Хранене на коте британче?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 107
Регистриран на: 27.01.2013
Пол: Мъж
Кара: димяща проходима катафалка
Детайли за колата: now "08 e61 530xd
ex "07 е91 330xd

Re: Хранене на британче?

Мнение от antonpau » 03 Юли 2018, 8:40

Моята беше ужасен чешит и социопат, съответно и при яденето така :mhihi: 1-2 години се чудехме с какво да я храним, нищо не искаше... първата и последна котка, която знам да не яде риба и да не пие мляко :D веднъж и сварихме свински черен дроб... изкара до 16 години почти само на него, много рядко някоя и друга консерва с някво дивечово месо (вече не помня марката, не беше уискас със сигурност, тях не ги пипаше), суха храна също ядеше, но много малко. Добре е да й сложите някаква ядлива трева, да може да си хапва, като иска да си повърне топката косми в стомаха ;)

Старши скрапер
Аватар
Мнения: 2700
Регистриран на: 16.04.2008
Местоположение: Бургас и малко в София
Пол: Мъж
Кара: ше е21/316, сега 318ci и е93/335dct
Мечтае да кара: е21 без ръжди със S54
Детайли за колата: Powered by M43b19

Re: Хранене на британче?

Мнение от Lenco » 03 Юли 2018, 8:56

Попромени малко заглавието, че колкото пъти го видя се плаша, че след брекзида ония грозници са фалирали и си пращат дечицата да ги храним.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Хранене на британче?

Мнение от madafaka_donkele » 03 Юли 2018, 9:05

c04 написа:
madafaka_donkele написа:Да не говориш за суровата пепел? И аз го забелязах това, че го има в някои храни, но после четох, че е необходим за костите и зъбите. Има го и във фуража. Ще питам пак ветеринарката на втората ваксина за по-сигурно.

За нея иде реч. Тя и полезна но в определени количества, най-добре до около 7 в сухата, понеже там има повече (Applaws-са при високия клас има една идея повече).При мъжките ако не се хранят както трябва, се получават кристали в урината и оттам на зле :(. Гледай да няма зърно нито в мократа, нито в сухата, тъй като котката си е хищник и има нужда от месо.В природата почти не поглъщат зърно.Друг важен момент е да и вземеш паста против образуване на космени топки в стомоха или пък котешка трева :mhihi:

пс: дай някоя снимка на мъника


Аха, затва значи не се препоръчват зърнени култури, а само яко месо. Мacs-a, който му взех вчера ще се окаже добър. 6.4% пепел и сутринта си изяде порцията без остатъци, явно му е вкОсно :mhihi: Аплауса май няма да го взимам пак - 11% пепел :confused: Орижена - 8%, а Аканата - 7%. Другия път взимам Аканата.
Иначе паста не съм му взимал. Направо му засадих тревичка да си я гризе. Взех му и catnip спрей, от който хептен полудЕ :mhihi:
Ей го потомъка на тереза мей :mhihi:

Изображение

Изображение

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Хранене на коте британче?

Мнение от c04 » 03 Юли 2018, 13:30

Сладурче :D

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Хранене на коте британче?

Мнение от Nickelback » 03 Юли 2018, 13:54

Това е менте, не е клепоухо :ok:

Голям сладур :yes:

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Хранене на коте британче?

Мнение от Zagy » 03 Юли 2018, 13:59

Страхотно сладурче - честито :) И аз имам британски пор от няколко години - не са претенциозни към храната като цяло и не би трябвало да имаш проблем. Перфектни са за хора, които не се задържат много-много вкъщи - не им е особен проблем да са без надзор за известно време.

тЕ го мойто прасе :)
Изображение

Храня го с РК за британки, но му давам доста месце, яде и паучове, опитва и от моята храна. Давай му от всичко ако проявява любопитство към някаква храна; не да се наяжда, а да опитва.
Si non confectus, non reficiat.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Хранене на коте британче?

Мнение от madafaka_donkele » 03 Юли 2018, 14:19

Nickelback написа:Това е менте, не е клепоухо :ok:


Бъркаш го с шотландските ми се струва, те са клепоухите :mhihi:

Zagy написа:Храня го с РК за британки


Мен ме наплашиха, че с роял канин става шишкав, ама те пък само и единствено с такова го хранеха. Никакво разнообразие.

