Данък МПС което не се кара

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Данък МПС което не се кара

Мнение от немо » 08 Ное 2018, 22:09

Според мен такова нещо като "временно прекратяване на регистрация на МПС",както и "служебно прекратяване на регистрация на МПС" НЯМА!
Може на теория да има някакви пожелателни намерения,но на практика има.....преместване в другия крачол.

Освен това не разбирам колегите,които карат сезонно и в периода,във който нямат ГО очакват поради т.нар."служебна дерегистрация" да не им се начислява данък?
Значи какво става?От една страна не се плаща пълният размер на ГО,която се сключва за едногодишен период,т.е. се ощетяват откъм приходи застрахователите.
От друга страна,понеже не си платил задължителната ГО за част от периода на нейната валидност(или въобще нямаш ГО на МПС с табели) и съответно Би следвало да си служебно дерегистриран (което е нещо като дървен камък),та и за периода,в който колата ти е служебно дерегистрирана,щото не караш,държиш я в двора в къщи и те боли фара за ГО,та за тоя период да ти опростят и данъка за притежаване,който няма нищо общо с това дали колата ти е в движение,дали я караш и т.н.Тоест да ощетиш и Местни данъци и такси 8) Айде бе.... :mhihi:
Моля Ви разсъждавайте малко повече....
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Данък МПС което не се кара

Мнение от bum_bum » 08 Ное 2018, 22:16

Какво означава “ощетява застрахователите”?

Аз като не си правя застраховка живот пак ли ги ощетявам?

Като получиш застрахователен лиценз не получаваш автоматично изконнно право да щадиш наред.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Данък МПС което не се кара

Мнение от немо » 08 Ное 2018, 22:33

По закон задължителната застраховка ГО се сключва за срок от 1 година.
Преди години стикерът за ГО беше зелен за платилите пълната сума за едногодишна застраховка ГО и червен за плащащите на вноски ;)
Какво значи "ощетява" ли?Ами правиш планиране на приходи-разходи,базирайки се на 100 000 сключени сделки за по 100лв. за една година,и в един момент 30-40% от тези,с които си сключил сделка и очакваш приход от тях(въз основа на който си планираш разходите) ти казват:ами не ме кефиш,дължа ти 100лв.,обаче вземи тези 50 и се оправяй.Предполагам,че ще ти се объркат сметките....
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Данък МПС което не се кара

Мнение от host » 08 Ное 2018, 22:40

Винаги като вдигаш даден данък трябва да плануваш определен процент които тотално ще спрат да плащат заради увеличението.

В страна с трагично ниски доходи да повишиш рязко даден пряк или непряк данък с над 50%, логично е да мине съществена част "на тъмно".
Така и с осигуровките, така е и данъците върху доходите и т.н.
В България контролната дейност е трагична. По-лесно е да вдигаш постоянно и да жулиш тия дето ги е страх и са малки, вместо да събираш от всички наред и ставките да не се повишават постоянно... Ама в Бг е така.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 93
Регистриран на: 25.09.2015
Пол: Мъж

Re: Данък МПС което не се кара

Мнение от maxoyn » 08 Ное 2018, 22:42

Аз нямам кола, която карам сезонно. ГО винаги се плаща на една вноска, което тази година доказаха е грешно.
Като няма временни ГО какво да се прави? Плащаш колкото ти трябват вноски предполагам. Няма аз да им планирам приходите, явно имат лека печалба че да ги мисля.

Значи може постоянно да се плямпа да направим данъци и такси като в Германия и все се забравя как магистрали имат, винетки нямат, даже и временни регистрации има...
Последно и тоя бонус малус за какво е? Нали за " борба срещу джигитите" има КАТ? Пак в Германия, глобите за скорост са по-ниски.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Данък МПС което не се кара

Мнение от bum_bum » 08 Ное 2018, 23:22

немо написа:Ами правиш планиране на приходи-разходи,базирайки се на 100 000 сключени сделки за по 100лв. за една година,и в един момент 30-40% от тези,с които си сключил сделка и очакваш приход от тях...


Ми пазар, "кьорав карти не играе", дето викат.

Ама мислиш ли, зе застрахователите са паднали оня ден от крушата и още в началото на годината не са на ясно с доста голяма точност какво точно ги очаква?

Аз кола, която не карам няма да застраховам. Да я дерегистрират, бракуват, анатемосват, квото щат да правят. Ползваш услуга- плащаш, не ползваш- не плащаш. Точка.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1420
Регистриран на: 18.02.2007
Местоположение: Вече в собствена колибка!
Пол: Мъж
Кара: Е38, понякога Е61, Е34 и Е65
Мечтае да кара: КА-50

Re: Данък МПС което не се кара

Мнение от predel » 09 Ное 2018, 13:43

А.. само да питам знаещите... аз на къщата дето е в София защо плащам данък... не живея в нея, паркирана е в частен имот... я по знаещите да ме светнат как да не плащам... все пак живея на друго място... не се изхвърлят отпадъци, не се ползва вода и ток, не се свири и вдига шум... та как да не плащам данък?!?
Ако няма повреда в компютъра - бийте провайдера :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 880
Регистриран на: 21.10.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 M52b20 Touring

Re: Данък МПС което не се кара

Мнение от Сондьора » 09 Ное 2018, 14:19

Провери в закона за такова нещо, дали попадаш по някоя алинея. Виж може да си спестиш такса смет, което много хора незнаят също.
Т.е пак стигаш до бум бум, ползваш услуга плащаш, не ползваш не плащаш.

Пак ще пусна теkстa от закона:
Чл. 58. (1) Освобождават се от данък превозните средства на:
................
(4) (Нова - ДВ, бр. 45 от 2002 г., изм., бр. 105 от 2006 г., бр. 95 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г.) За превозните
средства, на които е прекратена регистрацията, данък не се дължи от месеца, следващ месеца на прекратяване
на регистрацията за движение.
За излезлите от употреба моторни превозни средства, за които в нормативен
акт е предвидено задължение за предаване за разкомплектуване, данък не се дължи след прекратяване на
регистрацията им за движение и представяне на удостоверение за предаване за разкомплектуване.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1841
Регистриран на: 25.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G20

Re: Данък МПС което не се кара

Мнение от Bexim » 09 Ное 2018, 14:41

Добре де, от кога стана това... Имам лятна кола и трябва и зимата да й плащам гражданска, така ли?
Не може ли да се седи в гараж и да си я карам и плащам респективно само 6 месеца ГО?

За данъка - ясно!
Как така ще ми спрат регистрацията?
Ако я спрат, нали и данък няма да плащам? :lol:
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M, e90 LCI 325i M, f30 328i, e92 ///M3 6MT

ентусиаст
Аватар
Мнения: 880
Регистриран на: 21.10.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 M52b20 Touring

Re: Данък МПС което не се кара

Мнение от Сондьора » 09 Ное 2018, 15:14

Намерих нещо черно на бяло то съда си гоказва, казусът е сходен, става въпрос за служебно прекратена регистрация:
...............
Съдът намира, че за периода от 01.01.2010г. до 13.03.2013г. приложима се явява редакцията на чл.58, ал. 4 от ЗМДТ, обнародвана в ДВ бр.95 от 2009г., в сила от 01.01.2010г., която предвижда като условие за освобождаване от данък прекратяване на регистрацията на МПС. Видно от приложената по делото справка от регионална база на сектор “ПП” при ОД на МВР – Варна/л.17/, регистрацията и на автомобила, е прекратена служебно на 01.10.2006 г. Макар в справката да е записано, че автомобила е „спрян“, съдът намира, че с тази справка се удостоверява, че към 01.06.2006 г. табелите на автомобила не се били подменени съгласно изискването на БДС и на основание §3, ал.3 от ПЗР на Наредба № І-45/2000г., регистрацията на автомобила е следвало да бъде прекратена служебно. При това положение за жалбоподателката е отпаднало задължението за плащане на данък върху превозните средства за този автомобил от 01.01.2010г. Независимо от посочената дата на служебно прекратяване на регистрацията на автомобила от 01.10.2006г., правото на лицето да бъде освободено от дължимия данък възниква от изменението на разпоредбата на чл.58, ал.4 от ЗМДТ, в сила от 01.01.2010 г.

Неоснователно е твърдението на ответника, че в случаите по §3, ал.3 от Наредбата автомобила само се спира от движение, а регистрацията му не се прекратява. Разпоредбата на § 3, ал. 3 от ПЗР на Наредба № І-45/2000г. гласи, че служебно се прекратява регистрацията на всички превозни средства с регистрационни табели, които не отговарят на изискванията на БДС 15980 и БДС ISO 7591. Направеното тълкуване, че законодателят има предвид спиране от движение, а не прекратяване на регистрацията не съответства нито на смисъла, нито на буквата на закона.

Не може да бъде споделен и доводът на ответника, че за момент на прекратяване на регистрацията на МПС следва да се приема единствено датата на прекратяване на регистрацията по реда на чл.18-20 от Наредбата, а не датата на служебно прекратената регистрация. Законодателят не прави разграничение между прекратяване на регистрацията на превозното средство с писмено заявление от собственика или служебно от органите на полицията. Единственото отклонение е предвидено в чл.58, ал.4, изр. второ на закона, но то касае излезлите от употреба моторни превозни средства, за които в нормативен акт е предвидено задължение за предаване за разкомплектоване.
................
Предвид гореизложеното, съдът намира, че данъкът за процесния автомобил за периода от 01.01.2010 г. до 13.03.2013 г. се явява недължим, следователно актът за установяване на задължение по чл.107, ал.3 ДОПК е издаден при неправилно приложение на материалния закон и следва да бъде отменен. В същия смисъл са решение № 14735/09.12.2014г. по адм.дело № 5904/2014г. на ВАС, седмо отделение и решение № 15144/18.11.2013г. по адм.дело № 5365/2013г. на ВАС, седмо отделение.


Така че имаме основание да си искаме/не даваме парите :mhihi:
п.п. Интересно ми е ако се съберем едно 100-200хил със декларации пред НАП за връщане на данъците (незнам дали има основание за лихви :mhihi: ) кво ще стане. Само бърза калкулация са ми около 500лв :mrgreen: . Само че надали някой ще ти даде справка от КАТ без съд.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 292
Регистриран на: 30.12.2006

Re: Данък МПС което не се кара

Мнение от Club BMW » 09 Ное 2018, 16:28

Сондьора написа:Провери в закона за такова нещо, дали попадаш по някоя алинея. Виж може да си спестиш такса смет, което много хора незнаят също.
Т.е пак стигаш до бум бум, ползваш услуга плащаш, не ползваш не плащаш.

Пак ще пусна теkстa от закона:
Чл. 58. (1) Освобождават се от данък превозните средства на:
................
(4) (Нова - ДВ, бр. 45 от 2002 г., изм., бр. 105 от 2006 г., бр. 95 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г.) За превозните
средства, на които е прекратена регистрацията, данък не се дължи от месеца, следващ месеца на прекратяване
на регистрацията за движение.
За излезлите от употреба моторни превозни средства, за които в нормативен
акт е предвидено задължение за предаване за разкомплектуване, данък не се дължи след прекратяване на
регистрацията им за движение и представяне на удостоверение за предаване за разкомплектуване.


Има и алинея 5 :mhihi:

(5) (Нова - ДВ, бр. 97 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г.) Алинея 4 не се прилага и данъкът се дължи за превозни средства, чиято регистрация е служебно прекратена по реда на чл. 143, ал. 10 от Закона за движението по пътищата, и за превозните средства със служебно прекратена регистрация поради това, че са с табели с регистрационен номер, които не отговарят на изискванията на българските държавни стандарти - БДС 15980 и БДС ISO 7591.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 880
Регистриран на: 21.10.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 M52b20 Touring

Re: Данък МПС което не се кара

Мнение от Сондьора » 09 Ное 2018, 16:40

Пу Дейва....усетили са се :mhihi:
Който може да ми делне мненията, със стара дата са.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 93
Регистриран на: 25.09.2015
Пол: Мъж

Re: Данък МПС което не се кара

Мнение от maxoyn » 09 Ное 2018, 16:55

predel написа:А.. само да питам знаещите... аз на къщата дето е в София защо плащам данък... не живея в нея, паркирана е в частен имот... я по знаещите да ме светнат как да не плащам... все пак живея на друго място... не се изхвърлят отпадъци, не се ползва вода и ток, не се свири и вдига шум... та как да не плащам данък?!?


Добре де ти първо отговори как в Германия може да има временни регистрации, а тук не?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 880
Регистриран на: 21.10.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 M52b20 Touring

Re: Данък МПС което не се кара

Мнение от Сондьора » 09 Ное 2018, 18:33

Club BMW, тогава с вариант носене номера и декларация за съхраняване в частен имот става ли?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 594
Регистриран на: 14.10.2009
Пол: Мъж
Кара: BMW120

Re: Данък МПС което не се кара

Мнение от BMW120 » 05 Апр 2019, 10:19

Колеги, прекратена е регистрацията на една бангийка, която не съм я карал отдавна заради тъпия закон за гражданската. Сега искам да я регистрирам за да си я карам, та каква е процедурата? Като при кола нов внос ли е или по олекотена и най-вече като пари колко е щото ако е 400-500лв тя колата не струва толкова
ЛУД УМОРА НЕМА

Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: carmanf1

Последни теми
Facebook