Помощ при избор на мото екипировка

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от bum_bum » 18 Мар 2018, 10:29

Ти се радвай, ако не са въртяни тия километри :mhihi:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от Borymeckata » 18 Мар 2018, 11:17

Моторите рядко ги "курдисват" - просто не се налага. Обикновено инцидентите (падане и блъскане) ги "убиват" много преди изминатите илометри... Изключителна рядко се продават мотори над 100 хиляди, така че точно пробега им да притесни купувача.


Като говорим за "безопасност на моториста", както и всичко останало, има два аспекта:

1. Теория: Книгите и филмите на Кейт Код "Тwist of the wrist" - 1 и 2. Човекът е бивш мотоциклетен състезател и ги обяснява нещата. Разбира се, има и друга полезна литература - ако се разтърся, мога да предложа линкове, или дори да кача книгите някъде.

2. Практика: Ясно е, че само с четене не се става моторджия. Трябва каране - във всякакви условия. Аз лично не бих се набутал още от първия ден в най-тежкия столичен трафик. Първо междуградско, като усетиш, че владееш машината - тръгваш по улиците и така. С всеки изминат километър ще ставаш все по-добър, преценките ти ще стват все по-бързи и по-верни, просто ще започнеш като джедаите да виждаш няколко секунди напред - ще предвиждаш нещата, преди да са станали. И това ще бъде истинската ти защита на пътя, а не пластмасовата каска и текстилните ръкавички с ламаринки на пръстите.

Истината е в натрупания опит - просто трябва доста километри да минат под задника ти... Успех!
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 119
Регистриран на: 5.12.2016
Местоположение: Deutschland
Кара: e61 535d

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от Stuttgy » 18 Мар 2018, 12:10

Благодаря!Има много въпроси около новото начинание.А след покупката в обслужването освен спирачки, гуми,,масла,верига,има ли още нещо ключово на което да се обърне внимание?

Изпратено от моят VTR-L09 с помощта на Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от Borymeckata » 18 Мар 2018, 12:20

Предполагам, че не става въпрос за купуване на нов мотор от шоу-рума, така че тази тема ще ти бъде полезна:
http://www.motoforum-bg.com/index.php/topic,4225.0.html

Има и други интересни теми в този форум, изобщо да прегледаш моторджийските форуми ти препоръчвам.
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от ildivvy » 18 Мар 2018, 12:23

Stuttgy написа:Юни аз също започвам курсове за А категория и се абонирам за темата,че е важно това за екипировката.Естетвено предстои ми и закупуване на мотор,спрях се на Хонда Хорнет 600.Гледам,че в обявите почти няма мотори над 50к км,явно това е доста голям пробег.До колко Хил. км е добре да се търси мотор?

Изпратено от моят VTR-L09 с помощта на Tapatalk


Нека да не разводняваме темата на колегата за екипировката! "Хорнет"-а е хубав мотор,става и за първи! Километрите масово са по 20-25х.км за новия внос,по същите причини,по които и колите са на по 150-170х.км :mhihi: ! Реалноста е по-различна,като са пропорционални на тези при колите! Може да поразгледате пробега по обявите в мобиле.де,в Италия е същото! Колегата спокойно може да се регистрира в мото-форум-а (www.motoforum.bg,който за съжаление,точно сега е в профилактика),да почете,да си направи тема и ще остане доволен от получените резултати!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 119
Регистриран на: 5.12.2016
Местоположение: Deutschland
Кара: e61 535d

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от Stuttgy » 18 Мар 2018, 12:29

Благодаря за насоките! Извинявам се на автора,че с отклоних от темата.


Изпратено от моят VTR-L09 с помощта на Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 83
Регистриран на: 18.05.2009
Местоположение: Пловдив
Кара: Astra j 1.4 t

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от b.bonev » 18 Мар 2018, 12:35

Borymeckata написа:Моторите рядко ги "курдисват" - просто не се налага. Обикновено инцидентите (падане и блъскане) ги "убиват" много преди изминатите илометри... Изключителна рядко се продават мотори над 100 хиляди, така че точно пробега им да притесни купувача.


Истината е в натрупания опит - просто трябва доста километри да минат под задника ти... Успех!

Боримечка вземи някоя сервизна книжка на мотор от Италия да видиш, че им навъртат по 20 хил. на сезон, та в тоя ред на мисли нещо не си го представям 12-15 годишен байк да е на под 50 хил.км. както си мисли колегата
"Не Русия е проблемът на света в момента. Проблем са самозабравили се бездушни хора, които управляват Запада. Утре ще измислят още нещо. Това са някакви "зомбита", които само се стремят да рушат. Не знам до кога ще е възможно Русия да ги възпира, дори с цената на самоунищожение. Но ще направим каквото можем..."- завърши Путин.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от sub_eleven » 18 Мар 2018, 13:55

За София е много относително къде са тези 10км. За леко каране през квартални улици и малки булеварди - каска и ръкавици(и малко акъл) е достатъчно. През околовръстното или цариградско шосе не бих минал изобщо, много е рисково там, дори да си напълно екипиран.

Друго важно нещо, което го броя към екипировката е моторът да ти е малко по-шумен от фабричното, за да те забелязват и да усещат/чуват присъствието ти другите шофьори.



п.п. Аз съм на принципа, че ако ще трябва да се обличам и подготвям 10-15 мин за да отида до някъде, по-добре да си изляза с колата. По тази причина моторът използвам за по-безопасни маршрути и за ходене до центъра(сини и зелени зони) и места с трудно спиране/паркиране.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от немо » 18 Мар 2018, 15:54

N.Mihaylovski написа:Не знам, за каква екипировка говорите в София на 40 градуса, с това яке ще получиш топлинен удар, всичко повече от каска и ръкавици те обрича на смърт, особено ако и някаква работа с хора имаш, ти ще смърдиш на труп, аз карам с каска и ръкавици риска, къси гащи мукасини и това е, и гледам да не вдигам повече от 50

Карам само скутер през пролетта,лятото и ранна есен.
Задължително обличам яке (купих си на старо едно платнено Дайнезе с протектори за лакти и рамена) независимо колко е горещо.Плюс дълги гащи и ръкавици!Каската е ясна.
И някак си ми е странно да виждам стикери: "Пази моториста" и едновременно с това мотористи по къси гащи и тениски....не ми се връзват двете неща някак си....
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от N.Mihaylovski » 18 Мар 2018, 18:53

немо написа:
N.Mihaylovski написа:Не знам, за каква екипировка говорите в София на 40 градуса, с това яке ще получиш топлинен удар, всичко повече от каска и ръкавици те обрича на смърт, особено ако и някаква работа с хора имаш, ти ще смърдиш на труп, аз карам с каска и ръкавици риска, къси гащи мукасини и това е, и гледам да не вдигам повече от 50

Карам само скутер през пролетта,лятото и ранна есен.
Задължително обличам яке (купих си на старо едно платнено Дайнезе с протектори за лакти и рамена) независимо колко е горещо.Плюс дълги гащи и ръкавици!Каската е ясна.
И някак си ми е странно да виждам стикери: "Пази моториста" и едновременно с това мотористи по къси гащи и тениски....не ми се връзват двете неща някак си....

Ок, аз не казвам, че претендирам да ме пазят и да карам по джапанки, но ти като махнеш якето как е положението на тениската ????
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от Grozdanoff » 18 Мар 2018, 19:48

немо написа:
N.Mihaylovski написа:Не знам, за каква екипировка говорите в София на 40 градуса, с това яке ще получиш топлинен удар, всичко повече от каска и ръкавици те обрича на смърт, особено ако и някаква работа с хора имаш, ти ще смърдиш на труп, аз карам с каска и ръкавици риска, къси гащи мукасини и това е, и гледам да не вдигам повече от 50

Карам само скутер през пролетта,лятото и ранна есен.
Задължително обличам яке (купих си на старо едно платнено Дайнезе с протектори за лакти и рамена) независимо колко е горещо.Плюс дълги гащи и ръкавици!Каската е ясна.
И някак си ми е странно да виждам стикери: "Пази моториста" и едновременно с това мотористи по къси гащи и тениски....не ми се връзват двете неща някак си....


Аз пък нищо "странно" не виждам, мое право е да си карам по джапанки, без джапанки и както аз си искам, въпроса е че ако някой ми спре отгоре или ми сече пътя и ме блъсне разликата със/без екипировка не е толкова голяма! Това го знам от опит! Всички знаем, че в България никой не пази моториста!!!
Вие какви екипировки ми изкарахте за 10км каране на ден :shock: че специални панталони, обувки, протектори..... За мене, който го е страх на мотора е най-добре да си кара колата!
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от немо » 18 Мар 2018, 20:12

N.Mihaylovski написа:Ок, аз не казвам, че претендирам да ме пазят и да карам по джапанки, но ти като махнеш якето как е положението на тениската ????

Нормално!Все е потна... :lol: с яке или без....
Grozdanoff написа: Вие какви екипировки ми изкарахте за 10км каране на ден :shock: че специални панталони, обувки, протектори..... За мене, който го е страх на мотора е най-добре да си кара колата!

По тая логика е излишно да слагаш предпазен колан в колата само за 10км. :)
Не твърдя,че трябва да си с екипировка за GP,но някои неща са донякъде задължителни след като си на 2 колела.Отговорност към самия тебе :idea:
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

Потребител
Аватар
Мнения: 30
Регистриран на: 20.05.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Yamaha R1
Мечтае да кара: E38 740IL

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от Oblivion » 18 Мар 2018, 22:48

Няма нужда от заядливи коментари колеги ;) Всеки ден маршрута ми ще бъде овча купел - мол парадайс по околомръсното но това не значи, че няма 1 път в седмицата да изляза извънградско или да отида до морето. Не искам да купувам още в началото за всеки вид пътуване екип а да бъде някакъв които съчетава добър баланс от протекция и комфорт до колкото е възможно.. За мен лично новобранец каращ по тениска и дънки с цел да не му е жега за сметка на евентуално падане с 60-70 км по 50 градусов асфалт и оставане без кожа не е опция :kuku:

За рицарските ботуши и ръкавици съм на 100 % убеден, че ще са ми необходими, въпроса с екипа е по-сложен защото всички наблягате как било зверски неприятно да се кара в топлите дни с кожа, а в същото време виждам масово хората каращи пистарки да са облечени така... Харесва ми на варианта с цял екип, че си с по-добра защита и наколенките и подобни са си неотделно прикрепени за теб следователно са по-надежни.( както някой сподели капачките и лактите са много важни стави и също така уязвими)


Моторите които съм харесал са нервни и агресивни предразполагат към по агресивно шофиране и затова толкова се притеснявам за безопасността и не искам да правя компромис с нея. Разбрах, че кожения екип дава най-високо ниво на защита и това е главната причина за тласъка ми към закупуването му.

Днес мерих много каски и SHOEI сякаш ми пасва най-добре на главата ( лошо за джоба :lol: ) Утре пък ще меря екипи да видим какво ще стане.. Само не разбрах последно възможно ли е на 40 градуса да отидеш до работа с кожен екип или текстилен и да не се налага да си теглиш душ за да си "нормален човек" или :dunno: Защото ако наистина отговора е НЕ тогава ми се променят драстично плановете.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от bum_bum » 18 Мар 2018, 22:57

Всеки сам си решава. Аз до мола, дето е на 1км от нас като слизам за нещо слгам каска, яке и ръкавици. Това, което може да се случи на 10км от вас може да се случи и на 100 и на 1000 и няма никаква връзка с изминатите километри в конкретното пътуване. Никога не съм виждал логиката в това- за толкова км няма смисъл да съм екипиран. :dunno: Като караш само градско да не би да не вдигаш 100+ по булевардите поне, дори ако си със скутер?

Според статистиката карайки мотор шанса да получиш сериозни наранявания или да умреш при катастрофа е 26 пъти по-висок от този, отколкото ако си с кола. Не става въпрос за страх, а за предпазливост.

Oblivion написа: Само не разбрах последно възможно ли е на 40 градуса да отидеш до работа с кожен екип или текстилен и да не се налага да си теглиш душ за да си "нормален човек" или :dunno: Защото ако наистина отговора е НЕ тогава ми се променят драстично плановете.


Облечи си кожено яке лятото и постой 10 мин на 40 градуса и ще видиш :mhihi: Или поне приблизително, защото коженият екип е плътно прилепнал по тялото, а якето е свободно и все пак има някаква вентилация. А и кожата е далеч по-дебела от на яке. Плюс пластмасите по теб, които не "дишат". Това, че много хора карат с кожени екипи в града не означава, че са предназначени за това.

Обикновено тия, които карат мотори имат едни дрехи за в града и други за навън.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 24.11.2009
Местоположение: Сопот
Пол: Мъж

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от seimo » 18 Мар 2018, 23:04

София градско 40гр с цяла кожа тва ще е интересно :mhihi:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook