Оцеляване на предела-Боян Петров. Възможно ли е?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 30.07.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: Е39 525д 2001
Мечтае да кара: F13 с М буквичка.

Оцеляване на предела-Боян Петров. Възможно ли е?

Мнение от DiMIcha84 » 11 Май 2018, 18:22

Колеги, след изчезването на Боян Петров във опита да изкачи поредния осемхилядник Шиша Пангма, ми стана доста интересно и тъжно същевременно. Изчетох доста алпийската тематика, та ми е интересно хора с опит в планинарството да изразят мнение, възможно ли е нашето момче да оцелее в подобни ужасяващи условия. До сега имаше две неуспешно спасителни акции, предвиждат и трета на 13.05 което е 10дни след изчезването, има ли според Вас шанс нашето момче да е живо и здраво и всичко да завърши успешно?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 318
Регистриран на: 17.10.2004
Пол: Мъж

Re: Оцеляване на предела-Боян Петров. Възможно ли е?

Мнение от Фидел Кастро » 11 Май 2018, 18:49

Щом като югославската стюардеса Весна Вулович оцеля след взрив в пътнически самолет на височина 10 километра през 1972 г. значи и Боян теоретически може да оживее. Пиша съвсем сериозно и не спамя! :yes:
Големият плюс при Весна обаче е бил, че е падала много бързо и не е имала проблем с кислорода!
Последна промяна Фидел Кастро на 11 Май 2018, 18:59, променена общо 2 пъти
За период от 135 години стигнахме от Стефан Стамболов до Бойко Борисов. Ако това е еволюцията в политическия елит много скоро ще гласуваме за едноклетъчни.
След снимката си с Б.Б., Робърт де Ниро бил много доволен, че най-после се снимал с истински мафиот.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 356
Регистриран на: 11.09.2010
Местоположение: Кричим
Пол: Мъж

Re: Оцеляване на предела-Боян Петров. Възможно ли е?

Мнение от mfandakov » 11 Май 2018, 18:49

Надявам се и този път да му се размине,както и при онази катастрофа.

''Снимка: БГНЕС
5
Алпинистът Боян Петров и екологът Андрей Ковачев бяха блъснати от автомобил в Кресненското дефиле, докато проучвали варианти за трасето на лот 3.2 на магистрала „Струма”, съобщи кореспондентът на bTV в региона.

Петров е с опасност за живота. Той е с черепно-мозъчна травма, белодробна контузия и фрактури на ребрата, на апаратна вентилация е и не е контактен. Ковачев е с мозъчен оток, но контактен, макар да няма спомен за случилото се.''

Стискам му палци. :yes:
В града човек експлоатира човека,а в селото е точно обратното!


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Оцеляване на предела-Боян Петров. Възможно ли е?

Мнение от Bogat-Beden » 11 Май 2018, 19:00

При такива свръхчовеци всичко е възможно, дано оцелее без трайни проблеми!
Ама истината е, че и това да стане, при първа възможност ще се катери отново, 1000 процента :roll:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Оцеляване на предела-Боян Петров. Възможно ли е?

Мнение от alx » 11 Май 2018, 19:43

за съжаление този е про/паднал някъде и ще е успех дори да му намерят тялото...

съжалявам, че така безсърдечно, но... нека да бъдем реалисти
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Оцеляване на предела-Боян Петров. Възможно ли е?

Мнение от hell's angel » 11 Май 2018, 19:53

Другото както и да е, но хипотермията не прощава ...
Ubi dubium, ibi libertas

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3880
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Оцеляване на предела-Боян Петров. Възможно ли е?

Мнение от Kroki » 11 Май 2018, 20:12

Аз си мисля, тия хора не носят ли гпс-си с тях? Ей така на всеки 1-2-3 часа да праща сигнал за локация?


Sent from my iPhone using Tapatalk
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:


Аватар
Мнения: 385
Регистриран на: 5.11.2012
Пол: Мъж
Кара: 4х4
Мечтае да кара: 6х6

Re: Оцеляване на предела-Боян Петров. Възможно ли е?

Мнение от efren » 11 Май 2018, 20:32

В конкретния случай е бил без сателитен телефон, пък и не знам дали по принцип е имал навика да носи такъв. Не съм много сигурен, че ползата е толкова голяма от телефоните на тази височина, май не ги носят много. Бях гледал навремето едно предаване за Еверест, май радиостанциите са по-популярни. Иначе моята прогноза за съжаление не е добра, след толкова време малцина оцеляват, остава да стискаме палци.
Какво означава М54 - означава, че двигателя може да изгори 54 литра масло от смяна до смяна при спазване препоръките на производителя, тоест longlife-04 и смяна на около 20к км.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1964
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Оцеляване на предела-Боян Петров. Възможно ли е?

Мнение от barty » 11 Май 2018, 20:33

Kroki написа:Аз си мисля, тия хора не носят ли гпс-си с тях? Ей така на всеки 1-2-3 часа да праща сигнал за локация?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Има но го е оставил заради паднала батерия, сателитния телефон също бил оставен.
:yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 318
Регистриран на: 17.10.2004
Пол: Мъж

Re: Оцеляване на предела-Боян Петров. Възможно ли е?

Мнение от Фидел Кастро » 11 Май 2018, 20:53

barty написа:
Има но го е оставил заради паднала батерия, сателитния телефон също бил оставен.

Този и още няколко факта ме навеждат на не дотам приятни съмнения, че се е случило нещо нередно. Или Боян е искал да се самоизтъкне или се е случило нещо крайно неприятно сред алпинистите. :confused:
За период от 135 години стигнахме от Стефан Стамболов до Бойко Борисов. Ако това е еволюцията в политическия елит много скоро ще гласуваме за едноклетъчни.
След снимката си с Б.Б., Робърт де Ниро бил много доволен, че най-после се снимал с истински мафиот.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Оцеляване на предела-Боян Петров. Възможно ли е?

Мнение от Jordana » 11 Май 2018, 20:57

До колкото разбирам от изписаното по темата , над 8000 метра е въпрос на часове престоя и оцеляването . Тоест лагера се прави на границата със смъртоносната зона , катери последния етап до върха и се връща за часове . Ако не успее да слезе си остава там завинаги . Почти според мен безсмислено е да носи телефони и други такива , няма кой да му помогне за толкова кратко време . Най много да загинат още хора . Смъртноста на шиша пангма е около 8% , на другите осмици е в различни проценти и практически сумарно за всичките 14 изкачвания които е планирал предполагам вероятноста да оцелее е под 30% .
https://www.24chasa.bg/novini/article/5211754
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Оцеляване на предела-Боян Петров. Възможно ли е?

Мнение от Top Gun Maverick » 11 Май 2018, 20:59

Те днес излетях някакви хеликоптери, времето обаче и то ташак, утре май щеше да се оправя за някакъв прозорец и след два дни пак да става невъзможно. Днес беше невъзможно да се лети над 7300 метра. Последно мисля го търсиха 20-на Китайски професионални спасители, отделно там ония трима шерпи и всякакви други хора. В лагера не знам точно какво, колко и как има(ако изобщо е там)но не забравяйте, че бил и диабетик на инсулин. :idea: Онези носят с тях, ама колко време може да изкара без? За мен е загинал вече, филма за Еверест като гледах, то си е направо страшно. Отделно и други филмчета, отделно и някакви стати през годините. Времето като каже, че се разваля и няма такъв чеп. А нашия е продължил след като други са се върнали именно заради влошаващо се време. :idea: Отделно височината няма нищо общо с това дасе качиш на близо до Мусала с лифта, а дори там се усещат някои неща. Надявам се да скокне от някъде, но...
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw


Аватар
Мнения: 385
Регистриран на: 5.11.2012
Пол: Мъж
Кара: 4х4
Мечтае да кара: 6х6

Re: Оцеляване на предела-Боян Петров. Възможно ли е?

Мнение от efren » 11 Май 2018, 21:03

Jordana написа:До колкото разбирам от изписаното по темата , над 8000 метра е въпрос на часове престоя и оцеляването . Тоест лагера се прави на границата със смъртоносната зона , катери последния етап до върха и се връща за часове . Ако не успее да слезе си остава там завинаги . Почти според мен безсмислено е да носи телефони и други такива , няма кой да му помогне за толкова кратко време . Най много да загинат още хора . Смъртноста на шиша пангма е около 8% , на другите осмици е в различни проценти и практически сумарно за всичките 14 изкачвания които е планирал предполагам вероятноста да оцелее е под 30% .
https://www.24chasa.bg/novini/article/5211754


Все пак това е общата статистика, но там има сериозна паплач от аматьори, а Боян не е такъв.
Какво означава М54 - означава, че двигателя може да изгори 54 литра масло от смяна до смяна при спазване препоръките на производителя, тоест longlife-04 и смяна на около 20к км.

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Оцеляване на предела-Боян Петров. Възможно ли е?

Мнение от Top Gun Maverick » 11 Май 2018, 21:17

Това също изиграва лоша шега понякога във всеки един аспект от живота. Тъкмо аматьора е подвалстен на поговорката "страх лозе пази" или "парен каша духа", която в някои случаи е дори "парен духа сладолед". :mhihi: А и реално всеки един професионалист е тръгнал от аматьор, та човешките жертви са си човешки жертви. Професионалиста има по-високо ниво и е видял повече, но къде му е лимита? Всеки човек има лимит, обаче при тия хора всеки път целта е да се отива по-далеч и по-нагоре, дори да подминат лимита може да не разберат и някога да стане сакатлъка.
Дойчин Василев говорил с него две-три седмици преди това като искал да му обясни кофти местата защотот ой самия е бил на 5 метра от тоя връх, но от другата страна и не е можал да го достигне и се е отказал. :idea: Заедно с една жена. Та сега е имало хора върнали се, нашия е решил, че трябвало да използва времето преди да се влоши, но...нещо е станало.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1057
Регистриран на: 11.12.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '99 E46 318i; '01 E53 3.0i

Re: Оцеляване на предела-Боян Петров. Възможно ли е?

Мнение от Joro_Paveto » 11 Май 2018, 21:25

За съжаление, като човек имал честта да работя и познавам хора от тази порода - планинари-алпинисти, чийто живот са катеренето на върхове, включително и Еверест, вероятността Боян Петров да е жив е нищожна. Това са много дни на тази височина. Преди доста години имах огромната чест да се запозная и работя със Стамен Станимиров - Стамбата, който вече не е сред нас, та той е пренощувал в 5-ти лагер на 8120м при експедицията 1984г, което показва, че човек може да оцелее на тази височина ден-два. Надеждата ми е да го открият и да го върнат на родна земя, а не да остане завинаги там!
Лека нощ, добър ден, пак съм с моя...

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook