Закон и ориентировъчни цени при външно фолиране на автомобил

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 7.11.2008
Местоположение: Иваняне
Кара: корав барутарник
Мечтае да кара: по-корав барутарник

Закон и ориентировъчни цени при външно фолиране на автомобил

Мнение от Venko » 22 Мар 2019, 10:16

Привет, колеги.

Търся информация свързана със закон, с който трябва да се съобразяваме, когато избираме цвят на авто фолио за автомобил.
Също така, информация свързана с видове фолия и ценообразуване при оценка на фолиране на цял автомобил, е добре дошла и полезна.

И не на последно място - как се третират от закона фолираните автомобили в чужбина (Гърция примерно).


Благодаря :yes:
Митко Павлов - където и да отида анцузите ме преследват

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Закон и ориентировъчни цени при външно фолиране на автом

Мнение от alx » 22 Мар 2019, 14:43

със закон не мога да ти помогна, но ако си решил да слагаш- не се занимавай. фолиото е много "меко" и много бързо (еле пък по родните пътища) заприличва на г*з от постоянния обстрел от камъчета...
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 249
Регистриран на: 7.11.2008
Местоположение: Иваняне
Кара: корав барутарник
Мечтае да кара: по-корав барутарник

Re: Закон и ориентировъчни цени при външно фолиране на автом

Мнение от Venko » 22 Мар 2019, 15:20

Подочух, че поне един елемент от колата трябва да запази оригиналния си цвят, когато колата се фолира. Примерно - капачката на резервоара. Но до момента не съм успял да потвърдя тази теория. От друга страна съм чувал, че има фолио и фолио. Да, евтините варианти са податливи на климатични условия, камъчета, клонки и т.н., но има и други по-конструктивни варианти, които могат да се приложат в случая и да доведат до по-задоволителни резултати.

Все още съм на ниво проучване и информацията ми е бегла, та именно и за това търся помощ тук.
Митко Павлов - където и да отида анцузите ме преследват

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Закон и ориентировъчни цени при външно фолиране на автом

Мнение от alx » 22 Мар 2019, 15:55

Venko написа:Подочух, че поне един елемент от колата трябва да запази оригиналния си цвят, когато колата се фолира. Примерно - капачката на резервоара. Но до момента не съм успял да потвърдя тази теория. От друга страна съм чувал, че има фолио и фолио. Да, евтините варианти са податливи на климатични условия, камъчета, клонки и т.н., но има и други по-конструктивни варианти, които могат да се приложат в случая и да доведат до по-задоволителни резултати.

Все още съм на ниво проучване и информацията ми е бегла, та именно и за това търся помощ тук.


всичките фолия са меки.. дори тези които струват повече от това да се боядиса цялата кола качествено в такъв цвят.

но ти си знаеш. аз само ти свеждам моя личен опит и многогодишни наблюдения върху темата.
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 1.07.2012
Местоположение: София

Re: Закон и ориентировъчни цени при външно фолиране на автом

Мнение от 4iko » 22 Мар 2019, 19:34

Преди Мтел-ските коли бяха изцяло брандирани, само капачката на резервоара не беше. Много таксита също съм засичал, но при тях е по-различна далаверата. За цени не знам, но вероятно е като за боя. А вече е личен избор дали ще е боя, фолио или тези гумираните (PlastiDip и подобни). Но с фолиото няма разправии в КАТ за изписване в талона.


Законово:
„Чл. 47. (1) (Изм. – ДВ, бр. 93 от 2006 г., изм. – ДВ, бр. 57 от 2007 г., изм. – ДВ, бр. 94 от 2009 г., изм. – ДВ, бр. 67 от 2012 г.) Звената „Пътна полиция“ допускат до регистрация превозни средства с поставени върху тях табели, надписи и емблеми, ако те не са в противоречие с действащите нормативни актове.
(2) (Изм. – ДВ, бр. 105 от 2002 г.) Всички надписи се изписват на български език с изключение на запазените търговски марки. Надписите и емблемите могат да се дублират на чужд език.
(3) (Доп. – ДВ, бр. 67 от 2012 г., изм. – ДВ, бр. 45 от 2014 г., в сила от 30.05.2014 г.) Забранява се изписването или залепването на надписи и/или емблеми върху стъклата и фаровете на МПС, с изключение на разрешените с нормативни актове, както и се забранява облепване на превозното средство с фолио, водещо до заличаване на основния цвят и подвеждане при идентифициране.
(4) (Отм. – ДВ, бр. 94 от 2009 г.)
(5) (Нова – ДВ, бр. 31 от 2015 г.) За нуждите на идентифицирането при облепване на превозно средство с фолио съгласно ал. 3 задължително се оставя необлепен минимум един основен детайл – преден капак или покрив.”

