Четене на книги - важно ли е?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Четене на книги - важно ли е?

Мнение от steeN » 23 Фев 2018, 12:15

Nukem написа:Колега "Тютюн" как не си го чел, той е задължителен в материала за 10-ти клас, преподава се и се чете, аз класно имах на него, не че като го четох оцених нещо от него. Не е моят стил литература това.


На мен не са ми го преподавали... аз съм завършил гимназия 2001. Честно казано часовете по литература ми бяха най-омразното нещо. И до сега ги смятам за чиста загуба на време.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 379
Регистриран на: 12.08.2008
Местоположение: София, копеле!
Пол: Мъж
Кара: кошара!
Мечтае да кара: BMW M3 E46

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от speeder88 » 23 Фев 2018, 14:03

Какво е искал да каже автора ми е любимото!
Изображение
SKISA написа: ти си ебати ///M-склададжията

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от drago_pavlov » 23 Фев 2018, 16:25

speeder88 написа:
Nukem написа:Иначе ще ми е интересно с каква скорост четат колегите, аз съм засичал 66стр. за около 45мин.

:shock: :shock: :shock:
Аз казах по горе, че за около 8 часа изчитам книга около 400-450 страници, т.е. грубо около 50 страници на час, но е малко по-бързо, защото си правя почивки на всеки час за по 5-10 минути.

Зависи от книгата.
Успех с четеното (или по-скоро осмислянето) на "Държавата" за 8 часа :winky:

Nukem написа:Колега "Тютюн" как не си го чел, той е задължителен в материала за 10-ти клас, преподава се и се чете, аз класно имах на него, не че като го четох оцених нещо от него. Не е моят стил литература това.

И аз не съм го чел... Никога не съм чел това, което ми преподават.
"Под игото" го учихме в 5-6 клас. Какво ще разбере едно 12 годишно дете от една две глави от тая книга? Целия роман го четох за пръв път в 10-ти клас. После съм го чел още 3-4 пъти.
"Железният светилник" също не съм го чел, както и доста други класики.

Но пък "Том Сойер" ми е абсолютен рекордьор - 17 пъти :mhihi: "Диви разкази" съм я чел над 10 пъти :mhihi:
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Borymeckata » 23 Фев 2018, 17:55

Абе "Тютюн" се четеше, ти пробвай "Млада гвардия" или "Война и мир" - княз Болконски и Пиер Безухов... Тя половината книга е написана на френски - никой от класа не я беше прочел, ама правехме литературни анализи и даже класно съм писал по нея. Пълен фейк...

Да ви се похваля - днес купих една книга-игра за някакъв лабиринт на времето, и още една за някакви дракони... Книжарят каза, че хлапетата били луди по тая втората, носели я даже в училище и се хвалели кой докъде е стигнал, бил продал десетки от нея... Да видим дали нашето илитерално диване ще захапе... :dummy:
Excellent! Steven is my name!


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Bogat-Beden » 23 Фев 2018, 18:59

Zorla güzellik olmaz.

Има полза, ако детето само иска. Защо ни се точат минутите на работа като часове-защото ни е неприятна на повечето.
Нека си търси и намира призванието само- може да стане гениален спортист, художник, актьор, предприемач или нещо друго.
За мен по-важно от това да се научи да чете едно дете, е да му се предаде правилен начин на мислене и възприятие на света и живота. Това е нещо, което не се преподава в училище или университет, а е решаващо във всички сфери на живота.
И в крайна сметка да е здраво и щастливо, всичко друго хубаво е пожелателно и бонус :)
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Borymeckata » 23 Фев 2018, 20:18

Абе за всичко съм съгласен, ама 21-ви век в центъра на Европа да не можеш да четеш... какви шансове имаш? Какъв предприемач - нали утре ще трябва да подпише договор или да прочете някоя наредба... Актьор - пак ще трябва поне сценария да прочете, художник - и там има теория за четене... Ще стане козар (ако все още има кози след десетина години) и ще търчи цял ден по баирите да пасе стоката... :banghead: :banghead:
Excellent! Steven is my name!


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Bogat-Beden » 24 Фев 2018, 11:57

За нашите предприемачи да давам ли примери? :lol:
Сигурно знаеш, че Форд е бил полуграмотен...
Естествено, не ставаше дума да изпадаме в крайности и да не може името да си напише правилно..
Просто по-добре малко, но истински полезни знания със силна практическа насоченост, отколкото глава пълна с фантазии и нереални истории, които пък могат сериозно да изкривят представата и очакванията за реалния живот. Колко от нас ползват и 1/10 та от нещата ,които се учат в средно училище? И ако да, каква част от тях?
А колко неща не учим (поне базови познания), които са безкрайно необходими в живота, независимо какъв път ще поемеш?
Психология, икономика, право..
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от немо » 24 Фев 2018, 12:53

steeN написа:Има 2 вида хора по това как четат. Едните сричат думите, другите ги виждат цели, на един път. Не знам дали се учи или просто е някаква генетична тъпотия. Нямам идея дали бързото четене върви с бързо възприемане на нещата, но наистина има хора, които четат супер бързо.

Нарича се "фото-четене".Възприемаш думата като снимка и ти е ясна без да я четеш.Не знам дали се учи,на мен ми идва от самосебе си.Разбира се става въпрос за развлекателна литература.
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 198
Регистриран на: 29.06.2006

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от MatriX_Fucked » 24 Фев 2018, 13:20

Хехехехе, третото мнение по темата е показателно.

Да не се обижда колегата, в квадрата на шегата е. Та, ако беше прочел некоя и друга книжка можеше и да знае българската дума за "overrated".

Четенето и писането са начините за жалост, така работи човешката памет. Видео и аудио не се запаметява както като пишеш и четеш, мамка му. За това не завърших 2 висшета, щот мнооого четене, че и от "скучното", без никакъв диалог, без никаква драма.

Пример личен - от 3 години се мъча с векторни изображения, нямах и понятие в началото, реших, че с проба-грешка и он-лайн уроци ще се справя. Справих се, но 3 години след това изключително много съжалявам, че не прочетох някоя и друга книжка. Видео-уроците ги забравям буквално 2 часа след като съм ги изтренирал няколко пъти.

И малко по-встрани. За днешните изродчета. Мисля, че не е проблема в "старата програма" на образование. Ковльов и фон Браун по "старата пограма" са учили, па стигнаха Луната. Но не са и съвсем виновни изродчетата. Света се промени, от всички страни сме затрупани с информация, в по-голямата си част абсолютно ненужна, дори вредна, но поднесена по интересен начин. Не е и виновна Уикипедия, под всяка статия са написани източниците, влизаш четеш, сравняваш. Научен метод, демек :D

Ще трябва да се търси метод на обучение, при който да се създаде интерес към науката, но не и даскалите да е правят на клоуни. Тежка задача, дано се намери начин, че са много прости, дееба изродчетата.

И за финал, към колегите с деца, търсещи избавление от лапите на интернет - каторга на село без wi-fi. Или ще се алкохолизират или ще посегнат към книжка, или към самоделство :D
Без страх, без спирачка!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Borymeckata » 24 Фев 2018, 17:42

Ха-ха, всички използваме чужди думи, въпреки че имат български синоними. Същата работа с "конфигурация", но не казваме "компютърна подредба"... И аз понякога вкарвам разни "купешки" изрази, ама защо го правя... :dunno: :dunno: Просто ми харесва как звучат, явно.

А попадали ли сте на книга на някаква супер-интересна тематика, но написана в ужасен стил, та почти да не може да се чете? Преди време се мъчих с някави лекции на Фройд (май беше Въведение в психоанализата) - и казвам ви, няма четене това. Дали беше от превода или просто Зигмунд така го е написал, но беше жива мъка - всяко изречение съм го чел по няколко пъти и пак не мога да свържа нещо смислено...


А сега един тест на всички фенове - читатели в темата: Кой е чел НЕЩО от Бертолд Брехт и ако има такъв - да каже с две думи какво е разбрал от прочетеното! Ако има такъв - направо му ставам фен, ще си поръчам тениска с негова снимка, честно!
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Cyberloner » 26 Фев 2018, 21:39

Borymeckata написа:А сега един тест на всички фенове - читатели в темата: Кой е чел НЕЩО от Бертолд Брехт и ако има такъв - да каже с две думи какво е разбрал от прочетеното! Ако има такъв - направо му ставам фен, ще си поръчам тениска с негова снимка, честно!

един път се опитах да чета някакви стихотворения от него и през цялото време си мислех, че искам и аз от това, което е пушил

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Borymeckata » 27 Фев 2018, 10:09

И аз се мъчих веднъж с някакви... пиеси май бяха. Още на първия абзац се отказах. Абе ако се бях насилил, сигурно щях да прочета поне една до края, но като не разбирам нищо - какъв е смисълът... :dunno: :dunno:

Иначе съм чувал разни ерудити да го обсъждат - евала на пичовете, ако са разбрали нещо от такава литература! Щото аз не успях да хвана нищо смислено... :dunno: :dunno:

Иначе от въпросния Б. Брехт знам един смислен цитат: Какво представлява ограбването на банка (като престъпление) пред основаването на банка?
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Cyberloner » 27 Фев 2018, 14:11

Аз пък бях прочел, че след войната получил награда за мир от СССР и от там ми стана интересно

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от Rainbow » 27 Фев 2018, 16:14

Е вижте колко истини е написал в къси разкази :)

Из Бертолт Брехт, Трофеите на Лукул, Избрани разкази

Господин К. се бе научил да кара автомобил, но отначало още не караше много добре.
— Та човек трябва да умее да кара два автомобила, също и колата пред собствената. Само когато наблюдаваш каква е пътната обстановка за автомобила, който се движи пред теб, и преценяваш неговите затруднения, ще знаеш как да постъпиш по отношение на този автомобил.


Но според мен в много подобни разкази и книги, се е изгубило доста в превода...
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 14.09.2010
Пол: Мъж
Кара: Volkswagen CC 2.0 TSI

Re: Четене на книги - важно ли е?

Мнение от MapkoB » 27 Фев 2018, 21:01

Ще ме извините, прочетох само първите две страници, та може да повторя казаното от други или да избягам от темата като цяло, но все пак ще си тропна и аз мнението.

За мен четенето е нещо хубаво, полезно може би, но в никакъв случай нещо необходимо и жизнено важно за изграждането на характер/интелект.
Аз се научих да чета на 5, с Пипи Дългото чорапче и Робинзон Крузо, просто защото ми беше интересно, може би и поради факта, че "деЦките" по телевизията още не бяха толкова разпространени. За седмия или осмия ми рожден ден ми подариха една енциклопедия А-Я, къмто 1500 страници, и прекарвах часове наред четейки за различни държави и търсейки ги на една голяма световна карта на стената в стаята на баба ми. От тогава знам къде се намира Науру. В последствие продължих с всички романи на Артър Конан Дойл. После пък се запалих по книги за дистопии.

Но пък в същото време адски се кефя и на сериали като Шерлок (с Бенедикт Къмбърбач) или Handmaid's tale. Мисълта ми е, че книгата като цяло трудно може да ти даде нещо по-добро от един качествен документален или художествен филм на същата тема. С уговорката, разбира се, да е качествен; ширпотреба има и в киното, и в книгите. Да, чрез книгата авторът може да ти даде различно измерение за героя или действието чрез описания и директни размисли, които няма как да бъдат пресъздадени във филм, но пък киното има други, различни методи за представяне на идея и едните не са задължително по-добри или по-лоши от другите.

Относно обоготавянето на речника... Да, минават ти някои нови думички пред очите, някои от тях ти остават в главата, други не, но ако не ти се налага да използваш тези думички, ако не в ежедневието, то поне малко по-редовно, ти няма да ги използваш, дори и в ситуации, в които биха били адекватни. Те ще седят в някое от чекмедженцата в главата ти по същия начин, по който по-скоро би си сипал вино във водна чаша, отколкото да се качиш на тавана за кристалния сервиз.
Това го осъзнаваш най-лесно живеейки в чужда държава или комуникирайки с чужденци. Да, от времето, когато взимах SAT знаех хиляди думи, част от които може би все още си спомням, но в 99.999% никога няма да използвам.

Обаче пък, четенето неуспоримо те научава на това да си наложиш нещо и да го изпълниш, въпреки че може и да има по-лесни и по-забавни неща. Наскоро попаднах на мнение, че мотивацията е глупаво нещо, защото е външен фактор и ние не бива да се влияем от и да чакаме външно влияние, за да се опитаме да постигнем нещо, а трябва да сме способни сами да си го наложим. И от тази гледна точка, четенето е доста полезно.

А относно новото поколение и неговото пропадане и затъпяване - не, четенето няма да помогне и телевизията и компютърните игри не са причината за него. Проблемът е, че днешното поколение родители не осъзнават огромната отговорност да бъдеш родител, правят го, защото "така се прави" и не им се занимава. Може да се грижат за малкото в първите година-две, с което обаче меракът сякаш се изчерпва, появяват се други, по-съблазнителни неща и точно в годините, в които детето се изгражда като личност то е оставено на Cartoon Network или баба, стига да не реве и да има мир и тишина. И в тази връзка, дали четеш и обсъждаш книги с малкия или двамата гледате анимационни филмчета и играете игри, единственото важно е да прекарвате време заедно. Мен никой не ме е карал да чета, но още си спомням как с баща ми съм гледал Tom & Jerry на Fred Quimby и сме цъкали Contra и Silkworm на НЕС-а. Пък не излязох лош човек, сякаш.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook