Хранене на коте британче?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Хранене на коте британче?

Мнение от madafaka_donkele » 02 Юли 2018, 15:49

Момчето, от който го взех каза само Applaws. Водела се А+ храна. ОК, но една опаковка от 400 грама едва я изяде за 2-3 седмици. Не му се нрави много. Собствениците на майката, при която реално е било до 2-ия месец са го хранили само с консерви гурме голд. Чета всякакви мнения по темата, но нищо конкретно дали да се храни с готови храни или с готвена/домашна храна. Британчето е при мен от грубо месец и е на 3 месеца. Засега му давам готвена/домашна храна - предимно месища разни, но си яде всичко каквото му сложа. Досега съм нямал "марков" котак и ме притеснява да не заболее от недостиг на нещо. Разбрах, че royal canin, wiskas, гурме голд и подобните да се отбягват. Бъкани са с химикали, ГМО, причиняват затлъстяване и т.н. Въпроса е кои са наистина добрите марки храни? Под добри имам предвид да осигуряват всички протеини, въглехидрати, мазнини, витамини, минерали и т.н., без химикали, ГМО и такива.
Мисля да продължавам комбинирано хранене - гранули + готвена/домашна храна. Някой пробвал ли е само готвена/домашна храна + хранителни добавки, витамини и др. под някаква форма?
Последна промяна madafaka_donkele на 03 Юли 2018, 9:07, променена общо 1 път

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Хранене на британче?

Мнение от Kurtov » 02 Юли 2018, 15:58

Извинявам се за тъпия въпрос, но за какво британче става върпос ? Така като чета не е британско дете :mhihi: .
Сега видях, май за коте става дума :lol: .

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Хранене на британче?

Мнение от Top Gun Maverick » 02 Юли 2018, 16:23

Cat show имаха страхотно добри гранули кигато гледах персийки допреди година. Три вида им смесвах, едната бе за бъбреците, другата за космите защото персийките имат много и при миенето си бая гълтат, третата забравих защото последните години смесвах само първите две. Имаха всичко нужно, не затлъстяваха, но не помня от кой месец ги даваха заради твърдостта и бъбреците.
Ако котката е "маркова" и най-вече мъжка, задължително търси тая за бъбреците защото от ядене на други гранули като няма какво да чисти се запушват каналите, подува се и умира.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Хранене на британче?

Мнение от c04 » 02 Юли 2018, 16:59

Аплауса е хубава храна с високо съдържание на местен протеин и без зърно, обаче и по мой наблюдение котаците не си падат много да я ядат с апетит :mhihi:. Две от наистина добрите храни са Orijen и Acana, канадски са и са много висок клас, обаче там цената е бая височка :yes: Роял Канин и Хилс са по-скоро среден клас храна за мен, така че... Но с тези които продават в супермаркетите не я храни(поне не редовно), ако не искаш да я разболееш. :paranoid:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Хранене на британче?

Мнение от madafaka_donkele » 02 Юли 2018, 19:19

Преди малко говорих с друг приятел, който също има британче*. И той сподели, че неговото не харесва аплауса с риба :mhihi:
За тази седмица му взех Macs Chicken Shrimps Kitten. Немско някакво ми го препоръчаха в зоомагазина. Изглежда добре, а и на съставки го докарва. Иначе погледнах орижена и аканата. И те изглеждат добре. Не бих казал, че са по-скъпи от аплауса. В по-големите разфасовки цената идва горе-долу еднаква. Лошото е, че нямат малки 300-400гр. разфасовки за проба. Благодаря за насоките :bchug:

Top Gun Maverick написа: от ядене на други гранули като няма какво да чисти се запушват каналите, подува се и умира.


Tва не го разбрах. Нали си пие вода и си пика, що да се запушват каналите :dunno:

*Британче = британска късокосместа котка(British shorthair)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Хранене на британче?

Мнение от Benord » 02 Юли 2018, 19:29

Котака си е нормален отвсякъде.Не го тъпчете с боклуци.Просто го Вижте той какво си харесва,защото на вкус и цвят приятели няма.Давайте си му и нормално за едно коте съвсем сурова храна.Така ще хванете и магазинерите наоколо,по котака,каква им е като качество стоката.Иначе разнообразието е голямо,но оставете хайвана да си реши,а и да Ви покаже,какво му е необходимо и какво си харесва.Няма разлика от това човек или коте храниш.Всеки си върви с вкуса.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Хранене на британче?

Мнение от madafaka_donkele » 02 Юли 2018, 19:51

Benord написа:Котака си е нормален отвсякъде.Не го тъпчете с боклуци.Просто го Вижте той какво си харесва,защото на вкус и цвят приятели няма.Давайте си му и нормално за едно коте съвсем сурова храна.Така ще хванете и магазинерите наоколо,по котака,каква им е като качество стоката.Иначе разнообразието е голямо,но оставете хайвана да си реши,а и да Ви покаже,какво му е необходимо и какво си харесва.Няма разлика от това човек или коте храниш.Всеки си върви с вкуса.


То никой не го насилва. Слагам му по малко от каквото има, ако яде му слагам още, ако не хвърлям. "Напъвам" се за храни по простата причина, че както казах и в началото, само с меса няма как да му набавя витамини, минерали и т.н. Имал съм и други котаци преди, но все улични превъзходни и съм им давал всякаква храна - готвена, консерви, гранули и е нямало проблеми. Породисто обаче съм нямал и затова разпитвам и разучавам по-подробно.

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Хранене на британче?

Мнение от Top Gun Maverick » 02 Юли 2018, 19:57

madafaka_donkele написа:Преди малко говорих с друг приятел, който също има британче*. И той сподели, че неговото не харесва аплауса с риба :mhihi:
За тази седмица му взех Macs Chicken Shrimps Kitten. Немско някакво ми го препоръчаха в зоомагазина. Изглежда добре, а и на съставки го докарва. Иначе погледнах орижена и аканата. И те изглеждат добре. Не бих казал, че са по-скъпи от аплауса. В по-големите разфасовки цената идва горе-долу еднаква. Лошото е, че нямат малки 300-400гр. разфасовки за проба. Благодаря за насоките :bchug:

Top Gun Maverick написа: от ядене на други гранули като няма какво да чисти се запушват каналите, подува се и умира.


Tва не го разбрах. Нали си пие вода и си пика, що да се запушват каналите :dunno:

*Британче = британска късокосместа котка(British shorthair)

Олеееее, страхотни са тия!!!!! Заедно с персийците са ми любимите котки, но понеже съм се зарекъл да не гледам Ужжжж скоро животинче, никога не съм питал как се казват. Идва ми да го хвана и намачкам, сега го показах на жена ми и тя много ги харесва. Като гледам бебето и ми идва да го лапна и да не го изплюе! Считай, че след някоя година съм се засили към теб да го видя как е като голямо, оле супер, супер, супер.
Да го обезпаразитиш ако не е, а не помня кога имаше ваксина на колко дни 60 ли беше, като след няколко месеца има втора и после веднъж в годината. И да знаеш, колкото по-породиста е една котка, толкова по-податлива е на болести.
Какво значи ли, ами в храните на гранули има едни такива като въглени финни частици, които трудно се разграждат. С времето се натрупват, запушват и дотам! Дори да го усетиш ще е късно, не един и два котарака са уморени така, женските нямат тоя проблем. Затова задължително като минеш на гранули търсиш такава храна за уринарния тракт. Казах ти, че Кет Шоу имаха, но със сигурност има и други. Pro plan също имат много хубави храни, дори са една идея по-скъпи. Това Гурме от кутиите го зарязват след време защото ще ти излезе златно като почне да лапа, а ми изглежда лакома порода. :mhihi:
Ако е мъжки ще имаш зор да го научиш да пикае където трябва, от малко трябва и най-добре в банята. Ако е без пясъци още по-добре защото разнасят пясъчни образувания силиконовите тоалетни по-стават. Но се зареди с нерви, че може да си показва мъжките простотии и да пикае по капка две където му кефне, колкото да те нерви стабилно. :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Хранене на британче?

Мнение от Benord » 02 Юли 2018, 20:06

Щом имате опита, колега с други котаци преди тази,няма и да имате с тази.Явно ги обичате ,което е много важно.Сега незнам как да Ви го кажа по-просто,но се научете да им разбирате езика за комуникация.Имат си точни думи за всяко желание.Имат си и писменост,но да не прекаляваме.Всеки котак си е с акълът си дотолкова,колкото сме и человеците.Има си интелигентни, има си пълни простаци.Но трябва да влезете в езика на котака.Как им се получава без училище не ми е понятно.Но си го разбират помежду си. Всъщност явно вече сте се досетили затова.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Хранене на британче?

Мнение от Benord » 02 Юли 2018, 20:15

[quote="Top Gun Maverick"][quote="madafaka_donkele"]Преди малко говорих с друг приятел, който също има британче*.

Дойде ли периода няма оттърване.И не е пикня,а нещо много по-лошо -маркиране на територия.Няма нищо общо с урината.И никога,ама НИКОГА не се мие с вода.Намокриш ли го това нещо нещата отиват на основен ремонт за апартамента,пък ако са обувки,просто ги забравяш,че си ги имал.Моят трик е с дезодорант.Спиртен само,другите не вършат работа.Гъба с веро или перилен препарат увеличават десетократно миризмата.

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Хранене на британче?

Мнение от Top Gun Maverick » 02 Юли 2018, 20:22

Benord написа:Щом имате опита, колега с други котаци преди тази,няма и да имате с тази.Явно ги обичате ,което е много важно.Сега незнам как да Ви го кажа по-просто,но се научете да им разбирате езика за комуникация.Имат си точни думи за всяко желание.Имат си и писменост,но да не прекаляваме.Всеки котак си е с акълът си дотолкова,колкото сме и человеците.Има си интелигентни, има си пълни простаци.Но трябва да влезете в езика на котака.Как им се получава без училище не ми е понятно.Но си го разбират помежду си. Всъщност явно вече сте се досетили затова.

Много вярно колега, умни са, иначе нямаше да са най-разпространените улични животни на света. Котката е мега умна, но е много своенравно и затова някои хора бъркат това с глупост изхождайки от сравнение с куче.

А колега, важно е да намериш точната храна да речем на две фирми защото при смяна с разни други може да се очаква лошо или повръща. Породистите са така, нямат общо с уличните домашни, които могат всичко да ядат. А е важно да не дрищи или повръща от храна защото така ще може да различиш рано кога го прави ако е болно. Една температура трудно се хваща дори защото котките имат към 39.
Да му режеш ти ноктите или ветеринар ако не излиза навън или да ги следиш да не се подвиват много назад защото така продължават да растат и се впиват в лапичката, така ми се бе случило с едната и се чудех 5 минути масово копче ли е това или какво защото го боли и не дава да пипаш, после на ветеринар, рязане на нокета, вадене на парчето, превръзка, после пак превръзка, абе колкото е по-породиста котката е по-капризна откъм грижи.

За маркирането си прав, свръх нагъл беше бог да го прости моя Рафаело, бял с едно синьо и едно жълто око, пухкав и не със супер смачканата персийска муцуна, а идея по-малко. Колкото красив, толкова и нагъл тогава. Нас идва опашката и докато му викаш не маркирва. После бяга! Пръсках мястото с дезодорант и с белина, помага за ден, после пак те издебва и там отива. След време свиква и не му пука и ходи дори на прясна белина, а ако е в баня с белина трябва хубаво да е изплакната, че им гори лапичките.
От маркирането спасението е кастрирането, но не бих го причинил на животно.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Хранене на британче?

Мнение от madafaka_donkele » 02 Юли 2018, 20:36

Top Gun Maverick написа:Да го обезпаразитиш ако не е, а не помня кога имаше ваксина на колко дни 60 ли беше, като след няколко месеца има втора и после веднъж в годината.


Да, обезпаразитява се на 2-ия месец, след 1 седмица, ако няма проблеми първата ваксина, месец след това втората и вече всяка година по 1 ваксина. А обезпаразитяването може и по-често.

Top Gun Maverick написа:И да знаеш, колкото по-породиста е една котка, толкова по-податлива е на болести.


Зависи, новите породи и хибриди, като munchkin наистина са много "чупливи". Старите породи обаче - британка, шотландка, сиамка, ангорка са ОК и боледуват много по-рядко.

Top Gun Maverick написа:Какво значи ли, ами в храните на гранули има едни такива като въглени финни частици, които трудно се разграждат. С времето се натрупват, запушват и дотам!


Да не говориш за суровата пепел? И аз го забелязах това, че го има в някои храни, но после четох, че е необходим за костите и зъбите. Има го и във фуража. Ще питам пак ветеринарката на втората ваксина за по-сигурно.

Top Gun Maverick написа:Ако е мъжки ще имаш зор да го научиш да пикае където трябва, от малко трябва и най-добре в банята. Ако е без пясъци още по-добре защото разнасят пясъчни образувания силиконовите тоалетни по-стават. Но се зареди с нерви, че може да си показва мъжките простотии и да пикае по капка две където му кефне, колкото да те нерви стабилно. :mhihi:


Да, мъжко е. Взел съм му затворена тоалетна с филтър, която си стои в банята и засега си прави всичко там, с изключение на един единствен инцидент, където се изсра на паркета :mhihi: Ама вината си беше моя, щото ме подведоха с "чистиш един път на 3-4 дена", а то се събира много за 3-4 дена и котака не влиза да сере. Сега чистя всеки ден и всичко е ОК. Миризмата също изчезна, преди намирисваше малко. Слагам му бентонит. Нещо като пясък на вид, ама не е пясък. Като пика се стапя и става на буца и се чисти много лесно и бързо. Чистия нормален пясък не става на бучка, задържа пикнята, не я абсорбира и си мирише най-много от всички. Силиконовите му се лепят на гъза :mhihi: И те не абсорбират добре, а и се лепят много гадно за самата пластмаса на тоалетната. Засега от този бентонит съм най-доволен.

Top Gun Maverick написа:Но се зареди с нерви, че може да си показва мъжките простотии и да пикае по капка две където му кефне, колкото да те нерви стабилно. :mhihi:


Ще стане зле, като попорасне малко и почне да маркира. Още не съм го решил напълно, но май ще се наложи да го кастрирам, че иначе ще му е жива мъка.

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Хранене на британче?

Мнение от Top Gun Maverick » 02 Юли 2018, 20:53

Бентонитът е номер едно. Бенто класик е по-кофти, Бенто икономик е най-добре и бяха на една цена преди, а икономика караше бая повече време, но най-хубавото е, че като е на по-малки гранули абсорбира повече. И моите като не се махаше всеки ден буцата или буците по-точно почваха другаде да ходят. :mhihi:
Не го кастрирай де, ще затлъстее със сигурност тогава, а и няма да е мъж вече.
Да кажа само за мераклиите за персийски ако има, една такава откъм косми е колкото една овца без да преувеличавам. И да решеш и да не решеш пак стаята е пълна с косми. :mhihi: Но ако не решеш има друг бонус - стоева се и тогава стрижеш, ама по-трудно от овца. Ако е малко е ок, но веднъж да я отървеш повече от две три малки бучки и цялата става за отрицателно време и после или на ветеринар или ти цял ден с ножицата ако не се дърпа много. :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

Потребител
Аватар
Мнения: 16
Регистриран на: 30.04.2018
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Пежо 206 и Велосипед
Мечтае да кара: BMW E91

Re: Хранене на британче?

Мнение от angel.n » 02 Юли 2018, 20:58

madafaka_donkele написа:Момчето, от който го взех каза само Applaws. Водела се А+ храна. ОК, но една опаковка от 400 грама едва я изяде за 2-3 седмици. Не му се нрави много. Собствениците на майката, при която реално е било до 2-ия месец са го хранили само с консерви гурме голд. Чета всякакви мнения по темата, но нищо конкретно дали да се храни с готови храни или с готвена/домашна храна. Британчето е при мен от грубо месец и е на 3 месеца. Засега му давам готвена/домашна храна - предимно месища разни, но си яде всичко каквото му сложа. Досега съм нямал "марков" котак и ме притеснява да не заболее от недостиг на нещо. Разбрах, че royal canin, wiskas, гурме голд и подобните да се отбягват. Бъкани са с химикали, ГМО, причиняват затлъстяване и т.н. Въпроса е кои са наистина добрите марки храни? Под добри имам предвид да осигуряват всички протеини, въглехидрати, мазнини, витамини, минерали и т.н., без химикали, ГМО и такива.
Мисля да продължавам комбинирано хранене - гранули + готвена/домашна храна. Някой пробвал ли е само готвена/домашна храна + хранителни добавки, витамини и др. под някаква форма?


Здравей,
бих ти казал да го храниш основно и ако е възможно само с гранули на Роял Канин и добавки за козина. На тази възраст (3 месеца) се храни с "бейби" гранули до към 4-тия месец, след това премини на "китен" или "джуниър"
Това са препоръките на моят ветеринарен лекар, понеже и аз гледам един мъник, само че е Highlander :D

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Хранене на британче?

Мнение от c04 » 02 Юли 2018, 22:51

madafaka_donkele написа:Да не говориш за суровата пепел? И аз го забелязах това, че го има в някои храни, но после четох, че е необходим за костите и зъбите. Има го и във фуража. Ще питам пак ветеринарката на втората ваксина за по-сигурно.

За нея иде реч. Тя и полезна но в определени количества, най-добре до около 7 в сухата, понеже там има повече (Applaws-са при високия клас има една идея повече).При мъжките ако не се хранят както трябва, се получават кристали в урината и оттам на зле :(. Гледай да няма зърно нито в мократа, нито в сухата, тъй като котката си е хищник и има нужда от месо.В природата почти не поглъщат зърно.Друг важен момент е да и вземеш паста против образуване на космени топки в стомоха или пък котешка трева :mhihi:

пс: дай някоя снимка на мъника

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook