Помощ при избор на мото екипировка

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от hell's angel » 16 Мар 2018, 22:41

Тия наколенки с дънки и маратонки, са до първите 5 метра от 100 по гъз :winky: Аман от мотористи "гъзари", проходили на дърти години , нямате нищо общо с младите новобранци - нито по възможности, нито по амбиции, да не говорим за придобиване на навици :mrgreen: :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 188
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от Grozdanoff » 17 Мар 2018, 9:31

Аз не мога да разбера хората, които карат с цял екип или дори само с яке и ботуши в града. Аз дълги години карах само с кожено яке, на което съм му махнал протекторите, за да ми е по-удобно и тънки ръкавици. Аз също не мога без ръкавици... За мен освен ако не ходиш на пистата в Плевен или няма да изминеш 300км извънградско днес няма смисъл от цял екип.
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1095
Регистриран на: 21.04.2004
Местоположение: Norge
Пол: Мъж
Кара: е21

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от magareto_yori » 17 Мар 2018, 10:41

Grozdanoff написа:Аз не мога да разбера хората, които карат с цял екип или дори само с яке и ботуши в града. Аз дълги години карах само с кожено яке, на което съм му махнал протекторите, за да ми е по-удобно и тънки ръкавици. Аз също не мога без ръкавици... За мен освен ако не ходиш на пистата в Плевен или няма да изминеш 300км извънградско днес няма смисъл от цял екип.



ти май забрави ,че половината от тия с екипите са с тях ,за да изглеждат по-готени и друго не ги вълнува ;)
аз за градско каране ползвах ямаха xj6,голата версия. Много компактен и удобен мотор за градско.
Аз бих инвестирал най-вече в каска. Последно взех някаква по-евтина и ми беше много шумна. Яке текстилно с протектори на рамената и лактите. За панталони ползвам работни дънки. Обувки тип боти,не моторджийски.
За извънградско бих взел друг мотор и екип от до,без компромиси.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от ildivvy » 17 Мар 2018, 14:07

Аз отдавна избягвам да карам в града! Просто олигофренията е уникална и риска е огромен! Иначе по темата: Каска и ръкавици,задължително,текстилно яке и панталон! Кожата е хубава,но си е за извънградско каране! С нея дори в жегата не е топло докато караш и я сваляш веднага,като спреш! През Юли и Август също може да я избягваш! В града не ми се мисли с нея...! Според мен,обувките също са важни! Полу-боти с защита на стъпалото и глезена,че става лошо понякога... В града си стана отврат шофирането от няколко години! Ако все пак ще караш само градско,помисли наистина за друг тип мотор! "Нейкед",които са с дефорсирани "пистови" двигатели са много по-подходящи!
По въпроса с каските: Различните фирми произвеждат каски с различна форма! Затова различните форми глави се чувстват различно с едни и същи каски! Аз съм много доволен от "Шарк"! Иначе размери предлагат всички!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от bum_bum » 17 Мар 2018, 14:46

Бистрим тук неща, които са си посочени от производителя за всеки един продукт. За всяко едно яке, панталон, ръкавици или ботуши е посочено за каква употреба е- градско, туринг или писта.

Всяка една част от екипировката е и със съответната сертификация за ниво на защита. Там всеки може да си направи горе-долу сметката кое колко ще го опази при евентуален сакатлък.

Иначе аз не виждам голяма разлика къде ще паднеш. Много хора казват- за градско яке не ти трябва. И хвърчи със 120 между колите по джапанки и къси ръкави :dunno:

И аз не виждам идеята зад закупуването на пистов мотор за 10-20км градско на ден. Неудобна стойка, лоша видимост, неудобен за спри-тръгни и движение с ниски скорости.. Сигурно ще е и тегаво да се кара в тия преходните сезони. Пролетта асфалта е шитня от прахоляка и останалата луга от зимата. Есента е е вече студен, а гумите на тия мотори си искат повече температура.

magareto_yori написа:Последно взех някаква по-евтина и ми беше много шумна.


Шанс.. при мен сравнително евтиното Givi беше една идея по-тихо от доста по-скъпата AGV. Но се научих да карам с тампони в ушите. Много по-приятно е и чуваш основно звука на мотора.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 188
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от Grozdanoff » 17 Мар 2018, 18:02

magareto_yori написа:
Grozdanoff написа:Аз не мога да разбера хората, които карат с цял екип или дори само с яке и ботуши в града. Аз дълги години карах само с кожено яке, на което съм му махнал протекторите, за да ми е по-удобно и тънки ръкавици. Аз също не мога без ръкавици... За мен освен ако не ходиш на пистата в Плевен или няма да изминеш 300км извънградско днес няма смисъл от цял екип.



ти май забрави ,че половината от тия с екипите са с тях ,за да изглеждат по-готени и друго не ги вълнува ;)
аз за градско каране ползвах ямаха xj6,голата версия. Много компактен и удобен мотор за градско.
Аз бих инвестирал най-вече в каска. Последно взех някаква по-евтина и ми беше много шумна. Яке текстилно с протектори на рамената и лактите. За панталони ползвам работни дънки. Обувки тип боти,не моторджийски.
За извънградско бих взел друг мотор и екип от до,без компромиси.


Абе знам го това, ама не исках аз да го казвам :mhihi:
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от BMW_POWER » 17 Мар 2018, 18:13

Когато започнах процедурата за емиграция разкарах всичко (включително и колата) и из София се разкарвах с един 125сс3 скутер. С него стигнах и до морето, ама това е друга история. Скоростите в града са минимални и практически са малко местата, където може да се набере нещо по-сериозно. Говоря за центъра в пиковите часове естествено. Аз карах покрай Южният парк до ул. Шипка. В градът навъртях над 20 000км за две години и трудно бих се качил на чист мотор само за градско. Виж, бих взел евентуално 250сс3 скутер. По-лек, по-поврътлив и много по-лесен за паркиране. По-лесен дори за да го вкараш в някой асансьор. Каска и ръкавици задължително. Каска ползвах от този модел

Изображение

Имах дъждобран яке и панталон XXXL и ги навличах директно върху дрехите. Имах и светлоотразителна жилетка. Вечер на фарове колите ми правеха път, когато ме видеха в огледалата :mhihi: :mhihi: Мязах на кука.

Върна ме много години назад. Виж, иди в мото зоната и там има много хора, които биха ти дали съвет. Тук също има моторджии, но бройката им не е толкова голяма.

Но ти си знаеш, успех и само безаварийни километри!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от Borymeckata » 17 Мар 2018, 19:22

Гледам - всичко сте фенове на ръкавиците. Аз пък за толкова години не можах да им свикна... Имам едни кожени, пробвал съм няколко пъти, но...просто не мога да карам с тях. Изобщо не усещам газта и спирачката, направо имам чувството, че моторът е неуправляем и ще го изпусна всеки момент. Може да ми се получи, ако опитам с други ръкавици с по-тънка длан и пръсти, дали тези са много плътни и дебели...? :dunno: :dunno: Ще намеря снимки да ви покажа ръкавиците - да кажете дали в тях е проблема или е в... задкормилното устройство :mhihi: :mhihi: .

Якето ми е текстилно с меки протектори на гърба, раменете и лактите, ръкавите му се свалят. Уши ми го един приятел - Слави от Плевен. Не знам дали някой познава неговата работа, но лично аз съм много доволен. Шлемът ми е Nolan N62 - италианска евтиния. И това ми е цялата екипировка за мотора... :dummy: :dummy:
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: там, дето лисиците серът необезпокоявани
Пол: Мъж
Кара: се на дъщеря си

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от Мордехай » 17 Мар 2018, 19:34

Аз няколко години карах Хонда Джаз 250 скутер и честно казано още на първия месец съжалих, че не си купих Ямаха Т-макс 500. Смятам че за един беемвист по-малък скутер не си струва. Тая Ямаха ми взима старта на пистовия мотор. Вярно че моторът ми е стар - Хонда ЦБР600 Ураган, '88 година, но тоя скутер е много добър за в града. Тия 250 или 125 просто са за джапанки до кафето.
Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго. Sapare aude! Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък!

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от BMW_POWER » 17 Мар 2018, 21:29

Мордехай написа:Аз няколко години карах Хонда Джаз 250 скутер и честно казано още на първия месец съжалих, че не си купих Ямаха Т-макс 500. Смятам че за един беемвист по-малък скутер не си струва. Тая Ямаха ми взима старта на пистовия мотор. Вярно че моторът ми е стар - Хонда ЦБР600 Ураган, '88 година, но тоя скутер е много добър за в града. Тия 250 или 125 просто са за джапанки до кафето.


Не искам да превръщам темата в Х срещу Y. Каквото и да вземеш, винаги ще има и друго решение. При мен това беше (почти) оптимално при цена на покупка и разходи. Харчеше 2.5/100 в София, с 10л стигнах до Слънчев бряг. Пак казвам, леко е и много лесно можеш да смениш посока или да го "завъртиш" около задната гума, вдигайки предницата. Да, има по-мощни и по-добри двуколесни машини. Аз лично не бих взел 600 или 1000сс3, за да стоя с тях в трафика. Но все пак си е въпрос на вкус и възможности.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от alx » 17 Мар 2018, 22:03

няма да коментирам избора на мотор. всеки си навива нещо на пръста.

взимаш най- хубавия шлем който можеш да си позволиш. лафа е "имаш 100 левова глава, караш със 100 левов шлем". прави си изводите. 75% от всички смъртни случаи с мотори са под 50км/ч- демек стават при скорости при които екипировката има значение. гледай да има сменяеми визьори за през деня (тъмен) и за нощно каране (прозрачен). шлем не се купува на око освен ако не знаеш, че определена фирма ти пасва на формата. има два вида глави - arai и shoei :) така, че моя скромен начален съвет е да видиш на коя фирма ти пасва главата и какъв размер ти седи плътно, но не да ти е тясно и си стой с нея и си купувай само от нея ако ще пазаруваш без да можеш да пробваш.

купуваш си някакво платнено яке с пластмаси на важните места (но трябва да го облечеш да видиш дали _на_тебе_ черупките ти пасват където трябва)... хубаво ще е да е със подплата и да може да се сваля за лятото, че с тая шосейка в трафика ще ти се струва като сауна като си пусне вентилаторите на радиатора.

ръкавици - пак с протектори за кокалчетата и добра направа на дланите.

панталони- ако се хвърлиш с каквито и "дънки" тип панталони да си ще останеш без тях затова - все тая.

обувки- на всяка цена нещо което да пази кокалчетата на глезените. аз съм фен на тежки боти с подметки дето не се пързалят на масло (oil resistant boots).

и така. успех и да се похвалиш. и внимавай. има два вида мотористи- такива дето са падали и такива дето ще падат. номера е като падаш да не е фатално. с годините паданията се разреждат :ok:
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 83
Регистриран на: 18.05.2009
Местоположение: Пловдив
Кара: Astra j 1.4 t

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от b.bonev » 17 Мар 2018, 22:05

За София задължително изброената екипировка! Да повторя и аз: Удобни - Каска, ръкавици, яке с протектори, кевларени дънки или панталон, ако не то задължително наколенки може и ендурови. Това е като за начало и колегата да не жали пари за екипировка!
"Не Русия е проблемът на света в момента. Проблем са самозабравили се бездушни хора, които управляват Запада. Утре ще измислят още нещо. Това са някакви "зомбита", които само се стремят да рушат. Не знам до кога ще е възможно Русия да ги възпира, дори с цената на самоунищожение. Но ще направим каквото можем..."- завърши Путин.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от bum_bum » 17 Мар 2018, 22:27

alx написа:взимаш най- хубавия шлем който можеш да си позволиш. лафа е "имаш 100 левова глава, караш със 100 левов шлем".


Всички шлемове, които се продават легално на пазара са минали редица тестове и сертификати. За да са там със сигурност ги покриват и са сигурни. Разликата между многото и малкото пари е в удобството, екстрите, дълготрайността, теглото, шумоизолацията, вентилацията, аеродинамиката и т.н. и не на последно място привилегията да носиш на главата си нещо ако не същото, то поне много близко до това, което носи идолът ти в GP1.

Има много тестове в които са сравнени евтини и скъпи шлемове и черупките издържат еднакви по сила удари еднакво. В някои случаи евтините пластмасови са и по-устойчиви от скъпите кевлар-карбонови. :dunno: За това какво понася главата вътре в шлема добър ориентир е sharp теста и резултатите са достъпни за 80% от масовите каски на пазара. Там също някои евтини модели се представят по-добре от други достат по-скъпи. Има модели на Шой или Арай за по 6-700лв с по-лоши резултати от Шарк или Нолан за 300. Вече при скъпите от 1200лв нагоре не можеш да сгрешиш. Всичките са с пълен сбор точки.

Вече тестовете на разни ноу нейм китайски вносове всички сме ги гледали, дето като го подпре с чука леко и половината шлем се разпада.
Изображение

Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от N.Mihaylovski » 17 Мар 2018, 23:49

Не знам, за каква екипировка говорите в София на 40 градуса, с това яке ще получиш топлинен удар, всичко повече от каска и ръкавици те обрича на смърт, особено ако и някаква работа с хора имаш, ти ще смърдиш на труп, аз карам с каска и ръкавици риска, къси гащи мукасини и това е, и гледам да не вдигам повече от 50
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 119
Регистриран на: 5.12.2016
Местоположение: Deutschland
Кара: e61 535d

Re: Помощ при избор на мото екипировка

Мнение от Stuttgy » 18 Мар 2018, 10:22

Юни аз също започвам курсове за А категория и се абонирам за темата,че е важно това за екипировката.Естетвено предстои ми и закупуване на мотор,спрях се на Хонда Хорнет 600.Гледам,че в обявите почти няма мотори над 50к км,явно това е доста голям пробег.До колко Хил. км е добре да се търси мотор?

Изпратено от моят VTR-L09 с помощта на Tapatalk

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook