Разкажете за бизнеса си!

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Разкажете за бизнеса си!

Мнение от Borymeckata » 19 Ное 2018, 9:29

Прокрадва се такава информация в други теми, а изглежда ценна. Нека да бъде на едно място...

Ще бъде интересно да прочетем инфо от първо лице за разни бизнес начинания, успешни или не съвсем... :mhihi: :mhihi:. Е, ако някой е напипал някаква супер-далавера или върши нещо незаконно - ясно е, че няма да разкаже. Но тук са интересни и неуспешните опити - всеки експириънс може да бъде полезен, дори и отрицателният.

Може някой да се вдъхнови да опита или обратно - да се откаже и така да си спести бъдещи неуспехи и разочарования... :dunno: :dunno:
Споделете личен опит в бизнеса!
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Разкажете за бизнеса си!

Мнение от Borymeckata » 19 Ное 2018, 11:24

Ще разкажа моя опит в "бизнеса", който най-много се доближава до представата за "успешен"... :mhihi: :mhihi:

Служебната ми работа беше свързана с къртене, пробиване и рязане на стоманобетон и с годините натрупах доста интересен опит в тези дейности. В моя сектор имаше една група "Пробивна техника" - 5 човека и цяла стая с най-различни машини, инструменти и консумативи за тях. Понеже аз организирах доставката, имах доста точна представа кое колко се "харчи", как се износва и колко струва. Мога да кажа, че опитът ни беше доста разнообразен и сериозен - не "кабинетен", а от практиката. Дори българското представителсво на Хилти ни даваше най-новите си машини и инструменти - да ги изпробваме в реални условия и после да дадем отзив за тях. Аз пишех отзивите и се стараех да бъда обективен - някои неща бяха наистина сполучливи и ефективни, други - не чак толкова...

В един момент реших, че разбирам нещата достатъчно и мога да се пробвам "на частно". Купих си нов перфоратор Метабо, като преди това се информирах за параметрите му, гаранционното и следгаранционно обслужване. Купих си нужните консумативи за него - шила, длета, лопатки, свредла и бор-корони за сухо пробиване. И обявих, че "дупки пробиваме всякакви"... :mhihi: :mhihi:

Работата потръгна, хората ме търсеха доста. После не научи една бригада, която правеше отоплителни инсталации и монтираше климатици и ме викаха с тях. Почти нямаше вечер да си стоя у дома - връщам се, обличам работните дрехи, товаря железарията в колата и заминавам да пробивам. Бях сложил цени на отворите - 5 лева в бетон и 2 лева в тухла, независимо от диаметъра и дълбочината, а къртенето - по договаряне. На някои клиенти им се виждаше скъпо - ами да си пробиват сами отворите за тръбите... Отначало си водех някаква сметка и изглеждаше, че печеля добре. Но явно липсата на икономическа култура не е за подценяване - не съм смятал амортизацията на машината и консумативите за нея. Скоро платих 450 лева за основен ремонт на машината (не беше счупена, просто нормална амортизация), наложи се да купувам още свредла, шила и длета, и като теглих чертата - никаква сметка от цялата работа. Работех сам, данъци и осигуровки не съм плащал, и при това положение излизах горе - долу на 0... Затова продадох машината и останалите инструменти за нея и... това беше. Според мен, за да печелиш реално от такава дейност - трябва да взимаш не по-малко от 10 лева на отвор, и пак не съм сигурен... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Разкажете за бизнеса си!

Мнение от b_u_b_o » 19 Ное 2018, 13:09

Ти без пари си работил направо, преди 2-3 месеца ми пробиваха дупка в бетон - 1лв на см. За 120см и не повече от час ми прибраха 120 левчета и чао. Предполагам техниката и амортизациите не са малко, ама и печалбата дето си я праскат си я бива :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Разкажете за бизнеса си!

Мнение от Borymeckata » 19 Ное 2018, 14:29

Ама това при какъв диаметър? Да ти кажа, цената не ме шокира - 120 см. дълбок отвор в стоманобетон не е лесно да провъртиш, независимо от диаметъра. Това е много специфична работа - двама души трябва да работят със специална машина и диамантена бор-корона с водно охлаждане, и то - с удължител и на 3 - 4 пъти да вадят ядките. Квалифицирана работа е (не е като да биеш с къртача), машините са много скъпи, а бор-короните (около Ф 100) започват от 300 лева.

Дори се учудвам, че за един час са успели да провъртят отвор 120 см., явно бетонът не е бил много армиран. За мен тази цена е нормална за "мокро" диамантено пробиване... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 379
Регистриран на: 12.08.2008
Местоположение: София, копеле!
Пол: Мъж
Кара: кошара!
Мечтае да кара: BMW M3 E46

Re: Разкажете за бизнеса си!

Мнение от speeder88 » 19 Ное 2018, 15:29

Според мен обаче става въпрос за ф120мм. :roll:
Изображение
SKISA написа: ти си ебати ///M-склададжията

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Разкажете за бизнеса си!

Мнение от b_u_b_o » 19 Ное 2018, 17:06

Хаха ф120мм, но и 120см дълбочина :D Дупчих от стая на приземния етаж на къща под 45˚ за да излезе под земята отвън. Сега като се замисля в ядките които извадихме не помня да си личеше желязо изобщо, дано не са правили основите без армировка :lol: Но един човек си го извъртя за под час, през цялото време бях до него...не ми се видя много да му е зора. Както и да е, на мен ми се видя супер оферта, щото преди това ме бяха наплашили че е 10лв/см.

Вкарах малко темата в офтопик, съжалявам за което :oops:

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Разкажете за бизнеса си!

Мнение от Jordana » 19 Ное 2018, 20:29

Къф е тоя бетон 120 см ? Боркороната не реже арматура , може да скъса някакви телове или ф6 примерно но в бетона повечето са ф8 ф10 и по дебели а често са и на сноп по няклко ..
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Разкажете за бизнеса си!

Мнение от Borymeckata » 19 Ное 2018, 20:43

Jordana написа:Боркороната не реже арматура , може да скъса някакви телове или ф6 примерно но в бетона повечето са ф8 ф10 и по дебели а често са и на сноп по няклко ..

Диамантената боркорона реже всякаква армировката без проблем, даже планки или някакви профили ако срещне в бетона. Имал съм случай боркороната да хване пръта на дълго и да го "разцепи" по цялата дължина на ядката. Ето една снимка от мрежата:
Изображение


Диамантеното пробиване и рязане на стоманобетон има някои специфични особености, които изглеждат странни на пръв поглед. Например, ако охлаждащата вода започне да тече бистра от среза, това значи, че короната се е "захабила". И как се "заточва" - вади се от отвора и се пуска малко да върти върху специална абразивна плоча, подобна на шмиргел - точно обратното на това, която си представяш като "заточване"... :mhihi: :mhihi:

Изображение
https://www.hilti.bg/%d0%94%d0%b8%d0%b0%d0%bc%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%b1%d0%b8%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%b5-%d0%b8-%d1%80%d1%8f%d0%b7%d0%b0%d0%bd%d0%b5/%d0%9f%d1%80%d0%b8%d0%bd%d0%b0%d0%b4%d0%bb%d0%b5%d0%b6%d0%bd%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b8-%d0%b7%d0%b0-%d0%b4%d0%b8%d0%b0%d0%bc%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%b1%d0%b8%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%b5/%d0%94%d1%80%d1%83%d0%b3%d0%b8-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d0%bd%d0%b0%d0%b4%d0%bb%d0%b5%d0%b6%d0%bd%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b8/51343
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 372
Регистриран на: 14.10.2010
Местоположение: София и околностите
Кара: e36 M50B20
Мечтае да кара: e36 M3

Re: Разкажете за бизнеса си!

Мнение от shlosera » 19 Ное 2018, 21:06

Диамантената боркорна,за която говори боримечката реже всичко, което е в бетона. Не признава арматура, камъни и тн. Пред мен са пробивали отвор с диаметър 300мм през 30-40см плоча с арматура 14-16. Влакова релса да има заложена в бетона ще мине през нея като през масло.

Изпратено от моят E2105 с помощта на Tapatalk

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Разкажете за бизнеса си!

Мнение от Jordana » 19 Ное 2018, 21:40

Говоря за нормална боркорона със зъби от волфрамов карбид . Тая с диамантения резец трябва съм луд да я пусна да реже железа щото едно че струва майка си и баща си второ после не става и за чеп за зеле . Ако е ползвана такава диамантена в конкретния случай 120 си струва парата за пробиването .
Пробил съм за 20 години поне 10-12 хиляди дупки в бетон тухла камък и каквото се сетите като материал по стените на жилищното строителство . Горе долу имам представа как се дупчи бетон :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Разкажете за бизнеса си!

Мнение от Borymeckata » 20 Ное 2018, 8:37

Така е, ударната боркорона за сухо пробиване не може да мине през армировката, точно затова големите диаметри на тези корони са почти неприложими за стоманобетон - защото почти сигурно захапват някой прът. А диамантената с водно охлаждане реже всичко и понякога е без алтернатива - когато трябва да се пробие отвор на ТОЧНО определено място.

Не си съвсем прав - диамантената боркорона не е чак толкова скъпа (за Ф120мм. струва около 350 - 400 лева) и ако се се работи разумно - има доста "живот" - по спомени около 6 метра отвор, в зависимост от абразивниостта на бетона. Рязането на стомана не я износва повече, просто забавя процеса. А има и вариант за възстановяване - отпред се сменява само пръстена с диамантените зъби (реже се на струг се заварява новия модул):

Изображение
https://www.hilti.bg/%D0%94%D0%B8%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%B8-%D1%80%D1%8F%D0%B7%D0%B0%D0%BD%D0%B5/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%83%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5/r3007650

При толкова дълбок отвор (120 см.), особено ако се пробива надолу - няма друга възможност, освен диамантената боркорона. Ако си изкарал примерно метър отвор и удариш на стомамен прът - какво правиш тогава? Няма как да сканираш такава дебелина - всички системи за откриване на армировка работят на 15 - 20 сантиметра под повърхността, максимум. Е, освен ако не докараш някакъв мощен рентген и да снимаш стената... :mhihi: :mhihi:


Абе стига за "моя бизнес", дето съм го зарязал преди десетина години - кажете нещо за вашите... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook