Пури и всичко за тях

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Пури и всичко за тях

Мнение от TNT » 12 Май 2018, 11:52

Нямаме си тема за пури :mhihi: Пушите ли ? Или по-правилно - пуфкате ли ? :mhihi: :smoke:

Никога не съм пушил цигари. През живота си съм изпушил 2-3 и то когато съм бил много пиян :mhihi: Пурата е съвсем различно и винаги съм ги харесвал. Сам си избрах подаръка за именния ден от приятелката и сега съм много щастлив - хумидор. Доста ги разглеждах в България, но реално по-евтините модели са от алиекспрес (а и доста от по-скъпите). Накрая съответно поръчах от там.

Засега си купувам всеки път нещо различно. От по-евтините до 10-15лв има голям избор, преди години не беше така. Дотук най-много ми хареса една доминиканска VegaFina. Вчера пак си взех от същата марка, но някаква нова лимитирана версия. Подариха ми и новия модел Тринидад, но го пазя за по-специален случай, макар и да не съм с високи очаквания. Два пъти съм пушил пури с такива размери - и двата пъти не ми хареса.

Иска ми се да си взема и нещо, в което да пренасям пури навън или като пътувам. Колебая се между два варианта. Гледам има метални туби с вграден овлажнител в тях. Звучи страхотно, обаче някакси... не е много универсално. Искам нещо, което да става за повече модели пури. По-тънки, по-дебели, по-къси, по-дълги. Затова разглеждам и кожените калъфчета. Като че ли са по-универсални. Бонус е и че повечето са за 2-3 броя. Там обаче ме притеснява колко дълго се запазват ? Ако става въпрос за няколко часа, все тая. Не са чак толкова капризни тея пури. Но ако замина някъде за няколко дни и реша да ги изпуфкам на 3-тия ден примерно ?

Сега малко за проблемите :mhihi: Погледах клипчета за първоначалното обслужване. Намазах всичко с гъбка с дестилирана вода. Напълних овлажнителя. Китаеца каза, че хигрометъра е калибриран и няма нужда аз да го правя. Веднага вдигна влажността като се намазаха стените с вода. От 50% на 65-66%. Пурите ок ми се виждат. Както ги купя, така си стоят. Не ми се струва да изсъхват. Влажността трябва да е в границите 65-75%, обаче при мен повече от 65% не иска да вдигне. Бях намазал и втори път всичко с вода, вдигна до 70%, но бързо си падна пак на 65%. Вчера си купих нови пури, попитах в магазина и ми казаха, че 100% трябва да се калибрира хигрометъра. Видях как става, не е голяма философия. Да, ама май ми е развален :mhihi: При номера с пакетчето и солта за 75% влажност, пак си показваше 65%. Взех отвертка, врътнах на 75%... и направо се изстрелва стрелката пак на 65%. Пробвах на обратната страна - на 40% примерно да го върна. Пак същото. Изстрелва се на 65%. Да не бъркам аз нещо ? Предвид факта, че вътре определено се усеща по-влажна среда, пурите си изглеждат ок, мисля че не е страшно за момента. Преди съм държал пури в нощното шкафче, знам на какво стават :no: Първоначално прочетох в интернет, че е възможно овлажнителя да ми е прекалено малък за тази кутия, затова съм си поръчал и по-голям. Обаче то и да дойде, с неработещ хигрометър няма как да разбера. Затова поръчах един същия като моя (поне е красив, ако не друго :mhihi: ) и един електронен. А и така за в бъдеще по-лесно ще разбирам, ако единия има нужда да се калибрира.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1964
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Пури и всичко за тях

Мнение от barty » 12 Май 2018, 12:03

Една Cohiba винаги е добре дошла :ok:
С някое VS коняче е идеално, но и Single malt е ок :mhihi:
Рядко купувам тъй като вкъщи не се пуши а и не са за всеки ден, поне при мен.
:yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Пури и всичко за тях

Мнение от TNT » 12 Май 2018, 12:04

barty написа:Рядко купувам тъй като вкъщи не се пуши а и не са за всеки ден, поне при мен.

Затова е добре хумидорче. Когато ти е кеф - вадиш, режеш, палиш. :smoke:

Още един въпрос имам. Има ли някъде, откъдето цяла кутия излиза по-евтино ? Където и да гледам, е абсолютно все тая. Все си мисля, че на цяла кутия трябва поне 5-10% отстъпка да се пада.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1135
Регистриран на: 24.08.2011
Пол: Мъж

Re: Пури и всичко за тях

Мнение от kolp » 12 Май 2018, 12:21

И аз никога не съм пушил цигари, но от няколко години съм ценител на пурите, и особено Cohiba. За съжаление установявам че е пълно с ментета на пазара, особено в базар.бг

Ако случайно има незапознати, на http://verificacion.habanos.com с номера на баркода може да се провери автентичността.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Пури и всичко за тях

Мнение от bum_bum » 12 Май 2018, 13:33

Пушех по едно време ама така и не им станах фен. Имам почти до горе пълна кутия с Коиба станали на гъз. :censored:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Пури и всичко за тях

Мнение от TNT » 12 Май 2018, 15:29

kolp написа: За съжаление установявам че е пълно с ментета на пазара, особено в базар.бг

Ако случайно има незапознати, на http://verificacion.habanos.com с номера на баркода може да се провери автентичността.

Вчера, като пазарувах, ме предупредиха, че тяхната верига е единствения лицензиран вносител. Всичко друго е контрабанда, не е сигурно какво е, как е съхранявано и т.н. Нормално е да се рекламират, но като знам колко пури са просто подредени в някое нон-стопче... Откакто имам минимални познания, не бих си взел пура, която не ми я вадят от хумидор. Няма значение скъпа или евтина.

Бум-бум, от 60лв започват хумидорите (в нашата страна, разбира се, този модел е минимум 160лв). За да съхраниш пури, които бройката им е на тази стойност, определено си заслужава. Ако не са страшно зле, може да пробваш да ги "съживиш". Чувал съм, че ако не са в много окаяно състояние, като постоят месец-два в хумидор има някакво възстановяване. alx е по-навътре в нещата, чакам да се включи :ok:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Пури и всичко за тях

Мнение от Cyberloner » 12 Май 2018, 15:34

От около 4 години не съм палил, но преди пуфках редовно.
Ако намериш в някъде Cuaba salomones си купи да пробваш - поне на мен ми бяха много любими, но не зная дали ги има в БГ, случайно ги взех от един магазин на летището в Мюнхен, но другаде не съм ги срещал.

Относно транспорта - виждал съм малки кутии за по 2-4 пурички с малка гъбичка вътре, която да напоиш и да овлажнява въздуха.
Последна промяна Cyberloner на 14 Май 2018, 17:13, променена общо 1 път

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Пури и всичко за тях

Мнение от alx » 14 Май 2018, 16:25

firstduo93 написа:Пурите са пълна тъпня и пълна загуба на пари .Дърпаш го на гърди , болят те дробовете , дърпаш го на уста не усещаш нищо. Хубавите пури струват майка си и баща си и за какво ?


ще пиша по темата после, но за момента - модераторите - този може ли да го бан-нете да не пише в теми за коли, жени и пури? :ok:
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Пури и всичко за тях

Мнение от alekangg » 14 Май 2018, 19:38

barty написа:Една Cohiba винаги е добре дошла :ok:
С някое VS коняче е идеално, но и Single malt е ок :mhihi:
Рядко купувам тъй като вкъщи не се пуши а и не са за всеки ден, поне при мен.

За Коибатa си има черна Хавана. :D

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Пури и всичко за тях

Мнение от TNT » 14 Май 2018, 22:45

Я да се върнем на темата. С какво ги палите ? Знам, че със бензинова запалка не е ок. Със обикновен кибрит също.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Пури и всичко за тях

Мнение от alx » 15 Май 2018, 1:59

По въпроса- няма нужда да придиряш на точната влажност в хюмидора. Една пура или е суха или е добре. Дали е суха лесно се разбира- гледаш я дали се отлепя само най- горното листо - един вид дали се е разпарцалосала сама или не. Също може като я завъртиш между пръстите да я усетиш дали е суха. Ако обвивката е мека и еластична а не суха, каква е влажноста в хюмидора е все тая... ако само отгоре е суха тогава можеш (като никой не те гледа) да й теглиш един език отвсякъде и така да я намокриш преди да си я запалил ;)

За паленето- пали се със всичко но не й със запалка освен Ако не е специална за пури с 3-4 пламъка. Кибрит е най- добре. Първо я обгаряш без да дърпаш, изчакваш 30-Тина секунди и я палиш с дърпане. Върха на Огънчето трябва да е поне на 2-3 см под пурата - един вид да не я докосва.

Има и друг момент- така както си има етикет на пушене на пури, така всеки според мене трябва да си пуши както на него му харесва. Пушенето на пури (и лула) е много индивидуален ритуал и не трябва да се слугува на правила и обществено мнение. Както ти харесва- така.

За различните марки пури- имам само един съвет- всеки човек е различен. Пушил съм $100- ви пури които не съм довършвал и съм пушил такива по $2.50 дето са ми били вкусни. Това което се опитвам да кажа е, че не трябва да се робува на разни класации... купувайте си различни пури и експериментирайте. С опита ще разберете какво ви харесва и какво не. Правило няма.

И така. Ако има конкретни въпроси- питайте.
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Пури и всичко за тях

Мнение от TNT » 15 Май 2018, 17:58

alx написа:
За паленето- пали се със всичко но не й със запалка освен Ако не е специална за пури с 3-4 пламъка. Кибрит е най- добре. Първо я обгаряш без да дърпаш, изчакваш 30-Тина секунди и я палиш с дърпане. Върха на Огънчето трябва да е поне на 2-3 см под пурата - един вид да не я докосва.

От типа запалки "jet flame" които са ? Всякакъв кибрит ли или от тея с дългите клечки ?


EDIT: Втори въпрос... ако сега се окаже, като дойдат двата нови хигрометри,не ми е ок влажността... след това, ако постоят пурите на правилна влажност, ще се оправят ли ? Не вярвам да е под 60% де, което няма да ги съсипе скоростно (даже хич, надали ще оцелеят толкова дълго :mhihi: ), но все пак.
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Пури и всичко за тях

Мнение от alx » 17 Май 2018, 20:21

TNT написа:
alx написа:
За паленето- пали се със всичко но не й със запалка освен Ако не е специална за пури с 3-4 пламъка. Кибрит е най- добре. Първо я обгаряш без да дърпаш, изчакваш 30-Тина секунди и я палиш с дърпане. Върха на Огънчето трябва да е поне на 2-3 см под пурата - един вид да не я докосва.

От типа запалки "jet flame" които са ? Всякакъв кибрит ли или от тея с дългите клечки ?


EDIT: Втори въпрос... ако сега се окаже, като дойдат двата нови хигрометри,не ми е ок влажността... след това, ако постоят пурите на правилна влажност, ще се оправят ли ? Не вярвам да е под 60% де, което няма да ги съсипе скоростно (даже хич, надали ще оцелеят толкова дълго :mhihi: ), но все пак.


да- точно джет флейм.. и с колкото може повече пламъчета- толкова по добре/ по- пълно е изгарянето на газта и по-малко пурата "вижда" пламъка и може да поеме от миризмата на запалката... на практика аз разлика не усещам освен ако не я запаля с някаква допотопна запалка дето да я пърли пурата 30 секунди...


всяка пура до колкото не е напукана от сухия въздух може да се "оправи" ако седи достатъчно на 70% или там някъде влажност. както казах преди- точното число е без значение до колкото като ги опипаш не са сухи и не се напукват... до колкото са еластични и подават леко - всичко е наред с тях.
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 298
Регистриран на: 20.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Пури и всичко за тях

Мнение от koziak » 17 Май 2018, 20:36

За паленето на пура продават едни картончета, които незнам как се казват. Палиш картончето с каквото и да е, после от картончето палиш пурата.


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 263
Регистриран на: 16.02.2012
Местоположение: Насам-натам
Пол: Мъж
Кара: BMW E92 335xi
Мечтае да кара: BMW E92 M3 / BMW M2 Competition

Re: Пури и всичко за тях

Мнение от dpopov » 18 Май 2018, 15:05

Здравейте колеги,

аз не съм голям фен на пурите, но си взех 4 да опитам. Първата, която изпуших беше Monte Cristo Open Eagle. Не очаквайте да правя някакво задълбочено ревю, както казах не съм пушил преди. Доста е добра, поне според мен. Има готин почти лют вкус и си отива с нещо сладко - Ром, например. Другите, които взех са Cohiba Piramides, Oscar Churchill и Oscar Reserva. Ще споделя мнение, ако са по-готини.

Паля ги с едни като люспи от дърво. Първо палиш тая люспа, после палиш пурата с нея. Така ми казаха, че се правилно. Не знам защо - правя го :D :D

Някой, ако може да препоръча някоя да пробвам, ще е супер.

Поздрави!
Understeer is when you hit the wall with the front of the car,
Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.
Horsepower is how fast you hit the wall,
Torque is how far you take the wall with you.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: momo-1st

Последни теми
Facebook