Хубав шишо бакшишо е станал и твоя :mhihi: До 1г. се надявам и моя да се угои така :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1792
Регистриран на: 4.09.2006
Местоположение: Столичная
Пол: Мъж
Кара: Е34 с ... ръжда

Re: Хранене на коте британче?

Мнение от ивчо » 03 Юли 2018, 14:48

Zagy, колко тежи твоя ... 8)
Механджията написа:е, пример, аз снощи клатих здраво мойта, сутринта с кеф станах, кафенце, после вместо обичайните 15мин до бачкането пътувах близо 25... лежерно така, кефаджийско.... а тия дет бързат, дали са ебали? :mhihi:


The night is dark and full of lo6o :mhihi: :paranoid:

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Хранене на коте британче?

Мнение от Zagy » 03 Юли 2018, 14:48

Скоро не съм го мерил, но е над 5 кила.
Si non confectus, non reficiat.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1311
Регистриран на: 9.07.2010
Местоположение: София
Кара: на 0.6

Re: Хранене на коте британче?

Мнение от In_Memoriam » 03 Юли 2018, 15:57

madafaka_donkele написа:
Nickelback написа:Това е менте, не е клепоухо :ok:


Бъркаш го с шотландските ми се струва, те са клепоухите :mhihi:

Моят е хибрид
Изображение
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Хранене на коте британче?

Мнение от drifty » 06 Юли 2018, 7:38

Всеки път, докато чета разни теми, се чудя колко много неща не знам :D Моята котана за 9 години веднъж съм я водил на ветеринар, че нещо беше се изплашила и сърцето и биеше толкова начесто, че и тя не знаеше какво се случва.

В основната и дейност:
20180629_235939.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 6.01.2015
Пол: Жена
Кара: Тротинетката на учинайка си

Re: Хранене на коте британче?

Мнение от Black Cat » 15 Авг 2018, 2:24

Привет! Може би малко късно се включвам в темата, но се надявам информацията, която ще споделя, да е от полза на всички четящи.

Първо – започвам с уточнението, че всяко коте, независимо дали породисто (термин, който е леко относителен, всъщност) или безпородно, задължително трябва да бъде хранено с хубава (висококачествена) храна, с цел, ако не изцяло да се избегне, то поне да се минимизира рискът от развитие на някои гадни болести. Да, различните породи са селектирани така, че нерядко имат определени по-специфични нужди, по отношение на храненето и цялостната поддръжка. Но в общата си част, нещата, свързани с нутриционнните подходи, са горе-долу еднакви за всички породи и възрасти на котките.

По отношение на храната:

– Важно е да подбираш такава, която е максимално естествена за котките, предвид природата им на 100-процентови хищници.
– Без наличие на зърнени култури, защото те са трудни за усвояване и преработване от организма на косматковците. Може да предизвикат затруднения в работата на някои важни органи, като черния дроб и бъбреците. В добавка – понякога предизвикват и алергии.
– Важно е, също така, храната да е с максимално високо съдържание на месо и месни субпродукти и богата на органичната киселина – Таурин.
В общи линии, трябва да съставиш диета на твоя любимец, която да е изобилна на протеини и оскъдна на въглехидрати. :) Май и за нас, хората, това е най-beneficial режимът, в края на краищата, ама това е отделен въпрос...
– Хубаво е храната да е хипоалергенна, както и богата на есенциалните Омега 3 / Омега 6 мастни киселини и натурални пробиотични бактерии.
– Плодовете, семената, билките и някои зеленчуци също са препоръчителни, защото имитират съдържанието в стомаха на плячката, която котките биха улавяли в природата.
– Без лактоза, оцветители, овкусители и консерванти.

Виждам, че по-назад вече са споменати някои от премиум марките, които са достъпни на българския пазар.

За суха храна, това са:

Orijen

Acana (в момента ползвам цяло чувалче точно от нея)

Applaws

Leonardo (с тях, обаче, не знам какво се случи, изчезнаха от българския пазар сякаш, а храната им поначало е доста качествена)

N&D

Tundra

Mac's

Taste of the Wild

Natural Greatness

Essential Food The Jaguar

Arden Grange (мисля, че също не са лоши)

Имай предвид, че тъй като изброените храни са максимално изчистени откъм състав и в тях липсват овкусители и всякакви други химии, е възможно котето да не ги яде с върл ентусиазъм в началото, особено ако доскоро си го хранил с по-нисък клас храна. Но този период би трябвало да отмине и да свикне с премиум вкусотиите. :yes:
Апропо, май наистина повечето котки не обичат суха храна, с вкус / дъх на риба – няма да забравя с какво нежелание и дърпане се наложи моите да изядат цял чувал Orijen Six Fish преди време... :twisted:

Изобщо не е задължително, при смяната на марките суха храна, котките да получат стомашно-чревно неразположение – доста индивидуално е. Трябва да пробваш и да видиш как ще се отрази конкретно на твоя мъник. Аз никога не съм имала подобни проблеми с моите питомници, а често експериментирам с различни видове премиум храни.

Много е важно, обаче, да не го храниш само със суха храна (гранули), а регулярно да вмъкваш в диетата му и мокри изкушения (консерви, паучове и пастети). При тях на практика изборът е безкраен, но отново е добре да залагаш на по-качествените продукти. Желателно е да му отваряш по една консерва / пауч поне през ден – обикновено премиум марките предлагат доста малки като грамаж консерви, така че не вярвам да му се опрат. Най-често котката изяжда съдържимото за броени минути, съдейки по моя личен опит. :lol:

По отношение на консервите, пастетите и паучовете, като конкретни марки препоръчвам:

Applaws

Schesir

LittleBigPaw

Life Natural

Mac's

Carny

Arden Grange

Tundra

Освен това, много собственици веднъж седмично приготвят и някакво прясно месо / органи – естествено, без да добавяш сол и други подправки – препоръчително е месото да е сготвено на пара, на фурна или варено.
Възможно е да пробваш да му дадеш и сурово телешко (някои котки много обичат), но само, след като е престояло 48 ча̀са в камерата, за да измрат всякакви микроскопични гадинки. Аз съм давала в миналото – не е имало проблеми.

На пазара има също всевъзможни добавки и витамини, както за профилактика, така и за справяне с различни здравословни проблеми.

Гледай купичката му винаги да е пълна с прясна вода – ти си прецени дали тази от чешмата става за пиене.

Задължително кастрирай младежа, като достигне определената за това възраст – за негово и за твое добро; ако щеш – и от будна гражданска съвест. ;) При моите 2 мъжки котки забелязвам само плюсове от кастрацията – извършихме манипулацията, веднага щом достигнаха полова зрялост. При котараците процедурата е изключително лека и безболезнена. Мит е, че щом котката е кастрирана, задължително ще надебелее. Въпреки че имат денонощен достъп до храна, единият ми косматко е с нормални килограми, а другият цял живот си е една кожена торба, пълна с кокали... Въпрос на метаболизъм явно, също както при хората. Нито един от двамата не е изгубил виталността и енергията си, макар отдавна да минаха юношеските години. Даже на моменти бих предпочела да са по-кротки – то е тичане, гонене, прескачане, дебнене – в многостаен апартамент сме и възможностите за игра са неизчерпаеми. :mhihi:

Имам и още съвети, но засега толкова, че вече очите ми се затварят и сякаш правописът ми не е съвсем под моя контрол. :conf:

Пожелавам на малкото сладурче много слънчеви години и със стопанина му истински да се обичат и радват един на друг! :)


Изображение
AD ASTRA PER ASPERA

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Хранене на коте британче?

Мнение от madafaka_donkele » 15 Авг 2018, 8:54

Благодарим за информацията :bchug:

Не съм му измислил някаква строга диета. Както бях споменал и преди гледам да му разнообразявам яденето. Сутрин му давам пауч, пастетче или гранули, вечерта гледам да му сложа манджа :mhihi: Много ми харесва обаче как яде всичко, каквото му сложиш :mhihi: Явно му се и отразява, взех го точно 1кг., за 1 месец качи 1.1кг., а сега сигурно е вече поне 2.5кг. и почнА да си тежи :mhihi:

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Хранене на коте британче?

Мнение от Zagy » 15 Авг 2018, 9:55

Щом яде всичко, значи е перфектен. Това е най-добрият показател за едно здраво коте :)
Si non confectus, non reficiat.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 481
Регистриран на: 29.09.2010
Пол: Мъж
Кара: му се на вода

Re: Хранене на коте британче?

Мнение от frizzante » 15 Авг 2018, 16:49

Да споделя и аз моя меко казано неприятен опит с тази порода котки...Заги е запознат с моя случай, но ще споделя тук за да е полезно за някой евентуално. Имах такъв котарак, казвам имах, защото сега Август щеше да навърши две години. Наистина е много важно с какво ще го храните, хубавите храни са скъпи, марките сте ги изброили вече като цяло. Аз обаче искам да обърна внимание на друго - ветеринарните лекари и общо взето периодичните ваксини и профилактичните визитации. Няма да изпадам в подробности от къде е взет и тнт. Здрави и красиви родители, редовни паспорти, ваксини и ала бала в добър дом с добри грижи. Не е развъдник. Взехме го на почти 3 месеца със сложена вече някаква ваксина както си му било реда там. ОК. При нас (друг град) веднага се заведе на ветеринар (след дълго разпитване уж един от най-добрите в града с дълги години стаж). Паспорта се прегледа, каза ни се, че е сложена правилната ваксина и добра марка. Направи се график за първата годинка кога и какво да се слага. Съответно всичко се спазваше педантично, излизал съм от работа за да го водя на точна дата и така. Пари не са пестени за нищо - скъпи храни, ваксини, добавки, витамини, пасти, играчки, тунели, катерушки и бла бла бла. Даже по съвет на Заги чат пат му давах и риба тон да хапва. Беше свиня - ядеше всичко. На 13 месеца беше почти 5 кг. Много едър - не дебел. В един хубав ден се прибирам и както винаги сме на вратата наредени и се чака боя с връзки за обувки докато се събувам. Виждам обаче едно петно на пода - повърнал е. На прима виста нищо особено - имаше малко тревичка вътре щото чат пат си я хрупаше козата. Не обърнах особено внимание, беше си жизнен, лети из нас. Ок. Обаче на сутринта ставам и пак повърнал. При което вече жената изпада в паника едва ли не и веднага на ветеринаря. Не ходих. Слагали са инжекция някаква заради "стомашно неразположение". Добре. Ама не спира. Айде пак на другия ден - вече кръв се взима и така. Тук ни съобщават, че котарака има котешка чума!!! Просто ей така...Остана за лечение там, то не бяха инжекции, преливания, системи, чудеса...положението зле. За 4 дни беше свалил 2 кг. И вдигат рамене и тва е. Полудявам и го карам другаде, там влязоха веднага в обороти, защото им занесох направо картона с кръвни резултати и какво що е давано до момента. Веднага изкача въпроса КАК е възможно да е болен от нещо за което е ВАКСИНИРАН с доколкото разбрах 3 различни ваксини еди колко си валентни?! Доктора - доцент прие казуса лично наистина, праща кръв при негов колега във ветеринарния в Стара Загора, звъняха, питаха...пробваха с какво ли не и накрая на 10 ден си отиде. Беше развил и жълтеница накрая като екстра. Абе грозна история. На ден се даваха по 80-100 лв за лечение(това го казвам за да е ясно, че дори и не съм питал кое колко струва и да се прави каквото трябва най-доброто). Този доцент писа и някаква нота до Стара Загора (доколкото разбрах там е центъра по заразни болести при животните за България) с цитирани партидни номера и стикери на ваксините които НЕ СА СРАБОТИЛИ и всички кръвни картини с резултат позитивен на котешка чума. Дано е имало някакво полза от това. Та общо взето на никой не го пожелавам това. Внимавайте много какви ваксини и кой ги слага, не, че нещо може да направите ама вече като чуя ветеринар получавам нервна криза. А котките ми станаха някак безразлични вече. Един багажник играчки изхвърлих а тоелетната му изгорих по съвет на ветеринаря. Та така...Пак казвам дано на никой от вас никога не му се случи нещо подобно.
Никой да не се качва на автобуса преди да е дошъл!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook