"Имат ли почва" високите технологии в България...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от TheDriver » 13 Сеп 2018, 9:34

...понеже е капка в морето, но за статистиката има.


Аз съм със същите наблюдения. Сещам се за няколко бизнеса които правят същински R&D или нещо иновативно, но срещу тях стои море от далавераджий.

Може би този дисбаланс не е толкова страшен :dunno: , но поне аз го виждам като проблем.


Що се отнася до това

...И защо още идват, че и остават и им харесва. И правят водещи дев. центрове тук! Защо!?


1.Евтини сме, понякога дори по-евтини от индийците.
2.Креативни сме бих казал даже много( да не се бърка с предприемчиви) - страхотни problem solver-и сме. Знаеш, че по отношение на разработването и създаването това е много важно. Без значение дали е процес/инструменти за производство на автомобилна седалка или софтуер. Бива ни да създаваме.
3. Бачкаме около средното ниво - аз се дистанцирам от общоприетото мнение. Според мен не сме чак такива бачкатори, но не сме и мързеливци.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 906
Регистриран на: 14.05.2010
Местоположение: Пловдив, България
Пол: Мъж
Кара: BMW E82, E83, E92, F02
Мечтае да кара: Saab Viggen 2.3T
Детайли за колата: BMW X3 E83 LCI MY'08; 2.0d 177bhp, steptronic.
BMW 120d E82 MY'08; 2.0d 220bhp, steptronic.
BMW 320d E92 LCI MY'12; 2.0d 184bhp, steptronic.
BMW 320i E90 MY'05; 2.0i 150bhp.
BMW 750Ld F02 LCI MY'13; 3.0d 386bhp, steptronic.
BMW 320i E36 MY'96; 2.0i 150bhp.
BMW 118d F21 MY'13; 2.0d 143bhp.

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от stocky » 13 Сеп 2018, 11:17

Аз откакто съм завършил университет, работя в компании, в които се случва реален R&D процес с реални резултати и то в Пловдив. Да, не са мултимилионни компаниии със стотици служители, но за нашите стандарти фирмите са успешни. Знам и за още доста подобни фирми и в София и тук в Пловдив, които успяват да създадът, рекламират и продадът продукт, с което да се изхранват и развиват.

Въпросът с перспективата е доста спорен. Има огромен пролем с намирането на кадри и това вдига "акциите" на кадърните специалисти до ниво, което вече става неизгодно за инвестиране в България. Знам за пловдивски фирми, които вече outsource/outstaff-ват в Украйна например. Аз лично засега намирам добри кадри за сегашната ми компания и не се оплаквам, но инвестираме доста време и ресурс в изграждането на новозавършилите в специалисти. Нивото на образованието не е лошо, има нужда сериозно да се модернизира. Бизнес климатът е малко по-друга бира. Засега основните плюсове тук са ниските налози, ниските заплати и ниските наеми на помещения. Мутренското управление обаче започва малко по малко да има апетити и към високотехнологичните отрасли и е възможно да се осерат нещата.

Честно казано не свиря на соц. цигулката, че сме някви неземни гении или че сме много работливи. Познавам много умни и кретивни специалисти, които затъват заради мързела си. Познавам и работливи "тъпани", които успяват да се доберат до нещо не защото са супер интелигентни, а просто бачкат супер здраво.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 103
Регистриран на: 26.09.2008

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от veskot » 13 Сеп 2018, 11:32

Истината е че има високи технологий. Давам ви за пример фирма https://abrites.com . Не работя там, а се запознах с хора които работят там. Бях удивен, че в БГ се прави този световно известен продукт за диагностика. На въпроса ми - как се докопват до протокола на шината за дадения производител, при услиовие че голяма част от нещата са подписани с сертификати и ключове - тактично се замълча ;-)

Има и редица други - но който е направил - работи и продава, няма време да пише в вестника колко в иновативен

За големите чужди фирми тук - работят много наши кадърни и некъдърни момчета, защото има нужда от бройка в системата им. Обикновенно това което се произвежда е част от нещо голямо, което никой незнае дори как се казва ;-)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 906
Регистриран на: 14.05.2010
Местоположение: Пловдив, България
Пол: Мъж
Кара: BMW E82, E83, E92, F02
Мечтае да кара: Saab Viggen 2.3T
Детайли за колата: BMW X3 E83 LCI MY'08; 2.0d 177bhp, steptronic.
BMW 120d E82 MY'08; 2.0d 220bhp, steptronic.
BMW 320d E92 LCI MY'12; 2.0d 184bhp, steptronic.
BMW 320i E90 MY'05; 2.0i 150bhp.
BMW 750Ld F02 LCI MY'13; 3.0d 386bhp, steptronic.
BMW 320i E36 MY'96; 2.0i 150bhp.
BMW 118d F21 MY'13; 2.0d 143bhp.

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от stocky » 13 Сеп 2018, 14:17

И аз имам преки наблюдения над гореспоменатата фирма. Там има хвърлено огромно количество труд и знания, ама наистина огромно. Продуктите им са доста добри. За нашите коли INPA/ISTA са по-добрите варианти, но пък за сервиз, в който се правят всякакви коли, а не само BMW - продуктът им е страхотен. Отделно, че туловете им за програмиране на ключове доколкото знам са на световно ниво и се пласират доста успешно, срещу сериозни цифри.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от Nickelback » 13 Сеп 2018, 21:25

Nickelback написа:Vmware

zAcK написа:Antelope Audio, ТУЕС

alekangg написа:xxx

b00st написа:Visteon

stocky написа:yyy

veskot написа:Abrites

...

alekangg написа:Това нищо не значи де, понеже е капка в морето, но за статистиката има.


Аз самият, без да се напрягам дори, се сещам за поне 20 фирми, които имат R&D на световно ниво пак там някакви капки, които на фона на клета България са си цяло чудо бих казал, но както и да е... Всеки, ако се напрегне да се сети май ще съберем един леген капки :ok:

В една от предните ми фирми често ходех по командировки и имам съвсем конкретни впечатления, доколко българските инженери (и донякъде мениджъри) са конкурентни на тия споменатите по-назад. Смея да кажа, че не отстъпват! Бил съм във фирми като Nokia, Flextronics, Quanta Computer, Texas Instruments, Google, Qualcomm и т.н. и смея да кажа, че единствено Google бяха нечовеци буквално! Nokia откъм организация също ми правеха страхотно впечатление. Qualcomm пък откъм гъвкавост. Сега не обикалям много и нямам директни наблюдения върху хората от другата страна, с които работя (чисто като емоционална интелигентност как са), но пак си направя някои косвени изводи и си затвърждавам мнението. Та да, не е проблемът в "човешкия потенциал", в друго е проблемът и доголяма степен съм на същото мнение като вас за причините за растежа да не е както би се очаквало...
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 906
Регистриран на: 14.05.2010
Местоположение: Пловдив, България
Пол: Мъж
Кара: BMW E82, E83, E92, F02
Мечтае да кара: Saab Viggen 2.3T
Детайли за колата: BMW X3 E83 LCI MY'08; 2.0d 177bhp, steptronic.
BMW 120d E82 MY'08; 2.0d 220bhp, steptronic.
BMW 320d E92 LCI MY'12; 2.0d 184bhp, steptronic.
BMW 320i E90 MY'05; 2.0i 150bhp.
BMW 750Ld F02 LCI MY'13; 3.0d 386bhp, steptronic.
BMW 320i E36 MY'96; 2.0i 150bhp.
BMW 118d F21 MY'13; 2.0d 143bhp.

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от stocky » 14 Сеп 2018, 9:24

Мисля, че е редно да спомена, че сега работя в чуждестранна компания, но абсолютно всичкото R&D го правим тук в Пловдив. Мениджмънта на R&D-то също го правим тук, не само хамалуването (важно уточнение според мен). Мениджмънтът и маркетингът на продуктите са в чужбина и продажбите са ни изцяло за Щатите, Канада и Израел. Има въпроси, които не можем да решим с наличните в България ресурси от специалисти - в тези ситуации използваме контакти в чужбина за технически консултации и съпорт. Целият процес обаче отново го контролираме тук от Пловдив.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 821
Регистриран на: 6.11.2007
Пол: Мъж
Кара: на турбини

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от acer » 16 Сеп 2018, 18:05

Аз бих насочил въпроса така, ако Зукърбърг беше роден в БГ щеше ли да има ФБ? :mhihi: - Не.

% предприемачи ни е нисък поради доста сериозни причини.
„Късметът е това, което се случва когато подготовката срещне добрата случайност.“ — Хенри Форд

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от Nickelback » 16 Сеп 2018, 18:51

acer написа:Аз бих насочил въпроса така, ако Зукърбърг беше роден в БГ щеше ли да има ФБ? :mhihi: - Не.

% предприемачи ни е нисък поради доста сериозни причини.


Ако баба беше мъжка, щеше да има дръжка... :ok:

Аз за R&D говоря, не за предприемачество, стартъпи, среда и т.н... Мисля, че няма нужда да го коментираме това, ясно е като бял ден защо :yes:

ЕДИТ: Бла-бла-бла, скараха ми се да не споделям детайли... :ok:
Последна промяна Nickelback на 17 Сеп 2018, 21:08, променена общо 1 път
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от steeN » 17 Сеп 2018, 12:43

Като минус

* Няма развит капиталов пазар (т.е. няма кой да прави рискови инвестиции, кредитиране, борсата е умряла и т.н., най-просто казано резултата е, че фирмите трудно може да се докопат до скъпи неща, които им трябват в началото)
* Изключително трудно е да се направи нов университет (трябва народното събрание да го гласува, държавните са още в миналия век, за тва и образованието буксува)
* Върховенството на закона е доста съмнително
* Бюрокрацията е трагична

Като плюс

* Все още е сравнително свободно да се развива някакъв бизнес в сравнение с идиотщините на запад (с тенденция да се влоши обаче)
* Плоския данък е едно от малкото неща, които задъжа част от висококвалифицираните работници да не се изпарят на някъде
* Образованието ни е с акцент върху точните науки и има традиции в тази област (теоретично сме добре, практично трагедия обаче)
* В ЕС сме и сме в добра часова зона, плюс че сме по-близки до западняците от колкото азиатците като култура, с които те определено се разбират по-трудно (всеки който е работил с индийци ще разбере какво имам предвид)
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

ентусиаст
Аватар
Мнения: 821
Регистриран на: 6.11.2007
Пол: Мъж
Кара: на турбини

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от acer » 17 Сеп 2018, 19:25

Nickelback написа:Аз за R&D говоря, не за предприемачество, стартъпи, среда и т.н...


Високите технлогии и предприемачество са свързани ръка за ръка. "Имат ли почва" го разбирам така, може ли високотехнологична компания да се развие тука? Разбирай от старта до края да се развие българска фирма, която да прави продукти за цял свят.

Тва че ни наемат за работна ръка, била евтина или не да летим до bay area, евала за "поръчката", но не ни прати тех.дестинация.
„Късметът е това, което се случва когато подготовката срещне добрата случайност.“ — Хенри Форд

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от Nickelback » 17 Сеп 2018, 20:36

acer написа:
Nickelback написа:Аз за R&D говоря, не за предприемачество, стартъпи, среда и т.н...


..."Имат ли почва" го разбирам така, може ли високотехнологична компания да се развие тука? Разбирай от старта до края да се развие българска фирма, която да прави продукти за цял свят.


О, и аз точно това разбирам да може, да се развие и се сещам за поне 5 компании от моята област, които са се развили буквално от нулата и разработват (НЕ произвеждат (а някой дори и произвеждат)) продукти за цял свят. Проблемът, че някои от тях са се продали на твърде ранен етап, за да разгърнат потенциала си, а други продължават :dunno: Та за можене, о да, определено може - всичко е въпрос на приоритети, желание за развитие и доколко е нишов продуктът/услугата, която предлагат :yes:

Директен пример ти давам - MM Solutions (по едно време бачках там, не за друго :mhihi: ). Компания започнала с буквално 2-ма човека, наскоро продала се за 30-и-кусур млн. долара (за има-няма 200 човека ресурс и почти нула активи) на едни китайци (съдба..., к'во да правиш, прости китайци :ok: ). Компания с визионери начело, компания успяла благодарение на интелигентните хора в нея и нишовите решения, които предлагат. Не на инвестиции. Компания-пример как СЕ ПРАВИ от нищо-нещо! Компания с традиции и ноухау в най-истинския смисъл на думата :yes: Язък, че е по-скоро изключение :dunno:

acer написа:Тва че ни наемат за работна ръка, била евтина или не да летим до bay area, евала за "поръчката", но не ни прати тех.дестинация.


:mhihi:

Не съм казал, че сме техн. дестинация, но определно твърдя, че имаме конкурентно R&D, инженеринг като цяло и традиции в (най-)високите технологии тук-там по света :yes: Не говоря за фулстек дев., реакт, джанго, манго и монгодъбъ. Говоря за инженеринг, надявам се ме разбират поне някои хора...
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 821
Регистриран на: 6.11.2007
Пол: Мъж
Кара: на турбини

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от acer » 18 Сеп 2018, 16:00

Положителното е че са ни ниски данъците, както и работната ръка и идват чуждестранни инвестиции, те вече могат да си позволят R&D. Иначе държавата тотално я няма с няква визия за малките и средните SME-та. Не че нещо ма тука се крадят парите за асфалт :mhihi:

Добри специалисти имаме, никой не го отрича, но мисля че говорихме за бг фирми, не за чуждестранни с техен си капитал.
„Късметът е това, което се случва когато подготовката срещне добрата случайност.“ — Хенри Форд

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от bum_bum » 18 Сеп 2018, 17:36

Ниски, ниски.. в Румъния при оборот до 1 милион Евро данъкът е 1% от оборота. Дали не е добре за малък и среден бизнес?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от steeN » 18 Сеп 2018, 17:49

Румънците и ДДС свалиха на 19% и планират да стане 18%.
Оборота за ДДС там го вдигнаха от 65000 Евро на 85000 Евро...
Данъка върху дохода им беше 16% и го свалиха на 10% тази година (плосък разбира се).

Просто ще ни изядат с парцалите... тука по телевизията се прескачат един друг да обясняват как трябва да се увеличат данъците. Халал да са им :mrgreen:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: "Имат ли почва" високите технологии в България...

Мнение от Nickelback » 18 Сеп 2018, 19:31

Vra4anin написа:Има кадърни и можещи хора все още тук, но стават все по-малко и все повече от тях бягат от тук.


Това не е вярно. Както много хора бягат, така и много хора се амбицират, специализират се и остават. Растежа на високотехнологичния бранш е налице от години насам. Лошото е, че би могъл да е доста по-грандиозен, но за съжаление - не е... За да стане това не трябва да се разчита на държавата в конкретни аспекти. А в други - просто тя (държавата) е непреодолима пречка и нямаме избор :dunno: Но каквото може трябва да се прави, а не да се тюхкаме що сме на това дередже :yes:

ПП: Развоя не е само софтуер, Врачанин. Има един дебееел слой инженеринг между това той да тръгне интегралните схеми, за който говориш, и много малко хора го разбират тоя конкретен инженеринг в истинския смисъл на думата... В тая фирма дето дадох за пример се разботваше (не се произвеждаше) и хардуер, за който хората не са и сънували, че някога ще пипнат... Реферънс дизайни на какви ли не платформи и конкретни продукти по света, мултиплицирани в хиляди и милиони бройки. Дали е R&D това - вие кажете :yes: И има още доста такива фирми из БГ, за които е трудно да знаем...
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: alx

Последни теми
Facebook