцето е в най-правилната позиция, но панела не успяваше да изкара повече от 75 вата в най-добрия случай, хем беше монокристален. През зимата има дни в които нямаше повече от 20-25 вата, а през повечето време беше около 35-50.

То на теб сигурно ти е ясно, че ще е така, но просто да го имаш предвид като оразмеряваш системата.
Ако някой колега с реален опит се включи ще е супер.


... ми аз още нямам реален опит щото не са я инсталирали, ама има един сайт/ портал на който разни фенове си пращат данните за производството на електричество в реално време - примерно ето една система дето е горе долу колкото ще бъде моята (една идея по-малка) - https://pvoutput.org/intraday.jsp?id=25649&sid=23394 ... от този сайт може да се види, че ако една система е примерно 13.4 киловата то тя прави толкова (и малко отгоре) само 2-3 месеца през годината а през останалото време прави по-малко... разгледай- има системи по цял свят и много реална информация.

за акумулаторите - тука почти не инсталират такива системи- повечето са закачени с "двупосочен" електромер за мрежата и като свръхпроизвеждат "въртят" електромерите наобратно... но като ти спре тока - увисваш дори и да е през деня и да произвеждаш здраво...

за изплащането- дълго е защото средната цена на инсталиран ват е около $3.10 за америка... но в моя щат (масачузетс) под $4.00 на ват инсталиран посмъртно не можеш се класира. и времето за изплащане се удължава... реално погледнато аз дори мисля, че няма изплащане поне при мене защото след 10-тина години ще трябва да правя покрив и ще трябва да платя да свалят системата и пак да я сложат после... плюс като сложиш някакъв период да кажаме когато ще имаш повреди и няма да произвеждаш и... почти съм сигурен, че сметката няма да излезе никога.. .но както казах - за мене това е един интересен експеримент и някакво ново хоби ... ;)
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от Jordana » 02 Апр 2019, 1:30

15 киловата по 4 долара на ват са 60 000 , федералните ако ти върнат 30% стават 42 000 . Останалите сметки са божа работа . Няма как да се изплати това нещо със никакви смислени сметки , а също и не ти е безплатно докато върви това хипотетично изплащане за 12 години - висиш с поне 42 000 които си платил вече и чакаш да ти връщат по лъжичка на час .
Тая система не е вечна и иска подръжка , смяна на акумулатори , панели и т.н . Зависи какъв тип е и колко активно я ползваш . Не само при теб , навсякъде по света тия панели са нерентабилни и икономически безсмислени . Но са вариант там където има проблеми с електроснабдяването .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1751
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от BMW_POWER » 02 Апр 2019, 4:28


кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от b_u_b_o » 02 Апр 2019, 9:42

И аз скоро се интересувах от темата, но бързо установих че към момента е лудост да набиеш пари в това. Особено в България. При положение, че все още няма свободен пазар и факта, че произвеждаш енергия когато не я ползваш освен панелите трябва да налееш не малко и в акумулатори. В САЩ е малко по-смислено, особено щом връщат 30%, но като че ли пак си е набутвация. В крайна сметка мисля, че ще дойде момент когато ще е смислено, цените на енергията ще вървят само на горе в бъдеще, технологията ще се развива, надявам се пък нейната цена ще пада. Така че след 10-20 години бих заложил, че ще е масова практика да си правим тока сами.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от ukelichko » 02 Апр 2019, 10:08

Системата с панелите е смислена само ако имаш вила на отдалечено място и ти искат амнайсет хиляди за да ти прекарат електричество. Също в миковариант става за яхти и каравани. Но това е само началото, като най-доброто тепърва предстои. И да не забравяме, че енергийната ефективност е горивото на бъдещето. Предстои да бъдат изобретени много нови икономични уреди и тогава инвестицията в домашна електроцентрала ще е значително по-малка.
Изображение

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от Zagy » 02 Апр 2019, 10:59

С един приятел направихме соларна система на къщата му в Симеоново - в момента е с 2 х 270 вата Шарп панели (до края на месеца ще станат 4 броя), 24-волтов соларен грид инвертор и 4 х 6 волта 230 ампера deep cycle батерии (скоро ще станат 8 броя), в момента слагаме 500-ватова вятърна турбина (за експеримента), която ще закачим с подходящ контролер към соларната система. Цялата операция е да намалим сметката на тока, няма да се продава на ел. дружествата. Вкъщи имам 1kWh 24 волта литиева DIY Tesla Powerwall, с контролера и всичко останало (само панелите не съм взел, в момента е с един правеняк 40 вата), като плана е да закача осветлението и някакви малки ел. уреди към нея. Имам и няколко други малки DIY соларни джаджи - за къмпингуване, соларни зарядни за телефон и т.н. Забавно е :)

Като цяло има смисъл, и то много, но много хора не разбират лимитациите и ограниченията на една соларна система и си мислят, че е панацея за "да го тура на ЧЕЗ". В бъдеще смятам, че все повече ще се обръща внимание точно на този тип ВЕИ и все повече ще започнат да се търсят. Парите в момента се избиват за доста дълъг период (8-10 години), но това е при сегашната цена на тока, а той ще поскъпва все повече и повече.
Si non confectus, non reficiat.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1751
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от BMW_POWER » 02 Апр 2019, 13:06

ukelichko написа:Системата с панелите е смислена само ако имаш вила на отдалечено място


Рискът панелите да сменят скоростно собственикът си, имаш ли го впредвид?

Наличието на пряка слънчева светлина играе доста голямо значение. Северни склонове, планини и дървета в близост. Тук също поставят панели (прави го местното "енерго"), но много внимателно подбират разположението на къщите. Търсят максимално възможно слънцегреене.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от Jordana » 02 Апр 2019, 14:46

Тия солари ще добият голяма популярност в скандинавските страни , особено ако се комбинират с ветрогенератор и малка помпена ВЕЦ :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 02 Апр 2019, 15:00

BMW_POWER написа:
ukelichko написа:Системата с панелите е смислена само ако имаш вила на отдалечено място


Рискът панелите да сменят скоростно собственикът си, имаш ли го впредвид?

Наличието на пряка слънчева светлина играе доста голямо значение. Северни склонове, планини и дървета в близост. Тук също поставят панели (прави го местното "енерго"), но много внимателно подбират разположението на къщите. Търсят максимално възможно слънцегреене.


слънцето при вас е много ниско - през зимата направо никакво го няма... тука в нова англия също гледат внимателно, но нещата са по-прости защото дори през зимата дори по нашите ширини има достатъчно слънце да произвеждаш 50-75% от максималното през лятото. бостън е на една ширина със софия горе долу.

надолу по южните щати слънцето е още по-сериозно, но пък там цената на тока е ниска ($0.10- 0.13) и съвсем няма смисъл финансово. има смисъл там където има слънце и цените на тока са високи - при мене в момента е $0.25 на киловат и средната ми консумация е 1200-1500 киловата на месец... и всеки 6 месеца цената на тока я вдигат с 1-2 цента. в калифорния е най- гот щото хем много слънце, хем цените на тока са високи.

за стареенето на панелите - фирмата гарантира 0.5% намаляване на генерацията всяка година... значи за 20 години - 10% което според мене не е много.

аз също мисля, че сега все още не е момента да се слагат панели, но американците са го измислили много хитро/ гадно - цената на панелите пада главоломно- да, но пък и тези 30% отстъпка от следващата година започват да ги намаляват и 2022 ще е 10%. също така цената на която ти изкупуват ел. дружества електричеството което си произвел намалява - в момента е $0.18, но догодина ще е 0.17 и тн.... та кой знае...

обаче независимо от цената, приложението за телефона дето си гледаш всеки панел колко произвежда и разни статистики във времето е... безценно :ok:
алекс
трабант 601с
разни други возила

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1202
Регистриран на: 3.12.2011
Пол: Мъж
Кара: –ше Е60 530 d

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от memorex » 02 Апр 2019, 18:23

фирмата гарантира 0.5% намаляване на генерацията всяка година... значи за 20 години - 10% което според мене не е много.
Искам ако може контакти за този производител.У нас два пъти сменях и на 5г.КПДто пада на 50%.Няма избиване инвестицията.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 02 Апр 2019, 20:16

memorex написа:фирмата гарантира 0.5% намаляване на генерацията всяка година... значи за 20 години - 10% което според мене не е много.
Искам ако може контакти за този производител.У нас два пъти сменях и на 5г.КПДто пада на 50%.Няма избиване инвестицията.


https://www.lgenergy.com.au/products/so ... r/lg360q1c

повечето от новите панели над 330 вата са с такъв коефициент на деградация
алекс
трабант 601с
разни други возила

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от Zagy » 02 Апр 2019, 21:40

memorex написа:У нас два пъти сменях и на 5г.КПДто пада на 50%.Няма избиване инвестицията.

Значи си попаднал или на много кофти китайски панели, правени в събота от пиян китаец дето жена му не му е пуснала и е прекалил с лютото, или на кофти партида от някой реномиран производител.
Si non confectus, non reficiat.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook