Внос от Германия - въпрос за транзитни номера

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 81
Регистриран на: 1.06.2012
Пол: Мъж
Кара: 320ка, тихо и кротко
Мечтае да кара: по читави пътища

Внос от Германия - въпрос за транзитни номера

Мнение от pac0 » 03 Дек 2018, 10:30

Здравейте, поразгледах в търсачката, но да прегледам 40+ страници с резултати за да намеря това инфо може да е малко загуба на време...

Имам въпрос относно закупуването на кола от Германия, и по-точно вноса ѝ към България. Доколкото разбрах от познати, всичко преминава в Цуласунгщелето, де-регистрацията, купуване на застраховка, и временната/транзитна регистрация. Само че ме интересува, дали този процес е задължително да бъде преминат в града, в който е регистрирана колата, или може да бъде направено в който и да е град в Германия? Интересува ме, защото мисля колата да бъде докарана до друг град непосредствено след закупуването, с номерата на предния собственик, и в последствие да бъде дерегистрирана, и искам да знам дали мога да си спестя едно връщане пак до същия град. Благодаря предварително!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Внос от Германия - въпрос за транзитни номера

Мнение от Мордехай » 03 Дек 2018, 11:20

Не съм сигурен на 100 %, но можеш да минеш където си поискаш.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 10.11.2017
Пол: Мъж
Кара: E90 325D

Re: Внос от Германия - въпрос за транзитни номера

Мнение от Stanislav83 » 03 Дек 2018, 13:07

pac0 написа:Здравейте, поразгледах в търсачката, но да прегледам 40+ страници с резултати за да намеря това инфо може да е малко загуба на време...

Имам въпрос относно закупуването на кола от Германия, и по-точно вноса ѝ към България. Доколкото разбрах от познати, всичко преминава в Цуласунгщелето, де-регистрацията, купуване на застраховка, и временната/транзитна регистрация. Само че ме интересува, дали този процес е задължително да бъде преминат в града, в който е регистрирана колата, или може да бъде направено в който и да е град в Германия? Интересува ме, защото мисля колата да бъде докарана до друг град непосредствено след закупуването, с номерата на предния собственик, и в последствие да бъде дерегистрирана, и искам да знам дали мога да си спестя едно връщане пак до същия град. Благодаря предварително!


Правилно са ти казали , че всичко можеш да направиш в или в близост ду Цуласунгщелето. В тази твоя идея обаче има един тънък , според мен , момент - уговорил ли си собственика да ти продаде колата и да остави номерата на нея ? Защото малко хора ще се навият на подобна каскада. Иначе можеш да я регистрираш , в което и да е цуласунстеле , ако става въпрос само за транзитни номера. Ако ще я регистрираш на някого , който живее там -вече е друго. Ако пък ще местиш колата на платформа - отрегистрирвате я в цуласунга,качвате я на платформа и си я караш където поискаш за регистрация.
Ако собственика е съгласен да му използваш номерата, после като ги свалиш може просто да му ги изпратиш обратно за да види,че стикерите са изтрити.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 81
Регистриран на: 1.06.2012
Пол: Мъж
Кара: 320ка, тихо и кротко
Мечтае да кара: по читави пътища

Re: Внос от Германия - въпрос за транзитни номера

Мнение от pac0 » 03 Дек 2018, 14:02

Stanislav83 написа:
pac0 написа:Здравейте, .........


Правилно са ти казали , че всичко можеш да направиш в или в близост ду Цуласунгщелето. В тази твоя идея обаче има един тънък , според мен , момент - уговорил ли си собственика да ти продаде колата и да остави номерата на нея ? Защото малко хора ще се навият на подобна каскада. Иначе можеш да я регистрираш , в което и да е цуласунстеле , ако става въпрос само за транзитни номера. Ако ще я регистрираш на някого , който живее там -вече е друго. Ако пък ще местиш колата на платформа - отрегистрирвате я в цуласунга,качвате я на платформа и си я караш където поискаш за регистрация.
Ако собственика е съгласен да му използваш номерата, после като ги свалиш може просто да му ги изпратиш обратно за да види,че стикерите са изтрити.


Да да, пише го в договора, че номерата ще ги ползвам до 2 седмици, като в тези 2 седмици поемам отговорност да я дерегистрирам. После се разбрахме да му ги изпратя, да. Единствено дето нямам застраховка реално сега, но това не би трябвало да е проблем в Цуласунгщелето. Мен основно ме интересуваше дали де-регистрацията може да стане на друго място, от което е регистрирана. Но би трябвало да може, по това което ми казвате?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Внос от Германия - въпрос за транзитни номера

Мнение от Мордехай » 03 Дек 2018, 15:02

Ако ти не фигурираш в застраховката за тия две седмици е много опасно, защото носите отговорност все едно сте без Г.О. при евентуален инцидент. Абсолютно не ти го препоръчвам, защото това не е България и ще си навлечеш страхотни проблеми.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 582
Регистриран на: 25.11.2007
Пол: Мъж
Кара: и БМВ кара
Мечтае да кара: по А-8

Re: Внос от Германия - въпрос за транзитни номера

Мнение от toncho83 » 03 Дек 2018, 15:48

Два пъти се лъжат да ми оставят така номерата за да стигна до друг град.....и направо от Бг им ги пращам да си я отпишат :mhihi: :mhihi: .С немския номер няма никви грижи до Бг.Нито ще се заяждат по граници, нито ще проверяват излишно както ако си с транзитките

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Внос от Германия - въпрос за транзитни номера

Мнение от Мордехай » 03 Дек 2018, 17:31

Веднъж стомна за вода, дваж стомна за вода....
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 81
Регистриран на: 1.06.2012
Пол: Мъж
Кара: 320ка, тихо и кротко
Мечтае да кара: по читави пътища

Re: Внос от Германия - въпрос за транзитни номера

Мнение от pac0 » 03 Дек 2018, 19:22

Бе чак до БГ да нямам проблем, голямо тото ще е... Като се знам какъв съм карък, ще вземе да пита някой, я дай талона, и гледа Гюнтер на него, в колата Бай Пацо, няма застраховка, няма никой... Да не ям хурката накрая.
Иначе тия две седмици не я пипам колата, докарах я сега само до където съм. Като ѝ оправя номерата тогава ще я местя.

Т.е. да си обобщя по въпроса: Щом е за експорт, мога да ида където си искам да я отпиша и да си взема транзитни, без да се съобразявам в кой град е регистрирана преди мен.

А някой има ли наблюдение, дали е голяма минавка ако си оправя всичко на място? По пощата е по-евтино, да, но заслужава ли си чакането, голяма ли е разликата в цените?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 485
Регистриран на: 5.03.2003
Местоположение: Sofia i drugi
Пол: Мъж
Кара: E90LCI и E30 Cabrio

Re: Внос от Германия - въпрос за транзитни номера

Мнение от Dr.Schnaps » 03 Дек 2018, 19:58

Ако имаш адресна регистрация в германия, дори и цоловите номера са само по местоживеене. Тъпо но факт.
:arrow: "Хората си купуват неща, от които не се нуждаят, с пари, които не притежават, за да впечатлят хора, които не харесват."
:arrow: "Независимо колко добрини или колко злини си направил през живота си, броя на хората, които ще дойдат на погребението ти зависи основно от времето."
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 81
Регистриран на: 1.06.2012
Пол: Мъж
Кара: 320ка, тихо и кротко
Мечтае да кара: по читави пътища

Re: Внос от Германия - въпрос за транзитни номера

Мнение от pac0 » 04 Дек 2018, 9:19

Нямам в Германия, при приятел съм. На място ще ги взема, и от каквото видях из нета, цените са между 60 и 80 евро за застраховката, за месец. На място предполагам няма да има фрапираща разлика ако взема застраховка.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Внос от Германия - въпрос за транзитни номера

Мнение от Мордехай » 04 Дек 2018, 10:31

Има и данък, ако там не ти го начислят, ще получиш писмо по пощата. За едномесечните временни номера се дължи едномесечен данък. Той варира и зависи от колата.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 81
Регистриран на: 1.06.2012
Пол: Мъж
Кара: 320ка, тихо и кротко
Мечтае да кара: по читави пътища

Re: Внос от Германия - въпрос за транзитни номера

Мнение от pac0 » 05 Дек 2018, 17:16

Тъй, да обобщя как мина всичко, в случай че на някой му се наложи да го прави упражнението, въпреки че има подробно писано из нета. Не бяха две седмици чакане, всичко си мина бързо.

1. Ако взимате колата от продавач с номерата му, колата си има застраховка, докато има номера, тъй като още никой не я де-регистрирал. (това ми го казаха в Цуласунгщелето)
2. Колата може да е купена на майната си, регистрирана на майната си, пък да си я отпишеш където искаш из Германия, като това е единственото изискване, да се намира в рамките на Германия. Ако примерно е в Австрия, ако ще да е от другата страна на табелата, трябва да я бутнеш от немска страна на табелата. Ако не е на паркинга на цуласунгщелето, ще искат снимка да докажеш къде е. Крайно тъпо, но го изискват.
3. Всичко става за 30ина минути (малък град), и всичко е наблизо. В по-големите ще е чакане, но е добре да си направите онлайн уговорка (Termin), или по телефона.
4. Трябва ви ЕВРОПЕЙСКА банкова сметка, т.е. не е задължително да сте с гарант там, или да имате немска сметка, както има доста писано из нета. Българска си върши работа, и дърпат 10ина евро от нея.

Процеса е: Взимате застраховка за периода, който ви трябва. Обикновено е на метри от самото място. Отивате в цуласунгщелето, давате всички документи, пращат ви да си платите разни такси и да си вземете номерата, откъдето сте си взели застраховката. Внимавайте да не платите нещо два пъти, като например номерата в моя случай, 2х 30 евро. :roll: . Ама кьорав карти не играе... Ако сте я взели с номера, махате си сами лепенките на старите номера, за да ги покажете че са оправени. Накрая се връщате с всички платежни и транзитните номера в цуласунгщелето, връчват ви всички документи обратно, слагат ви стикерите на транзитните и палите гуменките. Жената чак ми продума на български, вика "ето лепенка, ето бележка, ай чао" :D

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 582
Регистриран на: 25.11.2007
Пол: Мъж
Кара: и БМВ кара
Мечтае да кара: по А-8

Re: Внос от Германия - въпрос за транзитни номера

Мнение от toncho83 » 06 Дек 2018, 10:45

pac0 написа:Тъй, да обобщя как мина всичко, в случай че на някой му се наложи да го прави упражнението, въпреки че има подробно писано из нета. Не бяха две седмици чакане, всичко си мина бързо.

1. Ако взимате колата от продавач с номерата му, колата си има застраховка, докато има номера, тъй като още никой не я де-регистрирал. (това ми го казаха в Цуласунгщелето)
2. Колата може да е купена на майната си, регистрирана на майната си, пък да си я отпишеш където искаш из Германия, като това е единственото изискване, да се намира в рамките на Германия. Ако примерно е в Австрия, ако ще да е от другата страна на табелата, трябва да я бутнеш от немска страна на табелата. Ако не е на паркинга на цуласунгщелето, ще искат снимка да докажеш къде е. Крайно тъпо, но го изискват.
3. Всичко става за 30ина минути (малък град), и всичко е наблизо. В по-големите ще е чакане, но е добре да си направите онлайн уговорка (Termin), или по телефона.
4. Трябва ви ЕВРОПЕЙСКА банкова сметка, т.е. не е задължително да сте с гарант там, или да имате немска сметка, както има доста писано из нета. Българска си върши работа, и дърпат 10ина евро от нея.

Процеса е: Взимате застраховка за периода, който ви трябва. Обикновено е на метри от самото място. Отивате в цуласунгщелето, давате всички документи, пращат ви да си платите разни такси и да си вземете номерата, откъдето сте си взели застраховката. Внимавайте да не платите нещо два пъти, като например номерата в моя случай, 2х 30 евро. :roll: . Ама кьорав карти не играе... Ако сте я взели с номера, махате си сами лепенките на старите номера, за да ги покажете че са оправени. Накрая се връщате с всички платежни и транзитните номера в цуласунгщелето, връчват ви всички документи обратно, слагат ви стикерите на транзитните и палите гуменките. Жената чак ми продума на български, вика "ето лепенка, ето бележка, ай чао" :D


Аз за това ти писах (по т.1).Можеше да си доидеш с немските номера и после от Бг по пощата да си я отпише...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 81
Регистриран на: 1.06.2012
Пол: Мъж
Кара: 320ка, тихо и кротко
Мечтае да кара: по читави пътища

Re: Внос от Германия - въпрос за транзитни номера

Мнение от pac0 » 06 Дек 2018, 16:11

toncho83 написа:
pac0 написа:... :D


Аз за това ти писах (по т.1).Можеше да си доидеш с немските номера и после от Бг по пощата да си я отпише...



Така е, и може и да е ок. Но просто ми звучи прекалено оптимистично да минавам граници (още повече на Европейския съюз), с чужда кола, с един хвърчащ договор за продажба... Дори и да няма проблем, пак бих се подсигурил да избегна някакво евентуално заяждане от някой граничар дето не му е ден...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 316
Регистриран на: 15.12.2009
Местоположение: Stuttgart, Германия
Пол: Мъж
Кара: Е60, 2006
Мечтае да кара: Formula
Детайли за колата: N52B25

Re: Внос от Германия - въпрос за транзитни номера

Мнение от Gari » 08 Дек 2018, 1:39

toncho83 написа:
pac0 написа:Внимавайте да не платите нещо два пъти, като например номерата в моя случай, 2х 30 евро. :roll: .

Не си платил номерата два пъти колега. Единия номер е 30 евро. Преден и заден - 60.
Не искам много, искам всичко!

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook