Добър шофьор?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1786
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: София Пазарджик
Пол: Мъж
Кара: E34TDS , CL 500, Е65

Re: Добър шофьор?

Мнение от klintan66 » 14 Апр 2018, 19:10

Knoxville_ написа:Във форумите всички са добри шофьори.

А в този са най-добрите :mhihi:
Хора, които много говорят, и не ви става ясно от първото изречение какво искат да кажат, обикновено искат пари, искат да ви излъжат или поне да ви заблудят !

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Добър шофьор?

Мнение от steeN » 15 Апр 2018, 12:02

BMW_POWER написа:Добрият шофьор не "излиза от ситуации", той не влиза в такива. Това, че ще стигнете 30мин по-бързо от А до Б, това, че косите на пасажерите ще са настръхнали от рискови ситуации, че децата ще повръщат на всеки 20 мин и непрекъснато ще повтаря "Гледай какво мога", "видя ли как го издухах", това не е геройство или майсторство.


Тука ще те подкрепя. Аз в същност от този форум май за първи път научих за "defensive driving" преди бая време и съм голям фен.
Мога да добавя още неща

- гледай си огледалото за задното виждане през няколко секунди
- като чакаш за ляв завой да не въртиш волана предварително, защото ако някой те удари отзад ще те изстреля в насрещното за челен удар.
- като се сменят ленти да се поглежда назад (не само в огледалото)
- като спираш зад някой в трафика да му се виждат задните гуми не да се завреш в него.... (най-малкото ако стане нещо, ще може да го заобиколиш лесно)
- като светне зелено се оглеждаш и тогава тръгваш (за да не те вземе някой на таран, който минава на червено)
- никога не се кара от дясната страна или зад ТИР... ако се налага да си там се изнасяш максимално бързо

Тези прости правила и които си написал ако се спазваха от повече хора, щеше да е много по-различно по пътищата. Много е хубаво да можем всички да сменяме надолу с heel and toe и да дрифтим на всеки завой, ама не е от особена полза за безопасността на другите и на нас.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Добър шофьор?

Мнение от Petrolhead » 15 Апр 2018, 13:32

z
Последна промяна Petrolhead на 11 Юни 2020, 8:55, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Добър шофьор?

Мнение от drifty » 15 Апр 2018, 13:40

Аз лично винаги съм бил на мнение, че добър шофьор ставаш, ако си се родил такъв. И нямам предвид да седнеш и да караш като човек със 30 години стаж, а просто да ти се отдава. Някои хора пеят, други рисуват, трети са добри в математиката, аз смятам, че съм с потенциал да стана един добър шофьор с времето. Но това едно на ръка, доста са факторите, които според мен те правят добър шофьор:

- На първо място да мисли - много хора живеят без мисловна дейност, та и шофират дори, но в един момент късметът ги предава. В тази връзка ще спомена и прословутия правилник за движение по пътищата, които много хора тук явно стриктно спазват. Аз лично не виждам никакъв смисъл да спирам два пъти на всяко кръстовище, на което има знак стоп, само и само да мога да мина през него. Вие защо го правите? След като като спреш на тъпия знак, обикновено няма никаква видимост, трябва да мръднеш 2-3-4 метра и пак да спреш, та да се огледаш - и защо? Спирам ако има пешеходци, които да пропусна, но това го правя и ако няма такъв знак. Прост пример, а има и много други. И обратно - това, че извън града примерно ограничението е 90, не значи че може да се кара с толкова и е безопасно. Останалите неща да малко или много свързани с мисловната дейност:

- Да си няколко хода пред останалите, тоест да предвиждаш евентуални ситуации и да реагираш така, че да ги предотвратиш, вместо да търсиш начин да излезеш от тях.

- Да оказваш намеренията си на пътя - омръзна ми разни хора да завиват от нищото без мигачи и т.н или да ми влизат в лентата ей така, без да предупредят;

- Да шофираш според пътните условия - очевидно на дъжд, сняг и т.н не може да се кара така, както на сух път, но явно масово хората не го осъзнават и си карат както си знаят.

- Да поддържаш автомобила си в добро състояние и да не пренебрегваш най-важните неща - масово при снимки от катастрофи, първото нещо, което виждам, са гуми за мъгла. От там можете да се досетите в какво състояние е машината. Масово хората инвестират маса пари в брони, музика, ксенони, екстри, гъзарски фарове и стопчета, големи джанти, а гуми, спирачки, окачване - к*р. За съжаление и аз съм минал през такъв период, в който сложих гързарските 18ки на Е36-цата, а после спирачния ми път беше като на влак... Та сега гумите и спирачки - приоритет, преди гъзарията. Всеки от вас 100% има познати, които гледат визията, пред сигурността.

- Да се поставяш в неприятни ситуации сам, за да знаеш как да излезеш от тях когато се наложи. Аз винаги зимата изкарвам колата на снега, отивам на полигон или някой път, където няма трафик и си проверявам поведението на колата - резки маневри, спиране, потегляне, управление при поднасяне - всичко, което ако ми се случи в ситуация на пътя, ще ми даде възможност да реагирам по-адекватно и да изляза от нея безпроблемно.

- Да спазва адекватна дистанция - всеки ден, когато карам из града, винаги виждам следната ситуация - колона от автомобили, малко пазно място, аз и още една колона от автомобили.. Ествестно разни олигофрени редовно се намърдват пред мен и като дойде някой завой и се чудят какво да правят. Много обичам когато ме изпревари някой олигофрен с почти мъртва кола и като дойдат завоите и се чуди как да остане на пътя - на правата всички карат, на завоите не знаят какво се случва.

- Да има представа как функционира автомобилът, който шофира - не е като да не сте виждали как хора слагат вериги на грешния мост, нали? И не става дума да си майстор, а да имаш представа как да използваш това, което ти предоставя машината, по-най добрият начин.

За себе си повечето неща съм научил с времето и натрупания опит, и не мога да с кривя душата, не е като да не съм правил нещата, които съм описал по-горе като грешни. Но за няколкото години, в които съм шофьор, съм поизчистил негативните и вярвам, че с времето ще ставам по-добър. А и виждам как приятели предпочитаха да се возят при мен, вместо при други приятели, в най-големите жеги, въпреки, че нямах климатик и в жегите дългия път си беше доста тегав - явно им давам сигурност.

Та да, въпреки, че съм на 23 години и имам малко повече от 5 години и 60-70х. км стаж, смятам себе си за добър шофьор. Но не от тези от типа "гледай какво правя на втора". Предполагам, че ще има много несъгласни, така че, нападайте ;)
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Добър шофьор?

Мнение от steeN » 15 Апр 2018, 14:33

drifty написа:Аз лично не виждам никакъв смисъл да спирам два пъти на всяко кръстовище, на което има знак стоп, само и само да мога да мина през него. Вие защо го правите? След като като спреш на тъпия знак, обикновено няма никаква видимост, трябва да мръднеш 2-3-4 метра и пак да спреш, та да се огледаш - и защо?


Защото така се изгражда автоматичен навик. И така някой ден няма да те онесе някой като спреш когато вече имаш "видимост". :lol:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Добър шофьор?

Мнение от drifty » 15 Апр 2018, 16:11

steeN написа:
drifty написа:Аз лично не виждам никакъв смисъл да спирам два пъти на всяко кръстовище, на което има знак стоп, само и само да мога да мина през него. Вие защо го правите? След като като спреш на тъпия знак, обикновено няма никаква видимост, трябва да мръднеш 2-3-4 метра и пак да спреш, та да се огледаш - и защо?


Защото така се изгражда автоматичен навик. И така някой ден няма да те онесе някой като спреш когато вече имаш "видимост". :lol:


Интересна логика. След като спра на 3 метра от кръстовището и не виждам нищо, като се преместя и спра там, където виждам, по-малък ли е шансът да ме удари някой, ако спра директно там, където ще имам видимост?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Добър шофьор?

Мнение от Benord » 15 Апр 2018, 17:33

Едно време като започнахме да се учим да караме камионите в училище при първото истинско градско шофиране инструкторът ми каза така:
"Хванеш ли волана,момче,помни,че единият ти крак е в затвора,а другия в гробищата.И на сто години стаж да станеш все ще е така."
Помнете го и вие това и нищо лошо няма да ви се случва на пътя.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Добър шофьор?

Мнение от Borymeckata » 15 Апр 2018, 17:43

Колеги, прочетох внимателно темата - много верни неща сте написали. Ако някой се хване да ги обобщи, може да се получи готин сборник с полезни съвети за шофирането.

Ще допълня още нещо. Никога няма да оцените другите "участници" и няма да усетите цялата простотия, арогантност и агресия на пътя, докато не... подкарате мотоциклет. Казвам ви, живите мотористи развиват буквално джедайски умения да предвиждат простотиите на другите, преди още да са се зародили в мозъците им. А такива като мен (с 30 и повече години на мотоциклет) сме направо като учителя Йода или граф Дуку (най-малко). Сериозно ви казвам - с мотоциклета трябва да видиш ситуацията още преди да е възникнала. Например, трябва да се сетиш, че тоя пред теб ще направи ляв завой без мигач, преди на самия шофер да му е хрумнало да завърти геврека наляво... Ще кажете - ама как?!? Нали ви казах - трябва да овладееш Силата, като рицарите - джедаи. Иначе... не оцеляваш.
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Добър шофьор?

Мнение от Benord » 15 Апр 2018, 17:47

drifty написа:
steeN написа:
drifty написа:Аз лично не виждам никакъв смисъл да спирам два пъти на всяко кръстовище, на което има знак стоп, само и само да мога да мина през него. Вие защо го правите? След като като спреш на тъпия знак, обикновено няма никаква видимост, трябва да мръднеш 2-3-4 метра и пак да спреш, та да се огледаш - и защо?


Защото така се изгражда автоматичен навик. И така някой ден няма да те онесе някой като спреш когато вече имаш "видимост". :lol:


Интересна логика. След като спра на 3 метра от кръстовището и не виждам нищо, като се преместя и спра там, където виждам, по-малък ли е шансът да ме удари някой, ако спра директно там, където ще имам видимост?


Заради големите машини е така.Стопът седи зад дъгата на завоя на един тир да речем.А вече в зоната на видимост си му под средните мостове.Влизаш му в дъгата на завоя и ако са те затапили стабилно отзад и няма къде да бягаш става много тегаво,защото и той да те види на време вече няма как да се върне назад,а само ще спре и става мазало.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Добър шофьор?

Мнение от alx » 15 Апр 2018, 22:02

drifty написа:
steeN написа:
drifty написа:Аз лично не виждам никакъв смисъл да спирам два пъти на всяко кръстовище, на което има знак стоп, само и само да мога да мина през него. Вие защо го правите? След като като спреш на тъпия знак, обикновено няма никаква видимост, трябва да мръднеш 2-3-4 метра и пак да спреш, та да се огледаш - и защо?


Защото така се изгражда автоматичен навик. И така някой ден няма да те онесе някой като спреш когато вече имаш "видимост". :lol:


Интересна логика. След като спра на 3 метра от кръстовището и не виждам нищо, като се преместя и спра там, където виждам, по-малък ли е шансът да ме удари някой, ако спра директно там, където ще имам видимост?


Убягва ти същественото :) идеята 1- бавно да допълзиш до изходно положение където имаш видимост за да не цъфнеш изведнъж в кръстовището. Спираш и после 4-5 метра бавно напред се анонсираш за да няма изненадани. 2- ако случайно си се заблеял или е хлъзгаво и подминеш стопа да не се озовеш в центъра на кръстовището... не анонсиран ;)

На пътя в повечето случаи няма случайни знаци. Слагат се на определно място защото нещо се е случило там.
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Добър шофьор?

Мнение от drifty » 15 Апр 2018, 22:23

Както казах и по-горе, трябва да се мисли - загледайте се следващия път докато си обикаляте града - на колко места, на които има знак стоп, има перфектна видимост към кръстовището и никаква нужда да се спира и на колко други места има обърнат триъгълник на места, където трябва да спреш? Аз се сещам за доста такива места в града, в който живея. Като няма видимост, спирам и гледам, независимо какъв знак има. Щом има видимост и виждам какво се случва, намалям, оглеждам се и минавам, отново без значение от знака.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Добър шофьор?

Мнение от steeN » 15 Апр 2018, 22:54

Написах ти, че се спира и за да изградиш навик. Така дори да се разсеяш ще спираш без да мислиш... точно така стават белите. "От къде дойде този, не го видях". "На мен не може да се случи".
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Добър шофьор?

Мнение от ildivvy » 16 Апр 2018, 9:02

Borymeckata написа:Колеги, прочетох внимателно темата - много верни неща сте написали. Ако някой се хване да ги обобщи, може да се получи готин сборник с полезни съвети за шофирането.

Ще допълня още нещо. Никога няма да оцените другите "участници" и няма да усетите цялата простотия, арогантност и агресия на пътя, докато не... подкарате мотоциклет. Казвам ви, живите мотористи развиват буквално джедайски умения да предвиждат простотиите на другите, преди още да са се зародили в мозъците им. А такива като мен (с 30 и повече години на мотоциклет) сме направо като учителя Йода или граф Дуку (най-малко). Сериозно ви казвам - с мотоциклета трябва да видиш ситуацията още преди да е възникнала. Например, трябва да се сетиш, че тоя пред теб ще направи ляв завой без мигач, преди на самия шофер да му е хрумнало да завърти геврека наляво... Ще кажете - ама как?!? Нали ви казах - трябва да овладееш Силата, като рицарите - джедаи. Иначе... не оцеляваш.


Точно това имах предвид,като писах поста си :yes: ! Ако искаш да "задобрееш",покарай мотор! Тогава ще видиш нещата по-различно и под различен ъгъл!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook