"Имат ли почва" високите технологии в България...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

"Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от Nickelback » 12 Сеп 2018, 21:05

Отдавна си мисля да пусна подобна тема, но някакси нямах конкретен повод... Ето тази статия ме провокира до известна степен и реших най-накрая да пусна :ok:

https://profit.bg/intervyuta/vmware-pro ... talantite/

Как мислите, разработват ли се в България (било то outsourcing или domestic) високотехнологични и иновативни продукти и решения или имаме само "колцентрове", както смятат някои хора?
Конкуретни ли сме по R&D сравнено с хАмериканци, германци, индийци, китайци и т.н?
Защо?
Кое ни липсва?
В кое сме по-добри?
Какво бъдеще имаме?

Не става въпрос само за ИТ, но и за други индустрии... Би било полезно да се цитират (доколкото ви позволява NDA-я :mhihi: ) конкретни постижения, фирми, продукти, както и неуспешни такива, разбира се :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от alekangg » 12 Сеп 2018, 21:55

Разбира се, че има и се увеличават.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1074
Регистриран на: 2.05.2008
Кара: 520i face

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от bioz » 12 Сеп 2018, 22:41

Иска ли питане, по евтини сме от "мангалите" и доста по качествени продукти вадим... Тия от vmware много хитри ще излезнат, за 4-5 бона в бг им въшат работа както за 15-20 в америка. Усляли са да направят проста сметка 2+2=4 :)

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от zAcK » 12 Сеп 2018, 23:17

Почва, почва, колко да е почва. Има нещо все още, защото тук бачкаме, както се изрази един приятел от Лондон, около 10 пъти повече, ама сме много евтини. Тия дни много работя по различни IT проекти с всякакви чужденици(Щатите, Германия, Ирландия и т.н.), ами грам не си дават зор, не са по-организирани и т.н.! Но за сметка на това изкарват доста повече, а нас ни ползват, щото сме евтини и правим всичко! Буквално! Тях след работно време, или през отпуската, не можеш да ги откриеш, а ние сме все налични и т.н.

Но тая т.нар. почва ще е докато не намалеят драстично специалистите. От първа ръка информация, те и сега са силно намалели и вече много трудно се намират хора, та не знам какво точно ще се развива в бъдеще тук. Освен ако някой не нарича високи технологии правенето на маркучи за автомобили, или запояването на разни неща, дето и сега ги правят такива, които нямат дори средно образование... А бе работата е зле. Много от можещите се махат, не защото тук не могат да изкарват пари, а защото не искат да живеят държава, в която да бъдат тъпкани от половин милион администрация на 2-2.5 милиона работещи. Както и да бъдат управлявани от мутри, бивши ченгета, физкултурници и т.н. Та намалеят ли драстично специалистите, или потенциалните такива, работата е обречена. Дори съществуващите компании ще сгънат цирка и ще се махнат. Още повече, че в тая кретенска държава правенето на бизнес е мъчение :banghead:

Само два примера ще дам защо в България високите технологии нямат място:
1. Проверете какво се случва със София Тех(Смех) Парк, в който се наляха стотици милиони и се наливат още!
2. Проверете какви хора ръководят и работят в Държавна Агенция „Електронно управление“!

Относно това - "Конкуретни ли сме по R&D", ние не сме нищо, няма ни на картата. В Щатите, Китай, Германия и т.н. имат милиарди за развойна дейност, имат традиции във финансирането на стартиращи компании с години, нас тука до скоро не ни даваха да се регистрираме дори в crowdfunding платформите. Това не е бъзик :banghead:

А това е от МЕИ-то(ТУ София), техническата книжарница. Не се бъзикам!

Изображение

Изображение

Изображение
Последна промяна zAcK на 13 Сеп 2018, 13:38, променена общо 7 пъти
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 312
Регистриран на: 2.10.2009
Пол: Мъж
Кара: e46 328i

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от BaDxBoY » 12 Сеп 2018, 23:33

За съжаление коментара от горе описва всичко кратко и ясно.
Работих 2 години в Германия, 90% от хората вършат работа, която и робот би могъл да я свърши. Ако недай си боже ги хванат с нещо различно от това за което са подписали договор, гледат като извънземно. В завода на BMW е същия гъз. Където бях аз трябваше да да слагам картонче посредата на кардана и машината да слага отгоре друг. Издържах седмица на тая тъпотия, а имаше немци дето им било натоварено и стресиращо да го правят :lol:

Тука в България подписвам договор за една работа, а правя всичко друго само не и това което сме се разбирали :lol: :lol:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от alekangg » 13 Сеп 2018, 8:03

Има няколко фактора, при нас ще седят и ще развиват докато има файда, е има и някои чисто български фирми, но те % са малко.
Когато дойде деня да няма хора, а те все по-трудно се намират или когато заплатите се вдигнат още, ще сменят мястото с друго, като другото ще е някъде из Европа в бившите СОЦ страни, Полша, Румъния, Молдова, Украйна- има къде, няма нужда да е в Китай или Индия.
Аз лично чак се чудя, как има все още у нас големи външни фирми, заплатата не е най-важното, след като могат да дават идентични пари в страните които изредих.
Инфраструктурата ни е мега зле, просто е на ниво Африка и това не е само магистралата, ами пощи, БДЖ и т.н.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от Nickelback » 13 Сеп 2018, 8:33

zAcK написа:...


Колега, малко си ми хаотичен и ми е трудно да ти следя мисълта нещо...
Кажи с две думи имаме ли R&D (било то и за някой чужденец дошъл на наша земя) или само колцентрове имаме..? Или и това нямаме :mhihi: Ти лично чувал ли си за световноизвестни продукти разработени предимно в България? Ако не си е тъжно...

Относно книжките... сбъркал хумористичния щанд в книжарницата. Има друг с къде-къде по-забавни, дори бих казал трагични заглавия :mhihi: Като например за магнитни ленти, дискети и подобни отживелици. И по мое време ги имаше и винаги ще ги има... Наистина ли мислиш, че асортимента на една книжарница най-важното нещо, което определя технологичното равнище на индустрията в България според теб? Аз мисля, че не...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от Nickelback » 13 Сеп 2018, 8:36

alekangg написа:Когато дойде деня да няма хора, а те все по-трудно се намират или когато заплатите се вдигнат още, ще сменят мястото с друго, като другото ще е някъде из Европа в бившите СОЦ страни, Полша, Румъния, Молдова, Украйна- има къде, няма нужда да е в Китай или Индия.
Аз лично чак се чудя, как има все още у нас големи външни фирми, заплатата не е най-важното, след като могат да дават идентични пари в страните които изредих.


Много хора се чудят! Въпросът е защо... И защо още идват, че и остават и им харесва. И правят водещи дев. центрове тук! Защо!? :ok:


Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от alekangg » 13 Сеп 2018, 8:39

Ти кажи, ако знаеш.
Не вярвам да сме нещо повече от поляците примерно или румънците, но и двете страни имат повече инвестиции от външни фирми, та не знам какво чудно виждаш в това един ден да се изместят напълно към тях.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re:

Мнение от zAcK » 13 Сеп 2018, 8:51

За да не съм ти хаотичен:

Конкуретни ли сме по R&D сравнено с хАмериканци, германци, индийци, китайци и т.н? - НЕ
Защо? - Нямаме човешки потенциал!
Кое ни липсва? - Виж по-горе! Също така, финансиране, култура, инвестиции, среда и т.н.
В кое сме по-добри? В това да бачкаме много и да сме гъвкави
Какво бъдеще имаме? Тъжно, т.е. никакво Пак пример - не зная дали сте го отразили, но искаха да съсипят например ТУЕС, да не говорим, че като цяло в училищата грам не наблягат на тия неща, то няма и подготвени учители. И университетите са на същото положение и така...

Nickelback написа:
zAcK написа:...
Кажи с две думи имаме ли R&D (било то и за някой чужденец дошъл на наша земя)


Има някакво, но е пренебрежимо малко! Произволен пример - Antelope Audio. Ама и те си намират много трудно хора!

Nickelback написа:
zAcK написа:...

...Като например за магнитни ленти, дискети и подобни отживелици. И по мое време ги имаше и винаги ще ги има...
Наистина ли мислиш, че асортимента на една книжарница най-важното нещо, което определя технологичното равнище на индустрията в България според теб? Аз мисля, че не...


Мисля, да! По мое време там имаше само техническа литература. Колкото до магнитните ленти, да не отваряме темата, но съхранението на данни на ленти си се използва яко в световен мащаб!
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от Nickelback » 13 Сеп 2018, 9:02

zAcK написа:За да не съм ти хаотичен:

Конкуретни ли сме по R&D сравнено с хАмериканци, германци, индийци, китайци и т.н? - НЕ
Защо? - Нямаме човешки потенциал!


Само за това не съм съгласен...
Напротив - потенциал имаме - нямаме насърчаване той да бъде открит и развит! Това е проблема!

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от host » 13 Сеп 2018, 9:06

естествено че няма да има насърчаване

всеки ВУЗ е окупиран от чичковци които знаят само да лапкат парички на бр приети студенти

ако се открие дори един частен ВУЗ който да е супер обвързан с реални бизнеси - по заявка за конкретни специалности да си обучават определен брой хора - стой та гледай какво става

но не мисля , че това е случайно ... много по-лесно се излиза по-телевизора и казваш "вдигам заплатите в държавния сектор 10%" и след 3-4 месеца правиш избори ... никой не мисли, не си оглежда средата в която живее ... каквото му кажат по "телевизора" и толкоз

силната образователна система е едно от най-важните неща в една държава - във всеки аспект на обучение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от Nickelback » 13 Сеп 2018, 9:07

alekangg написа:Ти кажи, ако знаеш.
Не вярвам да сме нещо повече от поляците примерно или румънците, но и двете страни имат повече инвестиции от външни фирми, та не знам какво чудно виждаш в това един ден да се изместят напълно към тях.
Мда, имам нещо в предвид :) Ще споделя по-натътък. Първо да видим общественото мнение какво е :D

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от alekangg » 13 Сеп 2018, 9:13

Nickelback написа:
zAcK написа:...


Колега, малко си ми хаотичен и ми е трудно да ти следя мисълта нещо...
Кажи с две думи имаме ли R&D (било то и за някой чужденец дошъл на наша земя) или само колцентрове имаме..? Или и това нямаме :mhihi: Ти лично чувал ли си за световноизвестни продукти разработени предимно в България?

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Има, лично в моята фирма, до сега имаха помощ от фирмата майка, но в момента детнденцията е всичко да става тук на местно ниво.
Това нищо не значи де, понеже е капка в морето, но за статистиката има.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от b00st » 13 Сеп 2018, 9:24

Ако гледаме извън IT сферата и по-точно automotive има инвестиции, както знаем доста фирми при нас производители на компоненти, седалки, ел. компоненти. Само където, дали инстинския R&D се случва тук, на местно ниво? Айде за Visteon мога да кажа да, но при повечето се съмнявам. Ние просто притежаваме условията, като евтина работна ръка, за сметка на не особено квалифициран персонал (това го решават с повече обучение) и конкурентни цени за строителство и електроенергия.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook