Програма "Енергийна ефективност" за къща

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Програма "Енергийна ефективност" за къща

Мнение от Е.Димитров » 01 Апр 2018, 9:20

Здравейте колеги,
наскоро си взех къща, която разбира се има нужда от подобрения.
Мисля да я санирам, да си направя парно в цялата къща, което парно да се загрява от пелетна камина или горелка или както там се води и като финал, да сложа слънчеви колектори на покрива.
Сетих се, че има някакви програми по тая тема, и реших да попитам. Някой запознат ли е, как точно и дали мога да участвам като частно лице по такава програма?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Програма "Енергийна ефективност" за къща

Мнение от acho.rs » 01 Апр 2018, 9:43

За кредит "Енергийна ефективност" ли говориш? Ако, да - пиши на лични

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 580
Регистриран на: 20.12.2011
Пол: Мъж
Детайли за колата: ARKTISSILBER METALLIC (309)

Re: Програма "Енергийна ефективност" за къща

Мнение от red_bull92 » 01 Апр 2018, 11:54

Здравей, бях се интересувам, но до колкото си спомням минимума беше двуфамилна къща на два етажа минимум.
Кола с предно предаване е като жена с малки цици, върши работа, но не доставя удоволствие!
BMW E36 318is (m42b18) на части -> http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 5#p3958725

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Програма "Енергийна ефективност" за къща

Мнение от Е.Димитров » 01 Апр 2018, 13:40

Тя къщата е на 2 етажа...ама фамилията е една :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1166
Регистриран на: 19.11.2003
Местоположение: Павликени
Пол: Мъж
Кара: BMW E61 530D
Мечтае да кара: BMW 760Li
Детайли за колата: сива, 06.2004 г.

Re: Програма "Енергийна ефективност" за къща

Мнение от ivopicha » 01 Апр 2018, 15:03

Здравей колега! Точно преди седмици ходих да банката за питам точно за тази програма. Като преди това ех изчел доста информация по темата в други форуми. Та там се споделяше мнение, че е не оправдано всички тези разтакаваниия и бумащини. Единственото нещо , което колеги казваха е, че вноската не се променяла при някакви корекции на ОЛП, а си оставала една и съща за целия срок на договора.
Та отивам в банката и служителката ми каза, че за всеки разход по санирането трябва да имаш документ. Плюс това май трябвало да идва някаква комисия за приемането на обекта. Отказах се от тази ефективност и взех обикновен потребителски заем с изгодна лихва. Взех 6к за 15 месеца х 434 лв на месец. Имам и в мен малко и ще правя изолация на втория етаж от къща. Първоначално си мислех, че е около 100-120 кв.м, после 150, 170 и накрая се оказаха 200 кв.м :banghead: ще заминат към 8 к и нещо. Догодина мисля и аз като теб една парно на пелети, но с котел и горелка за зимата и клими за лятото. Мислех и зимата с клими, но за сега май клоня за парно.
Как да използвате щеката за масло на БМВ:
Вадите я и я забучвате в снега. Ако нивото на снега е над показанието МАХ, оставяте колата в гаража до пролетта. :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Изображение
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 318
Регистриран на: 17.10.2004
Пол: Мъж

Re: Програма "Енергийна ефективност" за къща

Мнение от Фидел Кастро » 03 Апр 2018, 23:15

ivopicha написа:Отказах се от тази ефективност и взех обикновен потребителски заем с изгодна лихва.

Логичната постъпка на всеки нормален човек необвързан с политици и общинари. Със същото се е сблъскал наш роднина за къща в село на 40 км от София, която на практика вече му е дом защото иска да живее на спокойствие.
Имаше предаване как в Червен бряг местните величия са се уредили по подобна програма, а обикновените данъкоплатци дори и не са знаели. Не искам да правя коментари в политическа насока, но само наивник може да си помисли за някакво "опрощаване" на вложени средства. Резултатите от "санирането" вече се виждат много ясно и здравата стряскат.
За период от 135 години стигнахме от Стефан Стамболов до Бойко Борисов. Ако това е еволюцията в политическия елит много скоро ще гласуваме за едноклетъчни.
След снимката си с Б.Б., Робърт де Ниро бил много доволен, че най-после се снимал с истински мафиот.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Програма "Енергийна ефективност" за къща

Мнение от Cyberloner » 04 Апр 2018, 7:53

Когато правих моята къща се поинтересувах и като цяло беше наистина доста документи и процедури.
На кратко за всяка дейност, която очакваш да се поеме по програмата ти трябва документ и то не от бай Пешо, а от истинска фирма, лицензирана за тази дейнсот.
Отделно, за всяка област поемат разходи до определена сума, което допълнително усложнява нещата.

Парното и излоацията ми ги правиха лицензирани фирми с които не бих имал проблем да мина по програмата, но шпакловката на стените(труд + материали) ги прави един "на частно" което нямаше как да бъде описано документално.

В крайна сметка намерих познат с фирма, регистрирана по ДДС, написахме един бърз договор, че му давам къщата под наем за офис за 1 година и от там нататък всички фактури се издаваха на неговата фирма, защото той ремонтираше офиса, аз си взех ДДС-то и приключих с глупостите и бюрокрацията.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Програма "Енергийна ефективност" за къща

Мнение от Е.Димитров » 04 Апр 2018, 9:17

То цялата идея на въпросното упражнение е, ако може да се върнат някаква част (според запознати, до около 15%) от вложението.
Аз смятам да санирам външно къщата, да сложа дограми и да направя отоплението.
Вътрешните ремонти, вероятно някаква малка част може да минат по такава програма.
Обаче!
Аз да кажем, имам парите за тая гимнастика, но за да се вземат парите, тоест да има "ресто", трябва да тегля заем от конкретни бани, където заема е в порядъка на около 7,5%, което, според мен, не е бъш 7,5%, може и лихвата да не е фиксирана за целият период, може да и други неща...но слагаме идеалният вариант - 7,5%.
Обаче се оказва, че ако отида в някоя фирма, която може да ми изпълни тези ремонти, и пожелая да ми се изпълни по този проект, хората приготвят документите, аз ходя до банки...и на края да кажем, че ми отпуснат заема, а условно, заема възлиза да кажем на 50к лева, което е сумата, което ми е написала въпросната фирма, която сума ще получат.
Обаче, ако отида и им платя да кажем условно в брой, и някакъв допълнителен пазарлък, то фирмата може да ми направи отстъпка, в размер да кажем 5% (условно).
И като сметнем всички разходи, лихва, отстъпка от фирмата, то нещата са си на кантар, дали да се взима някакъв кредит, който да връщаш с лихва, където щели да ти върнат до 15%, като ключовата дума тук е ДО..
Щото може и да ти върнат по-малко :)
По-скоро въпроса, и желанието ми беше, дали ако направя всички тези упражнения, без да взимам заем от банка, после мога да претендирам за помощ до 15% по тази програма.
Сега четох за едни нови програми, и като имам повече яснота, ще драсна.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Програма "Енергийна ефективност" за къща

Мнение от Мордехай » 04 Апр 2018, 10:11

В наше село се построиха "къщи за гости" по програми и случайно един от шефовете на една от строителните фирми се оказа добър мой познат. Веднъж се разприказва и разбрах бегло схемата " как да си построиш къща с държавни пари и да ти останат джобни". Програмите поемат 70% от сумата за събаряне/преправяне на старата къща. Строителната фирма може да надуе разходите с над 400%. Има за всички и всички са доволни. Остават пари и за нови м4-ки. Аз го видях с очите си, но наистина трябва да имаш вуйчо владика.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Програма "Енергийна ефективност" за къща

Мнение от acho.rs » 04 Апр 2018, 13:13

Е.Димитров написа:То цялата идея на въпросното упражнение е, ако може да се върнат някаква част (според запознати, до около 15%) от вложението.
Аз смятам да санирам външно къщата, да сложа дограми и да направя отоплението.
Вътрешните ремонти, вероятно някаква малка част може да минат по такава програма.
Обаче!
Аз да кажем, имам парите за тая гимнастика, но за да се вземат парите, тоест да има "ресто", трябва да тегля заем от конкретни бани, където заема е в порядъка на около 7,5%, което, според мен, не е бъш 7,5%, може и лихвата да не е фиксирана за целият период, може да и други неща...но слагаме идеалният вариант - 7,5%.
Обаче се оказва, че ако отида в някоя фирма, която може да ми изпълни тези ремонти, и пожелая да ми се изпълни по този проект, хората приготвят документите, аз ходя до банки...и на края да кажем, че ми отпуснат заема, а условно, заема възлиза да кажем на 50к лева, което е сумата, което ми е написала въпросната фирма, която сума ще получат.
Обаче, ако отида и им платя да кажем условно в брой, и някакъв допълнителен пазарлък, то фирмата може да ми направи отстъпка, в размер да кажем 5% (условно).
И като сметнем всички разходи, лихва, отстъпка от фирмата, то нещата са си на кантар, дали да се взима някакъв кредит, който да връщаш с лихва, където щели да ти върнат до 15%, като ключовата дума тук е ДО..
Щото може и да ти върнат по-малко :)
По-скоро въпроса, и желанието ми беше, дали ако направя всички тези упражнения, без да взимам заем от банка, после мога да претендирам за помощ до 15% по тази програма.
Сега четох за едни нови програми, и като имам повече яснота, ще драсна.

Горе долу добре си разбрал. Сумата за връщане е точно 15% - не се връщат по-малко. Ключовата дума тук е КРЕДИТ енергийна ефективност, което от някои търг партньори по програмата се префразира на - програма енергийна ефективност. Има известна разлика

ентусиаст
Аватар
Мнения: 843
Регистриран на: 21.10.2007
Кара: 320i 1999г.

Re: Програма "Енергийна ефективност" за къща

Мнение от Сладур1 » 04 Апр 2018, 18:58

Аз що си мисля, че е точно 10%. До преди 2-3 години се интересувах, тогава обаче беше 20%. Дограма,изолация,котли,слъчеви панели. Накратко, дограмата ти е 5000 лв, отиваш с банката която е обвързана с кредит енергийна ефективност, даваш документите, одобряват те, дават ти парите. Ти ги даваш на фирмата, тя поставя дограмата. Вземаш фактурата и пак май в банката, пращат човек да види, какво си сложил, одобрява го и взимаш 20% обратно. Уловката- банката трябва да я има в сайта, фирмата също. Печалбата ти е : вземаш кредита, връщат ти 20%, изплащаш и като теглиш чертата си върнал заема без лихви. Другия вариант, взимаш кредит. Одобряват ти дограмата, връщат 20% и ти плащаш целия кредит на банката с минимална лихва. Теглиш чертата и взимаш 15% отстъпка от цялата сума което си е цифра ако правиш всички икономии и имаш парите в кеш. И двата варианта бяха изгодни. Сега намалиха отстъпката на 10% и за мен не си струва. За 50к, може да се направи калкулация. Но, има условия. Общите върнати пари не надвишават 9-10к, ама евро или лв, не помня. Не ми се и рови сега. Пиши в гугъл reccal и ще ти излезе сайта им. Всичко е обяснено.

Изпратено от моят Xiaomi Mi5s, с помощта на Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Програма "Енергийна ефективност" за къща

Мнение от acho.rs » 04 Апр 2018, 20:32

15% е!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 843
Регистриран на: 21.10.2007
Кара: 320i 1999г.

Re: Програма "Енергийна ефективност" за къща

Мнение от Сладур1 » 06 Апр 2018, 13:46

acho.rs написа:15% е!

Да, сега проверих в сайта и е така. Беше 20%, после 10%. Сега е 15%.

Изпратено от моят Xiaomi Mi5s, с помощта на Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Програма "Енергийна ефективност" за къща

Мнение от Е.Димитров » 17 Апр 2018, 9:16

Малко да повдигна темата.
Покрай къщата, която наскоро придобих, излязоха някой ремонти, които трябва да предприема.
Това е едно "претърсване" на покрива, че нещо не ме радва много, пък и е добре да се освежи малко, и поставяне на дограма.
Та въпросите ми са, някой да има познати, които да предлагат ПВЦ дограма, но на по-конкурентни цени, със сваляне на старата дървена и поставяне на новата.
И някой да има познати/приятели, които извършват "претърсване" на покрив?
Става въпрос за района на Пловдив.

И един последен въпрос.
Всички, които ми предлагат оферти, са с цени с включен ДДС.
Та, някой да има идея, как да спестя това ДДС, тоест някой да има нужда от фактура за дограма примерно, и да си разделим ДДС то.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Програма "Енергийна ефективност" за къща

Мнение от adovet » 17 Апр 2018, 14:48

Е.Димитров написа:Малко да повдигна темата.
Покрай къщата, която наскоро придобих, излязоха някой ремонти, които трябва да предприема.
Това е едно "претърсване" на покрива, че нещо не ме радва много, пък и е добре да се освежи малко, и поставяне на дограма.
Та въпросите ми са, някой да има познати, които да предлагат ПВЦ дограма, но на по-конкурентни цени, със сваляне на старата дървена и поставяне на новата.
И някой да има познати/приятели, които извършват "претърсване" на покрив?
Става въпрос за района на Пловдив.

И един последен въпрос.
Всички, които ми предлагат оферти, са с цени с включен ДДС.
Та, някой да има идея, как да спестя това ДДС, тоест някой да има нужда от фактура за дограма примерно, и да си разделим ДДС то.

Много врътки за някакви смешни пари. В момента строя къща и аз ги мислех всичките тези врътки, но общо взето няма голям смисъл. Енергийната ефективност си е т..ак работа, има си определени фирми които могат да я изпълняват и трябва да се съобразяваш с техните цени и парите които ти приспадат са реално около 15% максимум, а в същото време и имаш такси около 500лв., та прецени си сам каква е далаверата. Иначе с ДДСто си е точене на ДДС и пак става въпрос за някакви малки суми. Общо взето не се занимавай с глупости, мой съвет.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook