Непълнолетен на работа ?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 624
Регистриран на: 21.02.2007
Кара: М40, 1.6

Непълнолетен на работа ?

Мнение от Chapai » 22 Юни 2018, 6:59

Синът ми е непълнолетен на 17 години и за да бъде назначен на работа по трудов договор е необходимо разрешение от инспекцията по труда. Може ли да бъде назначен на граждански договор и в този случай трябва ли да има разрешение от инспекцията по труда?
Едно е да се държи като отегчена съпруга, друго си е като ококорена комшийка.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 479
Регистриран на: 8.02.2006
Местоположение: в царството на акаунтите
Пол: Мъж

Re: Непълнолетен на работа ?

Мнение от Eмилио Димитров » 22 Юни 2018, 7:46

Инспекцията по труда се занимава основно с трудовите правоотношения. Но тя може да определи, дали даден граждански договор не е прикрит трудов. В интерес на истината е важно, къде ще работи момчето. Ако е навън на открито опастността от проверка е много голяма. Ако е за офисна работа, вероятността да ви дойде някой на проверка е почти минимална.
И все пак, ако се стигнете до трудов договор, имате предвид, че той трябва да работи на 35часова работна седмица, 7 часов работен ден и има ако не ме лъже паметта 26дни право на годишен отпуск. Но тъй като е лято предполагам работата, която си е намерил е сезонна някаква и едва ли ще ползва отпуски.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2284
Регистриран на: 10.04.2008
Пол: Мъж
Кара: Долното
Детайли за колата: E39 525d

Re: Непълнолетен на работа ?

Мнение от Elesar74 » 22 Юни 2018, 8:08

Гражданския договор, е договор за поръчка, за някаква определена цел. При гражданския договор липсва работно място и работно време, тоест липсват отношенията работодател-работник, вместо тях имаме, възложител-изпълнител. Няма да имате проблем да получите разрешение от ИТ, ако това ви притеснява. По-добре не рискувайте да навлечете неприятности на работодателя. При евентуална проверка, ИТ намерят ли сина ви на работно място, никак не може да се измъкнете, че той е там по граждански договор. А глобите на ИТ не са от най-малките и ще пострада работодателя от тази работа.
Човек си личи какъв е, не по това колко от високо гледа, а по това колко ниско може да се наведе.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 239
Регистриран на: 13.10.2009
Местоположение: Чирпан / Синеморец
Пол: Мъж
Кара: квоту има
Мечтае да кара: По пътища и с евтина нафта

Re: Непълнолетен на работа ?

Мнение от c7aH4eB » 22 Юни 2018, 11:26

Щом има 17 години навършени не се запъват много с издаването на разрешение за работа. За работни часове е писано горе. По принцип има длъжности, за които не биха издали разрешение, така че съобразете това. Работодателя се предполага, че трябва да е запознат освен, ако досега не му се е налагало да наема законно малолетни :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 479
Регистриран на: 8.02.2006
Местоположение: в царството на акаунтите
Пол: Мъж

Re: Непълнолетен на работа ?

Мнение от Eмилио Димитров » 22 Юни 2018, 11:32

Нещо още важно като допълнение - няма право на нощен труд, т.е. от 22:00 до 6:00часа

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Непълнолетен на работа ?

Мнение от streetz » 22 Юни 2018, 13:27

Elesar74 написа: При евентуална проверка, ИТ намерят ли сина ви на работно място, никак не може да се измъкнете, че той е там по граждански договор. А глобите на ИТ не са от най-малките и ще пострада работодателя от тази работа.

Няма такова нещо, може да си работи където иска, включително и в седалището/обект на фирмата. А, и също няма отпуск при гражданските договори. Разрешение от Инспекцията по труда не се иска. Конкретно в този случай, щом става дума за непълнолетен, може и да важат допълнителни правила, може би разрешение от родител, не знам. Но съм работил навремето на граждански договор, след мен още няколко човека бяха по същия начин на моята позиция след като аз минах на трудов, и не е имало проблем с Инспекция по труда. Плащането беше на отработени часове, имаше само здравни осигуровки.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 239
Регистриран на: 13.10.2009
Местоположение: Чирпан / Синеморец
Пол: Мъж
Кара: квоту има
Мечтае да кара: По пътища и с евтина нафта

Re: Непълнолетен на работа ?

Мнение от c7aH4eB » 22 Юни 2018, 13:43

Ето цялата процедура + образци за попълване: ЛИНК
- Молба за попълването от родител
- Медицинко свидетелство за работа
- Молба за попълване, която се предоставя в ИТ
Колегата Елесар е обяснил относно гражданския договор и аз смятам, че не си е вариант. При евентуална проверка ще е голямо клепане, а с нужното разрешително пуска си се трудов договор по всички правила и всичко е точно :yes:
Изображение

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook