Препоръчайте ключ за гуми

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори


Аватар
Мнения: 759
Регистриран на: 17.02.2009

Re: Препоръчайте ключ за гуми

Мнение от Хаос » 12 Фев 2019, 22:32

Lenco написа:Ако търсите динамометричен ключ за джанти по-добре си сменете професията/хобите.

аз си купих динамометрични ключове да си стягам болтовете на джантите и свещите
още не съм ги ползвал де, ама ще дойде момента да стягам зверчето за сезона и ще има щрак-щрак
АДМИНИТЕ ДА МЕ БАННАТ ПЕРМАНЕНТНО!!!

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3900
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Препоръчайте ключ за гуми

Мнение от Kroki » 12 Фев 2019, 23:20

Хаос написа:аз си купих динамометрични ключове да си стягам болтовете на джантите и свещите
още не съм ги ползвал де, ама ще дойде момента да стягам зверчето за сезона и ще има щрак-щрак


И аз много се кефя като щракам всичко по колите. Отварям тиса и само настройвам ключето.

Иначе по темата, за развиване ти трябва дълго рамо. На мен лично ми е много по-удобно така, от колкото кръстачка. Хубаво е да се почисти диска в часта, където ляга джантата до чист метал, да се махнат всички окиси и прочие. Джантата също е хубаво да бъде почистена. Малко медна грес на джантата и гарантирано няма да имаш проблеми. Провери си резбите на болтовете. Често събират много мизерия и затова и запичат. Джантите ги стягам на 140нм.


Sent from my iPhone using Tapatalk
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Препоръчайте ключ за гуми

Мнение от host » 12 Фев 2019, 23:50

моите 5ст

подкрепям @Хаос

оригиналния ключ на е36 си е ок, няма дерт ... ако нямате близки срещи с "гумаджии" които да ви наблъскат болтовете нечовешки

взел съм си и един ударен винтоверт 120-на нютона

процедирам по следния начин - с оригиналния ключ си развивам 1/2 оборот всеки болт , с винтоверта ги изкарвам, сменям си джантите, с винтоверта ги донавивам като първо на ръка ги навивам 1-2 оборота да съм сигурен, че резбата върви правилно, пускам си колелото на земята и дотягам на ръка с ключа като се облягам на него с 2 ръце, не с крак

почиствам си главините, почиствам си джантите преди монтаж и слагам медна грес

никога никакви проблеми не съм имал с този метод, при мен работи отлично

защо започнах сам да си ги сменям? премазаха ми с пневматичен гайковерт секрет един път (това го разбрах 6м по-късно като ходих да ми свалят джантите) , след това на извънградско пътуване спуках гума и 30мин се мъчих да развия болтовете след като бяха нахакани или пак с пневматичния или много дълго рамо и много над оригиналните нютони по предписание
та така спрях да посещавам гумаджии освен за монтаж на гума на джанта и пак много си подбирам при кой да отида, че ми надраха 2 комплекта джанти и вече нямам нерви за такива индивиди


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Препоръчайте ключ за гуми

Мнение от steeN » 12 Фев 2019, 23:53

Няма нужда от динамометричен. Оригиналния ключ на БМВ е сметнат като достигнеш въртящия момент да почне да се огъва и да не можеш да натягаш повече. Реално на никой не би трябвало да му трябва друг ключ освен този. Ако не може да се развие с оригиналния ключ, значи някой изрод е стягал преди това едно към както му падне.

Крика става идеално за аварийна смяна на гума... не да лежиш под колата с него, не му е тва идеята разбира се.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Препоръчайте ключ за гуми

Мнение от Rainbow » 13 Фев 2019, 9:27

@Kroki - 140NM явно е ОК, не знаех. За Е92 си дават 120NM уж (Нютони за джанти по марки). А за човека, който ще сменя професията, ако се ползва динамометричен за джанти, няма да коментирам (ясно че всичко може на око и усет, дори може да е точно ако имаш много практика, ама трябва ли?). Дано поне ползва за други места (не че се изненадвам де - от 3 форумни сервиза, в които съм бил - никой не ползваше динамометричен ключ за нищо).

Това за оригиналната кръстачка и гъненето на НМ е вярно мисля, но просто това не ми е удобен инструмент за бърза работа - не ми трябва за сезонна смяна (гумаджиите ми го правят това), нито за аварийна спукана гума (там си имам в колата компактни инструменти и крик за един път, които за 1 гума ще ми свършат работа). Искам бърза и удобна смяна за каране на писта за разумни пари. Ако парите нямаха значение, да не съм питал въобще тук и щях да съм взел крик за 200+ нископрофилен и Milwaukee гайковерт и да съм забравил. Snap-on си е класа също, но 300+ лева за втора ръка ключ само малко ми е... (почти съм сигурен, че дори официалните сервизи на марката ни в България работят с в пъти по-евтини инструмент :) )

Джантите са чисто нови, главините са си мазани с медна грес и не залепват. На пролет ще са и с нови болтове.

С натискане само с ръце аз лично съм късал болт с телескопичен ключ при завиване на Е46-цата ми (там не знам и болта колко му е било времето, заради това мисля да взема и нови сега, че болтове на 10-15 години, колко да са ОК).

А за лежане под колата, за мен не ми трябва, но ако някой ще го прави - всички препоръчват jack stand-ове, че с тези "любителски" крикове може да си е един път преживяване.

@host - това с гумаджиите вярно е гадно, някой се оливат и после няма развиване, ако се наложи някъде на път...
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Препоръчайте ключ за гуми

Мнение от Borymeckata » 13 Фев 2019, 11:21

steeN написа:Няма нужда от динамометричен. Оригиналния ключ на БМВ е сметнат като достигнеш въртящия момент да почне да се огъва и да не можеш да натягаш повече. Реално на никой не би трябвало да му трябва друг ключ освен този. Ако не може да се развие с оригиналния ключ, значи някой изрод е стягал преди това едно към както му падне.

Този проблем го има много често при мотоциклетите. Гайките на осите се затягат с динамометричен ключ задължително - защо? Ами за да можеш да свалиш колелото на пътя, с "щатните" инструменти в калъфчето под седалката. Ясно е, че на мотора няма да понесеш кръстачка или телескопичен ключ. А ако не се работи с динамометричен ключ - съединенията по правило се пренатягат.
Excellent! Steven is my name!


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Препоръчайте ключ за гуми

Мнение от steeN » 13 Фев 2019, 11:24

Не мога да коментирам за други марки или превозни средства, това което казвам е специфично за *БМВ оригиналния ключ за коли* и не съм го виждал другаде.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Препоръчайте ключ за гуми

Мнение от Borymeckata » 13 Фев 2019, 11:28

Казвам, че същото явно важи и за колите: като ти пренатегнат болтовете на джантата в гумаджийницата - кривиш оригиналния ключ на пътя... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Препоръчайте ключ за гуми

Мнение от c04 » 13 Фев 2019, 11:42

Кривиш, че и пак не развиваш. Случвало ми се е, хем и с удължител, но нищо :banghead: Камаз да бях хвърлил отгоре на ключа, не знам дали щеше да се развие :mhihi: От тогава на гумаджията или с ключ на ръка завива или чао :ok:


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Препоръчайте ключ за гуми

Мнение от steeN » 13 Фев 2019, 11:46

Кривенето на ключа ви е най-малкия проблем ако са ви презарегнали в гумаджийницата. Купуването на друг ключ е лекуване на симптома не на проблема. Това се опитвам да кажа... Затягайте правилно и няма да ви трябват никакви тръби и глупости. Бонуса е, че ****на БМВ-тата може да се затяга правилно и без динанометричен ключ****.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Последна промяна steeN на 13 Фев 2019, 11:50, променена общо 1 път
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Препоръчайте ключ за гуми

Мнение от Don_Diego » 13 Фев 2019, 11:50

Аз съм имал случаи да не успея да развия гайка на бус с гайковерт с 1500Nm въртящ момент. После се оказа, че шофьора се "застраховал" като натягал с двуметрово рамо към някакъв ключ :mhihi:

Най-правилната процедура според мен е описаната от host и аз лично всеки път си сменям гумите на всичко коли по описания начин (само грес не слагам, че много мръсотия се лепи по нея). Щом не можеш да натегнеш повече на ръка - значи няма нужда :dunno: . Ако няма драма с резбите или лягането на джантата върху главината не би трябвало да има драми до следващата смяна
Изображение


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Препоръчайте ключ за гуми

Мнение от steeN » 13 Фев 2019, 11:53

Няма смисъл и от грес, ако има някакви драми вероятно проблема е в болтовете и след толкова години (през които всякакви хамали са се набирали на тях) е добре да се купят нови.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Препоръчайте ключ за гуми

Мнение от Don_Diego » 13 Фев 2019, 11:59

Малко полезна информация :idea:
На колите със шпилки, самия производител предвижда/съветва смяна на шпилките и гайките на всеки 3 години или 100к км.
Болтовете карат значително повече при по-внимателно навиване/развиване. Също така афтърмаркет болтовете и ОЕМ нямат нищо общо: ОЕМ стяга до едно положение и това е, афтърмаркет започва да замазва резбата
Изображение

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Препоръчайте ключ за гуми

Мнение от K_Ilkov » 13 Фев 2019, 21:20

Интересно инфо, евала! :yes:
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Препоръчайте ключ за гуми

Мнение от Rainbow » 08 Мар 2019, 15:24

В крайна сметка да споделя как се развиха нещата, когато вече са при мен. Взех следните артикули, като мисля, че ще свършат работа.
Благодаря за включването на повечето от вас :mhihi:

Въртока е на S&R, 1.5kg доста масивен, 600мм; крика на Sealey 85mm, ~13кг; вложка на Draper (принципно е за ударни гайковерти, но ме кефи, че пази джантите и си е достатъчно дълга).

върток.jpg

крик.jpg

вложка.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook