Работа на заплата или...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 521
Регистриран на: 16.11.2005
Местоположение: Cal
Пол: Мъж

Re: Работа на заплата или...

Мнение от The_Ancient » 02 Авг 2018, 7:43

И пред мен стои подобна дилема в момента. Зачудих се малко дали да пиша във форума за това, но пък колко му е :lol:

Сега работя като ръководител проекти на старши директор в голяма фирма в чужбина. Получавам добри пари и общо взето аз движа производителния труд по проектите. Шефът има представителна фунция, докарва клиенти и умее отлично да говори пред хора; понякога помага в решаването на технически въпроси, но това е много рядко и през по-голямата част от времето аз и екипът се справяме сами. Имам желание да се върна в БГ след близо 11 години в чужбина, но не виждам достатъчно възможности и развитие ако работя за друг човек, било то в местен бизнес или филиал на чуждестранна фирма. Поради тази причина мисля, че когато се върна е най-добре да опитам да направя нещо сам. Проблемите идват от това, че нашата индустрия (проектиране и изследване на сгради) е много консервативна и аутсорсингът все още не е приета практика, а аз не мога да разчитам на български клиенти. Преди да си тръгна от тук трябва да намеря клиенти, които да са съгласни да работим от разстояние. Съзнавам главоболията на частния бизнес, моите родители се занимаваха 16 години в България с други видове бизнес, но не виждам друга възможност, която да отговаря на моите изисквания в момента. Притеснява ме и качеството на работната ръка в България. Плоският данък от 10% е много добро условие за развитие на подобна дейност. Трябва да уточня, че за тези години успях да си осигуря пасивен доход в БГ, който покрива жизнените ми нужди и ще ми стига за нормален начин на живот, но не мисля че ще мога да мина от 70 часа/седмица работа към нула и да бъда удовлетворен. Какво мислите вие? Какви са вашите наблюдения над пазара на труда? Има ли добри възможности за квалифицирани кадри работещи за други хора или човек трябва сам да си осигури дейността?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 880
Регистриран на: 21.10.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 M52b20 Touring

Re: Работа на заплата или...

Мнение от Сондьора » 02 Авг 2018, 8:32

Ancient, aз се прибрах преди 8г...Висока позиция, 5 пъти по малко пари, отпуска почти нямам. Вече съм надиплил 60 дена отпуск ( то повече неможе :mhihi: ). Главоболия до безкрай ако работиш по държавен проект, 0 компетентност, некви преплетени черва за куфарчета... :confused:
Работниците, еденици са тия, които бачкат, другото гледа нафта нещо и си му длъжен, че изобщо е дошъл на работа.
Частен бизнес, аз го виждам абсурд...водни сондажи, тряя си нелегален, 95% от тези които се занимават с това са така, то и няма кой да си плати сондажа ако не е. Нефт и газ...нема шанс :lol:
И искам не искам пак ще се махам. Хем повече пари, хем 6м почиваш.

( И като цяло има един лаф за БГ: Във всяка държава има мафия, само мафията в БГ си има държава )

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Работа на заплата или...

Мнение от Petrolhead » 02 Авг 2018, 9:01

z
Последна промяна Petrolhead на 11 Юни 2020, 8:55, променена общо 1 път

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Работа на заплата или...

Мнение от Borymeckata » 02 Авг 2018, 10:49

Petrolhead написа:работата на заплата може да бъде както и много сладка, така и непоносима, като най-тежката част не е самата работа, а хората с които ти се налага да трудиш.


Голяма илюзия е, че като не си на заплата някъде - си волна птичка в небето... Като нечий служител в най-лошия случай имаш един пряк началник и няколко други, като взаимоотношенията ви са малко или повече регламентирани. А като микро - бизнесмен изглежда, че нямаш началници, но така ли е наистина? Една будка за закуски да отвориш на улицата, и ще се удивиш колко "началници" ще започнат да те посещават всеки ден и от колко организации (и техните представители) зависиш... Буквално всеки инспектор от ХЕИ, пожарникар и експерт от Общината ще намери за какво да се заяде с теб. Не говоря на изуст - имам наблюдения.
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1528
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Работа на заплата или...

Мнение от ildivvy » 02 Авг 2018, 10:50

Petrolhead написа:въпросът няма верен отговор.
всеки си преценява за себе си.
личните ми наблюдения са, че в България собствен бизнес се започва трудно, нямаме лесен достъп до пари, пазарът е страшно неразвит и много price sensitive, а клентите рядко търсят качество.
огромна част от икономиката се движи не от пазарни принципи, а от шуро-баджанашки връзки и от много чужди пари, за които се търси място.
работата на заплата може да бъде както и много сладка, така и непоносима, като най-тежката част не е самата работа, а хората с които ти се налага да трудиш.


+1 Доста изчерпателно мнение! Съгласен съм с него от всякъде! Както и с по-горното!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 312
Регистриран на: 2.10.2009
Пол: Мъж
Кара: e46 328i

Re: Работа на заплата или...

Мнение от BaDxBoY » 02 Авг 2018, 12:06

Внимавайте с това връщане, да не се окаже грешката на живота ви.
Казвам ви го като човек, живял от 18 годишен в чужбина и върнал се преди година. С връщането мислех да старнтирам собствен бизнес, дори бяхме задвижили нещата за едно заведение тип кафене. Прекарах няколко дни там и видях, как собственика прекарва по над 14 часа всеки ден, плащат си сами заплати персонала и за него я останат 50 лева печалба, я не. И не смятам разходите по наема и сметките в тези пари.

Трудно се живее в България и не говоря за парите. Няма здравеопазване, няма държавни интитуций, няма нищо което да работи адекватно като цяло. Не може в Германия да си регистрирам и застраховам колата за 10 минути, тук да ти трябва ден за това. Няма полиция и т.н. Не говоря, че няма пътища,продукти и всичко е 8-мо качество. Да не си помислите, че съм някой от мизерните хейтъри, изкарвам по 200-300лв на ден с това, с което се занимавам. И чак сега осъзнавам, че парите не са всичко за нормалния живот. Единственото хубаво тук, поне за мен, са ми близките и че мога да се оправям на всякъде и с всичко. И все пак при първа възможност се махам.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 521
Регистриран на: 16.11.2005
Местоположение: Cal
Пол: Мъж

Re: Работа на заплата или...

Мнение от The_Ancient » 03 Авг 2018, 5:17

BaDxBoY написа:Внимавайте с това връщане, да не се окаже грешката на живота ви.


Всяка голяма стъпка крие рискове, но в този случай грешките са обратими - винаги можеш да се върнеш в чужбина и да си подкараш по старому. Поне си опитал.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 79
Регистриран на: 16.09.2014
Пол: Мъж
Кара: 730D F01

Re: Работа на заплата или...

Мнение от mrlargo » 03 Авг 2018, 7:00

В общия случай със заплата пари не се изкарват. Изключение са високите позиции, но на тях са единици. В София например масовата заплата е 2к на месец, които стигат точно колкото да се покрият разноските.
При бизнеса минуса е, че риска е по-голям и приходите не винаги са регулярни. Освен това може да претърпиш поне няколко провала докато направиш нещо успешно и това изисква упоритост и ентусиазъм. Основният плюс е обаче, че потенциалът е неограничен - от една сделка може да спечелиш 100к например дето иначе ще работиш 5 години за тях.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Работа на заплата или...

Мнение от Kurtov » 03 Авг 2018, 20:41

Knoxville_ написа:Тези 200 лева на ден след осигуровките ли са или преди това? Я направо кажи коя ти е старата работа, да отида да поработя малко и аз :mhihi: :ok:


И аз съм на опашката :lol: .


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Работа на заплата или...

Мнение от Bogat-Beden » 04 Авг 2018, 7:51

Petrolhead написа: като най-тежката част не е самата работа, а хората с които ти се налага да трудиш.

:yes:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Работа на заплата или...

Мнение от Borymeckata » 06 Авг 2018, 10:15

Аз пък не се сещам за работа, при която да не контактуваш с други хора... :dunno: :dunno: Дори да си пазач на фар на скалист остров в океана или космонавт на соло-мисия - пак имаш началник, държиш връзка с някакъв център, получваш задачи и пращаш доклади, такива работи...
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Работа на заплата или...

Мнение от Jordana » 06 Авг 2018, 10:51

Монарх ..министър председател ...президент ....тибетски монах , дори те получават заповеди от шефа горе ??!!! Трудовия договор на всички нас може да бъде прекратен без предизвестие .:roll: Не виждам как може да се каже че някой работи за себе си , всеки работи за някого колкото и да не ни се иска да го признаем трябва да знаем че винаги има някой да прави хесапа на свършеното след нас .
https://www.youtube.com/watch?v=vZmLhUzLZxs :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Работа на заплата или...

Мнение от cod-cdbp » 07 Авг 2018, 16:49

Мдаааа, никога не трябва да се пропуска и този аспект от живота/работата.
Затова все повече започнах да се замислям, както точно искам да работя/творя за напред.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 47
Регистриран на: 25.05.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E70 X5 3.0D/E60 525D

Re: Работа на заплата или...

Мнение от chokolino_88 » 05 Сеп 2018, 10:24

Работил съм за депутатска заплата, но за тия пари си скъсвах д-то и фирмата беше като моя... Имал съм и малък бизнес, но и там се занимаваш с хора всякакви, а освен това трябва да го мислиш нон-стоп, за да изкарваш нормални печалби...
Стигнах до извода - 1000 лева пасивен доход от инвестиции, никакви дългове и собствено жилище. Работа единствено за кеф и по мое желание, ако се намери нещо. Изхабените нерви и пропиляното време няма кой да ми ги плати достатъчно.

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook