Имотни въпроси

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 9.07.2006

Имотни въпроси

Мнение от mangini » 20 Мар 2019, 11:19

Пускам тази тема с няколко конкретни въпроса, но нарочно съм оставил заглавието да звучи по-общо, вероятно повече хора ще могат да споделят опит от различни казуси и в крайна сметка ще се натрупа ценна информация. Та, по темата - по стечние на обстоятелствата съм съсобственик на имот с още няколко човека, като дяловете са разпределени в идеални части, а не в реални. По стара българска традиция, при подобен казус, всяка от страните започва да си "показва рогата" и възниква сериозен проблем с решаването на въпроса със собствеността. Направил съм 1-2 консултации с юрист и в общи линии съм запознат с вариантите за делба и публична продан, също така прочетох тук-там различна информация относно начина на прехвърляне/продажба на дялове, но заедно с това попаднах и на обяви на фирми за бързи кредити, които предлагат услуга "Кредит срещу идеална част от имот", цитирам дословно част от обявата на произволна такава фирма:

"Можете и да притежавате идеална част от жилище или парцел и те да послужат за обезпечение.
Не е необходимо другите собственици да изразят съгласието си за учредяване на ипотека върху вашата част и не е необходимо да присъстват на
изповядването на сделката пред нотариус."

Лично на мен това ми звучи доста притеснително - ако тълкувам правилно, това значи, че който и да е от съсобствениците в даден момент може да реши да се "отърве" от безплодните спорове, които могат да текат с години, да вземе едни пари и да остави кредитора да "има грижата" към съответната идеална част, под формата на ипотека. Тъй като обикновено такива спорове не завършват добре, аз за себе си съм длъжен да предвидя възможно най-лошия вариант на ситуацията, затова и пускам темата с идеята да споделите, най-добре от личен опит, какви проблеми може да очаква човек при подобен казус. Има си ясно написани и добре обосновани закони, но ето че се появява вариант като този в цитата, който като че ли заобикаля всички други правила. Ще съм благодарен за всякаква информация по въпроса! :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Имотни въпроси

Мнение от TheDriver » 20 Мар 2019, 12:29

Първо цялото нещо с делбата на такива имоти не мисля, че има нужда да се коментира каква отврат е.


По отношение на бързите кредити и ипотекирането на идеалния дял.

Често хора ме питат какво мисля за "идеята" им - да ипотекират нещо, да спрат да плащат и банката да се оправя с имуществото :mhihi: :mhihi: :mhihi:

В тоя ред на мисли(въпреки че не съм чел условията на въпросния кредит) няма да е толкова лесно някой от останалите собственици да "заложи" дела си и да забегне с парите. За кредитната институция това е прецакване, тя ще се постарае да му вземе парите. Според мен бързите кредити го позлват това като допълнителен лост за влияние и инструмент за намаляване на риска, но не и като същинско обезпечение както е при ипотечен кредит в банка. С други думи гарантират си, че имат яснота къде ориентировъчно се намира длъжника(предполагам че при масата такива кредити се "залагат" дялове от жилища в които се живее съвместно с други роднини), къде се намират роднините и имуществото му, могат да оказват натиск благодарение на това, че притежават права върху местоживеенето му и т.н. Освен това винаги имат опцията да притиснат/преговарят с останалите притежатели на дялове.
Сценарий при който длъжникът спира да плаща, кредитната институция продава идеалния дял на 3то лице и това 3то лице образно казано идва да живее в съседната стая е много малко вероятен( а предполагам, че това най-много те притесява).

Всъщност смятам, че това кредитна институця да притежава някакви идеални дялове далеч не е лошо за теб. Те ще са заинтересовани от това да получат пари срещу имуществото си на справедлива цена, за разлика от роднините при които както знаем нещата са далеч по-сложни. Така че при подобен сценарии вероятно по-лесно ще можеш да изкупиш техните дялове или дори да продадеш своите. Ако примерно се окаже, че вторият етаж от къща е разделен между теб и Бързи кредити Х, те би следвало да имат интерес да го придобият целия в противен случай техният дял е непродаваем( освен ако не го продадат на теб).

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 375
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Имотни въпроси

Мнение от pampo » 20 Мар 2019, 12:54

Продавайте, това е единственият правилен и лесен изход, всичко друго ще доведе до влошаване на взаимоотношенията...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Имотни въпроси

Мнение от Borymeckata » 20 Мар 2019, 12:58

Обикновено няма начин имотът да се подели на реални части между собствениците - единствено ако става въпрос за някаква нива или ливада. Собствениците трябва да подпишат... протокол за доброволна делба мисля се казваше... и се подразбира, че всички трябва да са съгласни, иначе не става. После процедираш със своята реална част както намериш за добре.

