Четене на книги - важно ли е?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Borymeckata » 21 Фев 2018, 20:33

Имам ги първите 5 - 6 броя на Дъга, нашите ми ги купуваха, когато бях ученик. Да, това беше интересен комикс, при това - доста смислени истории имаше. Ще пробвам да заинтересувам хлапето с тях, дано му харесат. Благодаря за идеята, бях забравил за Дъгата!

Да е затворен - не, напротив, май е прекалено общителен... :mhihi: :mhihi: Обича да споделя, да си говорим кой какво е правил през деня. Виждам у него желание и стремеж... да се "впише", да не ни разочарова. Аз от своя страна, не смятам че му поставям някакви нереални цели и прекалени изисквания, искам само да се научи да чете мамка му, да не бъде най-тъпият в класа. Той всъщност не е тъп, но няма навици да учи, та крайният резултат е същият...

Библиотека Галактика... трябва да я имам цялата, аз също съм я чел като ученик. Но мисля, че още му е рано за фантастика и криминална литература, засега се оправяме само с къси разказчета на битова тематика и приказки... :wave: :wave:
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 372
Регистриран на: 14.10.2010
Местоположение: София и околностите
Кара: e36 M50B20
Мечтае да кара: e36 M3

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от shlosera » 21 Фев 2018, 20:52

Borymeckata написа:Имам ги първите 5 - 6 броя на Дъга, нашите ми ги купуваха, когато бях ученик. Да, това беше интересен комикс, при това - доста смислени истории имаше. Ще пробвам да заинтересувам хлапето с тях, дано му харесат. Благодаря за идеята, бях забравил за Дъгата!

Да е затворен - не, напротив, май е прекалено общителен... :mhihi: :mhihi: Обича да споделя, да си говорим кой какво е правил през деня. Виждам у него желание и стремеж... да се "впише", да не ни разочарова. Аз от своя страна, не смятам че му поставям някакви нереални цели и прекалени изисквания, искам само да се научи да чете мамка му, да не бъде най-тъпият в класа. Той всъщност не е тъп, но няма навици да учи, та крайният резултат е същият...

Библиотека Галактика... трябва да я имам цялата, аз също съм я чел като ученик. Но мисля, че още му е рано за фантастика и криминална литература, засега се оправяме само с къси разказчета на битова тематика и приказки... :wave: :wave:
Колега освен с книги, защо не опиташ и с разни игри. Като дете съм играл с родителите ми най-различни. Едната беше Древните цивилизации (не си спомням точно, но се играеше с пионки и зарове, като стъпиш на определени полета "водещия" ти дава да теглиш карта с въпрос и ти го задава). Сигурен съм, че и сега се намират подобни игри. Може да го пробваш и на табла. Почти съм сигурен, че ако извадиш таблата вечер и с жената почнете да мятате зарове ще дойде да види какво правите и как се играе.

Изпратено от моят G3311 с помощта на Tapatalk

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Petrolhead » 21 Фев 2018, 22:08

z
Последна промяна Petrolhead на 11 Юни 2020, 8:55, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 214
Регистриран на: 11.06.2010
Пол: Мъж

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Витанов » 21 Фев 2018, 23:39

kiko написа:Според тая кифла няма сми :mhihi:


:bowdown: :bowdown: :bowdown:

:mhihi: :mhihi: :mhihi:

Честна скаутска спуках се от смях..
I am beton!

Вчера ме изпревари една седмица е23 и само като му видях намръщената физиономия в огледалото и послушно се дръпнах вдясно да му направя място да мине :mhihi: А то едно такова лъскаво четкано, лелеййй Акула!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от TNT » 21 Фев 2018, 23:53

shlosera написа:Колега освен с книги, защо не опиташ и с разни игри. Като дете съм играл с родителите ми най-различни. Едната беше Древните цивилизации (не си спомням точно, но се играеше с пионки и зарове, като стъпиш на определени полета "водещия" ти дава да теглиш карта с въпрос и ти го задава). Сигурен съм, че и сега се намират подобни игри.

Или скрабъл, игра на думи. Ще сглобява думички. Така като слушам, ще му е трудно, но може и да му е интересно. Вие пък ще му помагате без нерви "как не се е сетил за тая дума". Може да пробвате и Монополи.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Borymeckata » 22 Фев 2018, 8:49

Ейй, това за скрабъла е супер-идея, благодаря! Имаме я играта, играли сме преди време с дъщерята и се оказах доста добър, явно богатият речник дава предимство... Ще я извадя през уикенда, сигурно ще му хареса. Между другото, той сам си беше намерил на таблета някаква подобна игра - показва ти разбъркани букви и трябва да сглобиш няколко думи от тях. Играли сме и ни беше интересно и на двамата. Обаче го хванах, че той налучква думите (някои от тях), но без да знае какво означват и така минава на следващото ниво... Налагаше се да говорим за значението на думите.

За табла - имаме и тази игра, но нямам никаква идея как се играе. Баща ми (Бог да го прости) беше табладжия и се мъчеше да ме научи, но аз никакъв интерес не проявих... :conf: :conf: Други игри не знам дали имаме, но няма проблем да потърся - просто не съм се интересувал до момента... Това с книгите-игри много ме заинтересува, вчера рових и попаднах на няколко, но не искам да купувам от нета "на сляпо". Днес след работа ще мина по книжарниците, ако имат такива - да видя какво представляват и да избера някоя.

А, вчера си бях у дома и намерих списанията Дъга - нашият много ги хареса, но започна да ги разлиства наслуки. Дадох му едно и другите прибрах, като го свърши - ще му дам следващото. Още веднъж - благодаря за идеите! :bowdown: :bowdown:
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1070
Регистриран на: 20.01.2005
Местоположение: у вкъщи
Пол: Мъж
Кара: мел
Мечтае да кара: танк

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от XaMaB » 22 Фев 2018, 9:41

Пробвай с някоя от по съвременните детски поредици. Вкъщи имах същият проблем да накарам децата да четат детски книги които аз съм чел едно време. Но след като им подариха 1-2 нови книги, започнаха да ги четат без да има нужда да ги караме, и за 2-3 месеца прочетоха по 7-8 книги. Основните разлики са наличие на повече картинки, по-прост текст, по-голям шрифт и по-съвременен сюжет, който може би им е по-лесно да си представят

За примери мога да дам:
Дневникът на един дръндьо, огнедъх, как да си дресираш дракон, тими провала и май още някаква поредица събрахме последните 3 години. Отделен стимул беше, че в занималнята в училище някакви деца бяха започнали да си носят такива книги, и като им беше станало интересно на моите, и сами ме дърпаха към книжарницата да ходим да ги купуваме и ние
Кой ми затри подписа, за неспазване на правилата, при условие че подписа ми беше по-стар от правилата

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 3.11.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: вана
Мечтае да кара: DACIA

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Knoxville_ » 22 Фев 2018, 10:36

@borymeckata, ако решиш да пробваш с игри - препоръчвам ти да хвърлиш едно око на "Заселниците на Катан". Стимулира доста мисленето, в случая може да помогне и за въображението на хлапето. Играта включва строене на селища, градове и улици, добиване на ресурси най-общо взето, но е много увлекателно. Аз съм я играл с деца от 12 години до баща ми, който е на 60 :lol: Имай предвид, че времетраенето на играта е доста голямо - минимум 90 минути, а най-често 120.

За мен единственият минус е, че ми се струва малко скъпа - около 60 лева, но определено си струва цената!

Направо ти прикачвам едно видео, което не знам дали ще ти е интересно да изгледаш, но ще опитам и правила да изнамеря отнякъде в удобен формат.



https://www.game.store.bg/p102853/zasel ... -igra.html - тук можеш да намериш правилата - даден е хиперлинк към тях.
Последна промяна Knoxville_ на 22 Фев 2018, 10:43, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от TNT » 22 Фев 2018, 10:42

Knoxville_ написа:За мен единственият минус е, че ми се струва малко скъпа - около 60 лева, но определено си струва цената!

Всичките такива са доста скъпи. Играта Потоци пари (Cashflow) на Робърт Кийосаки е 180лв :kuku: За следващата "усложнена" версия добавяш още 80лв мисля (ама трябва и първата да имаш).

Съвета с по-съвременни книги е добър. С книги от времето на соца по-трудно ще ти се получи. Ако потръгне обаче работата с 1-2 книжки, сериозно се замисли за един четец за книги. Цялата поредица Хари Потър е доста повече от един Киндъл примерно.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 3.11.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: вана
Мечтае да кара: DACIA

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Knoxville_ » 22 Фев 2018, 10:44

Възможно е, по принцип не си купувам настолни игри, само Катан. Затова и поясних, че си струва парите :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3678
Регистриран на: 28.03.2007
Местоположение: Хасково
Кара: e36 318is M44
Мечтае да кара: камаро.

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Nukem » 22 Фев 2018, 10:53

Четенето е напълно безмислено, не виждам смисъл да се обогатява човек и да се изгражда, като в Бг 90% са хора без култура морал и т.н, има опасност да останеш неразбран и извергнат от обществото. Това го казва човек с лична библиотека от над 1000 заглавия :mhihi: .
Честно казано, Стругацки ги четох когато бях 6-ти клас и много от дълбочината на книгите ми се изплъзна тогава. Общо взето аз чета за удоволствие, като бях млад под 30, четях около 3 книги на седмица, сега вече чета по 1. Редувам Фантастика, Фентъзи и Трилъри, но общо взето няма много добри неща излезнали наскоро. Навремето всеки минаваше през книгите игри, приключенските романи за пирати и т.н, тинейджърските постапокалиптични антиутпии.
Но общо взето не виждам четенето да ми е помогнало нещо в живота, единствено в Университета може би, можех да причаткам учебника по някой предмет за 0 време. Иначе ще ми е интересно с каква скорост четат колегите, аз съм засичал 66стр. за около 45мин. Това говоря за четене на бългърски, сега чета само на Английски на Киндъла, че нямам нерви да ги чакам да превеждат една книга полвин година, пък и някой книги въобще не ги издават в Бг.
Германеца кадет бутне друг не може да бутне така!!!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Borymeckata » 22 Фев 2018, 12:04

Nukem написа:Четенето е напълно безмислено, не виждам смисъл да се обогатява човек и да се изгражда, като в Бг 90% са хора без култура морал и т.н, има опасност да останеш неразбран и извергнат от обществото.


Аз пък не виждам вреда в това, да бъдеш по-начетен. А начинът ти на изразяване ще бъде според конкретния случай. И аз ежедневно се псувам с арматуристите на строежа (да не говорим, че даже им надвивам... :mhihi: :mhihi: ), но съм изнасял и доклади в IAEA и JEPIC. Разбирал съм се както с колеги от международни консултантски компании, така и с рокери по мотосъборите, с професори и с докери от пристанището... Няма драма, просто трябва да избереш... адекватна форма на вербално общуване, да го наречем... :mhihi: :mhihi:

Разликата е, че един начетен (как звучи само - като наяден, напит или начесан... :mhihi: :mhihi:) човек може да общува с всякакви хора, а ако си прост - ще общуваш само със... себеподобни. Културните хора няма да те приемат сериозно.
Excellent! Steven is my name!

Старши скрапер
Аватар
Мнения: 2700
Регистриран на: 16.04.2008
Местоположение: Бургас и малко в София
Пол: Мъж
Кара: ше е21/316, сега 318ci и е93/335dct
Мечтае да кара: е21 без ръжди със S54
Детайли за колата: Powered by M43b19

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Lenco » 22 Фев 2018, 12:38

Borymeckata написа:
Nukem написа:Четенето е напълно безмислено, не виждам смисъл да се обогатява човек и да се изгражда, като в Бг 90% са хора без култура морал и т.н, има опасност да останеш неразбран и извергнат от обществото.


Разбирал съм се както с колеги от международни консултантски компании, така и с рокери по мотосъборите, с професори и с докери от пристанището... Няма драма, просто трябва да избереш... адекватна форма на вербално общуване, да го наречем... :mhihi: :mhihi:

Разликата е, че един начетен (как звучи само - като наяден, напит или начесан... :mhihi: :mhihi:) човек може да общува с всякакви хора, а ако си прост - ще общуваш само със... себеподобни. Културните хора няма да те приемат сериозно.

Не съм чел книги, даже като ученик, ако неброим техническата литература.
Както си писал, важно е да общуваш с различни хора с различни интереси, така се обогатява речника.
Познавам доста прости хора, изчели много книги и продължаващи да четат.
Та според мен, не е важно или поне не е най-важното.
Купи му един СТЕК и да е в крак с тенденциите на БМВ клуб България.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 379
Регистриран на: 12.08.2008
Местоположение: София, копеле!
Пол: Мъж
Кара: кошара!
Мечтае да кара: BMW M3 E46

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от speeder88 » 22 Фев 2018, 12:46

Nukem написа:Иначе ще ми е интересно с каква скорост четат колегите, аз съм засичал 66стр. за около 45мин.

:shock: :shock: :shock:
Аз казах по горе, че за около 8 часа изчитам книга около 400-450 страници, т.е. грубо около 50 страници на час, но е малко по-бързо, защото си правя почивки на всеки час за по 5-10 минути.
Изображение
SKISA написа: ти си ебати ///M-склададжията

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от bum_bum » 22 Фев 2018, 14:21

Брой страници за минута нищо не значи. Има различни формати и различни шрифтове.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook