Пак ще спират топлата вода. Предложения за нагревател ?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 53
Регистриран на: 5.12.2007

Re: Пак ще спират топлата вода. Предложения за нагревател ?

Мнение от nov » 22 Яну 2020, 15:32

Колеги, да не поствам нова тема ще ползвам тази на колегата.

Касае се за дилема между проточен бойлер, като този https://techmart.bg/%D0%9F%D1%80%D0%BE% ... R1000%204T или нормален вертикален бойлер макс. 50 литров - тук съм се спрял на Елдом. Имам обаче няколко въпроса относно първия бойлер:

1. Мога ли да го монтирам в банята и да го ползвам, като общ бойлер захранващ малък апартамент тоест - за къпане, за мивката в банята и за мивката в кухнята, като няма да се ползват едновременно - тоест този бойлер проточен под налягане ли е или само проточен?

2.Спирам се на този вариант, че инсталацията е слаба - ако кабела е 2,5 мм2 няма как да купя и да вържа 6 кВт бойлер от същия тип нали? Не съм гледал защитата каква е.

3. Тезата, че ако няма ток няма и НИКАКВА вода в апартамента дори и студена вярна ли е?

Вярно ли е, че проточен бойлер под налягане без значение марката протичал много бързо?

Ако отговора на т.3 е ДА покупката на такъв тип бойлер се обезмисля и ще се спра на вертикален 50л. бойлер на Елдом. За Теси не чувам добри отзиви.

И разбира се някой ако може да даде препоръка би било добре.

За тази българска марка чета много положителни отзиви, някой запознат ли е с нея, мисля, че е от дълго време напазара:
http://boileri-relax.com/portfolio/%d0% ... %bd%d0%b5/

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Пак ще спират топлата вода. Предложения за нагревател ?

Мнение от Моджо » 22 Яну 2020, 17:36

За слагане, може. Технически. 2кв проточен ще сгреят вода да църцори в мивка. Да се къпеш забрави. Виж 9 кв и нагоре става. Имам та знам колко може. Голям консуматор на малка жица...не става. Ако нямаш ток водата в чушмята спира ли ти…? Не, нали? Взимай си нормален бойлер и не се чуди. Има си 80 литрови хоризонтални, не заемат много място.
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 723
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Пак ще спират топлата вода. Предложения за нагревател ?

Мнение от Don_Diego » 22 Яну 2020, 17:45

Брат ми си сложи проточен, топ модела на Stiebel Eltron - абсолютно никакви грижи, но си иска голяма жица защото е доста киловати като мощност. Преди това беше с някакъв хоризонтален - нон стоп проблеми, харчеше много и го смени с проточния. Сметките за ток му намаляха чувствително. Като няма ток - няма топла вода
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Пак ще спират топлата вода. Предложения за нагревател ?

Мнение от alx » 22 Яну 2020, 17:45

проточния такъв, че да наваксва за един душ си е изпитание за ел. инсталация на дома.

сметките са прости. един душ е 8-10 литра на минута вода със температура около 45 градуса.

гледаш в характеристиките на уреда кой може да задоволи такъв дебит с такава температура и си ти...

жокер- вземаш си нормален бойлер и не се опитваш да направиш нагревателни елементи от проводниците в стените на дома ти защото дори един 6 киловата проточен изисква 4 квадрата проводник ако е под 20 метра обща дължина... 6 квадрата за 30 метра, 10 за 50....
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Пак ще спират топлата вода. Предложения за нагревател ?

Мнение от b_u_b_o » 22 Яну 2020, 18:28

Според мен определящ е въпроса с каква цел се слага бойлера. Ако е с цел постоянно ползване бих сложил обемен...въпреки че тия 50 литра са доооста ограничаващи. Ако е за бекъп на топлофикация задължително бих сложил проточен. Играл съм го това имах в квартирата обемен, обаче в общия случай ти не знаеш кога ще има авария. Ставаш сутрин пускаш крана няма топла вода, е да ама и в бойлера няма, а нямам и 2 часа да го чакам да стопли. Значи все едно няма бойлер :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Пак ще спират топлата вода. Предложения за нагревател ?

Мнение от Моджо » 22 Яну 2020, 18:37

Не давайте акъли, че ще се подпали човека. Проточен ако имаш оразмерена инсталация. Повтарям, че от 9 киловата нагоре трябва да е. За 1-та седмица без тец си зимай нормален и не се занимавай.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 53
Регистриран на: 5.12.2007

Re: Пак ще спират топлата вода. Предложения за нагревател ?

Мнение от nov » 22 Яну 2020, 20:35

Благодаря за съветите колеги, основно съм се насочил към проточен от фирмата Релакса, български, който работи под налягане, демек ще захранва с топла вода апартамента. Служителя с който разговарях по телефона беше любезен и доста компетентен. Препоръча ми този с мощност 7 кВт, единствено трябва да видя наистина какво е сечението до банята предвидено за бойлера и разбира се защитата (АП-то в таблото). Ако го монтирам в банята разстоянието до таблото ще е макс 3 метра, искрено се надявам да са го изпълнили с 4мм2 и защитата да е поне 25А. В апартамента няма да се живее постоянно, а и аз се къпя за около 4 минути с хладка, не гореща вода. Жената .................................................... поне 30 минути, но ако водата не може да се загрее достатъчно ще прекарва по-малко време в банята :bowdown: Бойлера е 7кВт на цена 156 лева с 2 години гаранция, предвид, че в жилището ще се стои малко и за кратки периоди (2-3 дни) се спирам на такъв проточен бойлер, който да захранва навсякъде не само душа, а другия вариант разбира се си остава вертикален 50 литров, марката вече.....................доволен съм от Елдом. Нямам ТЕЦ или парно на дърва или пелети и за отопление и за топла вода ще се разчита на ел.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Пак ще спират топлата вода. Предложения за нагревател ?

Мнение от Моджо » 22 Яну 2020, 20:40

7 кв по една жица в апартамент.... не знам. Гледай много внимателно. И са на ръба да не ти вършат работа за къпане. При условие че нормален се грее от нула за около час и нещо и си имаш вода и то вряла.
ПП Па тия модерните по вифи /или там по квото е/ можеш да си ги включиш по-отрано през телефона.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 53
Регистриран на: 5.12.2007

Re: Пак ще спират топлата вода. Предложения за нагревател ?

Мнение от nov » 22 Яну 2020, 21:18

Сигурно по проект е заложена мощност от 3 кВт за бойлер и наистина дори със 7 кВт и 4мм2 ще съм на ръба да не говорим за 8,5-9кВт. Ще проверя кабела и защитата за да съм сигурен и ще мисля пак.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Пак ще спират топлата вода. Предложения за нагревател ?

Мнение от Моджо » 24 Яну 2020, 15:18

Те ти една проста схема
https://balmax.com/product-category/%D0 ... %BD%D0%B8/
6кв = топла вода в мивка.. или леко студена за къпане.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 53
Регистриран на: 5.12.2007

Re: Пак ще спират топлата вода. Предложения за нагревател ?

Мнение от nov » 24 Яну 2020, 15:54

Пропуснах да кажа, че бюджета ми е макс 250 лв за бойлер без значение проточен или не. Предвид това, че ще искам да захрани целия апартамент и инсталацията, която май е с 2,5мм2 се спирам на вертикален 50 литров бойлер на Бош или Елдом 1,5 кВт. Като все пак решението не е окончателно................

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Пак ще спират топлата вода. Предложения за нагревател ?

Мнение от alx » 24 Яну 2020, 17:19

nov написа:Пропуснах да кажа, че бюджета ми е макс 250 лв за бойлер без значение проточен или не. Предвид това, че ще искам да захрани целия апартамент и инсталацията, която май е с 2,5мм2 се спирам на вертикален 50 литров бойлер на Бош или Елдом 1,5 кВт. Като все пак решението не е окончателно................


мисля, че решението ти е удачно и надеждно и няма да ти предложи изненади...
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Пак ще спират топлата вода. Предложения за нагревател ?

Мнение от Jordana » 24 Яну 2020, 17:29

Щом нямаш инсталация за нормален проточен бойлер насочи се към стандартен вертикален поне 80л и 1.5квт . 50 литра е прекалено малко като обем за топла вода .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Пак ще спират топлата вода. Предложения за нагревател ?

Мнение от alx » 24 Яну 2020, 17:45

Jordana написа:Щом нямаш инсталация за нормален проточен бойлер насочи се към стандартен вертикален поне 80л и 1.5квт . 50 литра е прекалено малко като обем за топла вода .


аз съм живял със 50 литра и на 60 градуса си беше точно... е, не можеш да се самозабравиш под душа или двама да се изкъпят един след друг ама... стигаше... но да- трябва да се внимава...
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 53
Регистриран на: 5.12.2007

Re: Пак ще спират топлата вода. Предложения за нагревател ?

Мнение от nov » 25 Яну 2020, 20:48

Колеги, за мен дилемата не стои на дневен ред повече.............ето и обяснението:
Главния АП монтиран в апартаментното ми табло е цели 40 ампера !!!!!!!, имам един 25, един 20 и три по 16 и един 10А.
Нещото обаче, което ме шашна е, че долу в уличната касета АП-то з амоя апартамент ( а и за останалите ) е 32 А, демек може и д амога да си запаля инсталацията, ако пусна бойлер и печка за готвене и един телевизор, както и хладилник. Или най-много да изключи този в уличната касета....................................уж ново строителство .....................................
Та бойлера ще е макс 50 литра, вертикален монтаж с макс мощност 1,5кВт.
Благодаря за съветите.

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook