Облъчване от рентген.

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от alx » 23 Фев 2018, 16:19

Top Gun Maverick написа:Преди 2 седмици за пръв път в живота ми си правих снимка на рентген от простотия преди това да не ходя на лекар(ако бях отишъл по-рано щях да се размина и без снимка :banghead: )но грипа се оказа доста упорит като го карам както всеки път на крак работейки с хора, както и да е , оказа се, че имам само леко бронхитче, но мина. Та мисълта ми е доколко е опасен рентгена? Лелката вътре ми обясни, че работещите, които правят снимки са на категория въпреки, че стоят зад стъкло реално в друга стая докато ти пускат лъчите. :shock: Имало остатъчна радиация, която ги облъчвала стоейки там няколко часа всеки ден макар и в момента на снимката. Там имаше таблица с пояснение колко чести снимки на колко и какви облъчвания за еди кои си органи се равнявали облъчване на прекарани определени дни в природата или пък около друг вид радиационно излъчване, ама нали се сещате колко им вярвам...
Та някой запознат?


всеки изправен рентген от горе долу 72ра насам е безопасен за пациента които влиза там веднъж на година/и... проблема е за оператора, защото има натрупване и ако работи с години там може да се събере значимо облъчване - не като интензитет а като време.

проблема е с подръжката. ако машината е стара е много възможно да са й се разместили/ разбягали щитовете и да тече. трябва веднъж годишно всеки рентген да се мери за да е сигурно, че не тече, но това понякога не се спазва.

с две думи- ако машината изглежда в добро състояние и/ или е нова страшно няма за тебе.
алекс
трабант 601с
разни други возила


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от steeN » 23 Фев 2018, 19:04

Сега като прочетох 72 :mhihi: и се сетих, че за прегледите за казарма едно време снимаха с флурограф, което е някаква мега допотопна бръкма.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от alx » 23 Фев 2018, 19:15

steeN написа:Сега като прочетох 72 :mhihi: и се сетих, че за прегледите за казарма едно време снимаха с флурограф, което е някаква мега допотопна бръкма.


не ми се мисли. флоуроскопията те излага на постоянен поток (може да е 10-20 секунди или повече) на рентгенови лъчи, докато нормалния рентген те излага за части секунди или по-малко. флоуроскопията е полезна ако трябва да се гледа динамично нещо в реално време... но иначе вече се избягва като технология...
алекс
трабант 601с
разни други возила

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от NGneer4eto » 23 Фев 2018, 22:29

Колега Маверик. И аз преди месец също се облъчвах и добре, че го направих, че ми откриха пневмония. Сега съм добре, понеже я хванахме навреме - изобщо не кашлях, само висока температура. За дозата радиация не съм мислил, но понеже преди гледах д-р Хаус, където пациентите ги щракаха наред, съм останал с впечатление, че не е опасно. Преди съм правил панорамна снимка на зъби и зъболекарката ми е казвала, че радиацията от снимката я изхвърлям за три месеца. А тези малките снимки на зъбите май за 2 седмици. Докато не минат каза да не се снимам пак. Иначе където си правих снимка на дробовете имаше афиши, че се равнявало на 1000км пътуване със самолет или нещо подобно. А аз съм пътувал наведнъж около 5000 (през нощта де). А и затова не го взех толкова за сериозно. Затова не се притеснявай! Отровите, които слагаш в устата си всеки ден са с пъти по-вредни за организма. А радиацията е спътник на човека от самото му съществуване - не в големи дози, разбира се.
Много важно нещо - пий по чашка червено винце всяка вечер в продължение на няколко седмици и ще изхвърлиш радиацията по-бързо. Това го знам от доста източници. Също храни, богати на йод вършат същата работа. В Беларус знам, че редовно ядат едни водорасли, на които викат "морская капуста" и май помагат. Ама там в доста от градовете всяка седмица от въздуха си поемат по една рентгенова снимка.

Едит: Сетих се, че като малък ми правиха скенер на главата в Пловдив, където ми казаха, че се равнява на 18 рентгенови снимки. Може би от тогава съм останал с впечатлението, че една снимка не е нищо особено.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1202
Регистриран на: 3.12.2011
Пол: Мъж
Кара: –ше Е60 530 d

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от memorex » 23 Фев 2018, 23:09

Сетих се за един готин сериал "Better Call Saul " така де ,за на пича брат му. :winky:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от Borymeckata » 24 Фев 2018, 0:10

Това, дето йодът помагал срещу гама-радиация... Със същият успех можеш да си вържеш червен конец срешу уроки. Ако някой се интересува - нека прочете какво представлява "йодната профилактика"' в сайта на АЯР:
http://www.bnra.bg/bg/emergency/iodine

В 30-километровата зона около АЕЦ-а бяха раздали на населението таблетки калиев йодит за йодна профилактика, която се провежда само по специален сигнал. Ама още първата седмица бабичките ги изпили - коя я боляла глава, коя - за зъб, коя не могла да заспи и така изгълтали таблетките. Див народ... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от Top Gun Maverick » 24 Фев 2018, 6:03

Благодаря за отговорите. Да на мен ми е ясно, че радиацията е спътник и всеки ден поемаме, че ядем отрови и т.н. просто исках да разбера малко повече за тези снимки защото бях сигурен, че ще има хора на ти, макар и да имаше скептични мнения и иронични мнения, че във форума разбирали от всичко. Ами много хора сме, нормално да се обсъждат доста и различни неща, затова е и този раздел. :yes:
За Бразилските орехи не ме интересуваше, но я кажете нещо за бананите, че през деня ям по 2-3... :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от Zagy » 24 Фев 2018, 8:37

Пушачите поемат огромни дози радиация - в тютюна има полоний и още някакво светещо говно. Потърсете графики на годишните дози на абсорбция и ще видите - примерно няколко пъти по-опасно е да си пушач, отколкото да си рентгенолог, или да работиш в АЕЦ. Ако си рентгенолог-пушач - приятно ми беше да се познаваме, дори и виртуално :mhihi:
Si non confectus, non reficiat.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 186
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от Grozdanoff » 24 Фев 2018, 9:53

[quote="Top Gun Maverick"Та мисълта ми е доколко е опасен рентгена? [/quote] :mhihi:

Човек аз съм бивш състезател по мотокрос, няма да ти разправям колко счупени крайници имам и колко десетки рентгенови снимки. Изобщо не се притеснявай!!!
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от Borymeckata » 24 Фев 2018, 11:48

При крайниците е друго - ефективната доза е много по-малка. Образно казано - по-добре 20 пъти да ти снимат ръката, отколкото 3 пъти гърдите или 1 път главата. Нещо такова...

Един интересен факт: една ТЕЦ дава повече радиоактивни емисии в околната среда от нормално работеща АЕЦ със същата мощност. Във въглищата се съдържат някакви радиоактивни изотопи, които се изхвърлят с пушека и сгурията. Консцентрацията е минимална, но изгорените количествата са огромни, затова и сумарната радиация е значима.
Excellent! Steven is my name!

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от Zagy » 24 Фев 2018, 11:56

Borymeckata написа:При крайниците е друго - ефективната доза е много по-малка. Образно казано - по-добре 20 пъти да ти снимат ръката, отколкото 3 пъти гърдите или 1 път главата. Нещо такова...

Един интересен факт: една ТЕЦ дава повече радиоактивни емисии в околната среда от нормално работеща АЕЦ със същата мощност. Във въглищата се съдържат някакви радиоактивни изотопи, които се изхвърлят с пушека и сгурията. Консцентрацията е минимална, но изгорените количествата са огромни, затова и сумарната радиация е значима.

Така е - във въглищата има уран, торий и субпродуктите им на разпад.
Si non confectus, non reficiat.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от Borymeckata » 24 Фев 2018, 12:00

Zagy написа:Ако си рентгенолог-пушач - приятно ми беше да се познаваме, дори и виртуално :mhihi:

Викаш, нещо като жена на военен - медицинска сестра? :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от adovet » 24 Фев 2018, 12:44

Изобщо не се филмирайте с тая радиация. Имам си Рентген под спалнята у нас и няма проблеми. На ден правя по 4-5 снимки и пак няма проблеми. Имам си дозиметър и т.н


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от Bogat-Beden » 24 Фев 2018, 13:28

Zagy написа:Пушачите поемат огромни дози радиация - в тютюна има полоний и още някакво светещо говно.
Малки атомни бомби са, верно е :confused:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 19.01.2010

Re: Облъчване от рентген.

Мнение от M17cH » 25 Фев 2018, 11:26

По темата както казаха колегите, но бисерите на рентгенолозите ме убиват :mhihi: :mhihi: Тва с остатъчната радиация ми напомни на случка преди няколко години. Работя като медицински физик, ние сме тия които правим периодични прегледи на рентгеновите уредби и обучаваме рентгенолози и тн, работех в НЦРРЗ тогава. Та ходим да измерваме панорамен дентален апарат и така се случва че точно преди нас имаше пациент, чакаме си отвън, пациента излиза, ние влизаме и вътре - студено на куче, че беше зима. Оказа се че рентгеноложката вярвала в тая остатъчна радиация и след всяка снимка отваря прозореца да излезе радиацията и да се проветри с не-радиационен въздух :mhihi: :mhihi: :mhihi:
както се казва обиги :mrgreen:

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: alx, enigma

Последни теми
Facebook