друга тема - viewtopic.php?f=4&t=368363

Старши спамър
Online
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Закон и ориентировъчни цени при външно фолиране на автом

Мнение от Top Gun Maverick » 22 Мар 2019, 20:32

Няма разправии, но само докато не тръгнеш да сменяш талон. Тогава ще видиш какви разправии има. И ситуацията с оставена капачка се забравя - капак или таван.
Иначе фолито никога няма да бъде като боята, не казвам изобщо да бъде боя, а дори като. На съборите все правят демонстрации, сигурно и тая година ще има, та може да погледате.
От форума bozukov_g се занимава с всякакво фолио и то се справя доста добре, дори в Германия фолираше. Който иска може да се свърже с него memberlist.php?mode=viewprofile&u=6605 има си много снимки на проекти някъде из фейсбука.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Закон и ориентировъчни цени при външно фолиране на автом

Мнение от steeN » 23 Мар 2019, 10:32

4iko написа: (2) (Изм. – ДВ, бр. 105 от 2002 г.) Всички надписи се изписват на български език с изключение на запазените търговски марки. Надписите и емблемите могат да се дублират на чужд език.


Виж ти каква простотия имало в закона. Добре, че на никой не му пука.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Закон и ориентировъчни цени при външно фолиране на автом

Мнение от BMW_POWER » 23 Мар 2019, 15:37

steeN написа:
4iko написа: (2) (Изм. – ДВ, бр. 105 от 2002 г.) Всички надписи се изписват на български език с изключение на запазените търговски марки. Надписите и емблемите могат да се дублират на чужд език.


Виж ти каква простотия имало в закона. Добре, че на никой не му пука.


Същата "простотия" важи и тук. За всеки един артикул във всеки един магазин. "Пука" им на всички търговци, защото има проверяващи и глоби. Подробна информация може да получиш на телефон:

+1-450-934-2877

Интересни са ми цените на фолиото. Не съм търсил отдавна, честно казано. Тук имам клиенти, които се занимават с това. Но при тях облепването излиза по-скъпо, отколкото боядисването.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Закон и ориентировъчни цени при външно фолиране на автом

Мнение от steeN » 23 Мар 2019, 15:42

Мерси, но нямам намерение да стъпвам в Канада изобщо. Може би някой ден бих се разходил до Whistler единствено...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 1.07.2012
Местоположение: София

Re: Закон и ориентировъчни цени при външно фолиране на автом

Мнение от 4iko » 23 Мар 2019, 19:21

Top Gun Maverick написа:Няма разправии, но само докато не тръгнеш да сменяш талон...


Визирах номера с фолиото - няма нужда от смяна на талон. За гумените няма закон... :kuku: Защото няма такава боя, но се води боя. Предполагам, че по съдебен път ще мине като "махащо се покритие", каквото е реално. При боята е ясно, че ще трябва смяна на талона + описване, ако е в два цвята и т.н.

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Закон и ориентировъчни цени при външно фолиране на автом

Мнение от K_Ilkov » 23 Мар 2019, 20:24

alx написа:само ти свеждам

:ok:
Много ме кефи тоя лаф :D
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Закон и ориентировъчни цени при външно фолиране на автом

Мнение от немо » 23 Мар 2019, 21:28

steeN написа:
4iko написа: (2) (Изм. – ДВ, бр. 105 от 2002 г.) Всички надписи се изписват на български език с изключение на запазените търговски марки. Надписите и емблемите могат да се дублират на чужд език.


Виж ти каква простотия имало в закона. Добре, че на никой не му пука.

Поясни,моля кое е простотия,че не вдянах...
Благодаря!
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Закон и ориентировъчни цени при външно фолиране на автомобил

Мнение от steeN » 24 Мар 2019, 1:11

Защо някой трябва да се грижи да превежда нещо, след като то не е предназначено за хората, които не го разбират? Примерно ако съм туристическа агенция и събирам руснаци от летището... защо да си слагам надлиси на български? Кое не е простотия от цялата работа...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Старши спамър
Online
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Закон и ориентировъчни цени при външно фолиране на автом

Мнение от Top Gun Maverick » 24 Мар 2019, 8:35

На мен ми идва на ум, че можеш да си пишеш на друг език нецензурни неща, расистки, да набираш терористи и т.н. та има резон.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Закон и ориентировъчни цени при външно фолиране на автом

Мнение от BMW_POWER » 24 Мар 2019, 15:18

steeN написа: съм туристическа агенция и събирам руснаци от летището...



На кое летище работиш и кой ти е забранил да имаш надписи на руски? Братовчед ми бачка за Thomas Cook Reisen на летище Бургас и никой никога не им е пречил да си носят надписите в оригинал :dunno:

Изображение

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Top Gun Maverick

Последни теми
Facebook