Продажба на кола с гер. Пълномощно

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 87
Регистриран на: 9.08.2006
Местоположение: София - Монтана
Пол: Мъж
Кара: E60 530i

Продажба на кола с гер. Пълномощно

Мнение от masimo » 02 Дек 2018, 17:54

Здравейте колеги,

Някой от Вас да в продавал кола на скоро с генерално пълномощно? Преди години направих така, но сега получих информация от приятел, че не може вече и съм объркан.

Поздрави

Потребител
Аватар
Мнения: 41
Регистриран на: 19.11.2018

Re: Продажба на кола с гер. Пълномощно

Мнение от Jarvis » 02 Дек 2018, 18:05

Ако е нотариално заверено - няма проблем.
Последна промяна Jarvis на 03 Дек 2018, 10:38, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Продажба на кола с гер. Пълномощно

Мнение от немо » 02 Дек 2018, 19:37

Отиваш при нотариус,представяш му документацията,с която разполагаш и той ти казва кое може и кое не може.
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Продажба на кола с гер. Пълномощно

Мнение от barty » 02 Дек 2018, 20:18

Продажба с пълномощно е голяма грешка.
:yes:

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 28.10.2009

Re: Продажба на кола с гер. Пълномощно

Мнение от hepten » 02 Дек 2018, 20:55

трябва изрично пълномощно с описан автомобила и приложени декларации по ДОПК и ЗННД декларации, които важат за календарната година

Потребител
Аватар
Мнения: 41
Регистриран на: 19.11.2018

Re: Продажба на кола с гер. Пълномощно

Мнение от Jarvis » 02 Дек 2018, 22:11

Защо пък грешка?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Продажба на кола с гер. Пълномощно

Мнение от bum_bum » 03 Дек 2018, 1:20

Най-малкото, че за всяко нарушение заснето с камери ще трябва да ходиш да се обясняваш, че не си я карал ти.

По-кофтито е, че данъците й се дължат от теб. И утре пълномощника като я даде на скрап ти не можеш да я отпишеш по нормален начин, щото нямаш номера.

Тия глупости се правеха преди 10 години. Сега ще ти донесат само проблеми.

Понятие като "генерално" пълномощно не съществува.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 9.07.2006

Re: Продажба на кола с гер. Пълномощно

Мнение от mangini » 03 Дек 2018, 8:54

Не виждам какъв е проблемът да се продаде кола с пълномощно. Има типови текстове в нета, погледни сайта на някой нотариус, от там можеш да свалиш бланка и да попълниш данните на конкретната кола. Заедно с декларациите и нотариална заверка продаваш без проблем. После задължително отписваш колата от КАТ, за да нямаш проблеми с евентуални снимки от камери и т.н.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 372
Регистриран на: 14.10.2010
Местоположение: София и околностите
Кара: e36 M50B20
Мечтае да кара: e36 M3

Re: Продажба на кола с гер. Пълномощно

Мнение от shlosera » 03 Дек 2018, 8:57

mangini написа:Не виждам какъв е проблемът да се продаде кола с пълномощно. Има типови текстове в нета, погледни сайта на някой нотариус, от там можеш да свалиш бланка и да попълниш данните на конкретната кола. Заедно с декларациите и нотариална заверка продаваш без проблем. После задължително отписваш колата от КАТ, за да нямаш проблеми с евентуални снимки от камери и т.н.
Няма как да я отпишеш от кат тя е твоя. Упълномощяваш го да я управлява, да те представлява пред други институции и тн. Пълномощното не е договор за покупко продажба! Аз ако съм упълномощен от теб мога да продам твой автомобил вместо теб и да те представлявам пред нотариуса.

Изпратено от моят E2105 с помощта на Tapatalk

Потребител
Аватар
Мнения: 41
Регистриран на: 19.11.2018

Re: Продажба на кола с гер. Пълномощно

Мнение от Jarvis » 03 Дек 2018, 10:37

Тука нещо съвсем се объркахте!
Човека иска да продаде кола с пълномощно, тоест да упълномощи някой, който да го представлява пред нотариус при изповядването на самата сделка за покупко-продажба, никой не говори за продажба без прехвърляне на собствеността!

Бум-Бум, пълномощните биват общи и специални, общо и генерално е едно и също. Въпреки, че не фигурира като термин никъде в нормативната уредба за хора извън юридическия свят е по-лесно така - с прости думички които звучат сложно. Реално погледнато имаме ли упълномощаване за сделка с транслативен ефект, то пълномощното на теория е вече специално. Понякога е добре нещата умишлено да се ''опростяват'', за да им е по-лесно на хората извън юридическата сфера.
В случая му отговорих ''Да, може'' за да не му обяснявам какво точно му е пълномощното. Той иска прост отговор с Да или Не, няма да си го прави сам, ще му го направят, а който го прави знае...
В интерес на истината съм виждал употребата на ''генерално пълномощно'' в казус на изпит по търговско в университета.

Колко поста трябва да имам тук, че да спрат да ме одобряват всеки път? Нямам против, но докато ми одобрите някой пост, той спора вече свършил... не се чувствам пълноценен :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 87
Регистриран на: 9.08.2006
Местоположение: София - Монтана
Пол: Мъж
Кара: E60 530i

Re: Продажба на кола с гер. Пълномощно

Мнение от masimo » 03 Дек 2018, 11:46

Извинявам се, грешно ме разбрахте! Може би грешно написах въпроса.


Колата не е на мое, а на брат ми. Ако получа пълномощно за проджаба от него заверено пред нотариус дали мога да я продам на 3-то лице с договор за покупко продажба или и той трябва да присъства.

Цялата драма, е че той е в друг град и искам да му спестя разходката, както на него, така и на съпругата му.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 9.07.2006

Re: Продажба на кола с гер. Пълномощно

Мнение от mangini » 03 Дек 2018, 11:49

masimo написа: Точно така, колата не е на мое, а на брат ми. Ако получа пълномощно за проджаба от него дали мога да я продам на друг изцяло с договор за покупко продажба или трябва той да си отиде.


Можеш :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Продажба на кола с гер. Пълномощно

Мнение от bum_bum » 03 Дек 2018, 11:59

Ще ти трябват и декларациите по ДОПК и ЗННД за текущата година.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Продажба на кола с гер. Пълномощно

Мнение от acho.rs » 06 Дек 2018, 14:35

bum_bum написа:Ще ти трябват и декларациите по ДОПК и ЗННД за текущата година.

.... Ако брат му е женен и колата е придобита след брака, същото и от съпругата на титуляра

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Продажба на кола с гер. Пълномощно

Мнение от b00st » 06 Дек 2018, 15:33

Няма никакъв проблем да продаваш с пълномощно даден автомобил, отиваш при нотариуса, с нужните документи, той ти прави пълномощно с което можеш да продаваш колата на каквато и да е стойност и от там нататък си действаш. Преди 3г продадох така една кола и не е имало никакви драми.

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook