6 седмици в Белград

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

6 седмици в Белград

Мнение от TNT » 04 Яну 2019, 0:37

Предстои ми 6 седмици престой в Белград по работа. Надали ще се прибера повече от 2 уикенда до България, затова мисля да пообикалям малко в зимна обстановка :ok: Къде да отида, какво да разгледам, какво да ям и пия ? :ok: В новата част ще съм, сравнително далеч от центъра. Пътя как е ? Знам, че има камери за средна скорост и трябва да карам в ограниченията. Предполагам се чисти, предвид това, че бая трафик за Европа минава от там. С мобилните оператори как стоят нещата ? Нещо 4лв/ден на Виваком ще ми дойдат в повече. Мисля си за някаква предплатена сръбска, на която да ползвам само интернета (роуминг все ще е скъпо). В центъра на Белград паркинги, синя зона... как е ? Или да си търся за разходките обществен транспорт/такси ? Динари откъде да си обменя ? В България или в сръбско ? Предполагам дебитни/кредитни карти ще приемат навсякъде, така че не мисля да обменям големи суми. Реално имам осигурено 3 пъти на ден храна, така че освен за подаръчета и джобни, май няма да ми трябват други пари. Има ли нещо, което си заслужава да внеса, освен ракия ? По колко мога да вкарвам :mhihi: Цени на дрехи а-у как са ? Изобщо има ли смисъл да пазарувам нещо от там ? В Македония примерно бая неща са по-евтини, но в Сърбия ще отивам за сефте.

П.П. Офлайн навигация съм предвидил HERE. Нещо по-добро има ли ?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1636
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: 6 седмици в Белград

Мнение от Z3Ro* » 04 Яну 2019, 8:02

Аз седях на хотел там 5 дни заради спукано казанче на антифриза. За това време впечатленията ми са, че цените са една идея нагоре от Бг. Горивото е по-скъпи - обикновената нафта е около 2.7 лева. Сърбите като ме разбраха, че съм закъсал, си показаха рогата. Части втора ръка за БМВ намерих единствено извън града на 10 км. В града при дилър всичко е с поръчка за е39 - цените са близки до Бг. Втората ръка е като тук, но в евро. Един тарикат даже ми поиска за казанче 250 евро, като ме видя с малко дете на пътя в 12 вечерта. За разговори те съветвам да пилзваш wi-fi - има почти навсякъде. Иначе ако нямаш включени минути към плана, цената е 7 лева/минута горе-долу. Цената на мобилни данни е покъртителна - 25 лева за мегабайт, това за Мтел без пакет към плана. За мен ракията им не е нещо особено, но ако държиш, може да минеш митница с до литър концентрат, но ако е купен от магазин... Иначе ще ти го вземат, ако го намерят. Аз на излизане минах с 3 литра наша ракия на Връшка чука, но там не гледат особено, а и я бях поприкрил... За 5 дни общо взето по-евтино нещо от тук не намерих - дори хотелът беше 45 евро за двама възрастни и малко дете, а беше 3 звезди и нищо повече от почистен соц...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 241
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: 6 седмици в Белград

Мнение от empar » 04 Яну 2019, 13:04

Аз като белградски зет, който е крайно разочарован от този град, мога да споделя следното:
1. Придвижване с кола в делничен ден - НЕ. Ама много твърдо НЕ.
Паркираш колата някъде на сигурно и я забравяш. Особено ако караш 46-ца. :mhihi: В момента са доста апетитни за джамбазите там.
Евентуално късно вечер може да се кара. Как карат местните, не е истина. :kuku: :kuku: :kuku:
1.1. Такситата са доста скъпи.
2. Храна - много трудно може да сбъркаш. Хапвай смело и наред. За 6 седмици може и да качиш някой размер на панталона. :mhihi:
3. Твърд алкохол - като у нас, нищо особено не предлагат. Крушовата ракия им е хубава, но има доста ментета.
4. През границата можеш да носиш само 1л. концентрат и до 1кг. месо, но рядко някой ще се заяде.
5. Бирата и им е абсолютно същата бълвоч като нашата. Между тяхното Заjeчарско и нашето Шуменско практически няма никаква разлика. Имаше някакъв нов weiss на Заjeчарско последно като ходих, който много върви с едно зрънчо Smoki. :mrgreen:
6. Освен единия Калемегдан, някой стари сгради по центъра и двете реки, аз друго интересно не намирам там.
6.1. Полу-разрушената бивша сграда на министерство на отбраната, която е останала като черен спомен от бомбардировките също си струва да се види, макар и да е доста морбидна гледка.
7. Относно разговорите, каквото и да избереш, все е неприятно. Пусни си роуминг, за всеки случай, търси wi-fi + втори апарат с предплатена карта на Теленор.
8. Ако играеш баскетбол и те надушат местните е почти сигурно че ще ти надуят главата да играеш с тях.

Може и да пропускам нещо. Ако се сетиш - питай.

Общо взето, на мен не ми харесва изобщо като град. Ако не са на жена ми роднините, не бих стъпил там. :paranoid:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 67
Регистриран на: 27.08.2010
Местоположение: Димитровград Сьрбия
Пол: Мъж

Re: 6 седмици в Белград

Мнение от mslmisko » 04 Яну 2019, 13:32

че опитам само на една част да отговора..
Пътя как е ? - магистрала..до Ниш е пусната нова за около 40-50км. останалата част си е старата магистрала. глобите са вече двойни, и си внимавай. Ниш - Белград една и сьща от години..Пьтя се чисти като цяло. Паркинг най добре ако намериш в самия хотел, на останалите места се плаща на по 1 - 2 -3 часа. ако се движиш с кола, наблудявай как е трафика, поне си е като в софия на моменти..
С мобилните оператори как стоят нещата ? - ако имаш вариант вземи си нова карта на теленор в Сьрбия, има оферти за 200-500 дин(1 лев =60 дин) да вземеш 5-10гб за интернет, и са валидни до 7 дена.ако не почти на всякьде има wi-fi.
Динари откъде да си обменя ? - може да свьршиш работа още в България - Тавекс май беше. Б Сьрбия плащането е само в динари - реално.(освен вьв някои малки магазини но не си заслужава). Почти на всякьде се плаща с карта без проблем.

толко се сещам..хубаво прекарване..

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 716
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: 6 седмици в Белград

Мнение от Don_Diego » 04 Яну 2019, 19:03

Ако минаваш границата със служебен автомобил задължително си приготви пълномощно, че понякога го искат и ако нямаш се заяждат.
Пътя е магистрала почти навсякъде (само около тунелите е през стария път, но състоянието на пътя е супер. Предполагам и почистването е на ниво), като най-новата част веднага след границата е стъкло :lalala:
Карай си с ограниченията - хем имат контрол на средната скорост, хем имат и бързи Шкоди "прихващачи" :mhihi: .
За пари - аз вианги предпочитам да разполагам с повече местна валута, така само веднъж те "яздят" с курса като обменяш :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: 6 седмици в Белград

Мнение от vvasilev1 » 04 Яну 2019, 19:16

Аз мога да препоръчвам хубаво хотелче. Чисто с подземен гараж и любезени домакини.

Изпратено от моят SM-A600FN с помощта на Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: 6 седмици в Белград

Мнение от TNT » 05 Яну 2019, 3:49

Хотела е резервиран, според Booking е топ даже.

Това с пълномощните не го бях помислил. Плана е да ни предадат на обяд колите (не знам с каква кола ще съм, даже не знам за колко багаж ще има място) и тръгваме 2-3 коли. До вечерта трябва да сме се настанили. Като знам какъв е графика, ще се пътува на фарове в сняг...

Благодаря на всички за информацията. Като цяло се изненадох колко малко актуална информация има в интернет, написана от “нашенска” гледна точка.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 716
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: 6 седмици в Белград

Мнение от Don_Diego » 05 Яну 2019, 17:44

За пълномощно не всеки път питат - Q5та като ми я караха от Германия вися 4-5 часа на граница заради липса на такова, аз като я карах към Германия ноември миналата година никъде не го искаха :dunno:
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: 6 седмици в Белград

Мнение от BMW_POWER » 05 Яну 2019, 18:00

Малко стара информация, ама.... Пресичал съм границата с практически празна кола и са ме отбивали за преглед. 2015 бях с претъпкана кола плюс 750кг пълно до тавана ремарке. Попитаха ме накъде отвам и като казах СОФИЯ, само махнаха с ръка. В един момент се заяждаха за аптечки, пожарогасители и т.н. Аз минавах доста отдавна оттам и нямах никъде проблем да плащам с дебитна карта. По-добре да вземеш нещо излишно, отколкото да те "подстрижат" заради глупост. Близо до Белград се бяха заредили с бинокли и гледаха през тях полицайте им.
Ако си фен на футбола, там има отбори и стадиони. Не им знам програмата.
Ще е супер, ако споделиш после информация и снимки.
Приятно прекарване!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1636
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: 6 седмици в Белград

Мнение от Z3Ro* » 06 Яну 2019, 23:01

Don_Diego написа:За пълномощно не всеки път питат - Q5та като ми я караха от Германия вися 4-5 часа на граница заради липса на такова, аз като я карах към Германия ноември миналата година никъде не го искаха :dunno:

За пълномощно ще питат нашите митничари, след като видят, че талонът на колата е на фирма или друго лице... Сърбите не искат нито талон, нито пълномощно, но при нашите ще стане авария на излизане, ако няма такова колегата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2582
Регистриран на: 24.05.2007
Местоположение: квартала на младите
Пол: Мъж
Кара: малки котета на задната седалка
Мечтае да кара: по-леко
Детайли за колата: Черна скрап

Re: 6 седмици в Белград

Мнение от deyan-enchev » 08 Яну 2019, 13:56

Разхождайки се по Княз Михаил може да пробваш печивата в - Хлеб и Кифле, точно до Делийската чешма.
След това посока Калемегдан първата пряка в ляво има много вкусни сладоледи - Moritz - вероятно не е идеалното време за сладолед, но са едни от най-добрите.

Храната и кафето в Снежана пак посока Калемегдан, но няколко преки по-надолу, са супер.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car. Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you take the wall with you. Spoilers and bodykits are how much of a mess you leave on the wall. Rollcages and windownets are how much of the wall you take with you.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: 6 седмици в Белград

Мнение от TNT » 17 Яну 2019, 22:41

За съжаление нямам време да разгледам града, защото уикендите се прибирам. Затова ще остана някой уикенд. Засега впечатленията са ми супер. Като цяло не се чувствам в друга страна, все едно съм си в България. Магистралите като цяло са по-добри от нашите, но в Белград движението е по-зле от София след 16ч. Затова опитите след работа да се разходя... удариха на голям камък. Цените в супермаркета са сходни на българските, но при някои продукти имат по-малки разфасовки. Примерно шоколадите Милка са 80гр. Пушачите казаха, че цигарите са по-евтини, ракията е по-скъпа определено. По-магистралите до Белград има общо 8 евро такси. Ако се плащат в динари, малко по-евтино излиза. Автомобилите в Белград са сигурно средно 10 години по-нови от тези в София. Като цяло не могат да карат много. Не съм сигурен дали е минал ден, без да съм видял катастрофа. Имам още повече от месец тук, надявам се да натрупам повече впечатления.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 488
Регистриран на: 26.11.2008
Местоположение: WWW
Пол: Мъж
Кара: E39... :D
Мечтае да кара: платноходка

Re: 6 седмици в Белград

Мнение от eekset » 19 Яну 2019, 0:19

Малко след дъжд качулка, ама...

-задължително чужда кола с пълномощно. Не българите (само се подсмиват, знаейки че ще те клецат, и си траят), а сръбските правят проблем!

-за продължителен престой/по-голяма сума взимаш Евро в България и обръщаш в динари в Белград...

-в старата част паркирането на улицата е безумно скъпо. Почивен ден да се намери място за паркиране в стария център може да отнеме и час... Най-добре паркираш около блоковете по голямата улица срещу мола на Usce, после дори пеша през моста е 15 мин до старата част.

-не се лъжете да ходите в Zavicaj :mhihi:

-зоопарка е интересен през лятото, за зимата не знам, но бих отишъл (стига да работи) ей тъй - от любопитство

-голям супермаркет трудно се намира,но пък малки магазинчета - бол. Цените са почти еднакви.

-сувенири си купуваш около гарата, а не до крепостта ;)

Ще съм адски благодарен, ако някой сподели как става с градския транспорт там, че нещо не успяхме да се оправим...
Изображение Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: 6 седмици в Белград

Мнение от acho.rs » 24 Яну 2019, 18:32

... Центъра след 16:00 е практически блокиран. Движението в делниците е подобно на това в БГ около "моло" покрай Коледа.

Да се внимава и за паркиране в центъра--пишеше си паркинг и ти си спираш, гледате някакъв сърбин бе да ти казва нищо и докато се завъртиш ти вдигат колата, защото някой си бил платил за това място. Малко са си цървули... Разбира се всичко блендее пред гостоприемството и размера на порциите храна.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: 6 седмици в Белград

Мнение от TNT » 26 Яну 2019, 23:56

Днес имахме малко време и бяхме по центъра. Уикенда изглежда няма синя зона, но видяхме зор, докато го научим. После и да паркираме. МНОГО сняг има. Платихме 250 динара (малко над 4лв) вход за музея на Тесла. Интересно беше. Лекцията на английски обаче е 500 динара. Не си заслужава двойната цена. По центъра има повече неща за хранене, отколкото магазини. Бяхме в някаква кръчма на успоредна на реката улица. Спряха ни на улицата и ни предложиха 20% отстъпка. Всичко беше вкусно. 6 мъже без алкохол (само една бира и една чаша вино, с коли бяхме) - 100лв приблизително. Като половината ядохме по мешена скара на човек. Имаше си и оркестър от 5 човека - две песни на български ни изпяха даже. Като за първо излизане на кръчма - напълно нормални цени. Имаме отстъпка от хотела за някаква друга кръчма - там пък направо евтино. 3лв шопска салата. Със сигурност обаче има значение къде. Минахме покрай бая лъскави ресторанти. Сувенирчета накупих бая. Цените са приблизително като в България и на това. Като цяло, ако сте свикнали на цените в големите градове в България - нищо няма да ви стресне като суми.

Като цяло ми харесва в Сърбия. Определено мисля да посетя и с цел разходка в бъдеще.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: alx, b_u_b_o

Последни теми
Facebook