Как да се спасим от потъваща кола?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 114
Регистриран на: 10.07.2008

Как да се спасим от потъваща кола?

Мнение от kulov » 06 Мар 2018, 12:58

Здравейте,
Преди няколко дни попаднах на един текст, че всъщност облегалките за глава са предвидени за счупване на прозореца при критична ситуация. Аз лично не го знаех и реших да споделя с BMW общността. В тази връзка намерих една статия, ще споделя текста по-долу. Авторката на текста се именува Mari.

За съжаление се случва и за още по-голямо съжаление много от жертвите е можело да останат живи, ако са знаели какво е трябвало да направят.
По света годишно умират няколко хиляди души, заклещени в коли, които са паднали във водоеми и реки. Те виждат как колата потъва с предницата напред, тъй като моторът натежава, и допускат две фатални грешки. Някои звънят, докато потъват, на 112 с надеждата да бъдат спасени навреме. Лошото е, че и диспечерите на спешния телефон често не знаят как се действа в тази ситуация. Изпадналият в беда лази в повдигналата се задница на купето, където все още има въздух, и се удавя, докато чака помощ.
Други чакат купето да се напълни с вода и налягането вътре да се изравни с налягането на водата около колата. Тогава отварят вратите и изплуват извън нея. Лошото е, че за тази тактика е нужно много време и повечето хора умират.
КАК ДА ГО ПРАВИМ
Измъкване от потъваща кола
Имате 30 секунди да отворите прозорец и да изплувате навън. След като купето се изпълни изцяло, минават още секунди, преди налягането да се изравни. Дотогава вратата все така не може да се отвори, а вече няма въздух за дишане и тъкмо тези секунди не стигат за спасението.
При потъваща кола е важно да не се затварят страничните прозорци. Измамна е надеждата да се задържи колкото може повече въздух в купето като в балон. Този план няма да проработи, а и човек изпада в паника и се задъхва от
липса на въздух при покачването на водата.
Д-р Гордън Гизбрехт от университета на канадската провинция Манитоба е разработил прост план в 4 стъпки за спасение и го предоставя на диспечерите на спешни телефони в САЩ и Канада. По техни инструкции по телефона всеки потъващ има около минута да се спаси.
Изпълнението на плана отнема 30 секунди, колкото понякога е разликата между живота и смъртта, пише вестник „Здраве без лекарства“
1. Откачете се от предпазния колан.
2. Свалете стъклата на всички прозорци, до които стигате, или ги счупете, докато водата бурно навлиза.
3. Сграбчете децата и ги избутайте през отворените прозорци. Винаги започвайте с най-голямото, а най-малкото да е последно.
4. Ако прозорците на задната седалка не се свалят и няма време да ги чупите, първи през отворените предни прозорци да изплуват возилите се на предните седалки, за да разчистят пътя за возилите се отзад.
Как става чупенето на страничните прозорци. Подръка имате само чадър, някакъв гаечен ключ или отвертка от жабката, или металната скоба за заключване на предпазния колан. Безсмислено е да опитвате да чупите с тях – стъклата са здрави, нямате сили или пространство да замахне-те и няма да стане. Става обаче с помощната облегалка за глава.
1. Изтеглете я от предната облегалка.
2. Вкарайте края на едната от двете метални шини в долния десен ъгъл на страничния прозорец между стъклото и неговото уплътнение.
3. Натиснете силно по облегалката за глава като с лост от втори род и тя ще напука и счупи стъклото.

С този план за действие трябва да запознаете отрано семейството си, за да няма паника в случай на инцидент.

P.S. Често се случва да минавам покрай плочата на четиримата младежи, дето се удавиха в онова Е60 след един 8 декември близо до Бачково. Тези неща могат да бъдат избегнати, въпросът е да има информираност.

Хубав и успешен ден на всички!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Как да се спасим от потъваща кола?

Мнение от немо » 06 Мар 2018, 13:52

Преди време в една клиентска кола бях попаднал на такова чукче,комбинирано с нож за разрязване на предпазния колан.Именно за ситуация,като описаната по-горе.
http://www.isd-bg.com/avariino-chukche- ... swiss-tech
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2276
Регистриран на: 14.01.2005
Местоположение: София Сити
Пол: Мъж
Кара: е30 м50б25
Мечтае да кара: и да си свирка...

Re: Как да се спасим от потъваща кола?

Мнение от KPETEH » 06 Мар 2018, 13:55

Не че нещо, ама тия облегалки за глава в някой коли е невъзможно да се извадят! Клипче нещо няма ли?!
"Крайно мнение, породено от висше чувство на справедливост с цел заличаване на простите, тарикате и селяните, които погазват моралните ценности на народа..." "Винаги има време да станеш дебел..."

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 17.03.2012
Местоположение: Обеля на три полета
Пол: Мъж
Кара: E34 tds, W140 400SE
Мечтае да кара: ГАЗ-24 Волга V8 ЗМЗ-511
Детайли за колата: Капаци, калници, врати, брони, таван и торба с бурми и чукачки след смяна на накладки

Re: Как да се спасим от потъваща кола?

Мнение от DLVasilev » 06 Мар 2018, 13:56

Знаех си, че щом става въпрос за подводни работи Немо ще се появи :mhihi:
Изображение
ATR-42/72

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Как да се спасим от потъваща кола?

Мнение от bum_bum » 06 Мар 2018, 14:01

След случая с автобуса с децата и колата, която падна в реката по пътя към Банско имаше тема и доста хора май се сдобиха с чукчета с ножове за рязане на колани.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Как да се спасим от потъваща кола?

Мнение от zvetiko » 06 Мар 2018, 14:13

2. Свалете стъклата на всички прозорци, до които стигате, или ги счупете, докато водата бурно навлиза.
3. Сграбчете децата и ги избутайте през отворените прозорци. Винаги започвайте с най-голямото, а най-малкото да е последно.


Не може да се избутат децата, нито ти може да излезеш докато водата бурно навлиза- ще започне борба докато се удавят и те и ти- те ще се опитваш да излезеш, водата ще те връща. Това е най-грубата грешка, която води неминуемо до удавяне, нещо подобно като при мъртво течение да се бориш с морето и опитваш да излезеш на брега...
По принцип се чака колата да падне на дъното- ако не е много дълбоко. Ако е дълбоко долното се прави докато потъва.
Отварят се или чупи прозорец и водата започва да нахлува.
Отива се под тавана и започва да се диша във въздушния джоб.
Когато останат десетина сантиметра се поема дълбоко въздух.
Вратите вече могат да се отворят без усилие- налягането вътре и отвън е еднакво. Измъкваш се от колата и плуваш нагоре.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 114
Регистриран на: 10.07.2008

Re: Как да се спасим от потъваща кола?

Мнение от kulov » 06 Мар 2018, 14:40

Да не дава Господ! Изобщо не се наемам да коментирам как е правилно да се действа и как не е, но самият факт, че облегалката за глава може да се използва за счупване на стъклото е важен. До преди да го прочета не бих се сетил. Добре е да се знае, далеч не всички имаме ножове и чукчета в купето.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 3.11.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: вана
Мечтае да кара: DACIA

Re: Как да се спасим от потъваща кола?

Мнение от Knoxville_ » 06 Мар 2018, 14:42

Това го бях чел и някъде другаде и си спомних каква мъка беше да извадя подглавниците на Алфата, за да облека седалките.

Много по-практично ми се вижда наличието на чукче за натрошаване на стъклото.

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1841
Регистриран на: 25.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G20

Re: Как да се спасим от потъваща кола?

Мнение от Bexim » 06 Мар 2018, 16:23

В подлакътника имам нож с остро за чупене на стъкла и рязане на колани. За мен всеки трябва да има нещо такова под ръка.
А като стане - не се знае, знае ли се.. Но инстинктът трябва да помогне. :dunno:
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M, e90 LCI 325i M, f30 328i, e92 ///M3 6MT

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 478
Регистриран на: 14.03.2014
Пол: Мъж
Кара: e70 3.0d
Детайли за колата: remapped

ex: E46 320d 2005
ex: E36 316i 1998

Re: Как да се спасим от потъваща кола?

Мнение от cmdkick » 06 Мар 2018, 16:50

Bexim написа:В подлакътника имам нож с остро за чупене на стъкла и рязане на колани. За мен всеки трябва да има нещо такова под ръка.
А като стане - не се знае, знае ли се.. Но инстинктът трябва да помогне. :dunno:

Инстинкта ще е последното нещо което ще те насочи към това ножче, хладнокръвието може би.
Tires are evil - destroy them all ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: Как да се спасим от потъваща кола?

Мнение от top » 06 Мар 2018, 18:28

Съветите са интересни и полезни да се знаят.
Аз съм се подготвил и допълнително, преди няколко месеца си купих едно фенерче с различни функции и си го държа в жабката.
Има чукче за разбиване на стъклото, нож за срязване на колана, мигаща червена светлина, лед фенер, манивела която като се върти (доста трябва) може да зарежда телефон и компас.
Да не се налага да го използвам но е добре да го има.

Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 17.03.2012
Местоположение: Обеля на три полета
Пол: Мъж
Кара: E34 tds, W140 400SE
Мечтае да кара: ГАЗ-24 Волга V8 ЗМЗ-511
Детайли за колата: Капаци, калници, врати, брони, таван и торба с бурми и чукачки след смяна на накладки

Re: Как да се спасим от потъваща кола?

Мнение от DLVasilev » 06 Мар 2018, 18:42

Аз съм с такова:
Изображение
метална дръжка, като цяло метална отливка с гумирана ръкохватка
Изображение
ATR-42/72

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 30.07.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: Е39 525д 2001
Мечтае да кара: F13 с М буквичка.

Re: Как да се спасим от потъваща кола?

Мнение от DiMIcha84 » 06 Мар 2018, 18:54

А от чисто любипитсво да питам, електрически прозорци дали ще откажат да се свалят като е във вода колата?
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 3.11.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: вана
Мечтае да кара: DACIA

Re: Как да се спасим от потъваща кола?

Мнение от Knoxville_ » 06 Мар 2018, 19:02

Не знам, аз мисля, че механизмите няма да издържат на водата, но може би и за това е помислено при проектирането.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Как да се спасим от потъваща кола?

Мнение от немо » 06 Мар 2018, 20:53

Knoxville_ написа:Не знам, аз мисля, че механизмите няма да издържат на водата, но може би и за това е помислено при проектирането.

По-скоро електриката би била проблем като е под вода,а не механизмите...
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook