амортизация на автомобил

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

амортизация на автомобил

Мнение от kiko » 30 Окт 2018, 13:37

Здравейте,интересува ме има ли законово уредено и ясно определено аджеба какво всъщност включва амортизацията на един фирмен автомобил.Това което намерих в интернет е,че по закон сумата по закупуването на един автомобил се дели на 25% на година за период от 4г. след това колата се водила амортизирана
Това е Чл.55 категория 5
Но мен друго ме интересува през това време текущите ремонти и консумативи по колата, смятат ли се и как се смятат?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: амортизация на автомобил

Мнение от drago_pavlov » 30 Окт 2018, 14:05

Не съм счетоводител, но счетоводната амортизация и тази, която си представяме тук са малко различни. Счетоводната е само на документи така да се каже.
Ако си купиш кола за 20000 лв тя се води актив на тази стойност. Следващата година стойността на този актив ще е 15000 лв и така до 4-тата. После се отписва от инвентарната книга и не се води като актив.
С тези амортизации си намаляваш печалбата и съответно данъците, въпреки че не са реално направени разходи.
Текущите разходи се осчетоводяват по фактури, не се изчислява нищо.
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: амортизация на автомобил

Мнение от Мордехай » 30 Окт 2018, 15:02

Ако разхода за някой ремонт или част е по-голям от определена сума обаче, се начислява към остатъчната стойност на актива и амортизацията се преизчислява. Иначе наистина е 25% на година - счетоводно.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 379
Регистриран на: 12.08.2008
Местоположение: София, копеле!
Пол: Мъж
Кара: кошара!
Мечтае да кара: BMW M3 E46

Re: амортизация на автомобил

Мнение от speeder88 » 30 Окт 2018, 15:40

Обаче, за да се признават разходите автомобилът трябва да е или N1, или 7-местен!
Изображение
SKISA написа: ти си ебати ///M-склададжията

ентусиаст
Аватар
Мнения: 997
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: амортизация на автомобил

Мнение от msi200 » 30 Окт 2018, 17:24

Или фирмата да се занимава с транспортна дейност, рент-а-кар и т.н.
I love the sound of V8 in the morning...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: амортизация на автомобил

Мнение от kiko » 30 Окт 2018, 17:42

Ами колата е бус 7местен, и е на фирма занимаваща се с транспортна дейност.Използвал съм го 6000км и искам да му сметна амортизацията за периода който е бил в мен.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1754
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: амортизация на автомобил

Мнение от BMW_POWER » 31 Окт 2018, 4:03

kiko написа:Ами колата е бус 7местен, и е на фирма занимаваща се с транспортна дейност.Използвал съм го 6000км и искам да му сметна амортизацията за периода който е бил в мен.


Говорим за време, не за километри. 6000км се въртят за седмица, въртят се и за година.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: амортизация на автомобил

Мнение от drifty » 31 Окт 2018, 8:28

Разходите се отчитат текущо, по икономически елементи, като после отиват към разходи за основна дейност. Не се начисляват към амортизацията. Самата амортизация си е текущ разход и също се отнася към разходите за основна дейност, но амортизацията и ремонтите се отчитат по отделни сметки.

Такова начиение е възможно ако си правил някакъв ремонт, който подобрява актива по някакъв начин. Тогава този ремонт може да се отнесе към стойността на актива и по този начин да рефлектира и върху амортизацията.
Ако такъв ремонт няма, смяташ си амортизацията по горепосочената формула - 25% годишна амортизация и си ти. Ако си плащал ДдС за буса, то се отчита по отделна сметка и не влиза към стойността на актива, в случай че фирмата е регистрирана по ЗДдС, в противен случай то също влиза към стойността на актива, защото не може да се ползва данъчен кредит.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 202
Регистриран на: 23.11.2010
Местоположение: Ел Марконе
Пол: Мъж
Кара: E46i

Re: амортизация на автомобил

Мнение от NIKMAN » 04 Ное 2018, 20:08

Има национални счетоводни стандарти и там пише как се отчитат амортизациите.
Изображение Изображение

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook