Теглене на каравана с Б категория в ЕС

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1028
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: 535d LCI

Re: Теглене на каравана с Б категория в ЕС

Мнение от andy » 24 Юли 2018, 12:54

andy написа:До 750кг и ако ремаркето (караваната) не надвишава килограмите на теглещия автомобил можеш да караш само с В категория. Т.е не може с кола 700кг да теглиш ремарке 750кг.
Във всички други случаи се изисква В+Е.


Писах го по нагоре
нека и с доказателства, че малко бях се объркал след това със ППЗДП и ЗДП


Ето и малко от ППЗДП (предните бяха от ЗЗП)
https://www.lex.bg/laws/ldoc/-13618687

Чл. 21.
Моторните превозни средства се делят на следните категории, означени с латински букви:
.
.
3. категория В - автомобили, чиято максимално допустима маса не надвишава 3500 кг и броят на местата за сядане, без мястото на водача, не превишава 8; към тях може да се прикачва ремарке с максимално допустима маса не повече от 750 кг; максимално допустимата маса на ремаркето не може да надвишава масата без товар на теглещото превозно средство;
.
.
.
6. категория В + Е - състав от пътни превозни средства с теглещо моторно превозно средство от категория В и ремарке, когато:
а) максимално допустимата маса на ремаркето надвишава 750 кг;
б) максимално допустимата маса на ремаркето надвишава масата без товар на теглещото превозно средство;

Мисля че споровете са до тук;

Колегата пуснал темата НЯМА право да управлява с В категория

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 297
Регистриран на: 23.09.2010
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: 320д
Мечтае да кара: hibrid

Re: Теглене на каравана с Б категория в ЕС

Мнение от 90e90e » 24 Юли 2018, 13:48

Дърпаш си караванката без проблеми с Б категория (лично проверено в ДАИ и КАТ). Уеднаквяваме нашите измишльотини с евро законодателството. Не тълкувайте законите като дявола - Евангилието! Тук ако някой си позоли да те актува случайно - то в съда ще падне. При регистрация е много важно и на дърпащото и на дърпаното да бъдат надлежно попълнени! Много е важно, защото там гледаме всички проверяващи!!! За съседни нам държави - различни от еврозоната не мога да коментирам (румънците се преписват към тях)...Виж само на английската караванка документите как ще оправиш в БГ, защото е проблемно регистрирането, но не е невъзможно!!!
За да спрем да се избиваме по пътищата, трябва да се спре алкохола на мъжете и бензина на жените! Карайте така, че да стигнете!

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Теглене на каравана с Б категория в ЕС

Мнение от alx » 24 Юли 2018, 15:19

законово не знам как е, но чисто като физика над 1 тон ремарке изискват да има спирачки и да имаш контролер за спирачките на товара (brake controller). твоя джип има ли такъв контролер? ако няма - много много внимателно по нанадолнищата и като спираш по- рязко... и отзад на джипа хубави гуми (не износени)...
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 111
Регистриран на: 19.02.2012
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: e90 320d '06
Мечтае да кара: f06 640

Re: Теглене на каравана с Б категория в ЕС

Мнение от enerdjy » 24 Юли 2018, 17:25

За контролера не знам дали има, но пък гумите са ми хубави пък и скоростта, която ще развивам ще бъде макс 90-95, все пак няма да бързам.Надявам се да нямам главоболия с полицаите.Ще ви държа в течение, когато завърши трипчето. :bchug:

Едит: интересувах се за документите при регистрацията на караваната, така че всичко би трябвало да е наред.

Благодаря ви за съветите.
"If one day speed kills me don't cry because i was smiling" - Paul Walker

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1637
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: Теглене на каравана с Б категория в ЕС

Мнение от Z3Ro* » 25 Юли 2018, 0:40

Аз чуждите закони не мога да коментирам, но според нашите, ако караваната е с допустима маса над 750, а колегата няма категория "Е", то той е неправоспособен водач, за което при повторно нарушение в срока на изтърпяване се предвижда наказателно преследване... Иначе и аз мога да карам влекач с полуремарке, но нямам както се казва "рътия" за това. А не дай, Боже, стане някое леко ПТП и си неправоспособен - не ми се мисли за размера на глобите.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 107
Регистриран на: 27.01.2013
Пол: Мъж
Кара: димяща проходима катафалка
Детайли за колата: now "08 e61 530xd
ex "07 е91 330xd

Re: Теглене на каравана с Б категория в ЕС

Мнение от antonpau » 10 Сеп 2018, 14:44

Тъй като обмислям закупуването на каравана, се поразрових малко из тая каша. Това, което е не особено известно, е изкарването на категория B 96 (като допълнение към книжката ти категория B), което "обира луфта" между 3500 и 4250кг ДММ ( =допустима максимална маса, или графа F2 от талона на колата и караваната) . Той е въведен 2013г. по повод уеднаквяването на всички страни в ЕС. Ето един табличен вид: https://www.meinschein.at/fuehrerschein ... uebersicht гледа се жълтата табличка за най-голяма прегледност. Тоест различните случаи са следните:
Кола 2000кг +ремарке 700 кг -> само B; сборът не може да превишава 3500кг; масата на теглещия (ама графа G на талона, не F2!!) не може да е по-малка от ДММ на тегленото;
Кола 2000кг +ремарке 1450кг -> само B; сборът не може да превишава 3500кг; масата на теглещия (ама графа G на талона, не F2!!) не може да е по-малка от ДММ на тегленото;
Кола 2000кг +ремарке 1650кг -> B + 96; сборът е по-голям от 3500кг и не може да превишава 4250кг; масата на теглещия (ама графа G на талона, не F2!!) не може да е по-малка от ДММ на тегленото;
Кола 2000кг +ремарке 2500кг -> B+Е; и двете са поне 750кг и не повече от 3500кг, но ДММ на тегленото може да превишава масата G на теглещия;
Кола 3000кг +ремарке 3000кг -> B+Е; и двете са поне 750кг и не повече от 3500кг, но ДММ на тегленото може да превишава масата G на теглещия;
Аз други случаи за нормални коли не мога да се сетя. Четох при офроудаджиите и при кемперистите, че има разни други особености при по-сериозни джипки - имат си попълнена графа F3 в талоните, която дефинира ДММ на целия състав, но явно е наистина за голрмите прасета, щото споменават числа по 5000кг и нагоре :shock:
Ето примерно курс за B96, за което за сефте разбрах днес: http://gdautobg.com/%D0%BA%D0%B0%D1%82% ... -1160.html Доста оплаквания четох, че бая автоинструктори дори не знаели за това нещо :mhihi: а пък в белите страни, разбирай на запад от Балканите, получаваш тази отметка в талона при пожелание от твоя страна, когато ти издават книжката :yes: Тук, разбира се, е абсолютна боза. Така и нестава ясно сменя ли ти се талона, допълва ли се, отделна тапия ли е :kuku:

Потребител
Аватар
Мнения: 14
Регистриран на: 4.02.2008
Местоположение: София

Re: Теглене на каравана с Б категория в ЕС

Мнение от Мартос » 01 Юни 2020, 17:55

Съжалявам , че повдигам малко стара тема , но да питам за мнение. На моето Е70 максимално допустимата маса е 2755, което ще рече , че до позволените за Б категория 4250 ми остават 1495кг. Само че аз искам да тегля платформа, а повечето такива са 1500кг. Дали ще се правят господата полицаи за 5кг отгоре :(

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Моджо

Последни теми
Facebook