Дефектни гаранционни гуми?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 258
Регистриран на: 22.02.2007
Местоположение: Drujba City
Пол: Мъж
Кара: E36 318IA Cabrio

Дефектни гаранционни гуми?

Мнение от paco_sf » 01 Юни 2018, 10:09

Здравейте колеги. Имам одобрена рекламация за 4 нови гуми от център за гуми. Те ми предлагат замяна за други, плюс доплащане от мен. Понеже май нямат повече бройки от този модел. А аз искам да ми върнат парите. Казват, че пари не връщат. Така ли е или прилагат някакви трикове, за да не връщат пари?
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 3.11.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: вана
Мечтае да кара: DACIA

Re: Дефектни гаранционни гуми?

Мнение от Knoxville_ » 01 Юни 2018, 11:19

Попитай ги дали знаят какво означава абревиатурата КЗП.

Прочети си и самия документ, с който си купил гумите. В него може да пише нещо.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2040
Регистриран на: 5.06.2003
Местоположение: Targovishte
Пол: Мъж
Кара: 1996 318i, 1987 318i M10B18
Мечтае да кара: E30 M3
Детайли за колата: 1996-та е36 318 М43В18, 2000-а Е36 компакт М43В19, 1987-ма Е30 М10В18 Л-джет

Re: Дефектни гаранционни гуми?

Мнение от michev » 01 Юни 2018, 11:25

И аз мисля, че КЗП ще ти помогне. И сподели все пак каква марка са гумите, та да имаме едно на ум.
only rear wheel drive

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 258
Регистриран на: 22.02.2007
Местоположение: Drujba City
Пол: Мъж
Кара: E36 318IA Cabrio

Re: Дефектни гаранционни гуми?

Мнение от paco_sf » 01 Юни 2018, 12:14

Гумите са китайци(повече никога, въпреки че баща ми си взе такива и е доволен, само че той е на 15, а аз на 18). Важното е че одобриха рекламацията.
Последна промяна paco_sf на 01 Юни 2018, 13:25, променена общо 1 път
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: Дефектни гаранционни гуми?

Мнение от stony1 » 01 Юни 2018, 13:15

Гледай сега какво казва закона, само дето е без токите и алинеите, но е написано разбираемо:

Претенцията за възстановяване на платената сума на практика е разваляне на договора за продажба и всяка от страните трябва да върне полученото. Но поради крайния си характер законът е дал право на продавача основателно да възрази на подобно искане, когато несъответствието е незначително, както и в случаите, когато може в едномесечен срок да замени стоката или да я ремонтира.

Претенцията за разваляне на договора и възстановяване на платената сума обаче става безусловна и не може да бъде отблъсната от продавача, когато за четвърти път ни се налага гаранционно да ремонтираме вещта, както и когато несъответствието не е незначително, но продавачът не желае или не може в едномесечен срок да приведе стоката в съответствие с договора за продажба.

Само да допълня, че при гаранционното обслужване никъде не се говори за доплащане!!! Смят стоката с такава каквато е описана в документите за покупко продажба или нещата отиват на връщане на пари.
На практика, за да ти дадат други по-скъпи гуми и ти да доплатиш за тях чисто счетоводно и законово те трябва да направят следното:
- вземата старите ти гуми и от касата си вадя стойността, която ти си платил за тях, съответно трабва да има и документи, като приемо предавателн протокол за гумите с ясно описано състояние в момента на предаването.
-Трабва да има сторниране на онези пари, които са влезли в тяхната каса, а това на практика се явява връщане на парите на клиента.
- След това трабва да има нови документи за продажбата на новите гуми, нова фактура за стоката и ново заприхождаване на пари в касата на търговеца.
Реално всички тези действия няма да се извършат ако ти дадат същите гуми, като тези, които си купил (така е по закон), а ти им върнеш прецаканите. Тогва изписването на гумиуте от склада на търговеца става лесно, упоменава се в гаранционната карта, която са ти дали при закупуванео на вече прецаните гуми и всичко е точно. На база на тези документи, търговецът си търси парите и нанесените щети от производителя на гумата.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 258
Регистриран на: 22.02.2007
Местоположение: Drujba City
Пол: Мъж
Кара: E36 318IA Cabrio

Re: Дефектни гаранционни гуми?

Мнение от paco_sf » 01 Юни 2018, 13:24

Значи ако не могат да ми заменят гумите със същите, трябва да ми върнат парите ? И не могат да ме задължат да си купя други гуми от тях.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: Дефектни гаранционни гуми?

Мнение от stony1 » 01 Юни 2018, 13:34

paco_sf написа:Значи ако не могат да ми заменят гумите със същите, трябва да ми върнат парите ? И не могат да ме задължат да си купя други гуми от тях.

Дори ремонта или възтановяването на стоката трабва да стане в рамките на до един месец. Ако имаш някой познат който е малко по-наясно със законовите положение нека ти удари едно рамо, както и внимателно погледни какво пише в документите, които са ти дали при закупуване на гумите.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Дефектни гаранционни гуми?

Мнение от alx » 01 Юни 2018, 16:38

paco_sf написа:Гумите са китайци(повече никога, въпреки че баща ми си взе такива и е доволен, само че той е на 15, а аз на 18). Важното е че одобриха рекламацията.


чети форума - писано е и преди - китайци над 16 - никога
алекс
трабант 601с
разни други возила

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1048
Регистриран на: 19.02.2007
Местоположение: Fairbanks, AK

Re: Дефектни гаранционни гуми?

Мнение от pinko_23 » 02 Юни 2018, 7:10

колега пари няма да ти върнат и да ги съдиш ще загубиш, приеми предложението да ти дадат други гуми с доплащане и повече никога не си купувай китайчета, или ако можеш ги продай
Няма начин да няма начин

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 258
Регистриран на: 22.02.2007
Местоположение: Drujba City
Пол: Мъж
Кара: E36 318IA Cabrio

Re: Дефектни гаранционни гуми?

Мнение от paco_sf » 02 Юни 2018, 7:20

Благодаря колеги. В понеделник ще е развръзката и ще пиша какво се е случило :yes:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Дефектни гаранционни гуми?

Мнение от Kurtov » 02 Юни 2018, 10:04

Каква марка са китайците?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: Дефектни гаранционни гуми?

Мнение от stony1 » 02 Юни 2018, 13:42

pinko_23 написа:колега пари няма да ти върнат и да ги съдиш ще загубиш, приеми предложението да ти дадат други гуми с доплащане и повече никога не си купувай китайчета, или ако можеш ги продай

Извинявай колега, но не е точно така. Как точно разбра, че ще загуби ако ги съди и защо да приема предложените, което е в полза на търговеца при условия, че законът е красноречив?
Стига с това малодушие, бориш се до последно и си отстояваш правата!
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Дефектни гаранционни гуми?

Мнение от Jordana » 04 Юни 2018, 16:27

Не знам що смятате че тия смешници от КЗП са някаква върховна инстанция и решават с магическа пръчка заплетени казуси ? Единственото което могат да направят е да наложат глоба на търговеца до 500лв . И то при положение че гумите са взети на физическо лице а не на фирма , дефекта е доказан по съответния ред , отказа за удовлетворяване на рекламацията също е прецизиран и допуснат като възможен с връщане на парите . И реално те плащат глобата и ти си оставаш с гумите .
Или отиваш на дело и се съдите , като в съда доказваш по надлежния ред че правото на връщане на парите е единствено възможното за тебе и т.н
В действителност какъв е проблема с тия гуми че 4 броя са негодни за употреба веднага след поставянето на автомобила ?
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 109
Регистриран на: 18.05.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 535d
Мечтае да кара: i3
Детайли за колата: M-пакет

Re: Дефектни гаранционни гуми?

Мнение от baholino » 04 Юни 2018, 21:22

Jordana написа:.. И то при положение че гумите са взети на физическо лице а не на фирма..


Ако обичаш разясни, на нас непросветените, каква е разликата /относно гаранцията/ дали клиента е физическо или юридическо лице... че ми стана интересно?
Най-добрият учител в живота е опитът. Вярно, взима скъпо, но обяснява разбираемо

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 19.03.2004
Местоположение: Казанлък
Пол: Мъж

Re: Дефектни гаранционни гуми?

Мнение от turieca » 04 Юни 2018, 21:26

Ако са на юридическо лице КЗП не взима отношение.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook