Рецепти за зимнина

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Рецепти за зимнина

Мнение от BMW_POWER » 26 Авг 2018, 16:24

Дайте да видим, кой как и каква зимнина прави. Имам суровина за лютеница и с любопитство очаквам изпитани рецепти. Дори да е копи - пейст, поне да е изпитано

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1048
Регистриран на: 19.02.2007
Местоположение: Fairbanks, AK

Re: Рецепти за зимнина

Мнение от pinko_23 » 26 Авг 2018, 17:38

Чудна тема
Ние правиме лютеница по следният начин.
Домати към 20 кила
25 кила червени чушки
7 кила патладжан
5 кила моркови
1 литър олио
Захар, сол, черен пипер, кимион.

Печеме чушките след което белиме, същото се случва с патладжана. Морковите се варят. Всички суровини се мелят накря. Аз имам хубава и дълбока тава в която слагам всичко и го варя на една печка на дърва имам в двора, горед олу ври около 2 часа според желана гъстота, добавяме олиото, сол, захар малко около 1 чаена чаша това е да обие киселото на доматите, черният пипер, солта и кимиона. Естествено имаме задължително пресен ръчен хляб да дегустираме. Слагаме в буркани затваряме и стерелизираме около 15 мин.
Няма начин да няма начин

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Рецепти за зимнина

Мнение от barty » 26 Авг 2018, 18:38

Нашата рецепта е същата но без кимион.
:yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Рецепти за зимнина

Мнение от Dextuar » 26 Авг 2018, 19:22

:OT: С тази тема рЕзко се усети средната възраст на активните членове на форума :bchug:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1048
Регистриран на: 19.02.2007
Местоположение: Fairbanks, AK

Re: Рецепти за зимнина

Мнение от pinko_23 » 26 Авг 2018, 20:08

dextuar написа::OT: С тази тема рЕзко се усети средната възраст на активните членове на форума :bchug:


Що колега ти филий с лютеница не мажеш ли? Аз съм на 35 и си правя зимнина да ти кажа много ми е по добре от буклиците на големите вериги. Имам и много хубава рецепта за кисело зеле.
Няма начин да няма начин

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 723
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Рецепти за зимнина

Мнение от Don_Diego » 26 Авг 2018, 20:37

dextuar написа::OT: С тази тема рЕзко се усети средната възраст на активните членове на форума :bchug:


Екстра си е зимнината, живи и здрави да са всички дето се опитват да запазят и предадат на поколенията тия традиции. Вкуса няма да го коментираме изобщо. Най-обичам зимата да стана и да се набухам като животно с филии с домашни лютеница и сирене :oops: :mhihi:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Рецепти за зимнина

Мнение от Borymeckata » 27 Авг 2018, 8:07

Мен ме кефи, как вървят теми за парфюми по 600 лева, часовници по 2 бона и някакви скъпи уискита, заедно с теми за варене на лютеница, пушена сланина и мръвки на скара... Евала, това е ФОРУМ! :bowdown: :bowdown:

Иначе поздравления за темата, сега трябва да отхвърля малко работа и после ще питам нещо...
Последна промяна Borymeckata на 27 Авг 2018, 8:55, променена общо 1 път
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Рецепти за зимнина

Мнение от alekangg » 27 Авг 2018, 8:41

Едното с другото няма общо, ако човека не е компелксар или няма култура на хранене и се тъпче с кебапчета от Кауфланда обилно поляти с кетчуп.
Аз съм виждал семейство с много сериозни доходи, как си купуват прасе и си правят разни неща, като наденички и пр, просто им е кеф. Доста хора няма да го разберат, но има и такива тук-там.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Рецепти за зимнина

Мнение от Borymeckata » 27 Авг 2018, 14:19

Колеги, ще ви питам за една туршия - ако някой знае как се прави... Майка ми я правеше редовно всяка есен, но тя почина преди... 6 години, а никой познат не знае рецептата. Търсих в интернет и намирам подобни, но никоя не е точно същата.

Значи, беше туршия от пържени чорбаджийски чушки и патладжан (ние му викаме син домат) на филии, също пържен. Това съм сигурен, защото съм помагал за приготвянето - патладжанът се реже на филии по 1 см., отцежда се от сока и се пържи. Чорбаджийските чушки не се чистят от семките, само им се реже опашката с ножица, пробиват се и след като се опържат не се белят. Дотук всичко е ясно... После се правеше някаква марината от оцет, олио, захар и сол, майка ми слагаше също много магданоз и чесън. Е тук е тънкият момент - как точно се прави маринатата - вари ли се, слага ли се нещо друго в нея - това не съм разбрал... :dunno: :dunno:

После опържените зеленчуци се слагаха в голям буркан за туршия (с широко гърло - да бръкнеш с ръка в него) и се заливаха с маринатата. Бурканът само се покриваше с нещо и това е - без стерилизация, варене, аспирини и друга консервация. Не знам как се запазваше цяла зима това, може би марината да е била над всичко останало или пък да се е наливало олио в гърлото на буркана - нямам представа... :dunno: :dunno:

И тази туршия ни беше любимото семейно ядене... Беше приятно люта (пикантна), а интересно е, че въпреки пърженето, не се усещаше мазна. Чушките ставаха меки (аз и сега не обичам туршия да хрупа... :mhihi: :mhihi: ), а филиите син домат поемаха от леко лютия сок и подправките... потече ми слюнка, като се сетих... :mhihi: :mhihi: Цяла зима сме яли от тази туршия - всяка вечер баща ми слизаше в мазето и вадеше в един голям кастрон. Ядяхме я с хляб, често дори само това вечеряхме. Имам голям мерак да си направим пак такава туршия, но вече няколко години не успявам да намеря рецептата... Ще бъда благодарен, някой да сподели, ако я знае. Междувременно, планирал съм да преровя на майка ми няколко тефтери с рецепти (тя обичаше да си ги записва), но затова ще ми трябва повече време - поне половин ден...
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 28.01.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 530iA Touring
Мечтае да кара: e3-е39
Детайли за колата: 2001

Re: Рецепти за зимнина

Мнение от dankata » 27 Авг 2018, 17:30

Аз си правя така патладжани само. Режа ги на колелца, както си споменал и ги пържа до готовност в маринатата. Тя е от горепосочените от теб съставки и я правя на вкус, без пресните подправки. После в буркани, с каквото вече ти е на сърце - магданоз, чесън, босилек и тн. Заливам с останалата марина и стерилизирам за 10-15мин.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Рецепти за зимнина

Мнение от Borymeckata » 28 Авг 2018, 6:40

Е да, чесънът и магданозът вероятно са се слагали отделно, не в маринатата. Всичко е същото, само без стерилизацията. Ще накарам жената да пробваме, пък каквото стане... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Рецепти за зимнина

Мнение от BMW_POWER » 29 Авг 2018, 4:51

Опитай няколко различни рецепти и си запиши кой буркан от кои е. Която най-ти допада, караш догодина

Ние пробвахме една доза лютеница със съотношение домати - чушки приблизително 2:1. Плюс моркови. Не стана и я "преправихме" с още чушки и патладжан. Сега взе да лъха като на кьопало :winky: Ще видим.

Не знам защо домашната зимнина се определя като дело на възрастните. Може би защото "първото поколение софиянци" са свикнали тате и мама на село да приготвят всичко. Да, не е престижно в Лозенец да опънеш ламарина и да кладеш огън за чушките. Чушкопекът е измислен, ама целия блок смърди. Вечер в жегата на ниската тарифа и навсякъде се носи аромат на изгоряло. Идилия!


Миналата година си направих и кисело зеле, и туршия. Тази ще правя наново. Миналата година отидох в магазина и накъпих каквото видях. Набутах го в буркани с марина (без варене) и то взе че стана. Само дето не писах никакви рецепти и сега пак наново.
Последна промяна BMW_POWER на 29 Авг 2018, 12:04, променена общо 1 път

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Рецепти за зимнина

Мнение от Borymeckata » 29 Авг 2018, 7:03

А, киселото зеле и ние много го уважаваме. Хапвам го на салата (с олио и червен пипер), също и готвено (прясно зеле готвено не обичам). Слагаме по 300 грама морска сол на 10 литра вода и става супер. :yes: :yes:
Важно е да няма зелки над саламурата, дори и малки листенца да не плуват върху нея, защото започват едни кофти процеси...

Абе млад човек трудно ще седне да бели чушки и да преточва зеле... А и трябва да имаш условия - на паркинга пред блока в Люлин не става. Аз преди да направя 45, изобщо не съм се замислял откъде идва тази "зимнина". Вече като имаш повече свободно време - може да се пробваш... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 3.11.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: вана
Мечтае да кара: DACIA

Re: Рецепти за зимнина

Мнение от Knoxville_ » 29 Авг 2018, 9:21

На мен от миналата седмица ми казаха да си освободя 15 септември - на жената дъртите ще пекат чушките, а на мен ще се падне честта да беля :ok:

Събота и лютеницата бърках, че пътувахме отделно и закъсняхме за предшестващите процеси като мелене :ok: За съжаление по същата причина не мога и да споделя рецептата и няма да бъда полезен в темата, но пък стана много вкъсно и накрая облизахме тавата :ok:

Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1755
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Рецепти за зимнина

Мнение от BMW_POWER » 21 Сеп 2018, 0:20

Първите 40 буркана са готови.

Изображение

Плюс 25 с лютеница. Е, от 500мл са, не от литър като горните :OT:

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook