Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от Dextuar » 29 Ное 2018, 10:46

Аз пък с купешки кабели досега не съм имал проблем, като съм давал ток. Може и да съм попаднал на хубави.


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 17.03.2012
Местоположение: Обеля на три полета
Пол: Мъж
Кара: E34 tds, W140 400SE
Мечтае да кара: ГАЗ-24 Волга V8 ЗМЗ-511
Детайли за колата: Капаци, калници, врати, брони, таван и торба с бурми и чукачки след смяна на накладки

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от DLVasilev » 29 Ное 2018, 11:41

Да, купешките са малко 50 на 50, че имам и такива. Подавам ток и нищо не се случва. Дебела изолация и вътре тел за бушони, а не бяха евтини. Дебелите кабели ми излязоха общо 16 лв за 6 метра и 8 лв за щипките. На цената на купешките.
Изображение
ATR-42/72

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от vicho » 29 Ное 2018, 13:22

аз съм си взел купешки от ШЕЛ преди 10 години за 40 лева...

топ са! давал съм ток поне 30 пъти, не е имало нито една драма
You said: "Time will change!" What if it changes you?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 73
Регистриран на: 10.12.2010
Местоположение: в кучешката колибка
Кара: таралясник

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от Pisobella » 30 Ное 2018, 0:53

Спрейовете за джамовете не работят. Замръзват и те, върху джама. Стъргалка и си стържеш като пич - с ДЪЛГО (телескопично) рамо и четка накрая.
Имам и пясък, сол, вериги и лопата за сняг - хубава и голяма. И по-мъничка лопата имам, с която можеш да копаш.
Въже, кабели за ток. Вода (дестилирана и обикновена), антифриз, масло, течност за чистачки. Не ми се е случвало да замръзне. Единствено по стъклото ми остава лек филм скреж като мина с чистачките.
Найлони. Работни ръкавици. И едни домакински имам - че са по-дълги и да не се цапаш толкоз, ако слагаш вериги или каквото там. Не се и мокрят.

Тия вакси за гума не знам доколко вършат работа и тая година мисля с един обикновен вазелин хубаво по целите уплътнения. С тия от магазинчетата на стик не се размацва много добре и пак съм имала трудно отваряне на вратите. Размразител за ключалки течност с цифка - в чантичката. На Сонакс съм ползвала и не ме е предавало. И спокойно можеш да си ги цвръкнеш хубаво ключалките всичките е така и превантивно - раздвижват се по-мазно и ти е ок.

Одеало, грейка/зимен панталон, одеалце за пикник - има изолация от едната страна и можеш и на него да лежиш/седнеш, ако трябва. Всякакви парцали. Дъждобран.

Някой беше питал за лед и киша по прагове и калници - като спирам някъде си ги изтупвам хубаво с дългата стъргалка и с ритници по прагове и брони :mhihi: :mhihi: Даже ги избутвам буците отстрани, че после иди ги прескочи като станат на лед :)

И на тия, дето казват, че това са прекалено много глупости да се носят - доста от тия неща са влизали в употреба - ако ще и един път да е, спасяват положението. Много от нещата ги нося постоянно (както и други работи) - имам един органайзер, който се побира съвсем точно и пак имам място да набутам сумати багаж. И по-добре да сте "прекалено подготвени" за една ситуация, отколкото изобщо да не сте.


Jarvis написа:При минус 10 и с пухени завивки да се завиеш, пак ще ти е студено.
Тука си в грешка, с пух можеш да оцелееш и до -40, а пък на -10 ще ти е супер. Най-скъпите и най-топлите са именно пухените чували (че и дрехи има пухени и то и за зимни спортове). И дето се хвалиш къв си спортен тип и сноубордист, пък да изръсиш подобно нещо.... И точно защото не се движиш и стоиш в колата - якето и обувките няма да свършат чудеса. Навън се движиш и ти е добре.

Да не говорим, че не е задължително като закъсаш да си сам. Тва одеало може да спаси някой от измръзване - ако ще и друг човек в колата или от съседна кола.
По принцип в такива ситуации и фолиото от аптечката ще върши добра работа за запазване на температура, както и за изолация. Та в този ред на мисли - хора, преглеждайте си аптечките и гледайте да имате все пак читави неща там. Да са добре заредени. И се надяваме никога да не ви се налага да ги ползвате или друг да ги ползва ;) И да си припомните кое за какво е, че.... веднъж се случва.

П.П. Една подобна тема по въпроса: viewtopic.php?f=4&t=350082
Изображение
Аз умирам и светло се раждам ... за всяка спам тема!!! xD
click me !!! ---> http://z0r.de/63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от Dextuar » 30 Ное 2018, 7:27

Pisobella написа:Спрейовете за джамовете не работят. Замръзват и те, върху джама. Стъргалка и си стържеш като пич - с ДЪЛГО (телескопично) рамо и четка накрая.
Имам и пясък, сол, вериги и лопата за сняг - хубава и голяма. И по-мъничка лопата имам, с която можеш да копаш.
Въже, кабели за ток. Вода (дестилирана и обикновена), антифриз, масло, течност за чистачки. Не ми се е случвало да замръзне. Единствено по стъклото ми остава лек филм скреж като мина с чистачките.
Найлони. Работни ръкавици. И едни домакински имам - че са по-дълги и да не се цапаш толкоз, ако слагаш вериги или каквото там. Не се и мокрят.

Тия вакси за гума не знам доколко вършат работа и тая година мисля с един обикновен вазелин хубаво по целите уплътнения. С тия от магазинчетата на стик не се размацва много добре и пак съм имала трудно отваряне на вратите. Размразител за ключалки течност с цифка - в чантичката. На Сонакс съм ползвала и не ме е предавало. И спокойно можеш да си ги цвръкнеш хубаво ключалките всичките е така и превантивно - раздвижват се по-мазно и ти е ок.

Одеало, грейка/зимен панталон, одеалце за пикник - има изолация от едната страна и можеш и на него да лежиш/седнеш, ако трябва. Всякакви парцали. Дъждобран.

Някой беше питал за лед и киша по прагове и калници - като спирам някъде си ги изтупвам хубаво с дългата стъргалка и с ритници по прагове и брони :mhihi: :mhihi: Даже ги избутвам буците отстрани, че после иди ги прескочи като станат на лед :)

И на тия, дето казват, че това са прекалено много глупости да се носят - доста от тия неща са влизали в употреба - ако ще и един път да е, спасяват положението. Много от нещата ги нося постоянно (както и други работи) - имам един органайзер, който се побира съвсем точно и пак имам място да набутам сумати багаж. И по-добре да сте "прекалено подготвени" за една ситуация, отколкото изобщо да не сте.


Jarvis написа:При минус 10 и с пухени завивки да се завиеш, пак ще ти е студено.
Тука си в грешка, с пух можеш да оцелееш и до -40, а пък на -10 ще ти е супер. Най-скъпите и най-топлите са именно пухените чували (че и дрехи има пухени и то и за зимни спортове). И дето се хвалиш къв си спортен тип и сноубордист, пък да изръсиш подобно нещо.... И точно защото не се движиш и стоиш в колата - якето и обувките няма да свършат чудеса. Навън се движиш и ти е добре.

Да не говорим, че не е задължително като закъсаш да си сам. Тва одеало може да спаси някой от измръзване - ако ще и друг човек в колата или от съседна кола.
По принцип в такива ситуации и фолиото от аптечката ще върши добра работа за запазване на температура, както и за изолация. Та в този ред на мисли - хора, преглеждайте си аптечките и гледайте да имате все пак читави неща там. Да са добре заредени. И се надяваме никога да не ви се налага да ги ползвате или друг да ги ползва ;) И да си припомните кое за какво е, че.... веднъж се случва.

П.П. Една подобна тема по въпроса: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 4&t=350082
Ти си форумния Беър Грилс!


Sent from my iPhone using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от Jordana » 30 Ное 2018, 7:51

Това е базовия комплект екипировка за изкачване на чимборасо поне . Ако добавите в органайзера и един шерпа може да пробвате и направо К2 или Еверест . :mhihi: Според мен който го е страх от мечки не ходи в гората , ако искаш да си автомобилния беър грил ти трябва точно обратната стратегия . Едно джобно викторинокс е пре достатъчно да оцелееш в екстремни условия , поне с такова впечатление оставам от неговите подвизи :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от acho.rs » 30 Ное 2018, 8:19

Аз пак да попитам - мъжкарите, които се подготвят за зимата само с гуми и карат по тениска и парно на 30+ градуса - нали не говорим за подготовка за зимни условия гарата-барната в града, по 8км на ден общо.
Защото едно е да минаваш през Карпатите и Алпите зимата, друго е да си "джиткаш" до работа и кафето. Не ми се е случвало да закъсам на междуградско/междудържавно но често късмета ми е помагал... Пак да посоча примера със верижната катастрофа в Сърбия в началото на миналата година, когато се помялха на - 20, после 5-6 часа чакане едва ли им е било много забавно...
А, да единствената ми катастрофа преди 8 години -около полунощ навън на - 15 и 3 часа разправии... А пък преди 10 години един приятел, опитен шофьор ни хвърли в канавка на Тракия, когато беше снежната буря и драмата на петолъчката - аз пак само с тънкото яке и тениска - без шапка, шал и ръкавици, 1 часа копаене с ръце, мокръ сняг имах 5см на главата... Не беше много кеф без лопатка и да разчиташ че някой друг има въже да те изтегли, защото не ти се дават 20лв за такава "лиготия"... Айде безаварийно :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате?

Мнение от Dextuar » 30 Ное 2018, 9:25

Че то въже да не се носи само зимата, ти нищо не казА ;) .

Отделно не всеки има гараж, което на каква мисъл те навежда - държиш ръкавици в колата, когато чистиш от снега/леда. Та много от нещата си ги имаш така или иначе, не е нужна някаква специална подготовка.


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 17.03.2012
Местоположение: Обеля на три полета
Пол: Мъж
Кара: E34 tds, W140 400SE
Мечтае да кара: ГАЗ-24 Волга V8 ЗМЗ-511
Детайли за колата: Капаци, калници, врати, брони, таван и торба с бурми и чукачки след смяна на накладки

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от DLVasilev » 30 Ное 2018, 10:04

От тази сутрин мога да добавя и втори акумулатор към списъка :mhihi:
Изображение
ATR-42/72

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 73
Регистриран на: 10.12.2010
Местоположение: в кучешката колибка
Кара: таралясник

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от Pisobella » 30 Ное 2018, 10:24

Да, "форумният Беър Грилс" има всъщност и малко трионче в колата.... Макар че то просто се вози щото що не? :mhihi:

Всичките тия работи си стоят там и си се возят. И изобщо нито ми заемат кой знае колко място, нито даже пречат на някого. Нося кво ли не точно защото нямам желанието да закъсам за едните кабели, за едното въже, или за едните вериги. А мога да попадна ежедневно в ситуация. И често си спестявам много нерви и мъки.

Ще дам един елементарен пример, сравнително скорошен. Миналата година на Витоша, като заваля първият сняг - мокър, лепкав, тежък. Дърветата се изпотрошиха, защото още не им бяха изпопадали листата. И както знаем - Беемвиста като види снежинка и е горе на Витоша. Катериш се като пич, пада дебелото дърво и не можеш да се прибереш. Стоиш там и чакаш на пътя няколко часа, че може и цяла нощ да си стоиш горе, докато Гражданска защита успеят да разчистят пътя. И кво правим? Зъзнеш. Вали те сняг, падат ти клони на главата и си зъзнеш. И ако не си сипал повече гориво, да си пърпори колата и да топли, гризеш дрЪвото яко. Пътят нагоре към хижите също може да е с паднали дървета. Това може да се случи навсякъде.
Пътят беше блокиран 2 дни, докато го разчистят и стане проходим.

Ето втори пример: за един симпатяга с кола 4х4. Витоша. Набива се извън главните пътища - по непочистените такива, щото, все пак, с кола 4х4 е! Пък и да си развози мацката. Затъва, разбира се, в снега. Единствено има въже. Няма лопата, няма вериги, нищо няма. С тотално неподходящи дрехи за планина, но, хей!, това е Витоша! Задният ви двор! Кво па толкова може да стане! 3 часа е копал - безуспешно. Мацето стои в колата с якето и си зъзне. Докато не дойдоха някви други, да му изрият пътя до дъно!, излизаха го направо, че да може да си тръгнат.

Примери - още много.

Малко подготовка може да спести много грижи, както и да спаси живот (генерално).
Масово сме ужасно неподготвени за всякакви критични и аварийни ситуации. И все си мислим, че това на нас няма да се случи.

И аз ви пожелавам безаварийно, живи и здрави!
Изображение
Аз умирам и светло се раждам ... за всяка спам тема!!! xD
click me !!! ---> http://z0r.de/63

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от slatanic » 30 Ное 2018, 10:26

Това пък за какво. Ако ти е изрядно паленето и на - 25 трябва да пали.Стига да имаш акумулатор като хората.
зила пали на тия температури. Пробван е.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 17.03.2012
Местоположение: Обеля на три полета
Пол: Мъж
Кара: E34 tds, W140 400SE
Мечтае да кара: ГАЗ-24 Волга V8 ЗМЗ-511
Детайли за колата: Капаци, калници, врати, брони, таван и торба с бурми и чукачки след смяна на накладки

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от DLVasilev » 30 Ное 2018, 10:30

Зила е ясен. :mhihi:
Аз обаче имам стартер за правене. Най-вероятно четки, защото върти на половината от това, което беше миналата година например. Със същия акумулатор нито една друга кола няма проблем, но тази точно си иска два. Тогава нещата малко се подобряват. Но няма да го правя още една седмица и добър ден надин :mhihi:
Изображение
ATR-42/72

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от b00st » 30 Ное 2018, 10:48

Pisobella написа:Спрейовете за джамовете не работят. Замръзват и те, върху джама. Стъргалка и си стържеш като пич - с ДЪЛГО (телескопично) рамо и четка накрая.
Имам и пясък, сол, вериги и лопата за сняг - хубава и голяма. И по-мъничка лопата имам, с която можеш да копаш.
Въже, кабели за ток. Вода (дестилирана и обикновена), антифриз, масло, течност за чистачки. Не ми се е случвало да замръзне. Единствено по стъклото ми остава лек филм скреж като мина с чистачките.
Найлони. Работни ръкавици. И едни домакински имам - че са по-дълги и да не се цапаш толкоз, ако слагаш вериги или каквото там. Не се и мокрят.

Тия вакси за гума не знам доколко вършат работа и тая година мисля с един обикновен вазелин хубаво по целите уплътнения. С тия от магазинчетата на стик не се размацва много добре и пак съм имала трудно отваряне на вратите. Размразител за ключалки течност с цифка - в чантичката. На Сонакс съм ползвала и не ме е предавало. И спокойно можеш да си ги цвръкнеш хубаво ключалките всичките е така и превантивно - раздвижват се по-мазно и ти е ок.

Одеало, грейка/зимен панталон, одеалце за пикник - има изолация от едната страна и можеш и на него да лежиш/седнеш, ако трябва. Всякакви парцали. Дъждобран.

Някой беше питал за лед и киша по прагове и калници - като спирам някъде си ги изтупвам хубаво с дългата стъргалка и с ритници по прагове и брони :mhihi: :mhihi: Даже ги избутвам буците отстрани, че после иди ги прескочи като станат на лед :)

И на тия, дето казват, че това са прекалено много глупости да се носят - доста от тия неща са влизали в употреба - ако ще и един път да е, спасяват положението. Много от нещата ги нося постоянно (както и други работи) - имам един органайзер, който се побира съвсем точно и пак имам място да набутам сумати багаж. И по-добре да сте "прекалено подготвени" за една ситуация, отколкото изобщо да не сте.


Jarvis написа:При минус 10 и с пухени завивки да се завиеш, пак ще ти е студено.
Тука си в грешка, с пух можеш да оцелееш и до -40, а пък на -10 ще ти е супер. Най-скъпите и най-топлите са именно пухените чували (че и дрехи има пухени и то и за зимни спортове). И дето се хвалиш къв си спортен тип и сноубордист, пък да изръсиш подобно нещо.... И точно защото не се движиш и стоиш в колата - якето и обувките няма да свършат чудеса. Навън се движиш и ти е добре.

Да не говорим, че не е задължително като закъсаш да си сам. Тва одеало може да спаси някой от измръзване - ако ще и друг човек в колата или от съседна кола.
По принцип в такива ситуации и фолиото от аптечката ще върши добра работа за запазване на температура, както и за изолация. Та в този ред на мисли - хора, преглеждайте си аптечките и гледайте да имате все пак читави неща там. Да са добре заредени. И се надяваме никога да не ви се налага да ги ползвате или друг да ги ползва ;) И да си припомните кое за какво е, че.... веднъж се случва.

П.П. Една подобна тема по въпроса: viewtopic.php?f=4&t=350082

Извиянвай ти се готвиш за експедиция по полюсите ли някъде? :shock:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 73
Регистриран на: 10.12.2010
Местоположение: в кучешката колибка
Кара: таралясник

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от Pisobella » 30 Ное 2018, 11:12

b00st написа:Извиянвай ти се готвиш за експедиция по полюсите ли някъде? :shock:


Не, подготвена съм за повечето ситуации, в които мога да попадна според това как и къде карам, и да мога да се оправя сама или с малко помощ.
Ако бях за експедиция някъде щях да имам повече и други неща ;)

Никой не ви кара да ги носите тия неща. Като ви е смешно или го намирате за ненужно - не го правете :) То си е за вас :)
Изображение
Аз умирам и светло се раждам ... за всяка спам тема!!! xD
click me !!! ---> http://z0r.de/63


Аватар
Мнения: 759
Регистриран на: 17.02.2009

Re: Как подготвяте колата за зимата и какви трикове ползвате

Мнение от Хаос » 30 Ное 2018, 12:49

Pisobella написа:
b00st написа:Извиянвай ти се готвиш за експедиция по полюсите ли някъде? :shock:


Не, подготвена съм за повечето ситуации, в които мога да попадна според това как и къде карам, и да мога да се оправя сама или с малко помощ.
Ако бях за експедиция някъде щях да имам повече и други неща ;)

Никой не ви кара да ги носите тия неща. Като ви е смешно или го намирате за ненужно - не го правете :) То си е за вас :)

респект
АДМИНИТЕ ДА МЕ БАННАТ ПЕРМАНЕНТНО!!!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook