Алтерналтивни енергийни източници

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Алтерналтивни енергийни източници

Мнение от BMW_POWER » 24 Сеп 2018, 6:05

Тук в петък след обяд минаха две торнадота



Едното северно от нас, другото доста далеч на изток. Todd Nicholson, който говори във видеото 5:08 го познавам лично. Инвалид, но страхотен човек. Не знам друг толкова позитивен, колкото него.

Изображение

Никой не знае кога какво може да му поднесе съдбата.

Накратко

48 часа нямахме ток. Нямате идея, каква е веселба. Нищо не работи, няма нет, няма светлина, няма светофари... Тук поне това е регулирано и 99% го спазват. Неработещ светофар е равен на знак СТОП. Който първи дойде, той първи преминава. Колони, трафик, веселба. Газ има и ние сме ОК. На газ ми е печката и бойлера. Мога да готвя и да се изкъпя. Живеем като кокошките ;)

Как бихте решили проблема с тока? На ток ми е фърниса (вентилатора) и без него става трудно отоплението. Хладилници и фризери са едно на ръка. - - Агрегат (3-4кВт) лапа около 2л бензин на час. Вдига шум за 10 села, но си сравнително независим. Поне докато има бензин в тубите (аз имам 48л в мазето).
- Power Inverter
https://www.amazon.ca/dp/B077TYZNRT/ref ... 493ea953ed
Палите колата и имате ток за най-необходимите уреди. Акумулатор и соларна панела биха били също добър вариант. Зависи какъв им е капацитета разбира се. Зависи и колко бензин и колко харчи колата ви също. Дизелите са лесни, бензинът е малко по-проблематичен в консумацията.

Имате ли други идеи за изкарване на няколко дни без ток?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: Алтерналтивни енергийни източници

Мнение от gromovich » 24 Сеп 2018, 6:30

Колега, този инвертор от снимката като гледам не е с пълна синусоида, което ще рече че не става за консуматори със стартов (пиков) ток т.е. хладилници с компресори, климатици, помпи за вода и други роторни консуматори.
Иначе според мен решението за 2-3 дни е единствено генератор, така поне ще успееш да си захранваш хладилниците и фризерите и нещата няма да станат зян. Освен това предполагам, че за такъв период и базовите станции на мобилните оператори ще са спрели, доставчиците на Интернет също и т.н.
Хубавото е, че някой от нещата са ти на газ и поне ще имаш топла храна и топла вода. Аз съм на принципа, че зимата в една къща трябва да има пълна бутилка с газ, няколко кубика дърва, колата с пълен резервоар и поне един чувал брашно :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Алтерналтивни енергийни източници

Мнение от Jordana » 24 Сеп 2018, 7:21

Ако ще е за няколко дена аварийно то генератора си е най ефективното . Солари и акумулатори ще излязат десетки пъти по скъпи като инвестиция от генератора , да не говорим че искат постоянна подръжка . Те са по скоро допълнение на някаква автономна система за оцеляване .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Алтерналтивни енергийни източници

Мнение от Top Gun Maverick » 24 Сеп 2018, 7:22

Зависи къде живееш, че да има перманентно такива неща. :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Алтерналтивни енергийни източници

Мнение от bum_bum » 24 Сеп 2018, 11:25

Не е източник ама за аварийни ситуации аз бих си взел един тесла пауъруол.

Пълниш го нощем на нощната тарифа и денем ползваш ток от него.

Евентуално и един генератор ако се проточи ситуацията.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Алтерналтивни енергийни източници

Мнение от steeN » 24 Сеп 2018, 14:05

bum_bum написа:Не е източник ама за аварийни ситуации аз бих си взел един тесла пауъруол.

Пълниш го нощем на нощната тарифа и денем ползваш ток от него.

Евентуално и един генератор ако се проточи ситуацията.


Дизелов генератор е в пъти по-евтино обаче. :dunno:

13.5 КВч за $6000 е на Тесла батерията.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Алтерналтивни енергийни източници

Мнение от bum_bum » 24 Сеп 2018, 15:51

Дизеловите са доста скъпи мисля. По-скоро са за ежедневна употреба, а не за аварийни ситуации.

Батерията може и да се избие в рамките на живота си, ако се ползва като пауър банк за нощна енергия, стига разликата с дневната да е достатъчно голяма.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Алтерналтивни енергийни източници

Мнение от steeN » 24 Сеп 2018, 16:20

Не са скъпи https://www.amazon.co.uk/dp/B00NVLO32Q/ сравнено с батерията :dunno:
Нали говорим за буря и такива неща, не за нон-стоп. Тогава просто ще износиш агрегата.

Иначе давай смятай. Живота го приеми, че е 10 години и капацитета ще остане на 100%, което уникално оптимистично за такава батерия.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1654
Регистриран на: 7.06.2003
Местоположение: PB/HD
Пол: Мъж
Кара: '04 BMW 330i // '96 BMW 320i
Мечтае да кара: '96 BMW M3

Re: Алтерналтивни енергийни източници

Мнение от BiTurbo » 24 Сеп 2018, 16:29

Може и нещо такова да се сложи, ако човек има газ:

https://de.wikipedia.org/wiki/EcoBlue_2.0

Накратко това е един нормален VW мотор 2.0л, който е вързан за генератор на ток и при задвижването си изгаря природнен газ (която си я има в жилището). За тази идея бях чул доста отдавна, но яно нещо не са успяли да я наложат, вероятноно поради зависимостта от газ и т.н. Може би и не е толкова рентабилно, но все пак е вариант...нещо като алтернатива на дизелов генератор.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Алтерналтивни енергийни източници

Мнение от Jordana » 24 Сеп 2018, 17:03

Е то ако има газ и обикновен генератор може да се газифицира , дори не е нужно да е метан макар че с тая газ от битовата инсталация ще стане перфектно . И налягането и отговаря , има си редуцир и трябва един маркуч с кранче само да се подаде към генератора . Иначе две бутилки пропан и ще работи на газ напълно автономно поне седмица , само трябва да е хубав четиритактов генератор .
http://lgc.sell.everychina.com/p-997298 ... g-gas.html
4квт 800 канадски долара и си ти .
https://www.amazon.ca/Sportsman-Propane ... B004BKI0UW
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Алтерналтивни енергийни източници

Мнение от BMW_POWER » 25 Сеп 2018, 2:37

Vra4anin написа:
BMW_POWER написа:Имате ли други идеи за изкарване на няколко дни без ток?



Ако е наистина за едва няколко дни без ток/вода и този катаклизъм е следствие на нещо като "торнадо" (т.е. не се случва всеки ден) - ако имам възможност паля колата и отивам на почивка на място (хотел), където нямат проблеми с тези неща. Не виждам смисъл да стоя там в погрома (вместо да си пия дайкирито на плажа/или в спа хотела) и да си гриза ноктите, че за 2-3 дни липса на ток да изпадам в паника и да купува генератори, туби с бензин и прочее инвентар за хиляди левове (4 цифрена сума), защото щял да ми се размрази хладилника и да се развали храната, която е на стойност ниска 3 цифррена :dunno: Не виждам логиката да правя този ход - да харча сума Х, която е в пъти по-висока от стойността на това, което трябва да "спася".

Ако нямам възможност да замина и съм принуден да стоя там където съм, но нямам ток - ще се наслаждавам на ситуацията и ще си направя лимонада от лимоните, които ми поднася съдбата. Тъкмо ще си почина от гнусните дивотии с които сме си облъчили мозъците в съвремието, като Интернет /телевизия, ще си лежа и ще пощипвам жената по цял ден и ще си приказваме глупости. Храна? За няколко дни не мисля, че ще ни стане нещо ако ядем нещо не сготвено на момента, а опаковано например. Дет се вика, нали ти трябва една шепа храна на ден, стига с т'ва гньетене като не виждали, все едно това е най-важното :dunno: Аз лично мога с половин кутия мюсли и два три литра вода на ден да си изкарам остатъка от живота. Евал съм ти и яденето. Дупе знае и 2 и 200.


Дано да не те обиди, но тук е съвсем различно. Хората се хващат за ръце, събират се и си помагат. Никой не отива да си "пие дайкирито". Пък и не вярвам къщата ти да остане без покрив и ти да тръгнеш към летището...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Алтерналтивни енергийни източници

Мнение от BMW_POWER » 25 Сеп 2018, 2:43

Jordana написа:Е то ако има газ и обикновен генератор може да се газифицира , дори не е нужно да е метан макар че с тая газ от битовата инсталация ще стане перфектно . И налягането и отговаря , има си редуцир и трябва един маркуч с кранче само да се подаде към генератора . Иначе две бутилки пропан и ще работи на газ напълно автономно поне седмица , само трябва да е хубав четиритактов генератор .
http://lgc.sell.everychina.com/p-997298 ... g-gas.html
4квт 800 канадски долара и си ти .
https://www.amazon.ca/Sportsman-Propane ... B004BKI0UW


Генераторът с таксите идва кръгло 950CAD. Аз го намерих за под 500CAD

https://www.walmart.com/ip/Sportsmans-S ... r/16944957

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Алтерналтивни енергийни източници

Мнение от Zagy » 25 Сеп 2018, 10:31

Вкъщи съм с DIY Powerwall, направен от клетки от стари лаптоп батерии. Събира около 1Kwh, пълни се от два 100-ватови соларни панела, цялото осветление в нас е на него, отделно мога да пусна някой по-слаб консуматор (лаптоп, телевизор и т.н.).

Като цяло за аварийни ситуации генератора е най-добре - може да даде голяма мощност за някой по-як електроуред. Останалите неща или са скъпи, или с недостатъчна мощност.

Генератор + някакъв запас от гориво за него, и отделно една бутилка газ или дърва (както нагоре е предложил един колега) са достатъчни за някой и друг ден без захранване. За повече вече си трябва сериозна инвестиция.
Si non confectus, non reficiat.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Алтерналтивни енергийни източници

Мнение от BMW_POWER » 25 Сеп 2018, 11:46

Два дни без ток септември е едно. Два дни през януари на -35С са съвсем друго. Електричество нямаха 175 000 домакинства в събота. Това е близо половината град. Когато ми е топло и светло, нямам ядове какво става навън.
Ако мога да го вържа газовия генератор (работи на пропан за барбекю) към газовата инсталация, аз мога да изкарам много време. Не знам дали ще работи двигателя. Тук има система за предупреждение. Прекъсват радио и телевизия и започват да съобщават за нещо. Дали е изчезнало дете или това с торнадото, почти всички го чуват. Който има нет на телефона, получава и оттам.
Както и да е. Не е само за мръвките във фризера. Виждам колко сме зависими. Не можеш да се изпереш ... Затова ми е любопитно да чуя и мнения на други хора.

Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Алтерналтивни енергийни източници

Мнение от Borymeckata » 25 Сеп 2018, 12:04

Да гориш бензин/нафта/газ в електрогенератор, за да произвеждаш ток и с него да се топлиш е МНОГО неефективно. Имаш повече интерес направо да се топлиш с горивото (например - нещо като нафтова печка), а още по-добре е някаква малка печка на твърдо гориво. Това - от икономическа гледна точка, не за удобство и комфорт.
Excellent! Steven is my name!

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook