Влагоабсорбатор ?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Влагоабсорбатор ?

Мнение от hell's angel » 04 Яну 2019, 20:09

Мухълите и плесените са гъби, та влагата и хранителната среда са им жизнено важни. Дет' викаше Гошо Тарабата - като слънцето и водата за всяко живо същество :mrgreen: :ok: На хранителната среда много тегаво може да се въздейства, та остава влагата. И да, влагата в топли помещения кондензира най-вече по студени, външни стени, трегери, колони, плочи и т.н. термомостове. На добрата топлоизолация точно това и е също част от работата - да премахне 'сите термомостове за да няма конденз и мухъл. Постоянна температура и вентилация му е хапчето.
Ubi dubium, ibi libertas

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Влагоабсорбатор ?

Мнение от FaceOff » 04 Яну 2019, 21:06

Top Gun Maverick написа:
FaceOff написа:Външна изолация - стиропор, вътрешна (в краен случай) - фибран, защо - преди да се прави нещо се чете. Има-няма влага - поддържане на постоянна температура в стаята, често проветряване, и леко открехната врата към коридора през ноща - върши чудесна работа!

Ще си позволя да не се съглася тотално с теб, защо - който иска да чете където иска.
Вън фибран може САМО ако е на бетон. Вътре В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ, освен ако не искаш предразполагане точно за мухъл. :mhihi: Да не говорим, че е твърд и доста по-лесно се пука заедно със стиропора. Той пък е добре за вън, но...достатъчно сантиметри(5 примерно е смешно)но пази боже да запали някой огън до постройката, гледай как лумва цялата. :mhihi: Да не говорим, че стиропора се сляга след 10 години и ядеш дървото. Изолацията вече не е изолация каквато трябва да бъде.
Най-добрият вариант за външна изолация е ватата! По-скъпо е, но кара си едни 40 години и не гори!
Вътре пак вата с картон. Но фибрана го забравете за вътре за стените, всеки себеуважаващ се майстор ще ви го каже, плюс хора, които това продават.
Това е идеалното спасение относно изолация за мухъла, но пак си трябва проветряване.
Само за едно си прав.. донякъде - че eps гори, ама зависи.. За другото - цъ

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3647
Регистриран на: 25.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Кенеф за великани
Мечтае да кара: Alpina B10 biturbo

Re: Влагоабсорбатор ?

Мнение от Zubcho » 05 Яну 2019, 14:11

Пичуи, и 3 влагоабсорбатора да работят в стаята няма да има ефект. Първо трябва да разберете, защо се появява мухъла по стените, а именно стените са студени и влагата от въздуха прави конденз по тях. Следва появяване на мухъла върху влажните стени.

За да се предотврати това трябва стената или там другото нещо, което е студено, да не е студено, за да не се получава конденз, по него.

Вариантите са няколко.

1 вариант.
Латекс ИзомаксТЕРМ Аз съм с такъв и мога да го препоръчам с 2 ръце. Стените седят направо топли при допир.

2 вариант.
Външна/вътрешна изолация, но трябва да топлите поне малко помещенията.

3 вариант.
Система за микро вентилация в помещенията.

4 вариант.
Комбинация от горните три или поне 1 + 3 вариант

Защо 1 + 3? Защото след като намазах в хола с този латекс, на следващата година сложих 8см стериопор с графит отвън. Никаква промяна в сметките за ток не усещам. Т.е. латекса си е перфектен и изобщо не е имало нужда от допълнителна изолация.

В спалнята обаче, където имах мухъл, нямах изолация и сложих изолация отвън, спрях да имам мухъл по стените.

Латекса излиза около 120лв за 20м2 помещение, изолацията за 13м2 ми стъпи към 700лв.

Вие смятайте кое е по-изгодно.

И най-важното не оставяйте мухъл в помещенията си, защото е доказано, че вдишваш ли спорите му можеш да очакваш сърдечно съдови заболявания.
Пийте си редовно хапчетата от сушени жаби и карайте внимателно по острите завои, че да не ви се подострят колите.

Аз карам според ЗЗдП, и спазвам ограничението на скоростта, а ти?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Влагоабсорбатор ?

Мнение от vixx » 06 Яну 2019, 17:49

Тоя проблем ние го решихме със стабилна външна изолация и правилно поставяне на дограмата. Ако стъклопакета е хубав, и дограмата е от хубавите, и не се остави достатъчно място отгоре на прозореца (така, че да не е много близо до тавана) има влага и мухалът тръгва. Едно редче итонг решава проблема. Ако от дограмата си вее май няма проблем с мухала. Другото е да не се оставят помещенията без проветрение. Я абсорбатор пуснат на ниска степен, я прозорец леко открехнат. Но май основното е в изолацията.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 723
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Влагоабсорбатор ?

Мнение от Don_Diego » 03 Яну 2021, 23:10

Дотук с радостта от хубавата нова дограма :mhihi:
В кухнята и всекидневната се появи мухъл по външните стени. Къщата е без изолация и съответно температурната разлика за гола стена е доста голяма. Уж се проветрява, но явно не стига - в хола има малка джунгла от саксийни растения...
В моята спалня (която е с 2 външи стени) няма проблем защото всяка сутрин проветрявам за поне час.

Да препоръчате влагоабсорбатор с приличен дебит на въздух за всекидневната (комбинация от хол и трапезария) с обща площ 45-46кв.м и височина 2.60.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1241
Регистриран на: 17.07.2005
Местоположение: София, Божурище
Пол: Мъж
Кара: Alfa 159 JTD :(
Мечтае да кара: настрани

Re: Влагоабсорбатор ?

Мнение от maxpower » 04 Яну 2021, 0:15

https://bauhaus.bg/obezvlazhnitel-proklima/p/43980
Е такъв купих преди 2г, тогава беше по евтин. Първия, който взех не работеше, смениха ми го с нов в магазина. От тогава няма пролбеми. Супер шумен е, изпада в резонанс постоянно, но суши добре.
Иначе ние сме в къща, но предишния собственик я' е изолирал с фибран :banghead: и имаме сериозни проблеми с влагата, но го разбрах чак след първата година.
Където тръгва мухъл третирай със Саво маво или просто разредена белина(всичко с хлор става), защото ако не го спреш почва да пълзи по стената. Сега пробвам с на Леко един препарат, който не е на хлорна основа, но още го тествам. Вземи си и влагомер и гледай да си под 60%.
https://www.aliexpress.com/item/4000497 ... 4c4dhk4ooi
И един такъв по квалитетен имаме да сверявам китаеца, но учудващо и двата показват почти еднакво. Този обаче е драстично по бърз.
https://www.umarex-laserliner.de/en/pro ... check.html има го в Ташев към 20лв беше.
Сега си взехме и бактериоцидна(UVC) лампа и пробвам да видя дали периодично облъчване ще помага.
Като цяло се появява в ъглите, където има термомостове при нас.
A sleeper (car) - is a car that has high performance and an unassuming exterior.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Влагоабсорбатор ?

Мнение от bum_bum » 04 Яну 2021, 10:50

При нас мухъл няма, защото проветряваме, но влажността стига 90% зимата :kuku:

Чудих се известно време какъв да взема и накрая реших, че англичаните най-добре ще знаят как се прави влагоабсорбатор, предвид скапаният им климат :mhihi:

Та поръчах тоя https://www.meaco.com/products/meaco-25 ... humidifier

Още не е пристигнал, щото са идиоти и две седмици не можем да се обясним, че съм вече платил.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Влагоабсорбатор ?

Мнение от sub_eleven » 04 Яну 2021, 11:03

Don_Diego написа:Дотук с радостта от хубавата нова дограма :mhihi:
В кухнята и всекидневната се появи мухъл по външните стени. Къщата е без изолация и съответно температурната разлика за гола стена е доста голяма.

Боядисвал ли си скоро или някакви други ремонтни дейности - шпакловане, замазки?
Ако да, ще се подобрят нещата и без влагоуловител, но ще трябва време.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 723
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Влагоабсорбатор ?

Мнение от Don_Diego » 04 Яну 2021, 11:28

Лятото сложиха новите прозорци, тогава и обръщаха первазите около тях - по спомен Август приключиха всякакви ремонтни дейности и оттогава се проветрява редовно, но явно не достатъчно :dunno:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 148
Регистриран на: 19.12.2009
Пол: Мъж
Кара: на късмет и надежди...
Мечтае да кара: F-16, от прясно поръчаните
Детайли за колата: seats and a steering wheel....

Re: Влагоабсорбатор ?

Мнение от nickstorm » 04 Яну 2021, 11:58

Аз съм набелязал ето тази джаджа:

https://www.creoven.eu/heat-recovery/menv180/a-320670

Използва топлината на отвеждания въздух за да загрее входящия. В Германия мисля, че са по 300 евро.
Los hombres no frenan

No discrimination! (unless you are russian) :lol:

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Влагоабсорбатор ?

Мнение от c04 » 04 Яну 2021, 12:07

Don_Diego написа:Лятото сложиха новите прозорци, тогава и обръщаха первазите около тях - по спомен Август приключиха всякакви ремонтни дейности и оттогава се проветрява редовно, но явно не достатъчно :dunno:

При мен миналата зима излезе мухъл над джама зад пердето, а прозореца стои отворен часове всеки ден.
Тази (доколкото има някаква) по цял ден стои отворен, не съм топлил и засега са ок нещата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Влагоабсорбатор ?

Мнение от bum_bum » 04 Яну 2021, 12:39

nickstorm написа:Аз съм набелязал ето тази джаджа:

https://www.creoven.eu/heat-recovery/menv180/a-320670

Използва топлината на отвеждания въздух за да загрее входящия. В Германия мисля, че са по 300 евро.
Това е някакъв рекуператор, ни не очаквай чудеса. Пак ще вкарва студен въздух.

Не погледнах дали има филтър, но ако няма с тоя въздух навън не е оферта.

Иначе, цялостна рециркулацията на въздуха в жилището е правилния начин, но се прави още при строежа и е скъпо.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1241
Регистриран на: 17.07.2005
Местоположение: София, Божурище
Пол: Мъж
Кара: Alfa 159 JTD :(
Мечтае да кара: настрани

Re: Влагоабсорбатор ?

Мнение от maxpower » 04 Яну 2021, 16:58

bum_bum написа:влажността стига 90% зимата :kuku:


И нямаш капки по прозорците?
A sleeper (car) - is a car that has high performance and an unassuming exterior.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Влагоабсорбатор ?

Мнение от TNT » 04 Яну 2021, 17:17

Don_Diego написа:Къщата е без изолация и съответно температурната разлика за гола стена е доста голяма.

Да препоръчате влагоабсорбатор с приличен дебит на въздух за всекидневната (комбинация от хол и трапезария) с обща площ 45-46кв.м и височина 2.60.

Моя съвет е, ако планираш тази година да слагаш изолации - пробвай първо с нещо от този тип: https://praktiker.bg/bg/Grizha-za-v%C3% ... T/p/839908 Щото после пак ще се променят нещата и може просто да си набил 500+ лева в нещо, което ще ползваш до пролетта. При мен в едната стая има проблем и по прозорците има капки. От 80% падна на 50-60% влажността и вече няма проблем. При теб е по-голямо помещението и може да се наложи да взимаш 2 броя, но пък не са чак толкова големи и може да ги поскриеш. Вече, ако ще е дългогодишен проблем... инвестирай в някакъв по-хубав уред или някакъв начин за движение на въздуха.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 723
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Влагоабсорбатор ?

Мнение от Don_Diego » 04 Яну 2021, 17:29

На първо време ще пробвам с повече проветряване и ще опитам номера със силика гел в чорап :mhihi: . За колата знам, че върши повече от чудесна работа.
Уикенда третирах всички проблемни зони със Savo и рано сутрин баща ми ще отваря двете тераси, аз ще ги затварям като излизам (така ще осигурим около 2 часа да има течение в помещението). В кухнята ще се включва абсорбатора на най-ниска степен.
Ако и това не помогне вече ще мисля за уред. Мерих с уредчето, което имам в спалнята (комбиниран за температура и влажност на Beuer), но повече от 64% не показа и то в близост до проблемните зони :dunno:
В моята спалня както казах няма проблем, проветрявам редовно и сега в зимния период влажността е в границите 45-50%
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ивайло Димов

Последни теми
Facebook