Ако имотът не може реално да се подели - вариантите не са много. Най-чистият (според мен) е да се продаде, парите се делят и... кой откъде е. Но пак тябва всички да са съгласни. Може някой от собствениците да изкупи дяловете на другите. Но във всички случаи трябва да има добра воля и коректност от всички страни, иначе се стига до грозни сцени. Знам за случай с апартамент, единият собственик живее в него, а другият си иска парите за своя дял. Понеже живеещият не може или не иска да му плати, другият "дава под наем" своя дял на някакви цигани... Можете да си представите как се се живее в един апартамент с няколко клошари...

Бих посъветвал колегата - предложи на останалите да продадете имота и да разделите парите. Ако не искат - вдигай ръце и майната му, не си струва да си съсипваш нервите и живота заради някакви левове. Без теб не могат да го продадат или да го дадат под наем (независимо кои са собственици - твой роднина, купувач, банка или друга институция), значи все някога ще те потърсят и ще си вземеш дела...
Последна промяна Borymeckata на 20 Мар 2019, 13:13, променена общо 3 пъти
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Имотни въпроси

Мнение от b_u_b_o » 20 Мар 2019, 13:03

Това е проблема с наследяването, някакви хора получават нещо на готово и почват да се карат как да го разделят. Затова като одъртея продавам всичко и отивам на околосветско пътешествие и с каквото остане после в старчески дом :lol:

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Имотни въпроси

Мнение от BMW_POWER » 20 Мар 2019, 13:17

Рано или късно ще се хванете за гушите. Зависи какви са суми става въпрос естествено. В бг (за навън не моа да говоря) вкарай дори една буренясала нива между няколко фамилии и гледай сеир. Личният ми опит е доста горчив в това отношение. Докато са жово старите, всичко е прекрасно. Гушнат ли босилека, наследниците изпадат в амок и вършат какви ли не глупости. Фамилията ми има наследствена къща в Трънско. Докато дядо ми (Бог да го прости) беше жив, всичко седеше по един начин. Той си отиде, нещата се попромениха. Отиде си и единия от чичовците и останалите взеха да правят стени в къщата, да определят кое на кого е, защото там си бил оставил стария бюфет и ... Пари за поддържка никой не дава, изобщо простотии. Ако пък сртава въпрос за по-голям имот, то родата понякога може да мине и над 50-60 човека. Вариантите са много. Продавайте и делете, управлявайте (давайте под наем), всичко зависи от всички. Ако съвсем сте се хванали за гушата и не можете повече да се гледате (масова практика), пусни една фамилия цигани да живее в твоята част и не се занимавай повече. Това с ипотекирането също е вариант, но тогава ще вземеш 40-50% от реалната цена.

Поинтересувай се от историята на този имот:

https://www.google.ca/maps/@42.6964403, ... 312!8i6656


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Имотни въпроси

Мнение от Bogat-Beden » 20 Мар 2019, 13:50

не знам за каква сума става въпрос, ама ако не е нещо огромно, в размер истински капитал, що просто не си гледаш спокойствието и здравето..
Аз бил на косъм от такива разправии, но по типично небългарски предварително бях решил да отстъпя(а и така го намирах за справедливо) и до ден днешен не съжалявам.
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Имотни въпроси

Мнение от Borymeckata » 20 Мар 2019, 14:45

Така е, хората направо откачат, като стане въпрос за подялба на имот. Иначе нормални на вид хора - буквално превъртат... :dunno: :dunno:

Тъщата няма родители и е отгледана от някаква жена (аз не съм я виждал, жената я нарича "баба Райна"), но без да е осиновена от нея. Грижила се е за бабата до последно. Разправя, че последните години въпросната баба Райна имала някаква фикс-идея - да прехвърли на тъщата целия имот (става въпрос за кирпичена селска къща с голям двор, в най-забутаното северозападно село, показвал съм снимки в земеделсктата тема). Целият имот в момента едва ли струва повече от 5 000 лева. Тъщата го раздавала скромна, но бабата много настоявала (явно си е познавала добре "роднините"), та накрая отишли при нотариус и свършили работата.

Скоро след това бабата починала. Тъщата разправяше, как в деня на погребението, кофчегът бил сложен на масата в хола и се събирали хора от селото, да "изпратят" покойната. В този момент пристигнали две коли с роднини, които тъщата не била виждала - никога не са идвали поне да видят бабата. Изобщо не влезли в къщата, извадили ролетки и започнали да размерват двора (той наистина е към 3 декара, с правилна правоъгълна форма и лице към шосето). Даже успели да се скарат за подялбата на "имота" - това в деня на погребението, докато други (на практика - чужди) хора изнасят кофчега от къщата... Тъщата се върнала от гробищата, а "наследниците" вече изнасяли вещите й на пътя - те знаели, че тя е гледала бабата до последно, но знаели също така, че не е осиновена...

Всичко това става, забележете, за селски имот, на майната си, на стойност около 5 бона. Какво биха направили същите "хора" ако ставаше въпрос за стотици хиляди или милиони? Това алчността... наистина е голяма работа... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Имотни въпроси

Мнение от alekangg » 20 Мар 2019, 15:20

Всичко зависи колко са луди и колко ги слушат главите съсобствениците.
В много голяма част от такива случаи, минават години, дори цели животи и нищо не се променя, само с времето обикновено наследниците стават повече и дертовете и нервите си вървят.

Ако има вариант да се продаде идеална част, въпреки предполагаемата много занижена цена, продавай. Може да опиташ 1-2 години да се уговаряте, но опита показва, че закучи ли се нещо такова, рядко се оправя.
Аз лично видях-преживях на два пъти такива неща, един път за сграда, един път за земя..

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Имотни въпроси

Мнение от steeN » 21 Мар 2019, 2:46

Това с кредитите е опасно, защото това, че имаш обезпечение по кредита и ти го вземат... не значи, че не дължиш повече пари. Няма личен фалит.
Но защо са нужни такива сложни схеми, идеалните части могат да бъдат просто продадени и да се окажеш съсобственик с непознати хора.
Иначе кредитора какво повече да направи освен да ви изнудва вас или да се опита да започне съдебна делба?
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 9.07.2006

Re: Имотни въпроси

Мнение от mangini » 21 Мар 2019, 9:13

steeN написа:Иначе кредитора какво повече да направи освен да ви изнудва вас или да се опита да започне съдебна делба?


Ето това ми е основно притеснение, да не се окаже, че има начин, при който трета страна (например кредитор) в даден момент придобива отношение към имота и съответно започва да предявява своите претенции? На кредитора не му пука каква е ситуацията, той си действа по всички възможни начини. От този сорт са ми притесненията като цяло - за възможните заобиколни варианти при такива спорове.

P.S. а историята с погребението и ония с ролетките.... :shock:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Имотни въпроси

Мнение от barty » 21 Мар 2019, 9:37

Колега, не усложнявай нещата с такива схеми.
По темата могат да се изпишат тонове мастило.
:yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Имотни въпроси

Мнение от steeN » 21 Мар 2019, 10:26

На мен ми изглежда, че доста си им набрал и се чудиш какво да направиш...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Имотни въпроси

Мнение от TheDriver » 21 Мар 2019, 10:33

steeN написа:Това с кредитите е опасно, защото това, че имаш обезпечение по кредита и ти го вземат... не значи, че не дължиш повече пари. Няма личен фалит.
Но защо са нужни такива сложни схеми.....


Не можеш да си представиш обаче колко хора не го осъзнават това :kuku:
Колко схеми от този тип съм чувал - "Ще ипотекирам къщата на баба на село, взимам парите и си гледам живота. Банката после да си я продава и да си покрие кредита аз няма да им вдигам телефоните" :mhihi: :mhihi:


mangini написа:
steeN написа:Иначе кредитора какво повече да направи освен да ви изнудва вас или да се опита да започне съдебна делба?


Ето това ми е основно притеснение, да не се окаже, че има начин, при който трета страна (например кредитор) в даден момент придобива отношение към имота и съответно започва да предявява своите претенции? На кредитора не му пука каква е ситуацията, той си действа по всички възможни начини. От този сорт са ми притесненията като цяло - за възможните заобиколни варианти при такива спорове.

P.S. а историята с погребението и ония с ролетките.... :shock:


От това което казваш оставам с впечатлението, че нямате намерение да делите или продавате, а ще си ползвате имота.
В противен случай, ако се разберете как да го поделите или продадете кредитната институция не те интересува изобщо. Ако не се разбирате, това дадена фирма да има претенции със сигурност не е по-лошо от това братовчед ти, с който не можете да се гледате, да има претенции. :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Имотни въпроси

Мнение от streetz » 21 Мар 2019, 10:34

Има разни мутрагени с кеш, които изкупуват точно идеални части от имоти и после следва тормоз за останалите съсобственици докато не им изкупят дяловете. Ако все пак се запънат следва съдебна делба, имотът отива на публична продан и така ...
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook